Tulburarile de comportament ale copilului

Options Tulburarile de comportament ale copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, January 16, 2008 10:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Miha, bine ca nu e tati al vostru zana buna...e cam nasol cand e asa dar noi, ca sa ii raspund si Oanei, il educam si pe tati!bataus

Miha, am scris "sunt in negare" nu "esti" si ma refeream la faptul ca ei, copiii nostri, sunt in negare. este o etapa care se numeste "negare", adica l-au luat pe celebrul "nu" in brate sau sunt "Gica contra" cum se mai zice popular!alcool

Oana
... pai e normal ca domnisoara ta sa nu mai doarma peste zi daca la 9 se trezeste! eu nu stiu ce inseamna somn mai mult de 7 jumate!maseluta so...nu prea am cum sa il tin treaz peste zi! desi o sa incerc si varianta fara somn, macar sa vedem cum se comporta!oare
MNiko
Postat: Wednesday, January 16, 2008 10:57 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Andismom wrote:

Miha, am scris "sunt in negare" nu "esti" si ma refeream la faptul ca ei, copiii nostri, sunt in negare. este o etapa care se numeste "negare", adica l-au luat pe celebrul "nu" in brate sau sunt "Gica contra" cum se mai zice popular!alcool

Eu am crezut ca te referi la tine cu faza de negare. Pai pe asta o cunoastem si noi destul de mult. Il luam pe "nu vleau" in brate si nu ii dam drumul asa usor.
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, January 17, 2008 6:02 AM

ok, ma bucur ca ne-am lamurit!salut din cate stiu eu, negarea, este o faza normala si chiar necesara in formarea personalitatii. dar asta nu inseamna ca noua ne este mai usor sa ne adaptam la "nu" si la protestele lor.fool
MNiko
Postat: Thursday, January 17, 2008 7:47 AM

Andismom wrote:
ok, ma bucur ca ne-am lamurit!salut din cate stiu eu, negarea, este o faza normala si chiar necesara in formarea personalitatii. dar asta nu inseamna ca noua ne este mai usor sa ne adaptam la "nu" si la protestele lor.fool

Nu putem decat sa speram ca vom trece cat mai usor de aceasta perioada.
raly
Postat: Thursday, January 17, 2008 1:25 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Succes Mniko!Eu am trecut odata prin asa ceva si poate ca voi mai trece odata!Pupici Cristinei!
MNiko
Postat: Thursday, January 17, 2008 1:43 PM

raly wrote:
Succes Mniko!Eu am trecut odata prin asa ceva si poate ca voi mai trece odata!Pupici Cristinei!

pupici pupici
Ely
Postat: Thursday, January 17, 2008 3:56 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si noi suntem cu Nu in brate ca nu-i mai da drumul.Si este atat de hotarata cand zice «Nu» ras
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, January 17, 2008 10:08 PM

eu imi dau seama acum, mai bine mai tarziu decat niciodata ras , ca probabil am pus cu totul si cu totul gresit problema in relatia cu piciul. acum ma straduiesc sa reconsider totul si sa adopt o alta strategie: cea a acceptarii ca tot ce face el este normal chiar daca noua, ca adulti nu ni se pare asa. cred ca si pedepsele ar trebui sa fie altele... mi-am propus sa nu il mai ating ci doar sa ii dau time-out si sa nu mai tzip ci doar sa ii explic ferm de X ori pana intelege. oare va functiona?scratch
Laura
Postat: Thursday, January 17, 2008 10:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Andismom wrote:
... mi-am propus sa nu il mai ating ci doar sa ii dau time-out si sa nu mai tzip ci doar sa ii explic ferm de X ori pana intelege. oare va functiona?scratch

Anca, eu cred ca Rabdarea este cea mai forte arma in aceasta problema(regula valabila inclusiv pentru mine). Da,fermitatea e buna,repetarea pana la intelegere e si mai buna,iar Rabdarea este de aur!
Ceea ce fac ai nostri copii este normal,razvratirea in sine este normala, Nu-ul acesta este normal! Si totusi,sunt anumite limite peste care un copil nu ar trebui sa treaca!
Dau un exemplu pe care l-am vazut recent: un copil de 5 ani care isi palmuia mama pe strada what si,culmea rabdarii, mama nu riposta,dimpotriva,aproape plangea...si totusi nu facea nimic sa iasa din acea situatie penibila closedtopic E o ipostaza pe care nu as vrea(si nici nu concep) sa o experimentez si de aceea prefer sa fiu acum (in unele cazuri limita) mai dura, mai ferma in explicatii.
Deci,parerea mea este aceea ca metoda adoptata de tine va functiona. Multa bafta pupici pupici pupici
Maria & Mario
Postat: Thursday, January 17, 2008 10:38 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Andismom wrote:
eu imi dau seama acum, mai bine mai tarziu decat niciodata ras , ca probabil am pus cu totul si cu totul gresit problema in relatia cu piciul. acum ma straduiesc sa reconsider totul si sa adopt o alta strategie: cea a acceptarii ca tot ce face el este normal chiar daca noua, ca adulti nu ni se pare asa. cred ca si pedepsele ar trebui sa fie altele... mi-am propus sa nu il mai ating ci doar sa ii dau time-out si sa nu mai tzip ci doar sa ii explic ferm de X ori pana intelege. oare va functiona?scratch

Prima strategie o adopt si eu cand raman muta la atitudinea ei total nepotrivita, reactiile ei neadecvate DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE . Si incepe si explica-i cum, de ce , etc maseluta Rezultatele cica s-ar vedea in timp ! da Doamne ! Imi repet tot timpul : E COPIL ! e copil ! Asa considera ea, asa simte ea...... o voi modela in timp ! Da-mi Doamne rabdare ! angel

Si eu am evitat atinsul, desi tonul o sperie mai rau decat o palmutza la pampers ! Am incercat si cu " locul pedepsei " dar nu tine , neam ! Mai incercam, mai crestem , incet incet ! angel

Eu sper ca va functiona. In timp ! Ca sincer nu ma astept la schimbari miraculoase in scurt timp ! Asta e ! Are personalitatea ei , e copil, e in formare , testeaza , invata , asimileaza vrute si nevrute ! chitara incercam sa formam oameni ! angel
MNiko
Postat: Thursday, January 17, 2008 10:39 PM

Laura wrote:

Dau un exemplu pe care l-am vazut recent: un copil de 5 ani care isi palmuia mama pe strada what si,culmea rabdarii, mama nu riposta,dimpotriva,aproape plangea...si totusi nu facea nimic sa iasa din acea situatie penibila closedtopic E o ipostaza pe care nu as vrea(si nici nu concep) sa o experimentez si de aceea prefer sa fiu acum (in unele cazuri limita) mai dura, mai ferma in explicatii.

Uite, asta e motivul pt care nu accept ca Cristina sa loveasca pe oricine nici macar "in joaca" asa cum mi s-a spus.
Laura
Postat: Thursday, January 17, 2008 10:57 PM

Nico, gestul Cristinei la aceasta varsta este absolut inocent; sunt prea mici sa constientizeze urmarile greselilor savarsite (parere personala). Si pana la urma,aceste greseli sunt si ele mici,ca si ei(iarasi parere personala ras ). Noi suntem adulti si uneori gresim intentionat( iar unii staruie in greseala si prostie toata viata lor).Dar gestul trebuie dezaprobat. Cunosc o familie care,in momentul in care fetita lor de 2 ani si 4 luni face in pantaloni,se amuza pe seama ei. Fetita a vazut ca oamenii rad si continua sa faca in pantaloni. Eu ii tot repet lui Alex :" vaiii,nu-i frumos,mami" El se uita la mine si pare ca intelege,dar nu se supune pentru ca este prea alintat. Eu continui sa-i spun ca nu-i frumos. Sper sa prinda si sensul pana la urma. Oricum, Alex primeste educatie acasa,Slava Domnului. Mai tarziu, va alege el ce-i mai bun din tot ce-i oferim noi. Si poate se va plange de multe neajunsuri (dar eu sper ca nu), dar Educatie nu va putea spune niciodata ca nu a primit. Cunosc destule persoane care ignora copii si consider ca ignoranta doare mai mult decat o palmuta peste pampers.
Raman la ideea mea ca fetitele sunt cu muuult mai cuminti decat baieteii care au o rebeliune innascuta chitara
MNiko
Postat: Thursday, January 17, 2008 11:03 PM

Eu stiu ca inca nu constientizeaza mereu ceea ce fac, dar zic si eu ca tine tot repetandu-i mereu ca e gresit si ca nu e bine atunci poate va intelege.
Kiki
Postat: Thursday, January 17, 2008 11:30 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eh, nu chiar toti baieteii sunt rebeli innascuti. Dav zic eu ca e un copil cuminte. Nu a facut extraordinar de multe traznai. In fine, pupa mama baiatul cuminte!

Laura, cazul povestit de tine este ingrozitor si din pacate cunosc si eu un asemenea caz. Un vecin de-al verisoarei mele (din intamplare si finutzul ei) are un comportament care pe mine ma scoate din minti si pe multi altii, mai putin pe parinti. Copilul ala care nu are 5 ani, are un vocabular de injuraturi mai bogat ca un sofer de tractor, pentru el, toate femeile sunt t..fe si barbatii porci. isi bate mama, bunica, pe copii ii bruscheaza, ii impinge, ii loveste...Cu el nu au rezolvat nimic mama-sa nici cu bataia, nici cu vorba buna. de ta-su mai stie de frica, dar prea putin il intereseaza. banghead angry Parintii se complac in situatia asta si nu mai fac absolut nimic. vad in el un mic infractor in viitor, credeti-ma.
Laura
Postat: Thursday, January 17, 2008 11:33 PM

Kiki wrote:
Parintii se complac in situatia asta si nu mai fac absolut nimic. vad in el un mic infractor in viitor, credeti-ma.

Si eu vad la fel,din pacate tunete Si sunt multe,multe cazuri asemanatoare closedtopic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed