Tulburarea de deficit de atentie si ADHD

Options Tulburarea de deficit de atentie si ADHD
Subiectul anterior · Subiectul urmator
praslea_cel_voinic
Postat: Tuesday, January 13, 2015 3:52 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2348
Locatia: Far, far away...
kali wrote:

Ah, si pediatrul nu poate diagnostica ADHD. Asa cum nici cadrele didactice nu pot.ras

Kali, depinde unde sunt pediatrii respectivi ras
fdianamaria
Postat: Tuesday, January 13, 2015 8:35 AM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Sunt si pediatri specializati si in psiho...asa cum medicul meu de familie e si pediatra, de exemplu sau prietena mea e si medic chirurg dar si pe interne.
bereea
Postat: Tuesday, January 13, 2015 9:03 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22572
fdianamaria wrote:

Eu si sotul suntem doua firi total diferite. Eu sunt activa, n-am stare, sunt mai mult decat maniaca cu organizarea, mult prea stresata cu detaliile si 100% atenta la copii...sotul e calm, nepasator, indiferent total (daca sta la calculator...marele lui viciu...vorbesc la pereti, poate sa tune langa el...nu vede si nu aude nimic) si totul duce la uitarea repetata, la "surzenie" cand e vorba sa-l rog ceva sau sa-l sfatui ceva. Uneori ma intreb...oare el e doar nepasator si maniac cu jocurile pe pc sau sufera si el de ADHD ?!?!
).

Cam asa sunt 75% din barbati, asa sunt construiti , nu se pot concentra la doua lucruri odata.

Fetelor, sa auzim de bine!Cheek Kiss
aurishta
Postat: Tuesday, January 13, 2015 9:12 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
fdianamaria wrote:
..sotul e calm, nepasator, indiferent total (daca sta la calculator...marele lui viciu...vorbesc la pereti, poate sa tune langa el...nu vede si nu aude nimic) si totul duce la uitarea repetata, la "surzenie" cand e vorba sa-l rog ceva sau sa-l sfatui ceva. Uneori ma intreb...oare el e doar nepasator si maniac cu jocurile pe pc sau sufera si el de ADHD ?!?!
....
hohot hohot Parca vorbesti despre mine hohot hohot Mereu mi se spune ca, daca stau la calculator, nu vad si nu aud nimic! hohot Dar asta nu e ADHD ci, dimpotriva, atentia este intr-atat de focalizata pe ceea ce fac incat nu pot fi atenta la ceea se intampla in jur! Apoi, dupa ce ma "deconectez", se poate discuta cu mine normal!Hilar
aurishta
Postat: Tuesday, January 13, 2015 9:24 AM

Quote:
... Dar faptul ca vorbim cu peretii zi de zi, faptul ca "uita" sa scrie tot ce ii spune doamna si viseaza apoi ca nu si-a notat un exercitiu, faptul ca il rog calm si frumos sa nu mai faca o prostie, el zice scurt DA si continua in prostia respectiva...
Deja am ajuns la capatul rabdarii...zi de zi, dimineata cand s-a imbracat de scoala si da sa plece isi mai aminteste de ceva tema. Si asta e de-a dreptul exasperant intr-o prima zi de scoala dupa 2 saptamani de vacanta in care tot putea sa-si faca temele sau sa invete. Uneori e "in lumea lui" prins in scenarii de lupte si visand cu ochii deschisi si ne e imposibil sa comunicam cu el.

Baiat!Lol Baietii mei ambii sunt asa! Doar fiindca ei nu considera important sau esential ceea ce noi consideram, nu inseamna ca sufera de ceva! Lol Cand Gabriel era in cl. a I-a, primea cate 4-5 teme la fiecare materie, pe diverse fise sau caiete speciale! Nu era mult, erau multeHilar Vesnic primeam reclamatii ca vine cu teme incomplete! Dupa trei saptamani imi spunea ca vrea sa fie extramiculatHilar AM povestit asta fiindca foarte multi baieti(in special) sunt asa...Problema sta mai mult in trezirea interesului lui pentru ceea ce face la scoala...dar asta e greu Hilar
sousourel
Postat: Wednesday, January 14, 2015 9:45 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Aici ne inscriem si noi. Traiesc zilnic cu impresia unui copil aerian. Am trecut si noi prin faza cu temele uitate...offf, desi verificat si intrebat. In momentul acesta am renuntat. Uneori isi mai aminteste de vreo poezie, dupa ce s-a bagat in pat la somn. Atunci cred, isi face el chek-out-ulCrazy

Pe de alta parte, in ceea ce-l intereseaza exceleaza.

In ceea ce ma priveste pe mine, ca parinte, am oscilatii intre momentele in care ma "consolez" ca e baiat si e "normal" felul in care se comporta si momentele in care imi vine sa-l duc direct la doctor...desigur tot pentru a-mi confirma ca e okHaha

Si in cazul nostru Patricia se ia dupa fratele ei mai mare, il hartuieste in permanenta si el o bruftuluieste la tot pasul. Daca nu fac program pentru fiecare, separat si impreuna, traim intr-o zona de razboi. De gherila.Crazy
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, January 14, 2015 10:20 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sousourel wrote:
....

Si in cazul nostru Patricia se ia dupa fratele ei mai mare, il hartuieste in permanenta si el o bruftuluieste la tot pasul. Daca nu fac program pentru fiecare, separat si impreuna, traim intr-o zona de razboi. De gherila.Crazy

Cred ca discutia asta ar fi binevenita la un alt subiect. Nici ai mei nu sunt mai prejos, desi diferenta de varsta intre ei e mare, iar cel mare mai are un pas si e major.
Cris-DL
Postat: Wednesday, January 14, 2015 11:22 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
sousourel wrote:
...copil aerian....
Pe de alta parte, in ceea ce-l intereseaza exceleaza.

La fel si la noi! Cred ca asa sunt -in general- baietii! Sora-sa nu uita nicioadata, nimic. E spirt, super constiincioasa - chiar am avut probleme cu ea, cand a luat un minus FB -tragedie, a plans, abia am resuit sa-i explic ca pe noi chiar nu ne intereseaza calificativele si se poate intampla oricui sa mai si greseasca, insa abia dupa ce-a stat doamna invatatoare de vorba cu ea, s-a linistit.

Baiatul, in schimb, e mooooaaale, aerian, nepasator, "surd", uituc -daca-l intreb seara ce-a facut la scoala, imi spune ca acum, la ora asta, ma intrebi? Am uitat deja -asa ca il intreaba mama, fix cum il aduce acasa. La scoala a facut nimic, sau in cel mai fericit caz, a facut bine. Atat!
Nicio clipa nu m-am gandit ca ar fi vreo problema mai serioasa cu el.

A vorbit aprox. la 3 ani si jumatate, stalcit pana la 5 ani, iar acum e ca o moara stricata. E in clasa pregatitoare- la lb. romana abia acum a inceput sa citeasca, greu, pe silabe, insa la matematica e mult peste copiii din clasa.
Tin minte perfect... pe la 5 ani, cand a venit acasa de la gradi, a inceput sa ne intrebe, stii cat fac 20+20? 40, dar sa stii ca si 21+19 si 22+18 si 23+17... fac tot 40. Dar stii ca 60+60 fac 120, adica 2 ore de ceas.... Am ramas cu gura cascata la el, fiindca noi, pana atunci, nu am lucrat nimic cu el. Stia ceasul la minut, iar acum la 6 ani si 2 luni, deja face inmultiri, problemute simple, etc. Lucreaza singur, fara sa-l pui, ii place la mate, are 2 caiete pline de socoteli, insa la lb. romana trebuie sa negociem, sa ne rugam, sa.... sa...

M-am intins... insa vroiam sa ajung la faza urmatoare - sambata, la un party, l-a batut pe un baietel... NuStiu
El... care la scoala si in general, este foarte-foarte cuminte, linistit (poate mult prea), incet, nu se cearta, lasa de la el, sta/se joaca cu fetitele in special, etc. -vazut in relatia cu sora-sa-agitata, care-l il domina total, dar si din spusele doamnelor de la scoala si parintilor/prieteni de familie.
L-a calcat tare pe bataturi, de-a reusit sa faca el asa ceva! Culmea, cand am ajuns eu la ei, imediat dupa "razboi", tot al meu plangea si spunea intruna ca-i pare tare rau; baietelul batut radea si-i spunea ca tot nu-i da cuburile...
carla
Postat: Wednesday, January 14, 2015 4:13 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Am intr-o clasa 9 elevi din care 4 cred ca sufera de ADHD.Nu pot scrie o definitie intreaga,nu pot sta locului 5 minute,se bat,se intrerup,se intorc cu spatele la mine,mai sar pe geam cateodata,intra pe geam si ies pe usa,daca-i intrerupe cineva,gata circul,se injura,etc,Culmea este ca sunt considerati normali,sunt inteligenti,n-au psiholog,e teroare sa intri la ei in clasa dar suntem nevoiti sa ne descurcam
monica irimia
Postat: Wednesday, January 14, 2015 4:37 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1939
Doamne, fetelor, citind aici realizez ca si al meu se aseamana la comportament cu ce descrieti voi, adica am un baiat absolut normal. ras
t-mihaela
Postat: Wednesday, January 14, 2015 5:18 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
carla wrote:
Am intr-o clasa 9 elevi din care 4 cred ca sufera de ADHD.Nu pot scrie o definitie intreaga,nu pot sta locului 5 minute,se bat,se intrerup,se intorc cu spatele la mine,mai sar pe geam cateodata,intra pe geam si ies pe usa,m

Big Laugh hohot Aoleu mor de ras,sar pe geam?Bine ca nu sunteti la etaj altfel tineati parasute in dotare.hohot
carla
Postat: Wednesday, January 14, 2015 5:55 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
t-mihaela wrote:

Big Laugh hohot Aoleu mor de ras,sar pe geam?Bine ca nu sunteti la etaj altfel tineati parasute in dotare.hohot
odata eram la tabla,striga unul :SMURD-ul!!!,cand ma intorc,nu mai era picior de copil in clasa
aurishta
Postat: Wednesday, January 14, 2015 10:29 PM

carla wrote:
odata eram la tabla,striga unul :SMURD-ul!!!,cand ma intorc,nu mai era picior de copil in clasa
Haha Haha Big Laugh Big Laugh Lol Lol
sousourel
Postat: Wednesday, January 14, 2015 10:54 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
alcool ras tare de tot. Nu te plictisestiras
shirel
Postat: Saturday, December 19, 2015 12:04 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11748
Locatia: israel
Dupa cum stiti prea bine eu am acasa un copil hiperactiv diagnosticat cu ADHD si cu care trebuie sau nu sa fi intr-o relatie cat mai buna asta atat ptr copil insusi cat si ptr mine ca parinte.Daca cineva crede ca odata sindromul acesta va disparea din viatza noastra atunci greseste noi putem doar sa visam la asta dar ceea ce am facut eu in ultima vreme am incercat sa invat sa ma adaptez la viatza noastra luata de la inceput...de la gandirea cu ADHD pana la creerea unui spatiu special sa ajute un copil cu asa un sindrom.Am fost la enumerate cursuri despre parinti cu copii ADHD ,la cursuri de dezvoltare personala cu copii si fara copii deci unde s-a trebuit am fost am invatat si astazi ma simpt un parinte linistit din toate punctele de vedere cat si cu diploma de a ajuta si alti parinti cu ADHD.As trebui sa o iau de la un inceput anume dar eu nu sunt aici ca sa fac cu voi un curs nici nu s-ar putea ci doar sa va dau cateodata mici sfaturi si cum va puteti usura situatia cat si sutele de situatii de disperare la care puteti sa ajungeti atat voi cat si copii voastri.

-acasa
1)cand vrei sa vorbesti cu copilul tau sau vrei sa te auda apropie-te fizic de el si vorbeste-i privindu-l in ochi
2-incearca ca tot ce-i spui sa fie foarte scurt si foarte clar.Genul"vino la masa"Fa-ti temele"este important ca el sa inteleaga clar ce vrei de la el.
3-este foarte important ca sa aveti o organizare foarte stricta a zilei:-ore fixe pentru mese,ptr teme,ptr televizor ptr culcare si trezire.
Aceasta ordine si organizare il ajuta sa stie care-i este programul, nu se pierde in timp si astfel poate sa-si cunoasca propiul program
4-foarte imporant este sa-i facem timp zilnic pentru recreere,relaxare. Cum vrem de altfel si noi"sa facem ceva ce nu are nici o legatura cu serviciul nostru ,copii nostri ceva special zilnic ptr sufletul nostru ceva care ne linisteste.Acuma fiecare parinte trebuie sa verifice ce anume doreste copilul lui.Oshry al meu citeste cu asta se linisteste, sau asculta muzica.
5-este foarte important deasemenea ptr acesti copii sa-i dam timpul lui ptr a-si epuiza energiile :sport fotbal ,daca este mai micutz de mers cu el la un loc de joaca unde sa alerge si sa-si faca de cap ras alcool asa cum vrea el.Oshry merge in gradina fuge dupa pisici,are trampolina unde poate sa sara in sus fara oprire parca ar avea baterii la fund.sic ras
6-faceti-va timp ptr copilul vostru daaa si chiar daca aveti mai multi copii incercati macar la sfarsit de saptamana sa faceti ceva cu fiecare copil in particular ...credeti-ma nu mai mult de 20 de minute si nu ceva prin care sa-l invatati ceva ..lasati-l pe el sa aleaga si lasa-l sa-ti explice el totul ...el conduce tu fii pasivras Cu Oshry cand am facut lucrul acesta am fost legata la ochi si am jucat un joc in care trebuiam sa pipai ceva si sa ghicesc ce este ....am plans pe bune noroc ca nu s-a vazut cum m-a ajutat sa-mi dau seama ce este ,cum m-a incurajat ca sa nu ma pierd ...deci exact cu acelasi cuvinte cu care eu il incurajez intotdeauna"Esti destept si vei reusi sa-ti rezolvi problema ,esti minunat,esti puternic ,esti bun...cat de mult conteaza aceste incurajari cand le simti pe propia piele ras

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed