Vai ce doare la stomatolog

Options Vai ce doare la stomatolog
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cristiann
Postat: Saturday, September 29, 2007 8:16 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu mai pot de durere !!! stomatologii astia :(( ...mia dat cu freza s ma doare ff tare !! si tine durerea asta de vro saptamana !! si maine cik imi scoate maseaua ca era infectata :|
stele_pe_cer
Postat: Sunday, October 7, 2007 9:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Stie cineva (pana ajung la stomato) ce se poate face si din ce cauza ma doare o masea la cald, la rece, la dulce, la apa, la acidulat, la orice, absolut la orice?Maseaua e "proaspata", adica de vreo 3 lun.Pana ieri nu am avut probleme de nici un fel, insa m-a durut o singura data.Am intre maseaua pusa si cea buna un spatiu care nu a fost umplut, un spatiu mic-mic in care imi intra mancare si care deseori jeneaza daca nu am grija ce si cum mananc.

S-a mai confruntat cineva cu o astfel de durere surda numai in contact cu mancare/bautura?
sousourel
Postat: Sunday, October 7, 2007 10:02 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Adica e o masea plombata recent? Se poate ca durerea sa se datoreze felului in care s-a facut lucrarea: fie "puntea" intre nerv si plomba nu a fost consolidata, fie dureaza pana se "aseaza" plomba. Am trecut prin aceste doua situatii, dar fara sa am durere foarte mare, mai mult jena.
stele_pe_cer
Postat: Monday, October 8, 2007 9:31 AM

Multumesc, Sousourel!Ideea este ca maseaua nu este plombata, este o ditamai lucrare si maseaua e imbracata in portelan de 3 luni.Pana acum nu m-a durut decat cand imi intra cate un firicel de mancare intre cea plombata si cea de langa, lucru care oricum nu este normal.O sa sun astazi sa vad cand ma programeaza, ca nu mai suport curentul asta care ma furnica la orice mancare/bautura.
sousourel
Postat: Monday, October 8, 2007 7:04 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Bafta, atunci! Dinti imbracati nu am, deci n-am idee ce nu e in regula, dar daca nervul sufera, ma gandesc ca ceva nu s-a asezat cum trebuie, deci consultul unui stomatolog ar fi binevenitthumright (chiar daca nu si dorit)uff
delfinasa
Postat: Monday, October 8, 2007 8:10 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Maseaua respectiva e acum destul de sensibila si poate durea la rece, cald, curent...nervul a fost scos, nu?...gingia e ok?...maseaua imbracata e usor mobila? Poate lucrarea s-a miscat prin masticatie si asta poate fi o cauza a durerilor...clateste-ti gura cu mouthwash sa-ti mai aline durerea sau spala-te cu Sensodyne (daca se gaseste) pana te poate vedea stomatologul tau...sanatate multa, Stele!pupici Sa-ti treaca durerile de dinti ca sunt cele mai nesuferite!
Ely
Postat: Monday, October 8, 2007 11:16 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Nu e normal sa ai aceste furnicaturi dupa atata timp.Si eu am avut astfel de simptome pentru ca nervul nu a fost scos cum trebuie.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, October 9, 2007 1:47 PM

Multumesc pt sfaturi, fetelor!Problema este ca eu inca mai am nervul, nu este scosplans !
delfinasa
Postat: Tuesday, October 9, 2007 2:58 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Pai de-aia te doare...maseluta...firisoare de mancare/lichide ajung acolo, in ciuda periajului corect si asta poate duce la infectie...nu s-a sigilat bine lucrarea, asa ca doctorul trebuie sa vada ce se intampla pe acolo.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed