ULCIORUL LA COPII

Options ULCIORUL LA COPII
Subiectul anterior · Subiectul urmator
tiramisu
Postat: Saturday, April 20, 2013 9:10 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Bye2
I-a aparut lui Matei ceva la ochi cam acum o luna. Medicul de familie ne-a spus ca e de la gripa si ca va trece de la sine. Nu i-a trecut si dupa o saptamana ne-am intors la medic care ne-a spus ca e ulcior. Am folosit Kanamicina crema si nimic. Acum am fost la oftalmologie si ne-a schimbat tratamentul dar ne-a spus ca e cam tarziu si s-ar putea sa ajungem la operatieCray . Nu e ceva grav doar ca fiind mic necesita anestezie generala.
A mai trecut cineva prin asa ceva?
Allisa
Postat: Sunday, April 21, 2013 1:19 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2012
Postari: 10
Si noi am trecut prin asa ceva.

Ai grija, exista 2 chestii asemanatoare:
-Ulcior (sau urcior sao orjet) care este o infectie o a glandelor sebacee si apare de obicei pe pleoapa de sus
-Chalazion care nu este o infectie, dar netratat se poate infecta si poate sa se faca destul de mare si de rosu. Acesta poate apare atat pe partea superioara a pleoapei, cat si pe partea inferioara.

In orice caz, dupa ce rezolvati problema incearca sa-i dai suplimente pentru cresterea imunitatii, am inteles ca ambele probleme (ulciorul si chalazionul) apar din cauza unui system imunitar scazut.

Bafta multa si spune-mi si mie ce ati facut, eu sper sa nu-i mai apara altele dupa seria de suplimente pentru imunitate pe care i-am dat-o.
tiramisu
Postat: Sunday, April 21, 2013 8:27 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Multumesc Allisa pentru raspuns.
Ceea ce avem noi este orjet, e pe pleoapa superioara si in ciuda tratamentului nu da semne ca s-ar micsora. In data de 30 mergem la control si tare ma tem ca vom ajunge la operatie. Asi vrea sa stiu daca va fi nevoie de internare pentru operatie sau se poate face in ambulator?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed