Un sfat,va rog

Options Un sfat,va rog
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraL
Postat: Monday, December 17, 2007 3:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Apelez la sfaturile voastre,pt ca sunteti deja mamici si poate ati trecut prin asta...

Intrucat suntem singuri in Londra,ne-am gandit ca de sarbatori sa venim in Romania.Am cumparat biletele,eram foarte incantata ca o sa fiu langa familie,dar a aparut o mica problema...oare zborul nu ii va face rau lui bebe?Acum am 32 de saptamani,plecarea ar fi sambata si intoarcerea pe 2 ianuarie(la 34 de saptamani).Am auzit despre alte gravidute ca au calatorit cu avionul si la 34 de saptamani.

Ce sa fac?Aveti vreo informatie in legatura cu acest subiect?Daca da,scrieti-mi,va rog.Am nevoie de sfaturi.
Roxanel
Postat: Monday, December 17, 2007 3:59 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Eu una nu as risca.nu Emotiile, bucuriile, frigul, sa nu care cumva sa nasti mai devreme. Acum depinde si cum a fost sarcina pana acum. Tu stii mai bine.

Mergi la GP si vezi ce zice. E nevoie chiar sa-ti ceara o hartie la avion cum ca poti calatori.

Ai citit policy-ul companiei de zbor sa vezi ce zic relativ la femeile insarcinate? Pana in ce luna poti calatori cu ei?

Uite aici.

Daca nu ai verificat suna asap si verifica.

Si daca e ok din partea lor sa calatoresti, ai hartie de la medic ca esti ok, eu zic sa-ti faci si o asigurare de sanatate zdravana, asta daca se mai poate, in caz de te apuca durerile facerii in Romania. Nu de alta dar pe la noi nu se stie niciodata la ce surprize te astepti.
Laura
Postat: Monday, December 17, 2007 4:23 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Sincer,nici eu nu as risca nu . Pupici si sper sa luati hotararea cea mai buna flowers flowers flowers
Fluturas
Postat: Monday, December 17, 2007 4:33 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
nici eu nu as risca.in schimb,stiu pe cineva care a mers in romania,avea 8 luni,si a mers cu masina.a fost vara,intr-adevar.acum tu stii mai bine cum te simti,cum a evoluat sarcina,si daca crezi ca rezisti si nu ti-e frica sa nasti in tara,poti sa mergi
AlexandraL
Postat: Monday, December 17, 2007 5:14 PM

Sarcina a decurs normal pana acum,cu mici probleme in luna a doua(sangerari).Miercuri am programare la doctor,o sa intreb daca este vreo problema cu zborul.Wizzair-ul permite gravidelor sa zboare pana la 34 de saptamani,deci ar fi cam pe limita,dar cu o scrisoare de la doctor cred ca se poate.Cat despre nascutul in Romania,nu ar fi neaparat o problema,mie imi e frica de nastere in general,oriunde s-ar desfasura,asa ca...oare
Roxanel
Postat: Monday, December 17, 2007 5:46 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
alexandra_lazar wrote:
Wizzair-ul permite gravidelor sa zboare pana la 34 de saptamani,deci ar fi cam pe limita,dar cu o scrisoare de la doctor cred ca se poate.Cat despre nascutul in Romania,nu ar fi neaparat o problema,mie imi e frica de nastere in general,oriunde s-ar desfasura,asa ca...oare

Wow, esti curajoasa tare daca ai ales sa zbori la 34 de saptamani in miez de iarna cu Wizzair. Toate cele bune si cantareste de 2 ori inainte de a lua o decizie.
Ely
Postat: Monday, December 17, 2007 6:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Eu nu as merge 100% .Alexandra tu faci cum vrei ,dar te risti mult.Si noi tot singuri am fost aici cand am nascut ,un pic greu dar ne-am descurcat cu ajutorul lui Dumnezeu.Taica-meu facuse operatie .A avut stenoza mitrala si nu am reusit sa o iau ope maica-mea ca sa nu-l las singur.Mai bine -ti chemi parintii nu ar fi mai usor?pupici flowers
Fluturas
Postat: Monday, December 17, 2007 9:37 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
ai grija,eu am mers cu wizzair-ul si am fost ff multumita(in martie) in schimb,in ultimul timp am auzit multe de rau de wizzair,ca au stat si 12 ore prin aeroport.nu vreau sa te sperii,dar ai mare grija
Maria & Mario
Postat: Monday, December 17, 2007 10:00 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Tu ai vazut ce minuni fac astia cu Wizz Air ? Asteptari de peste 12 ore in celalalt colt de tara sau cine stie pe unde, fara cazare asigurata, fara alternative de ajuns la destinatie. Mai ales acum cu zapezile astea din tara ! ..... scratch

De ce nu vin ai tai la voi ? Daca tot achiti doua bilete cu Wizz, de ce nu vin ei ? oare

Plus ca tu esti cu sarcina ajunsa in ultimul trimestru. Nu ai nevoie de calatorii lungi acum, de bagaje, decolari si aterizari !

Ce daca sunteti singuri aici ? Si noi tot singuri am fost ! E prima data in 3 ani cand mergem de Craciun acasa ! ras Iarna tare greu mi se pare in Romania . Soselele sunt de groaza ! Dezapeziri, la ....Paste ..... etc etc.

GP-ul iti da hartia , dar responsabilitatea tu ti-o asumi ! Se merita sa te risti ? scratch Acum, pe ultima suta de metri ?

Eu am calatorit ultima data cu avionul, insarcinata fiind, cand aveam 7 luni si o saptamana ! Totul a fost ok .

Decizia iti apartine in totalitate , doar ca eu votez ! nu nu
AdrianaC
Postat: Tuesday, December 18, 2007 2:33 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Eu stiu ca nu se recomanda zborul cu avionul peste varsta de 7 luni a sarcinii.

Uite un extras dintr-un articol:

"Poti sa calatoresti cu avionul in timpul sarcinii? Compania TAROM impune anumite restrictii. Pentru transporturile internationale, exista reguli stricte care nu permit calatoria femeilor cu o sarcina de peste sapte luni. Dar restrictiile nu se aplica si pentru rutele interne. Nu te ingrijora din cauza sistemelor de securitate din aeroporturi. Nu fac nici un rau copilului tau".

Sursa

Si eu zic ca e posibil sa risti cam mult, dar tu stii cel mai bine.
taki
Postat: Tuesday, December 18, 2007 5:48 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
AdrianaC wrote:
Eu stiu ca nu se recomanda zborul cu avionul peste varsta de 7 luni a sarcinii.

Si mie mi-a spus doctorul la fel, la vremea respectiva. Am calatorit cu avionul la 7 luni, pe o distanta mica (1 ora si jumatate ), dar sincer nu recomand.nono
AlexandraL
Postat: Tuesday, December 18, 2007 8:05 PM

Eu am zburat numai cu Wizzair pana acum si nu au fost probleme(o singura data au fost niste turbulente ceva mai 'interesante' si...puker ).

Cat despre venirea parintilor aici,nu e posibila din mai multe motive.

Stiu ca in final eu voi lua decizia,voiam insa sa aud niste pareri.Daca hotarasc sa merg,sper sa fie totul bine,va voi scrie cand ma intorc.

Multumesc pt sfaturi

pupici
AlexandraL
Postat: Thursday, January 3, 2008 12:47 PM

In primul rand LA MULTI ANI si va urez ca 2008 sa va aduca numai impliniri!
Am fost in Romania de sarbatori,a fost totul asa de frumos... Nu am avut probleme cu zborul(doar la plecarea din Londra am asteptat in aeroport 3 ore,dar eram asa nerabdatoare sa ajung in tara,ca nu mi-a pasat).
Acum mai am un hop de trecut...sambata ne mutam la 3 camere...dupa care sper sa ma linistesc si sa ma ocup numai de planuri pentru bebe(ultimele cumparaturi)yes
oanalaurisa
Postat: Thursday, January 3, 2008 12:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
alexandra_lazar wrote:
In primul rand LA MULTI ANI si va urez ca 2008 sa va aduca numai impliniri!
Am fost in Romania de sarbatori,a fost totul asa de frumos... Nu am avut probleme cu zborul(doar la plecarea din Londra am asteptat in aeroport 3 ore,dar eram asa nerabdatoare sa ajung in tara,ca nu mi-a pasat).
Acum mai am un hop de trecut...sambata ne mutam la 3 camere...dupa care sper sa ma linistesc si sa ma ocup numai de planuri pentru bebe(ultimele cumparaturi)yes

Ce frumos,imi plac cumparaturile pentru bebe!pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed