Tulburarile de comportament ale copilului

Options Tulburarile de comportament ale copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Thursday, January 17, 2008 11:34 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
cand citesc de astfel de cazuri , ma trec pur si simplu toate apele.what what what
Kiki
Postat: Thursday, January 17, 2008 11:35 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Asa este, Laura. Dar parintii, daca vor, pot evita asta. Asta e mare problema...daca vor...plans
Rody
Postat: Friday, January 18, 2008 12:06 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Si Elo incepuse sa dea in mine cu palmelewhat dar am pus-o la punct imediat.Acum fata cand ne cere apa,sa-uce are nevoi incepe"Mami te rog frumos imi dai si mie apita sa-u in functie ce vrea"!La noi "Te rog frums" e magic.Deci a facut progrese si la vocabular si la comportament.cum a procedat simplu.Nu a mai primit ce a vrut,clar si la obiect.Acuma depinde si de copil la copil,depinde cum inteleg.Nu stiu ce sa zic,cert e ca nu vom putea fi niciodata parinti perfecticry
Lilly of the valley
Postat: Friday, January 18, 2008 7:54 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Kiki wrote:
Eh, nu chiar toti baieteii sunt rebeli innascuti. Dav zic eu ca e un copil cuminte. Nu a facut extraordinar de multe traznai. In fine, pupa mama baiatul cuminte!

Laura, cazul povestit de tine este ingrozitor si din pacate cunosc si eu un asemenea caz. Un vecin de-al verisoarei mele (din intamplare si finutzul ei) are un comportament care pe mine ma scoate din minti si pe multi altii, mai putin pe parinti. Copilul ala care nu are 5 ani, are un vocabular de injuraturi mai bogat ca un sofer de tractor, pentru el, toate femeile sunt t..fe si barbatii porci. isi bate mama, bunica, pe copii ii bruscheaza, ii impinge, ii loveste...Cu el nu au rezolvat nimic mama-sa nici cu bataia, nici cu vorba buna. de ta-su mai stie de frica, dar prea putin il intereseaza. banghead angry Parintii se complac in situatia asta si nu mai fac absolut nimic. vad in el un mic infractor in viitor, credeti-ma.

pupici si noi pe Davidutzu!

puterea exemplului e elocventa! am mai povestit eu undeva despre copiii care injura si mamicile pasive din parc, dar nu mai stiu pe unde.fool chiar daca se neaga, in anturajul acestor copii se vorbeste mai "colorat" (indiferent de mediul din care provin acesti copii), un copil de 5 ani nu are cum sti ce e t..., p... etc. la inceput parintii, anturajul se amuza copios de perlutele copilului (nu inteleg de ce), incurajand o astfel de conduita. si cum s-a spus, depinde de vointa. vrei sa corectez copilul, iei atitudine, nu ... stai pasiv si-ti plangi in pumni, poate-poate te compatimeste cinevanervi

shirel
Postat: Friday, January 18, 2008 10:00 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Fetelor nu va ingrijorati nimeni nu poate fii parinte perfect niciodata cum nici
copii nu sint perfecti.In general la majoritatea copiilor nu le plac schimbariile si sint foarte multi care se si acomodeaza foarte greu .In general
toti copii au nevoie de un program zilnic si asta chiar de la virsta cea mai
frageda.Deci sa spunem trezirea ,mincarea,baita sa fie ca-m la acelasi ore de
aceea multi copii care nu am un program fix sint foarte derutati si devin nervosi.Incercati sa nu folositi prea mult cuvintul nu,nu vreau ,nu-i voie
incercati sa gasiti ceva inlocuitor,copii cei care aud in casa de multe ori nu fa asta ,nu atinge,nu,nu.nu ajung mai tirziu sa se impotriveasca parintilor
exact prin acel Nu pe care l-au auzit mereu la ei.Nu obligati copilul sa manince
ceea ce nu vrea si daca nu vrea sa manince nu incercati sa-l pacaliti.Sa nu credeti ca el nu prinde asta si pe urma va incerca sa va pacaleasca si el pe voi.
Copil cind este flamind maninca totul fara nici o rugaminte.
Ginditi-va ca copii nostri sint si ei niste omuleti care descopera si ei ce se intimpla in lumea noastra deci trebuie sa le servim exemplu si sa le respectam si dorintele lor,iar daca noi numai incercam sa-i pacalim asta nu duce la nici un Rezultat.Si pe noi daca ne-ar pacali cineva tot nu ne-ar conveni sau daca ne-ar da sa mancam cind noi nu vrem plans tunete
Si inca ceva conteaza foarte mult comportamentul pe care il vede acasa adica intre parinti.daca mama obisnuieste sa spuna multumesc lui tati,daca nu se tipa
si daca copilul incepe sa zicem sa fie violent noi sa-i putem tot timpul sa-i
amintim ca noi nu facem asa ceva.
Dar cel mai mare sfat pe care pot sa vi-l dau ca toate celelalte mamicii este
rabdarea!
Fluturas
Postat: Friday, January 18, 2008 10:22 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Laura wrote:

Raman la ideea mea ca fetitele sunt cu muuult mai cuminti decat baieteii care au o rebeliune innascuta chitara

aici te contrazic,am si fata si baiat,dar sincer spun,karina e mult mai rebela decat darius,are un caracter foarte puternic.e si mai mica,dar si darius a trecut prin faza aceea si totusi nu a fost chiar asa rebel.a fost nazdravan si s-a cumintit enorm,desi avem si acum neintelegeri si mai greseste
karina in schimb cand vrea ceva,urla de numa.exemplu,ce a facut astazi,barbatii casei au invatat-o sa ii faca hinta intr-o patura,eu nu ii fac.astazi a venit la mine cu patura sa ii fac hinta,eu pur si simplu nu am vrut.a inceput sa urle,sa dea din picioare.eu,cum mai citisem pe forum,ca daca ii imiti se linistesc,am inceput sa o imit,moment in care a venit si mi-a dat o palma.eu,asa ceva nu accept,ca copilul meu sa dea in mine,asa ca si-a luat portia
e nevoie de multa rabdare pentru a educa un copil,iar eu recunosc,de multe ori parca imi pierd rabdarea si simt ca nu mai pot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed