Valul musulman si conditia femeii in lumea araba

Options Valul musulman si conditia femeii in lumea araba
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Saturday, November 10, 2007 8:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Cine poate muta aici postarile despre valul musulman de la " echipa de moderatori"?Acolo s-a intrat mult in offtopic ( din cauza mea scratch )

Si ca sa fac inaugurarea va arat o "musulmanica "
Lilly of the valley
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:05 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
din cate stiu eu valul musulman e de mai multe tipuri: burqua, niqab. Am avut un ferefar la sociologia familiei prin anul II, pe atunci imi sciam referatele cu manutza si din pacate tot calabalacul meu e la mama. acolo aveam mai multe chestiutze despre val, despre conditia femeii musulmane etc, etc.

mihapupici
t-mihaela
Postat: Monday, March 16, 2009 3:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
sami wrote:

eu am vazut pe net o poza cu un pasaport al unei femei din iran,era acoperita toata,doar ochii i se vedeau,se poate folosi oricine de pasaportul ala,nu? alcool

O sa raspund aici ca sa nu fiu offtopic la "stiri"pupici
Sami, pasaportul ala nu era iranian ci afgan din cate imi aduc ainte sau saudit.Nu stiu in Iraq cum se acopera femeile dar creed ca exact ca sauditele.Iranul e putin diferit, e singura tara nearaba intr-o mare de arabi,iranienii nu sunt arabi sunt persi, ce a mai ramas din Imperiul Persan se numeste acum Iran. Au influente arabe asa cum au si moldovenii infuente rusesti.INsa daca ii spui unui iranian ca e arab te ia la ciomege ca ei urasc arabii.sic Femeile in Iran se acopera lejer, cu o esarfa aruncata pe cap ca daca bate vantul i-o zboara ,se vede fatza,se machiaza puternic yocmai i-am trimis la cumnata-mea de iepuras o gramada de boieli si creme anitirid ca cia are riduri,pai o avea ca are 50 de ani alcool Femeia in Iran care munceste la guvern sau in alte institutii se acopera cu un fel de batic care se inckeie sub barbie fara sa se vada parul doar ftza ,ochi, gura rujata ,tot.Pe strada femeile poarta blugi sau ce vor ele doar capul tre sa fie acoperit.Cele mai religioase poarta o manta ,nu neagra ci pastelata si un batic asortat.Cine vrea sa poarte manta ,sunt diferite modele, e o moda si la asta.
UIte aici un hal de broboada in moskee,mai sa-mi cada de pe cap iar femeile din spate care sunt mai serioase leaga cat de cat baticul ala sa nu cada.

Pentru calatorii in Iran, Canada are cod rosu adica atentionare de securitate sa nu te duci ca te inhata teroristii.E o exagerare e care nu o comentez aici thumleft Daca te duci si te supui legilor lor nu are nimeni treaba cu tine ca au ei treburi mai importante.Eu una abia astept o vacanta acolo.
dance
carla
Postat: Monday, March 16, 2009 4:15 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Acum am citit ca unele tari l-au interzis:

Nu vad mare diferenta intre acesta si baticul tarancilor de la noi,care sunt obligate sa-l poarte dupa ce se casatoresc.Pe langa batic au si alte interdictii,bineinteles tot la alegere,dar daca nu te supui,intri in gura satului.De ex.cumnata-mea nici nu are costum de baie,n-a avut niciodata:"Dar cum sa-si arate ea picioarele?"
ingerash
Postat: Monday, March 16, 2009 4:39 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Mihaela iti sta bine!love love pupici
shirel
Postat: Monday, March 16, 2009 6:24 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Totul depinde si in ce localitate locuiesti.Prietena mea este din Iran si i-am vazut fotografiile cand era in facultate ,era imbracata in negru toata din cap pina in picioare si nu este musulmanca .Asta depinde si de cine se afla atunci la conducere .eu vreau sa spun nici nu am recunoscut-o.Mi-a spus ca toate erau sa poarte asta exact ca o uniforma.
t-mihaela
Postat: Monday, March 16, 2009 9:11 PM

Asa este,la scoala esti blindata .Si daca lucrezi la institutiile statului sau televiziune.Dar cum zici ,acum nu mai e asa restrictie,femeile stiu une isi permit si unde nu-si permit si se adapteaza.Va mai zic eu cand vin din vacanta multasteptata majoreta
Mela
Postat: Tuesday, March 17, 2009 9:45 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mihaela,cred ca stii ca nu vreau sa dezinformez lumea,nu cunosc destule despre lumea asta si de aici greseala measorry1
dar vreau totusi sa va arat pasaportul la care ma refeream
carla
Postat: Tuesday, March 17, 2009 10:14 AM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165

Mama,dar de unde stiu cine e in pasaport?
TeosOf
Postat: Tuesday, March 17, 2009 12:32 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Nu arata a pasaport si are o perioada f mare de valabilitate. Iar femeia e nascuta in IRAK.
Mela
Postat: Tuesday, March 17, 2009 12:46 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
da,acum m-am uitat si la partea dreapta,cred ca e permis de conducere,acolo sunt trecute categoriile.

dar,oare o fi real? oare
abiand
Postat: Tuesday, March 17, 2009 1:37 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/7/2008
Postari: 659
Locatia: cu capul in nori si cu picioarele pe pamant
Si eu cred ca este permis de conducere, si daca este real a fost eliberat in 1995. Poate s-au mai schimbat lucrurile de atunci.cusca
shirel
Postat: Tuesday, March 17, 2009 1:39 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
sami wrote:
da,acum m-am uitat si la partea dreapta,cred ca e permis de conducere,acolo sunt trecute categoriile.

dar,oare o fi real? oare

Sigur ca da,plus ca este cred o femeie religioasa care respecta cu stictete legile Coranului.Nu este prima data cand vad asa ceva .
t-mihaela
Postat: Tuesday, March 17, 2009 4:17 PM

Fatima nu e nume iranian , cu siguranta nu e din Iran.Culoarea albastra ma duce cu gandul la Afganistan.oare ....Auite ca chiar scrie ca e vorba de Irak.Fetelor, Irak si Iran desi sunt asa asemanatoare ca nume sunt diferite ca de la cer la pamant,cultura, traditii, tot.Irakiencele n-au purtat niciodata fusta mini dar iraniencele au purtat binemersi in epoca sahului,nu cu mult in urma,cand Iranul era monarhie.Apoi a venit revolutia musulmanilor religiosi , au alungat sahul si au preluat conducerea care si in ziua de azi are succes .Oamenilor le place noul regim ,femeile au drepturi multe fata de tarile din jur .Asta nu inseamna ca mi-ar place sa locuiesc acolo, sunt unele legi tampite, de exemplu fratele primeste mai multe mostenire decat sora .Kaze va primi o mostenire si i-am zis ca nu e drept, tre sa imparta in mod egal cu surorile lui.Dar nu ma bag ,asta e treaba lor.

Si apropo de femeia di poza , cand te gandesti ca e o fiinta care traieste, are si ea visuri, sperante, copii...valul ala pe fata e o calcare a demnitatii,de parca cineva are nevoie de demnitatea femeii uff
codruta
Postat: Tuesday, March 17, 2009 7:29 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
e permis de conducere eliberat de autoritatile din zagreb, iar din cate stiu eu in croatia predomina catolicismul.Or fi influente islamice din albania,bosnia si hertegovina sau exces de zel din partea ei.
Cu siguranta daca era din afganistan sau irak nu visa ea la permis auto.
Cine stie, poate saraca e mutilata pe fata ca a indraznit sa se emancipeze...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed