Trebuie sa stiti

Options Trebuie sa stiti
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Wednesday, March 22, 2006 1:15 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Fetelor, am vorbit cu doctorul astazi si mi-a spus sa fiu foarte atenta ca iar a aparut epidemia de varicela. Sa aveti grija de copii, ca nu e de glumit! Am cautat pe net si in afara de Bucuresti, mai exista si in Bacau...

VARICELA

-boala infectioasa extrem de contagioasa provocata de virusul varicelozosterian , cunoscuta si sub numele de varsat de vânt
-sursa de infectie o constituie bolnavii de varicela sau de herpes zoster care sunt infectiosi prin leziunile tegumentare si mai ales ale mucoaselor
-poarta de intrare a infectiei este mucoasa nazofaringiana si cea conjunctivala
-transmiterea se realizeaza de la persoana la persoana prin contact direct sau prin picaturi de secretie nazofaringiana raspândite aerogen sau foarte rar prin obiecte proaspat murdarite cu secretii de pe mucoase sau leziuni tegumentare
-contagiozitatea este foarte mare , în special în stadiul initial , durata perioadei de contagiune începând cu 1-2 zile înainte de aparitia eruptiei si dureaza aproximativ 6 zile dupa ultimul val eruptiv; crustele de varicela nu par sa fie contagioase
-desi imunitatea dupa varicela este de lunga durata se admite ca la unele persoane virusul poate persista ani în stare latenta în celulele nervoase , provocând la adulti tabloul de herpes zoster

TABLOU CLINIC

1.incuba t ia - este în medie de 14-15 zile, cu variatii între 10 si 21 de zile, iar carantina dureaza 3 saptamâni
2.perioada preeruptiva -dureaza 2-3 zile cu dureri de cap, febra si dureri musculare si rareori o eruptie trecatoare de tip scarlatiniform
3.perioada eruptiva – eruptia apare mai întâi pe corp unde domina , apoi pe fata si membre fiind însotita de febra si mâncarime, cu aspect de vezicule comparate cu picatura de roua- de mentionat ca eruptia poate aparea si pe palme ,plante ,pielea capului ,pe mucoase ,mai ales în cavitatea bucala, laringe si conjunctive

-la sfârsit vezicula se usuca, formând o crusta, fara sa lase cicatrice, cu exceptia unei usoare pigmentatii trecatoare –stadiul de cruste poate dura 10-20 de zile
-febra însoteste fiecare puseu eruptiv, nefiind foarte crescuta
-evolutia bolii este de obicei usoara, spre vindecare urmata de o imunitate durabila

Varicela este boala de declarare obligatorie numeric , izolarea facându-se la domiciliu timp de cel putin 6 zile de la aparitia eruptiei , iar contactii adulti sunt lasati liberi cu efectuarea dezinfectiei, continua si terminala.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, March 22, 2006 2:33 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Kiki, multumim de info.
M-am saturat de epidemii.plans In bacau toate lumea face laringita asta acuta. Toti sunt ragusiti si cu gatul bandajat.

Eu nu am facut niciodata varsat de vant si nici sora mea. Poate am noroc si de un copil imun la bolile astea.
Kiki
Postat: Wednesday, March 22, 2006 2:54 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
g_nicoleta2000 wrote:
Kiki, multumim de info.
M-am saturat de epidemii.plans

Mie imi spui? Azi nu l-am mai scos pe David afara...Cred ca am ajuns paranoica.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed