Trombofilia si sarcina

Options Trombofilia si sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlinaElena
Postat: Tuesday, November 18, 2014 10:02 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/17/2014
Postari: 2
Simptome de sarcina am, dar nu stiu, sper sa scap de teama asta dupa control. Abia astept sa imi simt copilasul cum misca in burta sa stiu ca e ok. Asa nu stiu nimic, pana la control o mai duc asa cu greturile matinale si cu durerile de spate. Sper sa fie de bine, ca am citit pe internet ca pot si simptome ale opririi in evolutie. Sa dea Dumnezeu sa fie de bine, si sa ajung sa imi tin si eu in brate copilasul.
dakini
Postat: Tuesday, December 16, 2014 1:18 PM

Intrat: 12/16/2014
Postari: 1
Locatia: oradea
Pentru Ioana-Maria din Oradea.

Medic hematolog bun. D-na doctor LABAU - la spitalul G. Curteanu din Rogerius.
sper sa iti fie de folos.
mamica de ingeras
Postat: Tuesday, December 16, 2014 7:44 PM

Intrat: 12/16/2014
buna seara,dakini au fost tu la doamna labau din oradea?e buna?sunt si eu o mamica de ingeras in cer din cauza trombofiliei:(
russiantonik
Postat: Tuesday, December 23, 2014 9:30 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/31/2014
Postari: 119
Locatia: bacau
Buna fetelor!Eu fac Clexane de 0.4 de o luna si un pic si urmeaza sa fac dexametazona si am o mica intrebare...Doare tare dexametazona raportat la clexane?Lol Am o frica de injectii..macar Clexane imi fac singura dar dexa... mai ales ca ptr dexametazona trebuie ditamai acul,mi-am cumparat azi fiolele si seringa si ma cam intimideaza !:))ras Va pup.
aciandra
Postat: Monday, February 9, 2015 3:14 PM

Intrat: 9/29/2014
Postari: 12
Buna tuturor, revin si eu dupa o mica, mare angel absenta. Lucrurile stau in felul urmator: am ajuns in saptamana 29, bebe in mare e bine, dr. hematolog nu mi-a schimbat doza de la inceput de 0,35 ml innohep. cand am intrebat-o in functie de ce criterii stabileste doza a zis ca in functie de greutate (pe mine m-a vazut de vreo 2 ori ca m-am tinut eu scai si nu m-a intrebat de kg acumulate, noroc ca nu am luat decat 6 kg pana acum sic ) si ca ea la gravide mai mult de 0,35 ml nu a dat pana acum NuStiu . Eu ar tb sa mai fac o analiza la ficat care spune ca daca iei anticoagulante, acestea interfereaza cu rezultatul. Cand am intrebat dr. daca e ok sa opresc injectia cu o seara inainte de a face analiza respectiva, a zis ca nu prea se poate, raman prea mult timp neacoperita.....si in ultima instanta daca neaparat tb sa fac acea analiza sa fac injectia dimineata imediat dupa recoltare. Ati oprit vreuna dintre voi injectia intr-o seara? s-a intamplat ceva? nu de alta, dar analiza respectiva costa cateva sute de lei noi si nu imi permit sa o repet din cauza vreunui rezultat fals pozitiv sau negativ/neconcludent.
Nanny
Postat: Monday, February 9, 2015 5:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
aciandra wrote:
Ati oprit vreuna dintre voi injectia intr-o seara? s-a intamplat ceva? nu de alta, dar analiza respectiva costa cateva sute de lei noi si nu imi permit sa o repet din cauza vreunui rezultat fals pozitiv sau negativ/neconcludent.

Mi s-a intamplat de vreo 3 ori..sa nu fac o zi injectia...Nu s-a intamplat absolut nimic catastrofal!!! Nici mie nu mi-a recomandat mai mult de 0,4 ml..si nu sunt subtirica ras Eu am terminat cu injectiile de pe la 15 sapt...yes Totul e bine si frumos...bebe creste bine si sanatos, vesel..da din picioare...Nu cred ca se intampla ceva daca nu faci o seara, ca sa poti face acea analiza. Problema se pune cand nu mai faci o perioada mai lunga de timp!
carmenalina
Postat: Wednesday, March 18, 2015 8:26 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/3/2008
Postari: 2197
Locatia: Arad
http://www.printesaurbana.ro/2015/03/trombofilia-si-intaiul-nenascut.html

Merita citit!
ralucatim
Postat: Monday, August 1, 2016 2:28 PM

Intrat: 8/1/2016
Buna fetelor,este prima oara cand scriu si ma bucur ca am descoperit acest forum!pe scurt:la 15 sapt sarcina S a oprit din evolutie..asa ca din proprie initiativa am facut profilul trombofilic din care a iesit pozitiv anticoagulantul lupic,in rest nimic.Urmeaza sa merg la hematolog cum ajung in tara.S a mai confruntat cineva cu situatia asta?Va multumesc
Andrea1994
Postat: Tuesday, November 14, 2017 11:14 AM

Intrat: 11/14/2017
Buna fetelor sunt nou pe acest forum. Am citit despre problemele voastre de trombofilie si sarcinile pierdute si imi pare foarte foarte rau. Din pacate si eu am a flat de aceasta boala dupa ce am pierdut si eu doi ingerasi care sau oprit din evolutie la 6 saptamani. Am fost la Ginecolog si mia prescris aspenter si femibion de la primul test pozitiv de sarcina. Am hotarat sa incercam din nou sa facem un Bebe. Sincer imi este foarte frica.am avut ovulatia acum o saptamana timp in care am avut si contact cu partenerul. Sper sa Raman insarcinat. Am hotarat sa iau medicamentele de la ovulatie. Problem a este ca am inceput sa am crampe destul de mari ca la inceputul menstruatiei si imi este frica sa nu pierd sarcina asta daca am Rama's,pentru ca simptomele astea lean avut si inainte sa pierd cele doua sarcini. Va rog sa-mi dati un sfat cele care ati trecut din pacate prin aceste lucruri. Va multumesc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed