Tusea la sugar

Options Tusea la sugar
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tina
Postat: Tuesday, July 11, 2006 4:04 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
V-ati confruntat cu asa ceva ? Care au fost motivele aparitiei tusei, cum s-a manifestat copilul( mai avea pofta de mancare, marait, ragusit ) ? Cum ati tratat ?
Bri tuseste de cateva zile bune si are o tuse uscata ( o laringita pare ) , mai tot timpul e rosie in gatutz ( unul dintre motive bauniesc eu ca este pentru ca tipa foarte mult ) iar pediatra mi-a spus azi sa-i dau apa bicarbonatata, nazomer si paxeladine. Ma uitam in prospect si Paxeladinul este pt bebei mai maricei, ea mi-a spus doar 2 ml / 24 h. L-ati folosit ?
Kiki
Postat: Tuesday, July 11, 2006 4:29 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Dav a tusit numai cand a fost racit. Tot asa, o tuse uscata. S-a dus tusea cu Ambroxol, dupa ce mai bine de o saptamana mersesem pe Stodal.

Acum, se face ca tuseste ca sa atraga atentia: Hei, sunt si eu aici!
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, July 11, 2006 4:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Tina wrote:
V-ati confruntat cu asa ceva ?

Noi ne-am confruntat in 3 randuri cu problemele puse de tuse:primele 2 dati nu a fost necesar decat administrarea a cate 6-8 picaturix2/zi de Ambroxol timp de 3 zile, respectiv 5 zile, iar a treia oara tusea a fost remediata initial tot cu Ambroxol, care am inteles ca doar potoleste tusea si apoi cu Eurespal, care este si un antiinflamator, deci trateaza si cauza nu numai efectul (tusea).Ambroxolul i l-am dat 2 zile, si Eurespalul tot 2 zile, cate 50 mlx2/zi (dar Matei are peste 1 an).

Tina wrote:
Care au fost motivele aparitiei tusei, cum s-a manifestat copilul( mai avea pofta de mancare, marait, ragusit ) ?

Motivele aparitiei tusei la noi au fost primele dati:o raceala usoara, a treia oara un rosu in gat+eruptie dentara+mucozitati, deci tot o raceala, dar putin mai severa.

Din cauza rosului in gat combinat cu eruptia dentara Matei kiar nu avea deloc pofta de mancare, iar cand rosul in gat a disparut si maseluta si-a facut aparitia, ne-am capatuit cu mucozitatile si tusea.De macat la tuse manca bine, doar ca se mai ineca din cand in cand cu mucisori.Aveam grija ca inainte de masa cu 15 minute sa ii aspir mucozitatile si sa ii dau Eurespalul, pt. a preintampina inecarea in timpul mesei.Ambroxolul preferam sa i-l dau dupa masa intotdeauna.

Tina wrote:
Bri .... mai tot timpul e rosie in gatutz ( unul dintre motive bauniesc eu ca este pentru ca tipa foarte mult )

Rosul in gat stiam ca este de fapt si de drept, in termeni medicali, o viroza, deci nu prea ar avea cum sa apara numai de la tipat.Noi l-am tratat cu albastru de metil amestecat in proportie egala cu glicerina boraxata (pt.a-i skimba gustul, glicerina fiind mai dulceaga) si cu Tantum verde nediluat, solutie de gargara.Tantumul il foloseam asa: imbracam degetul in cateva foite de comprese sterile si il inmuiam in sticla de tantum.Apoi, tot cu degetul frecam gingia (este si un bun analgezic si dezinfectant bucal) si limba, astfel incat saliva sa impinga tantumul inspre gat.Albstrul de metil i-l dadeam intr-o lingurita mica de silicon (atentie ca pateaza) si dupa ambele timp de o ora nu ii dadeam absolut nimic sa bea sau sa manance, pt.ca solutia sa ajunga in gat si sa actioneze cum tebuie.Deci, inainte de ambele antidoturi, il hraneam sau, dupa caz, il hidratam bine,stiind ca timp de o ora nu mai are voie absolut nimic.Pana acum, nu am fost nevoiti sa apelam la antibiotice, deci medicamentele enumerate mai sus sunt destul de slabe si inofensive.
Tina
Postat: Tuesday, July 11, 2006 5:29 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Tinand cont ca nu are decat 6 luni , stau in cumpana ce sa-i administrez...Paxeladine, Ambroxol, ...despre Tantumul Verde chiar nu stiu nimik daca e ok pt. un sugar de varsta Brianei .
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, July 11, 2006 10:15 PM

Ambroxol e ok la 6 luni, dar de ce nu intrebi medicul pediatru, pt.ca vei avea nevoie ca el sa iti stabileasca doza potrivita.Noi la 7 luni i-am administrat 6-8 picaturi de 2x/zi.P.t 6 luni nu as sti daca doza ar trebui micsorata sau nu, iar ce scrie pe prospect nu stiu daca trebuie respectat ad literam, in sensul ca uneori dozele de pe prospect sunt mai mari decat ar indica medicul.

In privinta Tantumului verde, iti pot spune ca sub 1 an se administeraza numai diluat cu apa, in proportie jumi-juma, dar iarasi la sfatul medicului.

Sanatate multa!
Roxanel
Postat: Wednesday, December 20, 2006 8:35 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Fetelor dar pentru tuse cu expectoratie stiti ceva? Sa mearga la copii de 9 luni?

Antonia tuseste de vreo saptamana. Am fost la doctor, a ascultat-o la plamani si mi-a zis ca sunetul este foarte clar si daca nu are temperatura, mananca bine si bea apa/lapte, nu trebuie sa-mi fac probleme. Eu ii dau si Immuno Baby zilnic si m-am gandit ca o mai ajuta putin dar altceva nu stiu/nu am ce sa-i dau. Aici nu exista nimic pentru tuse cu expectoratie ptr copii asa mici.

Vreun remediu babesc stiti? Sau exista la noi vreun sirop?
kali
Postat: Wednesday, December 20, 2006 8:51 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Roxanel wrote:
Fetelor dar pentru tuse cu expectoratie stiti ceva? Sa mearga la copii de 9 luni?

Antonia tuseste de vreo saptamana. Am fost la doctor, a ascultat-o la plamani si mi-a zis ca sunetul este foarte clar si daca nu are temperatura, mananca bine si bea apa/lapte, nu trebuie sa-mi fac probleme. Eu ii dau si Immuno Baby zilnic si m-am gandit ca o mai ajuta putin dar altceva nu stiu/nu am ce sa-i dau. Aici nu exista nimic pentru tuse cu expectoratie ptr copii asa mici.

Vreun remediu babesc stiti? Sau exista la noi vreun sirop?

Alexia a avut o viroza care se manifesta si prin tuse cu expectoratii.
Pentru ca nu era medicul foarte sigur daca se aude sau nu ceva la plaman (pentru ca se auzea un fornait/suierat cand respira), i-a prescris in prima instanta Isoprinosine-Paxeladine si Vit. C. Cum tratamentul nu a dat rezultate si starea Alexiei se inrautatea i l-a schimbat cu Ospamox-Stoptussin. Nici asta nu a dat rezultat, asa ca am trecut pe Prospan- un antibiotic care incepe cu K si a carui nume imi scapa acum... si niste picaturi cu vitamine (din cauza ca nu manca nimic). Cu asta din urma i-a mers foarte bine. Prospan-ul este pentru tuse.

Ca leac babesc ar fi sarea mare frecata cu un ou crud si pusa la gatutz si lasata acolo mai mult timp, sau cartof, sau o mamaliga mai moale, calda... nu le-am incercat pe niciunele ca sa-ti spun cat de eficiente sunt...
Roxanel
Postat: Wednesday, December 20, 2006 9:05 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
kali wrote:

Ca leac babesc ar fi sarea mare frecata cu un ou crud si pusa la gatutz si lasata acolo mai mult timp, sau cartof, sau o mamaliga mai moale, calda... nu le-am incercat pe niciunele ca sa-ti spun cat de eficiente sunt...

Kali, multumesc. Aici de antibiotice nici nu se discuta daca bb nu are temperatura sau altceva mai grav. Antonia e vioaie si mananca tot ce-i dau. De o saptamana e la fel. Nici nu s-a inrautatit, nici imbunatatit. Nasucul nu-i curge, nu are rosu in gat, nu stranuta, ...
kali
Postat: Wednesday, December 20, 2006 9:13 AM

La Alexia a fost mult mai rau decat zici tu ca are Antonici. Eu am scris tratamentul complet pentru ca-l stiam ca pe o poezieras
Multa sanatate si... daca incerci leacurile babesti spune-ne si noua daca au dat rezultate-chiar sunt curioasaflowers
Darria
Postat: Wednesday, December 20, 2006 11:25 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
[quote=Roxanel]

Da, Paxeladin. Ne-a fost recomandat(acum o saptamana): 2 ml de 2 ori/zi.

Pt. tuse combinata: Eurespal
kali
Postat: Wednesday, December 20, 2006 11:32 AM

Eurespal=Biseptol...pentru cine nu stie. Nu e special pentru tuse.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, December 20, 2006 1:06 PM

kali wrote:
Eurespal=Biseptol...pentru cine nu stie. Nu e special pentru tuse.

Am scris mai sus.Eurespalul este un antiinflamator.Calmeaza tusea, dar si trateaza cauza tusei.

Un leac babesc, ca sa zic asa, este siropul e muguri de brad/pin cu sau fara propolis, in functie de ce spune medicul pediatru.Eficient in cateva zile, supliment alimentar, bun la gust, acceptat usor si de catre adulti, si de catre copii.
kali
Postat: Wednesday, December 20, 2006 1:18 PM

stele_pe_cer wrote:

Am scris mai sus.Eurespalul este un antiinflamator.Calmeaza tusea, dar si trateaza cauza tusei.

Un leac babesc, ca sa zic asa, este siropul e muguri de brad/pin cu sau fara propolis, in functie de ce spune medicul pediatru.Eficient in cateva zile, supliment alimentar, bun la gust, acceptat usor si de catre adulti, si de catre copii.

Scuze n-am fost atentauff
Ely
Postat: Wednesday, December 20, 2006 1:34 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605

Antonia Alexia,bebe de Darria multa sanatate puiuti.

Kali cel care ai zis ca antibioticul care inceope cu K este cumva Klacid stiu ca era bun si dadea rezultate.

Si Karina mea inca tuseste urmam 10 zile cu Clamoxil cam asa ceva (Amoxicilina).Uite ca aici i-au dat antibiotic ceea ce auzisem ca nu se da.Mie mi se pare mult 10 zile eu stiu ca maxim 7 zile se da antibiotic.
kali
Postat: Wednesday, December 20, 2006 1:47 PM

Ely wrote:

Antonia Alexia,bebe de Darria multa sanatate puiuti.

Kali cel care ai zis ca antibioticul care inceope cu K este cumva Klacid stiu ca era bun si dadea rezultate.

Si Karina mea inca tuseste urmam 10 zile cu Clamoxil cam asa ceva (Amoxicilina).Uite ca aici i-au dat antibiotic ceea ce auzisem ca nu se da.Mie mi se pare mult 10 zile eu stiu ca maxim 7 zile se da antibiotic.

Da, Ely, Klacid. Merci.
Si Alexia tot 10 zile a luat, dupa alte 7 de Ospamox, fara rezultat.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed