Ura la copii

Options Ura la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, December 28, 2006 5:27 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17482
Locatia: Bucuresti
Alice s-a obisnuit de ceva timp sa spuna la orice nu ii place ca "uraste". Am incercat sa ii explicam sa nu mai foloseasca acest cuvant pentru ca nu este deloc potrivit, totusi stau si ma intreb daca este posibil ca ea chiar sa simta ura.

I-am spus sa spuna "nu imi place ..." in loc de "urasc ...", dar... cel mai des nimereste "urasc...", dupa care se uita la mine daca sunt in zona, isi aduce aminte si se corecteaza.

Ce parere aveti de asta ? Ai vostri au faze din acestea?
kali
Postat: Thursday, December 28, 2006 5:42 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14234
Eu cred ca imita ce vede la televizor... i se pare mai interesant asa. Chiar mi-au atras atentia multe filme in care copiii, atunci cand se suparau pe cineva (in special parinti) tipau "I hate you" si tranteau usile; mi se parea si mie un cuvant cam dur, dar se pare ca e la moda.
Alina
Postat: Thursday, December 28, 2006 6:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
Ce parere aveti de asta ? Ai vostri au faze din acestea?

Da, si Catinca are faze dintr-astea, dar mai rar, acum pe cale de disparitie. Am cam scos din uz canalele TV Cartoon Network si Jetix (deci kali are mare dreptate in ceea ce priveste limbajul preluat - fie e preluat de la TV, fie de la gradinita, aici folosindu-l alti copii, care la randu-le urmaresc aceste posturi TV) renuntand la firma de cablu pe care o aveam, apeland la o alta care are Minimax-ul, cu niste desene animate adevarate si cu un limbaj absolut normal, chiar sunt super.
mihaela75
Postat: Thursday, December 28, 2006 6:56 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Cunoastemras E un cuvant bine cotat la gradi, cine-l foloseste e " cineva" .Numai ca asa de tare le le drag cuvantul ca-l folosesc cu oricine chiar si cu pisica.Multe " achizitii" se culeg la gradi, fetele se imita una pe alta si sunt in continua batalie pentru postul de sefa.Diana spunea baietilor ca-i uraste.Vroia sa para serioasa ca uneori ma pufnea rasul si ma ascundeam sa nu creada ca nu-mi pasa de sentim. eisicMie nu mi-a spus ca ma uraste desi am avut si noi micile noastre conflicte.bataus
stele_pe_cer
Postat: Friday, December 29, 2006 10:15 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Alina wrote:

Da, si Catinca are faze dintr-astea, dar mai rar, acum pe cale de disparitie. Am cam scos din uz canalele TV Cartoon Network si Jetix

Nu sunt in tema, dar...de ce ati scos cele doua canale de desene?
Alina
Postat: Friday, December 29, 2006 10:52 AM

stele_pe_cer wrote:
Nu sunt in tema, dar...de ce ati scos cele doua canale de desene?

Pentru ca prezinta filme de desen animat extrem de urate, din toate punctele de vedere, subiect, personaje, vocabular. Deci absolut nimic educativ, chiar mult mai rau.
stele_pe_cer
Postat: Friday, December 29, 2006 1:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Alina wrote:

Pentru ca prezinta filme de desen animat extrem de urate, din toate punctele de vedere, subiect, personaje, vocabular. Deci absolut nimic educativ, chiar mult mai rau.

Multumescsic !Mai exista alte posturi de desene animate in afara de astea?
Alina
Postat: Friday, December 29, 2006 1:59 PM

stele_pe_cer wrote:
Multumescsic !Mai exista alte posturi de desene animate in afara de astea?

Acum depinde de compania de cablu, spuneam mai sus ca am renuntat tocmai pentru motivul ca voiam cu indarjire un anumit post de desene animate, iar acum Catinca urmareste cu mare drag postul TV Minimax.
katy
Postat: Friday, December 29, 2006 2:20 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si eu i-am lasat Luanei doar Minimax, are povestiri mai normale, fara violenta, povestiri in care ii invata despre prietenie, dragostea fata de surori/frati, urmarim impreuna si comentam cand stiu ca in ziua respectiva am multa treaba si seara nu-i voi putea citi decat o poveste scurta sau chiar delocuff Cand am treaba, dupa ce se termina ceva ce-i place ei, vine si se tine scai dupa mine si-mi povestestelove Inainte avea si ea expresii de genul "urasc lucrul asta" de la desene preluat, insa dupa ce i-am scos Cartoon s-a calmatyes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed