Trombofilia si sarcina

Options Trombofilia si sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nanny
Postat: Sunday, April 13, 2014 2:49 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Trombofilia este o conditie în care sângele are o tendinta crescuta de a se coagula in vasele de sange.
De fiecare data când ne taiem si un vas de sânge este lezat, sângeram.In scurt timp, sângerarea se opreste. La nivelul vasului lezat se formeaza un cheag de sânge (tromb) care adera de vas si opreste hemoragia. Trombul este rezultatul unui proces complex de coagulare, în care sunt implicate anumite celule, proteine si enzime.
La pacientii cu trombofilie, coagularea poate sa apara fara lezarea vreunui vas. Se formeaza astfel cheaguri de sânge care vor bloca curgerea sângelui.Trombofilia poate fi ereditara (atunci când mostenesti gena respectivâ) sau dobandita, care apare mai târziu în viata, ca rezultat al altor probleme medicale.
In sarcina:
Multe dintre femeile gravide care au trombofilie nu vor avea complicatii în sarcina. Cu toate acestea, trombofilia reprezinta un risc special pentru mama si copil.Sarcina, prin ea însasi, predispune la formarea de trombi la nivelul vaselor. În mod normal în sarcina, procesul de coagulare a sângelui este modificat, limitându-se astfel pierderea de sânge din timpul travaliului si al nasterii.

Trombofilia poate contribui la aparitia unor complicatii în sarcina, cum ar fi:
*avorturi spontane repetate, de obicei dupa saptamâna a zecea de sarcina
*nasterea unui copil mort, în trimestrul al doilea sau al treilea
placenta abruptio, o afectiune în care placenta se desprinde partial sau complet de peretele uterin, înainte de nastere. Acest lucru poate provoca sângerari abundente, periculoase atât pentru mama, cât si pentru copil
*preeclampsie severa, o conditie medicala care apare în sarcina si se manifesta prin cresterea presiunii arteriale si prezenta unor cantitati mari de proteine în urina.

Cand trebuie sa faceti aceste analize, ce analize cuprinde Profilul pt Trombofilie ?

1.Daca în familia ta, un membru apropiat (parinte, frate, copil) are un istoric de trombembolism vascular înainte de 50 de ani
2.Daca unul din membri de familie a facut un test genetic si este pozitiv pentru trombofilie ereditara (factor V Leiden, mutatia protrombinica, gena MTHFR, antitrombina III, deficit de proteina C si proteina S)
3.Daca ai un istoric de avorturi spontane (mai mult de doua), în special în trimestrul al doilea sau al treilea
4.Daca ai un istoric de complicatii ale sarcinii, cum ar fi preeclampsia sau placenta abruptio
5. Daca in familie exista cazuri de boli cardiace mai mult sau mai putin severe.
7.Daca ai un istoric de tromboza venoasa profunda sau trombembolism pulmonar
Profilul cuprinde mai multe analize, insa cele mai importante sunt acestea:
* Anticorpi anticardiolipinici IgG
* Anticoagulant lupic
* Antitrombina III
* Mutatia factorului V Leiden
* Mutatia protrombinica
* Proteina C
* Proteina S
* MTHFR ( mutatii C677T,A1298C)
* Anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 ( IgA, IgG, IgM)

Tratamentul pe parcursul sarcinii este individualizat.Acesta se stabileste de medicul hematolog in colaborare cu cel ginecolog. Preventiv, inainte de sarcina si pana la confirmare se administreaza Aspirina ( Aspenter, Aspirin Cardio) urmand apoi ( daca este necesar) tratament injectabil cu heparina ( Clexane sau Fraxiparine) in diverse doze. Atentie!! Cand se urmeaza tratament cu heparina, subcutanat, nu se fac injectii intramusculare!!!

Si daaa...se nasc copii sanatosi tun, chiar daca mama are trombofilie! Nu e atat de speriat pe cat pare, insa este o problema pe care nu trebuie s-o ocolim. Invit mamicile care au luat tratament pe perioada sarcinii, sa ne impartaseasca din experianta lor!
simona83
Postat: Sunday, April 13, 2014 7:48 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/23/2013
Postari: 726
Felicitari, Nanny, pt initiativa!
Personal nu am oficial un diagnostic de trombofilie. Din analizele mentionate si de tine, factorul v leiden a iesit normal, dar la limita superioara. At fi tb sa continui cu analizele genetice, dar pt ca eram graviduta, am ales de comun acord cu medicul, sa incep tratamentul cu anticoagulant. Iau si aspenter si clexane, pt a a acoperi o gama cat mai variata de mutatii.
Dupa o sarcina dusa la final, am avut 2 pierdute, una la 5 saptamani, si una la 9. Azi suntem in 22 de saptamani si gogosica mea misca voiasa chiar in timp ce scriu, cu sensul de "aprob". Am discutat si cu un genetician care mi-a intarit convingerea ca o trombofilie dobandita in timpul primei nasteri ar fi raspunzatoare pt durerea de a pierde 2 ingerasi.
Recomand tuturor viitoarelor mamici care suspecteaza ca au trombofilie sa isi faca profilul. Ba mai mult, eu una militez ca acest profil sa faca parte din pachetul obligatoriu de trim 1, analize subventionate de casa de asigurari. Cred ca multe sarcini, care altfel s-ar sfarsi printr-un avort,s-ar duce la bun sfarsit dc mamicile ar avea de la inceput sansa de a trata eficient aceasta afectiue, atat de raspandita (e o observatie personala, nu e bazata pe niciun studiu de specialitate).
Atasez burtica mea cu vanataile de la anticoagulant, un pret mic de platit pt bebica mea sanatosa!!!

simona83 attached the following image(s):
image.jpg

Nanny
Postat: Sunday, April 13, 2014 8:29 PM

Felicitari Simonica inca o data pentru burtica! Stiu ca esti foarte mandra de ea, iar acele vanatai( din cauza injectiilor cu anticoagulante), nu sunt altceva decat semnele ca esti o mamica demna de respect, puternica care ar face orice pentru a avea un copil sanatospupici
Am deschis acest subiect pt ca exista putine informatii sau cazuri care sa prezinte detaliat cum se dezvolta un bebe atunci cand mamica lui este suspecta sau diagnosticata cu aceasta "boala"!!
Cred ca e cazul sa prezint si eu cateva detalii ( desi probabil unele dintre voi le stiti deja):
Am la activ trei sarcini pierdute : 6 sapt, 9 sapt si 11 sapt. Primele doua s-au oprit in evolutie din motive neelucidate.Prima inainte sa aud pulsul. A doua sarcina cu sac embrionar prea mic, inca de la inceput, un hematom decidual aparut mai tarziu, care nu a pus probleme, s-a suspectat un defect de conceptie sau genetic, iar la 9 sapt s-a oprit in evolutie. Am facut Profilul pt trombofilie, singura modificare a aparut in MTHFR-A1298 C- genotip heterozigot.AM mers la hematolog, mi s-a explicat ca este o mutatie "banala" des intalnita,mi s-a recomandat tratament pe toata sarcina cu acid folic 5 mg si Aspenter.A urmat cea de-a treia sarcina, care s-a dezvoltat cel mai mult pana acum.Inca de la inceput am stat in tensiune din cauza pulsului,apoi la 8-9 sapt s-a descoperit Higroma chistica ( am dat detalii pe un alt topic).Am asteptat inca 2 sapt pt a vedea cum evolueaza, am fost nevoita sa intrerup sarcina la 11 sapt. Facand cercetari precum un detectiv, pe forumuri straine medicale sau formale, am aflat ca atunci cand se decapsuleaza inimioara, chiar atunci la inceput, iar lichidul acela care o formeaza si care o dezvolta mireaza catre pliul nuchal. Mai devreme sau mai tarziu sarcina se va opri in evolutie.
Aceasta mutatie A1298C-genotip heterozigot predispune ca dezvoltarea de boli coronariene. Lucru confirmat de cazurile de boli cardiace care se regasesc in famila mea, pe linie paterna. Intrucat ambele Cariotipuri genetice ( al meu si al sotului) nu prezinta mutatii genetice, singurul motiv al pierderilor, ramane aceast trombofilie "usoara".Drept urmare va trebui sa fac tratament injectabil cu anticoagulante!!
catalyna
Postat: Monday, April 14, 2014 12:34 PM

Intrat: 10/23/2013
Postari: 981
Locatia: bacau(torino-italia)
Nanny ma bucur ca tu ai decis sa deschizi acest subiect.din pacate aceasta trimbofilie m-a facut tare mult sa sufar,exact cum s-a intamplat si cu mn. Am pierdut 3 sarcini pana acun.prima am pierdut-o imediat dupa ce am avut testul pozitiv,si s-a eliminat cu menstruatia.A2a am pierdut-o la 8 saptamani,inca nu ajunsesem in momentul sa ii aud inimioara pt ca s-a oprit prima,aici a fost nevoie de chirotaj,pt ca puiutul meu era prins bine si desi avusesn o hemoragie el inca era bine prins in burtica la mami,doar ca boala mea l-a rapus si i-a oprit inimioara Cray .a3a sarcina am aflat tarziu de ea,pt ca am avut menstruatie peste si mi-am dat seama tarziu ca aveam un alt puiut la mn in burta,doar ca am inceput sa am din nou scurgeri negre si urate(care le-am avut inca de la inceputul la toate cele 3 sarcini) si asa am pierdut si cel de al 3lea ingeras al meu plans .ma doare enorm sa povestesc din nou ceea ce am trecut,dar sper sa ajut alte fete sa nu treaca prin ce am trecut eu.dupa cea de a 3 a sarcina pierduta am hotarat sa fac toate analizele sa descopar ce problema am.asa am descoperit ca am proteina S prea mica si mutatia MTFHR,amandoua provocand trombofilia.acum nu i-au nici un tratament,dar imediat cum o sa am testul de sarcina pozitiv,o sa incep sa i-au anticoagulante si sper sa reusesc sa sa imi tin si eu macar un puiut in brate.
nanny imi pare tare rau pt tine,si stiu cat de mult suferi,dar sunt sigura ca Dumnezeu iti va darui ceea ce iti doresc cat mai curand.
simona ma bucur tare mult ca printesica ta e bn si iti doresc sa ai o nastere usoara si fara probleme.in curand o sa ajungi sa iti tii comoara in brate.Cred ca nu exista bucurie mai mare decat asta coeur .
SmileyC
Postat: Monday, April 14, 2014 2:22 PM

Intrat: 1/9/2014
Postari: 587
Multumesc din nou Nanny pentru initiativa! Citindu-va pe voi imi dau seama ca sunt, deocamdata, norocoasa! In toamna am pierdut o sarcina la vreo 10 zile dupa ce am aflat de ea. Desi beta hcg se dubla, valoarea era mica. In ziua a 12 aveam 22 si in a 14-a 54. Cu toate sperantele...tragedia s-a produs. Petru ca medicul meu ginecolog e o femeie extraordinara care a vazut cat am suferit mi-a recomandat sa imi fac analizele pentru trombofilie. Cand am facut un calcul estimativ deja incepusem sa dau inapoi...sa ma gandesc ca sigur a fost defect procesul si ca nu poate trombofilia sa afecteze o sarcina atat de mica! Fals! Trombofilia este uneori responsabila si de proasta irigare a uterului si drept urmare de nereusite de implantare. Uite asa ni se poate lasa impresia ca nu ramanem gravidute cand de fapt pierdem sarcini foarte mici. In fine, am facut analizele mentionate chiar si de Nanny si am descoperit cu uimire ca am Factor V leiden heterozigot si MTHFR A 1298C homozigot. A cazut cerul pe mine, am dat fuga la ginecolog, la hematolog si am inceput sa iau Aspenter. Am ramas gravida in luna in care am luat Aspenter. Sa fie o intamplare? Nu stiu... Beta in zi 13 era 94, deci o valoare cu mult mai buna decat la sarcina anterioara. Dupa confirmarea ca saculetul este in uter si are dimensiuni bune (adica 5 saptamani si 5 zile, chiar de ziua mea) am inceput injectiile cu Clexane. Pana acum indraznesc sa spun ca este totul bine, insa stiu ca toata sarcina este o emotie continua. Da, se pot naste copii cu trombofilie si sub tratament si sper sa pot spune acest lucru si in noiembrie cand imi astept minunea!
Mon1
Postat: Monday, April 14, 2014 2:39 PM

Intrat: 10/11/2013
Postari: 2599
Felicitari, Nanny! iloveyou
Ma bucur ca ai deschis acest topic. Le va ajuta pe multe fete.
Smiley ma bucur ca ai intrat sa te dai drept exemplu. Cand citeam cu cata amaraciune si tristete scrie Cata despre acest subiect, delicat de altfel, am zis o sa-i trimit pm lui Smiley ca sa se dea drept exemplu. Sa nu o uit si pe Simonica care la fel va invinge aceasta trombofilie, mama ei.
Doamne ajuta sa fie bine de acum incolo.
Cata tie ti s-a dat aspenter pana acum? iarta-ma daca ai scris si nu am vazut.DistanceKiss
catalyna
Postat: Monday, April 14, 2014 4:33 PM

Mon1 wrote:
Felicitari, Nanny! iloveyou
Ma bucur ca ai deschis acest topic. Le va ajuta pe multe fete.
Smiley ma bucur ca ai intrat sa te dai drept exemplu. Cand citeam cu cata amaraciune si tristete scrie Cata despre acest subiect, delicat de altfel, am zis o sa-i trimit pm lui Smiley ca sa se dea drept exemplu. Sa nu o uit si pe Simonica care la fel va invinge aceasta trombofilie, mama ei.
Doamne ajuta sa fie bine de acum incolo.
Cata tie ti s-a dat aspenter pana acum? iarta-ma daca ai scris si nu am vazut.DistanceKiss

mon aici nu se da aspenter,se da cardioaspirina,care e la fel ca aspenterul.nu am luat inca pt ca ii e frica doctoritei ca poate sa imi faca rau, a zis ca poate sa imi provoace sangerari.o sa i-au cand o sa am testul de sarcina pozitiv.intradevar am multa durere in suflet,chiar daca de multe ori o ascund,undeori explodeaza si ma face sa imi aduc aminte ca trebuia sa am 3 ingerasi Cray
SmileyC
Postat: Monday, April 14, 2014 6:57 PM

Intrat: 1/9/2014
Postari: 587
Eu zic sa iei macar de la ovulatie ca sa aiba timp sa se dizolve eventualele chistulete din uter pana la implantare!

Eu am avut eco azi. Bebe de clexane are 2.8 cm si 172 de batai pe minut! E cu o zi mai mare decat varsta dupa ciclu, desi am ovulat in zi 17. Presupunasadar ca suntem pe tratamentul potrivit!
catalyna
Postat: Monday, April 14, 2014 7:14 PM

SmileyC wrote:
Eu zic sa iei macar de la ovulatie ca sa aiba timp sa se dizolve eventualele chistulete din uter pana la implantare!

Eu am avut eco azi. Bebe de clexane are 2.8 cm si 172 de batai pe minut! E cu o zi mai mare decat varsta dupa ciclu, desi am ovulat in zi 17. Presupunasadar ca suntem pe tratamentul potrivit!

Ma bucur pt tine smiley.ma bucur ca totul e ok cu gargarita ta.am multa incredere in doctorita mea.si eu ma gandeam sa i-au anticuagulant dupa ovulatie,dar daca doctorita a zis asa eu asa fac.incerc sa am mereu incredere in ea.stiu ca e prea buna.a ajutat-o si pe cumnata mea dupa ce ea a pierdut 5 sarcini.deci crede-ma ca am o foarte mare incredere in ea
Nanny
Postat: Monday, April 14, 2014 8:18 PM

Fetelor...chiar ieri am insotit-o pe fina mea la doctor( avem acelasi doctor) si am stat un pic de vorba cu el si mi-a spus : "Cand vii? ( gravida ..logic)ras am zis ..vreo 2 luni, ca sa mai slabesc putinel!" A probat si mi-a recomandat...de fapt a scris reteta direct...si a zis : " hai sa pregatim terenul!!" Aspirin cardio si Cetebe ( Vitamina C/1 zi) Catalina...cred ca dupa ovulatie trebuie sa iei Aspenter/Aspirin Cardio sau cum i-o zice in Italia!!!ras
Mon1
Postat: Tuesday, May 13, 2014 10:39 AM

Intrat: 10/11/2013
Postari: 2599
La Bucuresti urmeaza sa se deruleze un proiect pentru diagnosticarea si tratamentul trombofiliei. Oana Stancu, o jurnalista de la Antena 3 care a nascut recent a inceput demersurile la acest proiect (si ea sufera de trombofilie)

http://www.antena3.ro/life/sanatate/un-proiect-pentru-diagnosticarea-si-tratamentul-trombofiliei-derulat-de-spitalul-universitar-252971.html
deearox
Postat: Tuesday, August 12, 2014 2:21 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/22/2014
Postari: 485
Locatia: Bucuresti
Nanny felicitari pentru initiativa! Clap

Eu inca sunt in faza de analize pentru trombofilie, sper sa nu am aceasta problema, topicul asta m-a ajutat tare mult sa inteleg mai bine ce s-ar putea intampla cu mine si cum functioneaza trombofilia.
Multa sanatate si bebici sanatosi DistanceKiss
Foarte buna initiativa spitalului Universitar, sau mai bine zis a reporteritei de la Antena. Ar fi bine daca macar o parte din analizele de trombofilie ar fi incluse in cele decontate de CASMB, fiind destul de scumpe.

Nanny
Postat: Wednesday, August 13, 2014 10:18 AM

deearox wrote:
Nanny felicitari pentru initiativa! Clap

Multumesc Deea.. Tocmai acesta a fost scopul topicului, sa ajut si alte fete sa afle detalii pe care nu le stiau, asa cum nici eu nu stiam despre ce e vorba sau stiam vag! O asteptam pe Simonica sa ne dea mai multe detalii despre cum a decurs sarcina si nasterea, bebelusa ei are deja 2 sapt!SimplyLove
Anelise
Postat: Monday, September 8, 2014 5:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17380
Locatia: Ro
kornulet wrote:
Buna ziua
As dori sa ma indrume cineva care a avut probleme cu aceasta problema, unde trebuie sa ajung in romania pentru a putea da nastere la un copil, avand aceasta boala.
Am pierdut 3 sarcini in stainatate si am revenit in tara , poate ca acasa am sa gasesc o clinica sau un spital care poate sa ma ajute

Va multumesc
Nanny
Postat: Wednesday, September 24, 2014 10:16 AM

Anelise wrote:

Vad e ca postat mai demult..dar in speranta ca va vedea raspunsul...
Cauta un hematolog bun care sa colaboreze ff bine si cu ginecologul, cu care sa stabilesti plaunul de bataie pt urmatoarea sarcina! Mai mult ca sigur anicoagulante injectabil ( doctorul stabileste doza) curaj si muuulte rugaciuni din inima!Buddy1
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed