un nou job? sa vedem ce putem face

Options un nou job? sa vedem ce putem face
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danamaria
Postat: Sunday, October 21, 2007 8:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
ma gindeam ca in afara de mine mai exista si altii interesati de un al doilea job si daca tot suntem in permanenta legatura poate aflam de vreun job care sa fie interesant pentru vreuna dintre noi
eu de exemplu sunt foarte interesata de un job part-time, oriunde, in orice oras (am masina, conduc si ma pot deplasa)
eu sunt de profesie sunt consilier juridic si imi fac meseria cu multa pasiune si seriozitate
deci, daca aflati ceva ce m-ar interesa, va rog frumos anuntati-ma
daca mai sunt si alte doritoare.....
lori16ro
Postat: Sunday, October 21, 2007 9:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
eu cel putin 3 ,4 ani am cautat part time si nu am gasit
cel putin aici in iasi
acum sau mai schimbat lucrurile si i ti doresc mult succes si ajutor de le fete
danamaria
Postat: Sunday, October 21, 2007 9:30 PM

multumesc lori16ro, dar acum ai renuntat la idee?
Lilly of the valley
Postat: Saturday, January 19, 2008 7:08 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eu am "sapat" recent in piata muncii din Iasi.
joburi bune (cu posibilitati de avansare in cariera, timp de lucru adecvat si bani, bineinteles, ca asta-i imboldul pentru munca)nu prea gasesti, mai ales pe studii superioare.
pentru joburi part-time sunt preferati studentii.
pentru studii medii, oferte sunt destul de multe (mai ales la agentii imobiliare si lucratori comerciali, confectioneri si prelucratori PAL), nu stiu cat de atractive sunt ofertele.
Cris-DL
Postat: Saturday, January 19, 2008 9:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
dance Eu am un al 2-lea job care este super lejer,(chiar si sotul are 2). Eu la acelasi angajator 2 job-uri diferite... sunt si secretara Consiliului de Administratie, iar in afara de cateva imputerniciri, decizii, hotarari si una sedinta AGA si AGEA/an.... nimic nu fac sic aaaa si protocolul de rigoare alcool
Lilly of the valley
Postat: Saturday, January 19, 2008 9:55 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sa-ti fie de bine si sa ai succes!pupici
Cris-DL
Postat: Saturday, January 19, 2008 9:59 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
mariuta wrote:
sa-ti fie de bine si sa ai succes!pupici

hainoroc Multumesc, succes si tie pupici
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, January 20, 2008 1:50 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
si eu am un job nou!yes yes yes nu este aici chiar despre asta vorba dar ma bucur ca totusi mi-am gasit un job dupa ce fostul angajator m-a trimis la plimbare...tunete rambo disputa a trebuit sa "fiu de acord" desi ii puteam face o mie de probleme dpdv legal. dar...am zis ca mai bine imi vad de ale mele si de drumul meu.

cat despre un al doilea job, imi doresc si eu unul, ca sa mai suplimentez veniturile. dar mi-ar placea ceva de lucru acasa, cand si cand, ca sa am timp si de familie.

Mariuta.... ai dreptate...si in Brasov e cam la fel!plans banghead
Laura
Postat: Sunday, January 20, 2008 1:58 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Si eu imi caut un job part-time,dar nu gasesc! Vreau sa am mai mult timp pentru Alex si de aceea prefer un program mai scurt! Mai caut..
Kiki
Postat: Sunday, January 20, 2008 2:39 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Andismom wrote:
si eu am un job nou!yes yes yes nu este aici chiar despre asta vorba dar ma bucur ca totusi mi-am gasit un job dupa ce fostul angajator m-a trimis la plimbare...tunete rambo disputa a trebuit sa "fiu de acord" desi ii puteam face o mie de probleme dpdv legal. dar...am zis ca mai bine imi vad de ale mele si de drumul meu.

cat despre un al doilea job, imi doresc si eu unul, ca sa mai suplimentez veniturile. dar mi-ar placea ceva de lucru acasa, cand si cand, ca sa am timp si de familie.

Mariuta.... ai dreptate...si in Brasov e cam la fel!plans banghead

Anca, felicitari!
Ma bucur ca ai rezolvat cel putin o parte a problemei! pupici Adaptare rapida si usoara! pupici
AdrianaC
Postat: Sunday, January 20, 2008 8:36 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Felicitari Anca si spor la gasit jobul care sa va placa !

Si eu am 2 joburi ras
MNiko
Postat: Monday, January 28, 2008 11:49 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Avantajele si dezavantajele schimbarii joburilor

Problema schimbarii locului de munca ti-a dat, macar o data, de gandit, indiferent daca esti la inceputul carierei sau ai ajuns deja pe treptele de sus ale acesteia. Un salariu mai mare sau conditii de lucru mai placute, o companie de renume sau, pur si simplu, o reconversie profesionala catre un domeniu nou sunt lucrurile care te atrag la un alt job.

A-ti schimba locul de munca nu este un fapt incriminator. Cauzele pot fi nenumarate: de la motive de ordin personal si pana la cele de ordin financiar, profesional sau chiar de adaptare. Trebuie sa ai grija si sa nu faci din asta o obisnuinta.

Ca sa iti dai seama daca e bine sau nu sa iti schimbi locul de munca trebuie, mai intai, sa stii ce vrei sa faci in continuare.Este preferabil sa iti faci un bilant si sa stabilesti ce este si ce nu este in regula la actualul job, ce te multumeste si ce nu, ce perspective ai acum si ce perspective ai avea in cazul in care ai opta pentru schimbare, ce oportunitati ai in acest moment si ce oportunitati ai avea in alta parte. Trebuie sa iei in calcul si motivatiile de ordin profesional sau financiar.

Pro si contra schimbarii

In cariera poti merge pe una din cele doua directii: verticala sau orizontala. Depinde numai de tine directia pe care alegi sa inaintezi: poti sa mergi pe orizontala - doar schimbandu-ti locul de munca din diferite motive, dar avand in continuare aceeasi functie si aceleasi responsabilitati; sau pe verticala - alegand alt job pentru o functie mai inalta.

Schimbarea este foarte importanta si, in unele situatii, chiar indicata:

daca o faci pentru o functie mai buna;
daca inca nu ai gasit job-ul care sa ti se potriveasca;
daca la actualul loc de munca posibilitatile de promovare sunt foarte slabe sau inexistente.

Cu toate acestea trebuie sa fii foarte atenta si sa nu iei decizii pripite atunci cand alegi, pentru a nu ajunge mereu in situatia de a te indrepta din nou spre un alt loc de munca. Schimbarea jobului la intervale scurte de timp, desi aparent folositoare, se poate intoarce impotriva ta mai tarziu. Daca te prezinti in fata unui angajator cu un CV in care capitolul "Experienta Profesionala" se intinde pe cateva pagini si arata ca in ultimul an ai avut aceeasi functie, dar ai schimbat patru sau cinci locuri de munca, asta nu va constitui nicidecum un avantaj. Dimpotriva, chiar va starni semne de intrebare in ceea ce te priveste: fie ai o problema de adaptare la conditiile de lucru, fie nu te poti integra cu succes intr-un colectiv, fie este vorba de o problema de incompetenta. Dar daca motivul pentru care ti-ai schimbat locurile de munca a fost mereu functia, iar traseul tau profesional a fost in permanenta ascensiune nu trebuie sa ai motive de ingrijorare.

Prin urmarea, schimbarea job-ului in repetate randuri este o arma cu doua taisuri, exista avantaje si dezavantaje: pe de o parte iti este folositoare pentru a descoperi ce loc de munca ti se potriveste cel mai bine, iar pe de alta parte poate trezi suspiciuni asupra stabilitatii si consecventei tale.

de Violeta Gherghe

sursa
fdianamaria
Postat: Friday, September 25, 2009 10:09 AM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
In strainatate am vazut si stiu din surse sigure ca exista joburi part-time pe care le poti presta acasa. Ceva de genul confectionatului de bijuterii, plicuri, felicitari etc. La noi in schimb n-am vazut asa ceva.
Exista in schimb posibilitatea colaborarii cu diferite edituri, reviste etc pentru traduceri, asta in cazul in care stapaniti foarte bine o limba straina.
Oare ce altceva se mai poate face acasa in Romania???
danamaria
Postat: Friday, September 25, 2009 10:19 AM

eu tot mai vreau, inca un job part-time, oriunde, dar pe "calificarea" mea. daca auziti ceva, dati-mi de stire. cit mai pot.ras
petro
Postat: Friday, September 25, 2009 10:24 AM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Eu am avut un job part-time inainte sa fiu insarcinata cu Darius. Pe langa jobul full-time aveam un contract de colaborare pe post de informatician. Din atributiile mele facea parte service-ul pentru reteaua de calculatoare si toate activitatile aferente. Imi convenea ca mergeam cand aveam timp, in general dupa program si imi suplimenta binisor venitul. Pe langa asta am mai lucrat si project-base ceea ce iarasi mi-a suplimentat venitul. Din nefericire, cand am ramas insarcinata am renuntat la toate proiectele (prin luna a 6-a) si nu le-am mai reluat. cry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed