uter retrovers

Options uter retrovers
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Toni30
Postat: Wednesday, August 25, 2010 4:04 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna fetelor,

sunt noua pe forum si de asemenea la prima sarcina. Acum sunt foarte stresata pentru ca sunt deja in saptamana a 11-a, am uter retrovers si inca nu a ajuns in pozitia in care trebuie. Am citit pe forum despre subiectul asta, dar nu zicea nimeni cand i-a revenit uterul? Doctorul zicea ca in 2 saptamani ar trebui sa revina. Dar ce se intampla daca nu revine? I s-a intamplat cuiva asa ceva? Am citit ca bebe poate ramane prins acolo si nu se mai dezvolta si poti pierde sarcina. Mi-e tare teama...

Multumesc mult,
Toni
alimami
Postat: Wednesday, August 25, 2010 4:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Cred ca nu ai inteles prea bine ce inseamna uter retrovers.O sa incerc sa-ti explic.Deci,o femeie poate avea uterul in diverse pozitii,printre care si pozitia asta,adica mai spre in spate.Eu de cand ma stiu am avut uter normal,dar dupa nastere,datorita greutatii sarcinii,a devenit retrovers.Asta nu e o boala si nu face nici un rau unei sarcini ulterioare.Doar ca se spune ca poti ramane mai greu insarcinata.Daca tu esti deja insarcinata,atunci nu conteaza daca uterul e in pozitie normala sau e retrovers,,daca a fost normal si acum e retrovers,sau daca a fost dintotdeauna retrovers si a ramas asa.E totul ok.Nu-ti fa griji,asta nu e o problema in sarcinapupici

Editare ulterioara:

Am gasit ca s-a mai discutat pe forum despre uterul retrovers (inclinat) aici.
Un articol destul de complet despre uterul retrovers.
Toni30
Postat: Wednesday, August 25, 2010 4:36 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Multumesc mult pentru raspuns si incurajari, chiar aveam nevoie. :)) Eu nu am stiut ca am uter retrovers si am ramas oricum foarte repede insarcinata. Ceea ce m-a speriat a fost un pasaj dintr-un articol de pe net care zice ca rar se intampla ca uterul sa nu revina incet spre o pozitie normala sarcinii odata cu dezvoltarea fatului "ci ramane "prins" in pozitia retroversa in zona pelvina, impiedicandu-se astfel dezvoltarea normala a fatului, ducand pana la pierderea sarcinii". M-am speriat pentru ca sunt deja in saptamana a 11-a si ma gandeam ca sa nu fiu in situatia asta...

Irinuca
Postat: Thursday, August 26, 2010 1:46 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/22/2010
Postari: 923
Locatia: Acasa
Toni eu am uter retrovers si vezi si tu in cate saptamani sunt de sarcina ras deci don't worry si enjoy ras
duchess292004
Postat: Tuesday, December 28, 2010 8:53 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/22/2010
Postari: 327
Locatia: Bucuresti
eu am avut initial uterul pozitionat normal, dupa ce am nascut , uterul a devenit retrovers. am avut, intradevar, o burtica imensa, si , din cate am inteles, retroversarea este o urmare a slabirii ligamentelor care tin uterul, datorita suprasolicitarii. eu , de la medicul meu am inteles ca nu este ceva periculos, incat sa afecteze eventualele sarcini ulterioare
carmenush
Postat: Tuesday, December 28, 2010 2:33 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/18/2008
Postari: 968
Locatia: Pietrosita
Si eu am uter retrovers, si asta dupa prima nastere. La a doua nastere nu a fost nici o problema. Medicul mi-a spus ca sungurele probleme care pot aparea de la uterul retrovers sunt de fapt neplaceri, si anume: dureri menstruale amplificate, menstruatia poate fi in valuri(abundenta dintr-o data cu cheaguri, etc), dureri in anumite pozitii in timpul actului sexual. Atat. Nu se face nimic in cazul; uterului retrovers si nu implica alte probleme. Nu fa faceti griji inutile, caci vor aparea alte chestii pentru care veti avea de ce sa va faceti griji dupa ce vine bebe pe lume:018:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed