Testul Papanicolau

Options Testul Papanicolau
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Postat: Friday, July 7, 2006 11:09 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...

Controlul anual

O alegere inteleapta pe care o putem face pentru a ne asigura o stare de sanatate este efectuarea anuala a unui test Papanicolau. Testul este simplu si nu solicita foarte mult timp si nu implica aparitia unei stari de disconfort. Cu ajutorul acestui test poate fi evaluata starea de sanatate a colului uterin sau a vaginului, astfel incat orice problema ar aparea sa poata fi diagnosticata si tratata cat mai rapid posibil. Un alt motiv consta in aceea ca doctorul, pe langa testul Papanicolau, va efectua si alte teste si examinari: examenul sanilor, masurarea tensiunii arteriale, un examen al regiunii pelvine si auscultatia cordului si plamanilor. Pot fi efectuate si alte teste in functie de antecedentele personale.
Este un sentiment placut sa stii ca esti sanatoasa si ca faci ceea ce trebuie pentru a ramane asa.

Cine ar trebui sa isi faca un test Papanicolau?

Este recomandabil ca testul sa fie efectuat anual din momentul in care ai devenit activa din punct de vedere sexual; altfel, in fiecare an incepand cu varsta de 18-21ani.
Daca o femeie a suferit o operatie de histerectomie totala, testul Papanicolau ar trebui efectuat ori de cate ori recomanda medicul.
Este o idee incetatenita ca femeile nu ar trebui sa isi faca testul Papanicolau decat dupa primul contact sexual. Testul nu afecteaza sub nici o forma organele genitale feminine.

Cum se efectueaza testul?

Anumite femei considera rusinos acest test alaturi de examenul pelvin, dar el trebuie privit doar ca o procedura necesara din punct de vedere medical si nu ca o procedura creata sa te faca sa te simti rusinata. Este singura modalitate prin care poti fi examnita la nivelul organelor genitale interne si prin care se poate realiza testul.
Pentru examinare, vei fi rugata sa te intinzi pe spate pe masa de examinare ginecologica si sa iti indoi genunchii. Medicul va dori sa iti relaxezi picioarele. Cel mai important lucru in acest moment este sa te relaxezi. Concentreaza-te asupra relaxarii musculaturii si inspira usor pe nas si expira pe gura. Cu cat esti mai relaxata cu atat examinarea va fi mai comoda. Un dilatator va fi inserat cu grija in vaginul tau, acesta fiind utilizat pentru vizualizarea colului uterin. Atunci cand examinatorul are o imagine buna a colului, va preleva prin periere celule de la nivelul mucoasei colului, utilizand o periuta sau o spatula de lemn. Vei putea resimti o senzatie de presiune sau chiar o crampa. Celulele sunt ulterior asezate pe o lama de sticla si trimise la laborator pentru examinare.

Ce informatii ne ofera un test Papanicolau?

Acest test ne ofera informatii legate de celulele de la nivelul vaginului sau colului uterin. Un test Papanicolau anormal presupune ca au aparut modificari la nivelul celulelor de la nivelul colului uterin. Aceste modificari il alarmeaza pe examinator (aceste celule pot deveni mai tarziu celule canceroase). De aceea, este importanta efectuarea de teste Papanicolau in mod regulat, astfel incat orice anomalie sa poata fi tratata in stadii incipiente.
Anumite modificari se datoreaza unor infectii de la nivelul colului sau vaginului. Multe teste se vor normaliza odata ce infectia a fost tratata.
Nu este posibil ca toate celule de la nivelul colului sa fie analizate. Se poate intampla ca celulele analizate sa fie normale, dar cele care nu au fost prelevate de la nivelul colului, sa aiba modificari. Acest lucru nu se intampla des, dar este posibil. Acesta este un alt motiv pentru efectuarea testului in mod regulat

Ce se va intampla daca testul Papanicolau nu este normal?

Vei fi anuntata de medic de acest fapt si vei discuta impreuna cu el posibilitatile de tratament si urmarire.
Ar putea fi necesara efectuarea de teste suplimentare. Colposcopia ar putea fi recomandata, pentru a-l ajuta pe medic sa vizualizeze cu ajutorul unui microscop eventualele celule anormale de la nivelul colului uterin sau existenta unei posibile infectii. Daca medicul va observa anumite zone anormale, cel mai probabil va efectua o biopsie pentru efecutarea unor teste suplimentare.

Ce persoane sunt la risc pentru un test Papanicolau anormal?

Femei:
- care au avut contact sexual inaintea varstei de 18 ani
- cu un istoric de parteneri multipli
- cu infectii recurente ce se transmit prin contact sexual
- fumatoare
- care raman insarcinate inaintea varstei de 18 ani

Care sunt semnele de alarma ale cancerului?

- sangerari intre perioadele menstruale
- orice secretie neobisnuita vaginala sau durere
- sangerare dupa contactul sexual
- sangerare dupa menopauza
Acestea sunt doar semne de alarma ce pot sau nu sa indice existenta unui cancer. Daca resimti oricare din simptomele enumerate mai sus, este foarte important sa te prezinti la medic pentru a afla cauza acestora si pentru a primi un tratament adecvat.
Este de asemenea important de retinut ca, adesea, nu exista semne sau simptome de alarma. Datorita acestui fapt, este important sa efectuezi testul Papanicolau in mod regulat.
Majoritatea femeilor ce au un test anormal, se pot astepta ca in urma tratamentului acesta sa se normalizeze.

Cum sa iti planifici testul?

Iti poti ajuta medicul sa efectueze o examinare cat mai concludenta oferindu-i urmatoarele informatii:
- data ultimei menstruatii
- medicatia curenta, precum anticonceptionalele sau alta medicatie hormonala (denumirea produsului si doza)
- orice sangerare ce s-a produs in afara ciclului menstrual si momentul cand aceasta s-a produs
- orice secretie de la nivelul organelor genitale (alba, groasa sau lichida)
- orice istoric de test anormal sau histerectomie (extirparrea uterului)
Aceste informatii il vor ajuta pe medic sa decida daca testul este normal sau nu.
Daca in momentul examinarii esti la menstruatie, cel mai bine este sa amani efetuarea testului. De asemenea, este recomandabil sa eviti dusurile intravaginale si utilizarea cremelor vaginale cu 24 h inainte de efectuarea testului.

In concluzie exista numeroase motive sa iti faci testul Papanicolau:

- este un test simplu
- nu este costisitor
- ofera informatii viabile
- poate ajuta la prevenirea unor probleme de sanatate
- faci ceva pentru tine
- ti se va face si un examen general, alaturi de efectuarea testului
- odata cu prezentarea la medic pentru efectuarea testului, poti sa
afli informatii despre alte probleme legate de sanatate pe care le ai
- iti poate crea sentimentul “ca ai facut ceva bine” si o ai realizat o
investitie in sanatatea ta
Gandeste-te la acest examen anual ca la o modalitate excelenta prin care poti sa ai grija de tine. O meriti!

Sfatul Medicului.ro
Roxanel
Postat: Saturday, July 8, 2006 8:21 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Aici testul se face gratis. Chiar ieri am primit gartzoaga prin posta cum ca ma invita la clinica sa beneficiez de test. Au astia o metoda de a te invita ... Anul trecut nu am fost dar anul asta m-as duce. Numai ca aici testul ti-l face o asistenta care se crede atoatestiutoare.banghead O sa vad. Voi vi l-ati face? (gratis sau cu bani?) Mie nu prea imi plac manevrele de ordin ginecologic.uff
kali
Postat: Saturday, July 8, 2006 8:48 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
Eu mi-l fac si cu bani, d'apai gratis... asa ca zic sa te duci.
Cat despre ''manevre'', si asa -teoretic- trebuie sa mergi la control o data/ 6luni, si daca tot ''umbla'' acolo'', de ce sa nu ''impusti 2 iepuri de-odata''? Cam asa procedez eu.
lori16ro
Postat: Saturday, July 8, 2006 9:38 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 986
Locatia: iasi
si eu vreau sa-l fac chiar si cu bani ( deoarece am antecedente de cancer in familie)
eu zic sa te duci "mai ales daca ai primit si invitatie"
mihaela75
Postat: Saturday, July 8, 2006 3:48 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Si eu l-am facut la controlul de 6 saptamaniuffM-a intrebat dr. "Vrei sa facem testul?"Eu zic "Nu,n-am nimic sunt sanatoasa"Ea face niste ochi la mine "De unde stii ca esti sanatoasa daca ai 30 de ani si nu l-ai facut niciodata?"Am acceptat pana la urma de rusine ca sa nu par ca nu ma intereseaza sanatatea mea ...si ca tot era gratuit ras
Anaida
Postat: Saturday, July 8, 2006 8:13 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Am facut si eu testul dupa prima nastere. Mi se pare un gest de respect fata de propria persoana. Nu este nici foarte scump si nici dureros (comparativ cu o nastere, de exemplu). In curand voi merge sa-l fac din nou, mai ales ca am avut inainte de a doua sarcina o rana pe col pe care am cauterizat-o.
mihaela75
Postat: Saturday, July 8, 2006 8:49 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Oare se face in fiecare an?oare
delfinasa
Postat: Saturday, July 8, 2006 9:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Da, Mihaela, doctorul meu asa recomanda...eu l-am facut prima data in viata mea sic la primul control de gravida, l-am repetat la controlul de 4 saptamani dupa nastere si mi-a zis sa vin la anul la urmatorul control si test.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, July 15, 2006 9:51 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Eu l-am facut de vreo doua ori in viata mea... o data anul trecut , prin februarie , ca examen medical de rutina si a doua oara, anul acesta, dupa nastere, la vreo doua luni... medicul meu mi l-a recomandat de doua ori pe an si asa voi face pt ca mi se pare foarte importanta aceasta investigatie... cat despre "manevrele" ginecologice... va spun sincer ca eu nu mai am nici rusine, nici jena.... de cate ori am fost "manevrata", mai ales in perioada de sarcina (cum am tot avut probleme)... mi-a trecut orice urma de jena si rusinica...uff
eu merg pe principiul ca este esentiala sanatatea, mai ales cea genitala (poate aduce foarte multe neplaceri o boala banala in sfera genitala) asa ca ma "caut" o data la 6 luni sau mai des daca consider necesar... pentru ca am tot avut probleme si problemute de cand am nascut, eu am fost la dr aproape in fiecare luna in ultima jumatate de an... pentru mine"manevrele" de genul celor despre care vorbim sunt pur si simplu niste chestii care trebuie facute si... gata! desi ama vut mereu oroare de ginecologi, mi-a scos Dumnezeu in cale un medic care m-a facut sa imi schimb parerea despre aceasta ramura a medicinei si m-a invatat ce inseamna respectul de sine cand vine vorba de sanatate!
Miri
Postat: Saturday, July 15, 2006 10:00 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Si eu am mare noroc,pentru ca am o dr.ginecolog de milioane!Oricind pot sa apelez la ea,e tare de treaba,plus ca manevrele nu sunt deloc dureroasenu
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 16, 2006 12:39 AM

Postari: 6678
mihaela75 wrote:
Oare se face in fiecare an?oare

De cand iti incepti viata sexuala e bine ca testul Pap sa fie facut in fiecare an.Eu l-am facut de nenumarate ori, ultima oara fiind dupa nastere, urmand s ail fac sia cum.Zilele trecute kiar am vrut sa mi-l fac , pt,ca o rana pe col poate s anu fie tocmai de bun augur, dar medicul meu e plecat din tara.Si eu il platesc, cam 7 euro, dar eu zic ca merita facut.Apoi, acum, dupa nastere, merita facut si Human Papiloma Virus, ori odata cu Pap, ori dupa, la scurt interval.

Cat despre "manevre", mie nu mi se pare absolut nimic neplacut, avand in vedere ca medicul meu gineco in sarcina ma vedea uneori mai des decat sotul banghead (controale frecvente din cauza problemelor puse de sarcina, internari).Apoi, mai conteaza si increderea pe care o ai in medic, si cat de comunicativ este el, cat de bine te face sa te simti in prezenta lui, catd e delicat este...eu una cand merg la medicul meu, stiu sigur ca sunt pe maini bune, in ciuda faptului ca de fiecare data imi face observatie ca stau "incordata"...si...parca e firesc sa fii putin incordata...ca doar nu mergi la amsaj de relaxaresic ...
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, July 16, 2006 6:55 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
stele_pe_cer wrote:

Cat despre "manevre", mie nu mi se pare absolut nimic neplacut, avand in vedere ca medicul meu gineco in sarcina ma vedea uneori mai des decat sotul banghead (controale frecvente din cauza problemelor puse de sarcina, internari).Apoi, mai conteaza si increderea pe care o ai in medic, si cat de comunicativ este el, cat de bine te face sa te simti in prezenta lui, catd e delicat este...eu una cand merg la medicul meu, stiu sigur ca sunt pe maini bune, in ciuda faptului ca de fiecare data imi face observatie ca stau "incordata"...si...parca e firesc sa fii putin incordata...ca doar nu mergi la amsaj de relaxaresic ...

Stelute, nici eu nu puteam sa zic mai bine ce ai zis tu! subscriu in totalitate! asa am patit si eu in timpul sarcinii.. medicul ma vedea mai des decat sotul... asta este! unele dintre noi trebuie sa ne acomodam si cu un astfel de "tratament"! medicul la care merg eu acum este singurul, absolut singurul in prezenta caruia nu ma simt stingherita sau prost... totul e ok, decurge absolut normal, fara jena sau sentimentul ala cretin de vinovatie... nu stiu de ce uneori ne simtitm vinovate cand mergem la un astfel de control... poate ca medicii nu stiu sa ne faca sa ne simtim confortabil...
dorrina
Postat: Tuesday, August 21, 2007 5:02 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
M-ati convins si pe mine sa-mi fac testul Papanicolau anual. Nu m-a preocupat acest lucru pina acum, dar pentru ca e mai bine sa previi decit sa vindeci si pentru ca sanatatea trebuie sa fie intotdeauna pe primul loc, chiar merita facut acest test. Si cu cite cazuri vedem in jurul nostru in ultimul timp... e boala secolului. Cit despre jena, rusine si altele de genul asta, treci peste ele, ti le invingi ; scopul scuza mijloacele.
Maria & Mario
Postat: Tuesday, August 21, 2007 5:09 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9852
Locatia: Departe-poate prea departe
Asa e , Roxanel. Aici pentru toate persoanele de sex feminin se face obligatoriu , o data pe an ! Eu am facut anul trecut. Neplacut ...... doar pentru ca ... e intim. In rest .... O secunda cat ia mostra si salut ! Nu dureros , nu incomod. Dar foarte util !
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 21, 2007 6:09 PM

Postari: 6678
Roxanel wrote:
Voi vi l-ati face? (gratis sau cu bani?) Mie nu prea imi plac manevrele de ordin ginecologic.uff

Dupa inceperea vietii sexuale si mai ales dupa o nastere, testul Pap nu mai este o optiune, ci o obligativitate a femei.Esti datoare sa ai grija de sanatatea ta deci, eu una mi-l fac anual de ani de zile.imi iese de fiecare data ok, dar tot il fac.Cancerul genital nu este o gluma, ci o realitate.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed