vaccinarea la bebei

Options vaccinarea la bebei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, August 26, 2010 9:31 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2335
Locatia: Far, far away...
dari wrote:
Buna fetelor!Astazi trebuia sa facem vaccinul de 1 an dar la control doctorita a constatat ca are rosu in gat si nu i-a facut vaccinul(vaccin cumparat de noi).Ajunsi acasa,am uitat sa pun in frigider vaccinulbanghead banghead si a stat cateva ore bune in poseta.Darius este foarte agitat,mai ies ceva dintisori,nu doarme prea bine noaptea iar eu sunt rupta de obosita si numai de vaccin nu mi-am mai adus aminte,este oare compromis vaccinul?

Da, este compromis.
dari
Postat: Thursday, August 26, 2010 10:24 AM

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
praslea_cel_voinic wrote:

Da, este compromis.

Asa ma gandeam si euplans plans plans Si eu care ma gandeam ce bine ca l-am cumparat din Ungaria la jumatate de pret fata de pretul din farmaciile de la noiplans plans plans
PrincessLilou
Postat: Tuesday, October 5, 2010 11:54 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
aoleuuuu...in romania se cumpara vaccinul??? aici daca s-ar cumpara nici nu as sti ce sa iau si cand...aici statul ne plateste ca sa ducem bebe la vaccinat si vaccinul e gratis sorry1
timea
Postat: Saturday, November 6, 2010 10:15 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/2/2010
Postari: 296
Locatia: Cluj Napoca ( din Sighetu-Marmatiei)
Pai teoretic vaccinul este gratis (alea obligatorii)....dar nu e pe"stoc" asa ca de cele mai multe ori trebuie cumparat:)
Ana
Postat: Saturday, November 6, 2010 10:44 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Si eu il fac aici gratis si antiobioticul tot gratis ti-l da.
Katrina
Postat: Saturday, November 6, 2010 3:33 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3450
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Acum s-au mai asezat treburile si in Romania.Am inceput sa recuperam vaccinarile la bebei si la scolari.Ne lipseste deocamdata vaccinul antihepatitic B.Am inceput chiar si vaccinarea antigripala gratuita la pacienti cara sufera de unele boli cronice si la persoanele in varsta de peste 65 ani.
Incet, incet, incepem sa ne revenim si noi.
ingerash
Postat: Thursday, May 5, 2011 12:41 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
Fetele,am nevoie de ajutor,...am fost la GP(doctor de familie)pentru vaccinurile copiilor pentru scoala,iar pentru ca ei au carnetele de vaccinari din Ro,GP a sunat la ministerul sanatatii de aici si acestia au refuzat sa accepte sa li se faca vaccin pana nu aducem traducerea vaccinurilor (facute de ei de cand s-au nascut)in engleza.
Unde pot gasi o lista a vaccinurilor romanesti,tradusa in engleza?majoreta
misha
Postat: Thursday, May 5, 2011 1:16 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Ingeras, sa stii ca e posibil ca Ionut si Madalina sa aiba toate vaccinurile deja facute. La noi cel putin, asa a fost. Ba avea si in plus fata de schema lor. Eu am dovada de vaccinari tradusa din Ro, dar din pacate respectivul traducator nu s-a deranjat sa treaca decat prescurtarile din Ro in engleza. Daca ai deja carnetele, cel mai bine in cazul in care vor un document legal, sa mergi sa le traduci la un traducator autorizat (sau sa le trimiti online, sau prin posta).

Uite ce am gasit:

http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Yourchildshealthandsafety/YourChildsHealth/DG_10026138

http://www.nou-nascuti.ro/agenda-medicala/calendarul-vaccinarilor-obligatorii.html

http://www.sfatulmedicului.ro/Vaccinuri-si-vaccinari/programul-national-de-vaccinari-obligatorii_817
ingerash
Postat: Thursday, May 5, 2011 1:51 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
Multumesc,Mishapupici computerlove A fost Vasi la GP din nou si a luat o brosura cu vaccinurile de pe aici si a bifat ce au facut copii in Ro,erau toate,mai trebuie sa le faca pe cele de intrare in colectivitate,scoala.Maine din nou trebuie sa mergem la GP.Am sunat un prieten translator si nu a stiut cum sa ne ajute.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed