Testul Papanicolau

Options Testul Papanicolau
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ely
Postat: Tuesday, August 21, 2007 6:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si eu de cand am nascut am inceput sa-l fac ,l-am facut si anul acesta la un control ginecologic de rutina pe care-l fac in fiecare an.A fost bine ca unde am locuit a fost femeie ca doctor,dar aici nu stiu ca inca nu mi-am facut medic.
florina
Postat: Sunday, April 13, 2008 1:17 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/5/2008
Postari: 40
Locatia: sweden
Aici se face cam la 3 ani pina in 40 de anu dupa aia se face anual
Recunosc ca eu abea anul asta m-am dus,si nu a fost kiar asa cum am crezut.Moasha m-a certat ca nu m-am dus pina acu mai ales ca am antecedente de cancer uterin in familie si mama si mama mamei au murit de asa ceva,cert e ca mie imi e frica de rezultat..
MI-a prelevat celule din 3 locuri ale colului si primesc acasa raspuns la 3-4 saptamini dupa recoltare,acu cu Dumnezeu inainte..
Laura&Alfonso
Postat: Sunday, April 13, 2008 4:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
florina wrote:
Aici se face cam la 3 ani pina in 40 de anu dupa aia se face anual
Recunosc ca eu abea anul asta m-am dus,si nu a fost kiar asa cum am crezut.Moasha m-a certat ca nu m-am dus pina acu mai ales ca am antecedente de cancer uterin in familie si mama si mama mamei au murit de asa ceva,cert e ca mie imi e frica de rezultat..
MI-a prelevat celule din 3 locuri ale colului si primesc acasa raspuns la 3-4 saptamini dupa recoltare,acu cu Dumnezeu inainte..

Tu stai linistita ca daca nu te suna acasa inainte de cele 3 saptamani rezultatul e bunpupici pupici
Eu il fac in fiecare an, ultimul l-am facut in ianuarie si rezultatul a fost bunyes
florina
Postat: Sunday, April 13, 2008 9:14 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/5/2008
Postari: 40
Locatia: sweden
Pai nu ma suna,indiferent de rezultat imi trimite acasa o scrisoare cu ce si cum..
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 22, 2008 9:23 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Cu ocazia asta (a redescoperirii acestui topic) mi-am amintit ca trebuie sa mai fac si eu un Pap. Mai ales daca astept o noua sarcina.
Artemis76
Postat: Thursday, September 1, 2011 2:07 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am fost si eu luni si mi-a recolat pentru test.
Se poate intampla sa sangerezi putin dupa test sau sa te doara discret in timpul recoltarii?
Pe mine m-a durut putin ,doar in timpul recoltarii,iar cand am ajuns acasa aveam chilotul patat .
bereea
Postat: Thursday, September 1, 2011 4:30 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
SI MIE MI S-A INTAMPALT LA FEL
Mela
Postat: Thursday, September 1, 2011 6:19 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
eu am facut 3 teste Pap anul asta,n-am sangerat dupa,n-am avut dureri deloc la recoltare,la al treilea a fost putin disconfort.
Katrina
Postat: Thursday, September 1, 2011 9:40 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Artemis76 wrote:
Am fost si eu luni si mi-a recolat pentru test.
Se poate intampla sa sangerezi putin dupa test sau sa te doara discret in timpul recoltarii?
Pe mine m-a durut putin ,doar in timpul recoltarii,iar cand am ajuns acasa aveam chilotul patat .

Mi s-a intamplat si mie sa am dupa recoltare ,in prima zi cateva pete serosanguinolente.Depinde de sensibilitatea mucoaselor fiecareia.Cat despre disconfort sau usoara durere,la fel,depinde de toleranta fiecareia.
marivic
Postat: Sunday, January 22, 2017 3:12 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Buna fete dragi,
Imi fac si eu testul in fiecare an.....In iulie 2016 in urma unor usoare secretii roz m-am programat la control.Am mers mi-a recoltat pentru Papanicolau in mediu lichid,apoi dupa ce mi-a iesit rezultatul mi-a dat sa fac tratament cu ovule Cicatridina si sa vin la control din nou in noiembrie.Eu nu m-am dus in noiembrie ci in decembrie.I-am spus dr.ca nu am mai avut secretii roz dar a zis sa-mi recolteze din nou si sa-mi faca un alt test.
Problema este ca m-a intrebat daca pierd urina-i-am spus ca nu.A zis ca am multa secretie avand in vedere ca sunt lamenopauza,dupa care s-a uitat la asistenta si apoi la mine si mi-a spus:Sa nu va ganditi la cancer.
Cray Cray Cray
Eu bineinteles ca mi-am facut griji....ca mi-a mai facut inca o data testul si m-a apucat paranoia.....
Nu mi-a fost recomandat sa fac HPV-ul.A zis ca sa nu ne repezim sa-l facem....
TESTUL
Frotiu citologic recoltat la pacienta in menopauza,fara antecedente cunoscute de patologie cervicala.
Analiza efectuata dupa tratament antiinflamator si pregatire estrogenica locala
Calitatea frotiului este satisfactaoare pentru interpretare
Pe frotiu predomina celule de tip intermediar,cu aspect normal
Sunt prezente de asemenea rare celule superficiale si endocervicale normale,numeroase polimorfonucleare.
CONCLUZIE
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna,cu aspect citologic de menopauza de tip trofic.
Inflamatie nespecifica(de interpretat in functie de tabloul clinic)
In iulie mi-a facut si eco transvaginala:
Mucoasa cervicala,canal cervical aspect normal
Miometru cu ecodensitate medie,neomogena
Nu se constata colectii lichidiene patologice la nivelul salpingelor sau Douglas-ului,fara mase tumorale pelvice.

Acum ma confrunt cu niste dureri la urinat,arsuri si urinari frecvente,dar joia trecuta ,am tremurat in statie si zic eu ca am racit si de aceea am simptomele astea.

Voi ce spuneti ar trebui sa-mi fac griji? Am citit ca aceste simptome sunt asociate cancerului de col uterin,cancerului cervical.
Eu iar sunt in ceata si imi fac zeci de ganduri.....
Cer ajutorul fetelor dragi care s-au confruntat cu probleme genitale.....(stiti voi care)..... hearts computerlove
monica irimia
Postat: Sunday, January 22, 2017 6:44 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
marivic wrote:

Acum ma confrunt cu niste dureri la urinat,arsuri si urinari frecvente,dar joia trecuta ,am tremurat in statie si zic eu ca am racit si de aceea am simptomele astea.

Voi ce spuneti ar trebui sa-mi fac griji? Am citit ca aceste simptome sunt asociate cancerului de col uterin,cancerului cervical.

Mari, din descriere, pari sa ai o cistita sau o infectie urinara cu e-coli. Pentru siguranta, ar fi bine sa faci cat mai rapid un sumar de urina si o urocultura. Astea iti spun sigur daca te confrunti cu ceva. Vei primi tratament. Personal, nu cred ca simptomele au legatura cu testul papanicolau.
Poti trata infectia si apoi sa refaci testul papanicolau la un alt laborator. Mai mergi la un medic pentru alta opinie.
Multa sanatate! angel DistanceKiss
monica irimia
Postat: Sunday, January 22, 2017 6:48 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
marivic wrote:

Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna,cu aspect citologic de menopauza de tip trofic.

Asta ar trebui sa te linisteasca. Rezultatul spune ca esti bine.
Inflamatii am mai avut si eu si le-am tratat cu medicamentele recomandate de medic.
marivic
Postat: Sunday, January 22, 2017 7:47 PM

Multumesc mult Monica.Nu mi-a mai dat altceva ca tratament,decat mi-a sugerat ca atunci cand merg sa-mi citeasca rezultatul(acesta pe care eu l-am transcris aici,....dar nu am reusit sa-mi fac inca programare) imi va lua si secretia pentru analiza....NuStiuInlegatura cu simptomele de acum,mi-am sunat asistenta de la cabinet si am intrebato daca este bine ca am luat antibiotic si Uractiv(la indicatiile unei prietene farmaciste Cheek Kiss )si Nospa si...mi-a spus ca este foarte bine.
MULTUMESC MULTcomputerlove Cheek Kiss
bereea
Postat: Sunday, January 22, 2017 8:23 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Eu n-am avut niciodata cistita sau infectie urinara, dar a avut fiica-mea primavara trecuta si exact aceste simtome le-am remarcat. I -am facut analuze la urina , a luat antibiotic si a scapat.
Sanatate si nu te mai gandi la lucruri grave!
marivic
Postat: Sunday, January 22, 2017 8:26 PM

Berre Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss MULTUMESC....Sa dea Dumnezeu sa ma lase cat mai repede,ca este tare naspa....
computerlove computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed