vaccinarea la bebei

Options vaccinarea la bebei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
beblina2010
Postat: Wednesday, June 30, 2010 10:38 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/18/2010
Postari: 35
Locatia: bucuresti
Buna fetelor, bebeilusii vostri au facut vaccinul BCG-ul?? Bine ca incepe vaccinarea in policlinica..noi am facut pe cel doua luni si acum nu mai puutem face...va-ti dus copii nevaccinati in locuri aglomerate???
alexandrabogdan
Postat: Wednesday, June 30, 2010 6:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
trebuie sa il cumperi dc nu este. noi am cumparat si pe cel de 4 si pe cel de 2 luni.
dari
Postat: Wednesday, June 30, 2010 9:05 PM

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
Si noi am cumparat vaccinurile
Ange blanc
Postat: Wednesday, June 30, 2010 9:30 PM

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
Vaccinul de un an se gaseste, cel putin aici.
Ana
Postat: Wednesday, June 30, 2010 11:28 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Eu aici nu cumpar nici un vaccin,e totul gratis
Kmy
Postat: Thursday, July 1, 2010 10:30 AM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
Anabella wrote:

Eeeeee, strainataturile...acolo sunt multe gratis si Alex a facut toate vaccinurile gratis acolo iar anul asta in mai pentru vaccinul de 18 luni, am facut o excursie in Madrid si asa am de gand sa fac si la 4 ani si ...toate celelalte vaccinuri, doamne-ajuta sa fim sanatosi, ca daca avem vreo problemafurisat prefer sa iau bilet de avion cu banii pe care ar trebui sa-i dau spaga, macar am certitudinea unui diagnostic corect si a unor servicii de calitate.
alexandrabogdan
Postat: Thursday, July 1, 2010 10:41 AM

Anabella wrote:

aia e la voi, la noi de anul asta s-au imputit treburile. ar trebui sa le dea statul dar cum Ro e pe butuci....sa ne bucuram ca avem cu ce trai de acuma incolo
Ely
Postat: Thursday, July 1, 2010 2:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si in Portugalia tot gratis au fost . Si aici sunt gratis exceptie facand vaccinul care l-am facut pe perioada sarcinii pentru RH- ,mi s-au returnat 40% din bani,dar in Portugalia a fost gratis,pentru Karina cu exceptia unor vaccinuri optionale cum ar fi rotavirus sau cel impotriva meningitei care se cumpara restul sunt gratis.
Bebelina, da l-am facut si eu bebeului meu si cred ca tuturor copiilor li se face nu?
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, July 1, 2010 7:16 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2335
Locatia: Far, far away...
Ely wrote:
Si in Portugalia tot gratis au fost . Si aici sunt gratis exceptie facand vaccinul care l-am facut pe perioada sarcinii pentru RH- ,mi s-au returnat 40% din bani,dar in Portugalia a fost gratis,pentru Karina cu exceptia unor vaccinuri optionale cum ar fi rotavirus sau cel impotriva meningitei care se cumpara restul sunt gratis.
Bebelina, da l-am facut si eu bebeului meu si cred ca tuturor copiilor li se face nu?

Ely, depinde de tzara si de incidenta bolii in tzara respectiva...in Canada nu se face BCG...
Last edit: scuze Ely, am o banuiala ca ai suficiente cunostinte medicale incat sa stii ce am scris eu mai sus si sunt convinsa ca si mai mult. PUpici! computerlove pupici
alexandrabogdan
Postat: Thursday, July 1, 2010 8:21 PM

praslea_cel_voinic wrote:

Ely, depinde de tzara si de incidenta bolii in tzara respectiva...in Canada nu se face BCG...

suntem printre putinele tari in care tuberculoza este inca in floare. din acest motiv au si donat ungurii nu stiu cate sute de vaciinuri jud din vest, ca sa isi apere granitza
petronela_gav
Postat: Thursday, July 1, 2010 10:32 PM

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
si noi suntem in urma cu vaccinurile.
cel de la 6 luni nu l-am facut inca uff
am vorbit cu doctorita sa il cumpar si mi-a zis ca nu e problema daca il facem putin mai tarziu, dar avem intarziere aproape 2 luni fool
alexandrabogdan
Postat: Friday, July 2, 2010 9:09 PM

petronela_gav wrote:
si noi suntem in urma cu vaccinurile.
cel de la 6 luni nu l-am facut inca uff
am vorbit cu doctorita sa il cumpar si mi-a zis ca nu e problema daca il facem putin mai tarziu, dar avem intarziere aproape 2 luni fool

eu zic sa il cumperi. cel putin la noi la arad nici nu se intrevad sanse sa primim de la stat
petronela_gav
Postat: Friday, July 2, 2010 9:15 PM

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
vad ce imi spune acum in iulie
daca cei de la sanipid nu il au, il cumparam
dari
Postat: Wednesday, August 25, 2010 11:35 PM

Intrat: 12/27/2009
Postari: 3468
Locatia: Arad
Buna fetelor!Astazi trebuia sa facem vaccinul de 1 an dar la control doctorita a constatat ca are rosu in gat si nu i-a facut vaccinul(vaccin cumparat de noi).Ajunsi acasa,am uitat sa pun in frigider vaccinulbanghead banghead si a stat cateva ore bune in poseta.Darius este foarte agitat,mai ies ceva dintisori,nu doarme prea bine noaptea iar eu sunt rupta de obosita si numai de vaccin nu mi-am mai adus aminte,este oare compromis vaccinul?
Bretonelle
Postat: Thursday, August 26, 2010 7:09 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/27/2009
Postari: 436
Locatia: Timisoara
Dari eu stiam ca vaccinurile trebuie duse/aduse la o temperatura destul de rece sau constanta...nu stiu exact sic cert este ca la noi doctorita ne-a zis ca daca ar fi sa il cumparam noi de la farmacie,sa il punem intr-un termos cu gheata...nu a mai fost nevoie in final ptr ca l-am cumparat direct de la cabinetras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed