Vacante pentru familii mari

Options Vacante pentru familii mari
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Tuesday, April 12, 2011 10:40 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Am ametit de cand tot caut oferte de vacanta pentru familia mea de 6 persoane. Exceptand varianta inchirierii a 2 camere- care iese din discutie-, majoritatea hotelurilor accepta 4 persoane chiar si in family room sau vila ( " simpla", nu din aia deluxe-deluxe-deluxe alcool de 400 mp cu piscina proprie care costa mai mult decat o vacacanta exotica de lux alcool).

Stiti oferte accesibile ca pret ( raportat la numarul de persoane, bineinteles ) pentru familii cu mai mult de 3 copii? Din pacate chiar si agentiile de turism au destul de redusa baza de date in acest caz.

Sunt constienta ca -probabil- tot eu voi veni cu completari, insa nu strica o intrebare...
bulibuli
Postat: Tuesday, April 12, 2011 1:54 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
gasisem eu in cautarile mele pe la bulgari (si noi am fost 6 pers - 4 adulti si 2 copii) niste apartamente, dar cred ca multe erau in regim self-catering ... dar oricum, nu toate... ma mai uit si-ti spun ... sunt sigura ca am gasit si ceva all inclusive sa stam toti gramada.. f convenabil la pret, dar mai putin convenabil pt un cuplu care doreste sa procreeze sic ras asa ca am renuntat..
danab
Postat: Tuesday, April 12, 2011 3:14 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
In Bratislava, anul trecut, am fost 2 familii (4 adulti) intr-un apartament cu 2 camere (cate 2 paturi single/camera care se puteau lipi), plus o canapea extensibila. Cred ca voi trebuie sa cautati apartamente la inchiriat in stilul asta. Dezavantajul - tb sa te ocupi de mancare. Cauta prin e-booking.
bulibuli
Postat: Tuesday, April 12, 2011 3:55 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
http://www.booking.com/searchresults.ro.html?aid=317836;label=238_theme_238base;sid=8cf449f88ce3708e5a7e733ba32be6a0;age=2;age=2;age=6;age=6;checkin_monthday=1;checkin_year_month=2011-8;checkout_monthday=10;checkout_year_month=2011-8;city=900039406;class_interval=1;clear_group=0;group_adults=2;group_children=4;order=popularity;radius=0;score_min=0;si=ai%2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi;src=searchresults;ss=Golden%20Sands;ssb=empty;ssne=Golden%20Sands;
ingerash
Postat: Tuesday, April 12, 2011 3:56 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Kali,poate te ajutapupici
http://www.holiday-rentals.co.uk/info/holiday-ideas/inspiration-property-types/inspiration-large
Maria & Mario
Postat: Tuesday, April 12, 2011 7:10 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Stiu sigur ca Thomas Cook face vacante pentru familii mai numeroase !
Acasa nu stiu cum se organizeaza!
Ori cauti apartament cu doua dormitoare ( ori living stil night accomodation) ori cautati direct case , vile , bungalouri cu doua dormitoare , ori cabanutze ..... ori cazare stil agroturism ( la proprietar direct )
Dar daca e in afara tarii , poti obtine oferte mai bune direct de la agentii, daca iti cauta pentru mai mult de 4 persoane ar putea sa iti gasesca oferte cu reduceri la biletelke de avion etc
Ai idee exact unde ati dori sa mergeti ? cu sau fara bona, bunica ? avion , masina etc ...

Spor la cautat !!!!

Ex : http://www.booking.com/searchresults.html?src=city&city=900041014&error_url=http%3A%2F%2Fwww.booking.com%2Fcity%2Fbg%2Fduni.html%3Faid%3D303948%3Blabel%3Dduni-%252AC7u0nyLzLmTAz3c5zV68gS4184298291%3Bsid%3D2ae968ca002a221f7fca3f09834b7103%3B&aid=303948&label=duni-*C7u0nyLzLmTAz3c5zV68gS4184298291&sid=2ae968ca002a221f7fca3f09834b7103&checkin_monthday=10&checkin_year_month=2011-7&checkout_monthday=18&checkout_year_month=2011-7&in_a_group=on&group_adults=2&group_children=4&age=2&age=2&age=5&age=6&clear_group=0
raly
Postat: Wednesday, April 13, 2011 8:19 AM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Eu zic sa mergi la o agentie si iti expun ei ce oferte au!Bineinteles ca tie ti-ar prinde bine un all inclusive sau ultra all inclusive !Cam unde ati vrea sa mergeti?
kali
Postat: Wednesday, April 13, 2011 11:38 AM

Multumesc muuult pentru raspunsuri! Dulci si prompte ca de obicei...computerlove

Buli, Dana, Ingerash, saru' mana! Self-catering-ul ar fi ultima varianta... in lipsa de altele mai convenabile. Iar pentru asta ar trebui sa ma pregatesc sufleteste, pentru ca nu prea ar mai fi loc de relaxare pentru mine si nici nu cred ca-mi doresc asta. Oricum, daca ne hotaram, am gasit niste vile absolut superbe ( cu 3 dormitoare... ideale si pentru grupuri ) in Grecia, eventual cu piscina privata si toate facilitatile pe care le-am dori la cazare ( chiar si tarcuri pentru bb + scaune de masa daca dorim)... unele chiar pe plajacoeur Iar pretul e ok. In rest... am avea parte de liniste, asa ca le-am putea da drumul piticilor sa urle in pace toata ziua.
Pentru cei interesati: http://www.holidaylettings.co.uk/greece/bedrooms.3/hom_sleeps_max.6/
Insa... ce urmarim noi: locatia sa fie pe plaja sau nu mai departe de 5 min. de mers pe jos ( iar asta nu inseamna urcat dealulalcool ); sa avem acces la magazine/ restaurante/ medic etc.; sa asigure demipensiune; sa fie locuri de joaca/ aqua park-uri in apropiere. Fara ele, copiii mari ar fi dezamagiti pentru ca-si doresc tobogane cu apa iar noi incercam sa le oferim asta, mai ales ca vacanta e pentru ei. Vedem si in ce masura vom reusi...

Oana, problema e ca nu ne-am hotarat- inca- unde sa mergem. Croatia sau Grecia ( eu nu exclud nici Bulgaria... Ema-da ) si vedem exact in functie de locatie si hotel. In tara nu se merita pentru ca pretul pentru niste conditii decente , il egaleaza pe cel pentru o vacanta in strainatate, asa ca preferam ultima varianta. Ideal ar fi sa avem si posibilitatea de a zbura pana acolo pentru ca nu stim - inca... iar... - cu ce mergem. Stim cu ce ne-ar placea, insa sunt multe variabile asa ca nu ne bazam. Pe parcurs, aflam. Intre timp cautam cazarea.
Ah, si vrem sa luam si o bona, in masura in care ne va permite cazarea.
De asemenea, asteptam ofertele de la o agentie dar din experienta mea, tot alegerile mele au fost cele mai inspirate si mai apropiate de ceea ce ne doream (logic...). Pana acum (mai putin anul trecut, in Turcia) pe mana mea am mers ( inclusiv in Thailanda ), iar ei mi-au facut doar oferta de pret si toate rezervarile prin TUI. Nu exclud varianta de a-mi oferi solutii bune, insa si baza lor de date e limitata pana la un punct. Vedem... zilele astea astept oferta lor.

Raly, tinand cont ca au crescut si copiii mici, nu ne mai dorim all inclusive. Nu m-a incantat ideea decat atunci cand erau bebelusi...
kali
Postat: Saturday, May 7, 2011 9:50 AM

Asaaa... am facut in continuare cercetari- inclusiv la variantele oferite de voi- si uite asa am constatat ca e atat de dificil pentru noi din cauza numarului de copii. Teoretic se poate, practic primesc niste preturi de ma intreb de unde le-au scos! Adica... la o vila/ apartament cu numar corespunzator de dormitoare, sunt luate in considerare persoanele adulte, platitoare ( sau, in cel mai bun caz un plafon minim, care niciodata nu inseamna 2-3 adulti la 2-3 camere). Problema apare atunci cand numarul de copii este mai mare. Teoretic este posibila cazarea, practic- cum am patit dupa ce am cerut o oferta pentru Bulgaria-, iti calculeaza pretul ca pentru 5 adulti si un copil. Asta pentru ca la un apartament cu 3 dormitoare, ei nu accepta mai putin de 5 adulti platitori de pret intreg, asa ca ma incarca pe mine.
Si uite asa am ajuns de unde am plecat...

Pentru cei care vor sa calatoreasca in grup mai mare, am primit recomandari foarte bune ( inclusiv de la persoane care au fost acolo )pentru http://www.byalabeachresort.com/index.php?p=4&lang=1 . Din foto arata intr-un mare fel. Au doar apartamente cu 1, 2 sau 3 dormitoare, iar pretul este super ok- dar nu si pentru noi.alcool Adica raportul calitate-pret nu e corect.

In fine... ne-am reorganizat si ne-am oprit la 4 vile din Grecia ( gasite tot de mine, bineinteles ), pentru care asteptam oferta de pret. Voi posta si aici, pentru cei interesati.computerlove
Maria & Mario
Postat: Saturday, May 7, 2011 9:56 AM

Oana , spor in continuare ! Eu am o intrebare ! Calatoriti cu masina sau cu avionul pana acolo ? topai
kali
Postat: Saturday, May 7, 2011 9:58 AM

Oana, merciii!
Cu masina, dar cu maxim de confort pentru toti.
Maria & Mario
Postat: Saturday, May 7, 2011 10:01 AM

Pfiu , ma bucur! Asa prind si eu curaj ! Ca eu sunt mai rau ca un copil cand e vorba de stat potolita pe scaun la drum luuuuung ! sorry1
Am planificat oricum escala ( de o noapte firstprize ) la jumatatea traseului ! ( de viteaza ce sunt ) alcool
shirel
Postat: Saturday, May 7, 2011 11:07 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Kali,si noi suntem in dilema cu vacantza ,aveam de gand Bulgaria asteptam si noi oferte de preturi nu dorin all inclusive fiindca noi ne plictisim repede de aceeasi si suntem si foarte plimbareti .M-ar intersesa si Grecia ,de aceea astept sa ne dai si indicatii.
Si noi suntem fanii calatoriilor lungi cu masina ,conducem amandoi avem jocuri speciale pentru copii in masina ,cantam ce mai distractie mare nici nu sintim cum trece timpul.
raly
Postat: Sunday, May 8, 2011 9:22 PM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Kali spor la cautari!majoreta majoreta Si pe noi ne-ar incanta anul asta Grecia!sic
kali
Postat: Monday, May 9, 2011 9:51 AM

Oana, pentru mine e o mare necunoscuta pentru ca ar fi primul meu drum de genul asta. Foarte confortabil nu ma simt, dar nici panicata nu sunt. Probabil ca ma voi linisti de tot atunci cand vor fi facute toate planurile si voi sti exact cum vom proceda. Bine, nici masina nu o avem deocamdatahohot, insa asta e doar o problema de timp.

Eu nu am probleme cu drumurile lungi; char imi plac si-mi dau o senzatie placuta de libertate. Insa nu stiu cum vom face cu copiii, pentru ca avem 2 bucati suferinde de rau de masina.alcool Vedem noi cum bucatzalim drumul si cum procedam... O varianta ar fi sa mergem mai mult noaptea... si doar cateva ore pe zi...
Oricum, cred ca voi mergeti inaintea noastra, asa ca te astept pe tine cu sfaturi de calatorie.computerlove

Shirel, eu prefer Grecia in locul Bulgariei, desi si acolo poate fi super ok. Iubitu' are o dambla cu Bulgaria, asa ca nu cred ca vom ajunge pe acolo prea curand decat in trecere. Vad ca nu am reusit nici macar sa-l conving sa se uite peste ofertele de acolo.
Iti dau ce am pana acum; oricum, mai astept pretul pentru inca cel putin 2 locatii. Merge destul de greu pentru ca agentia cu care lucram noi nu are locatiile astea in sistem si incearca sa contacteze colaboratorii locali pentru a obtine oferte de pret. Tu poti sa iei legatura direct cu proprietarii daca te incanta vreuna...

http://www.paliokaliva.gr/index.html Dezavantajul la asta e ca-i destul de departe de plaja (600m). Are mai multe alte avantaje, insa, iar pretul cu mic dejun pentru 3 adulti + 4 copii in vila tip C ( incepand cu 1 sept., cand sper ca nu mai e atat de cald )este de 2016 euro pentru 10 nopti. Restul de mese se pot lua tot acolo.

Preferata mea: http://www.calypsovillas.gr/en-villa-alkyone.php spre care tare inclincoeur( dar astept si restul de oferte ). Tot 10 nopti, acelasi numar de persoane, 2023 euro. Mic dejunul e optional si e 10 euro/ adult + 6 euro/ copil. La fel, restul meselor se pot lua acolo. E la 30 m de plaja, 30 m de taverna si de centru statiunii. Vezi ca au mai multe vile, unele mai mici decat asta ( Alkyone ) care are 3 dormitoare.

Si iti mai recomand asta: http://www.chrismoshotel.gr/en/ Aici am fost ( in vizita ) si e super ok. Am inteles (desi nu am cerut oferta ferma de pret ) ca o suita costa anul asta 100 euro. Faza e ca sunt numai camere duble si suite ( living- in care se poate dormi + dormitor si chicineta ). Varianta pentru noi ar fi sa luam o suita pentru bona + copii si o dubla pentru noi. Ce e super aici ca-i direct pe plaja ( cu nisip ) si ca intrarea in mare e extrem de lina ( sute de m cu apa la genunchiul broastei, superba pentru copii! ). Se pot lua toate mesele acolo, cu comada dinainte pentru pranz si cina.
Corfu e superba si ai ce vedea! E si parc acvatic pentru copii... insula suficient de mare incat sa ai unde te plimba, dar si suficient de mica astfel incat sa nu faci distante foarte mari cu cei mici dupa tine...

Revin cand e cazul... sa le si centralizez pe toate aici... cine stie anul viitor ce dileme voi avea!hohot iloveyou

Raly, saru'mana! Si voua!computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed