Testare nationala clasa a IV-a

Options Testare nationala clasa a IV-a
Subiectul anterior · Subiectul urmator
raly
Postat: Thursday, May 21, 2009 7:50 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Ieri Cosmin a dat un test romana-matematica,ce avea un astfel de titlu.Eu nu stiam ca mai exista si asa ceva imi poate spune cineva care e scopul acestui test?E un simplu test de verificare a cunostintelor acumulate un acesti 4 ani sau inseamna ceva pt anii urmatori?In 3 iunie o sa mai aiba unul la engleza dar acesta stiu ca are ca scop impartirea in clasa a 5-a in functie de media obtinuta!
Lilly of the valley
Postat: Thursday, May 21, 2009 5:16 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Scopul initial a fost de a testa cunostintele, dar unele scoli se mai folosesc de rezultatele acestui test pt. departajarea copiilor si alegerea celor mai bine/slabi pregatiti in anumite clase. De asemenea, se mai ia in calcul si pt accesul in anumite scoli, impreuna cu testele sustinute la scolile din urma.
Sper ca am fost coerenta!
TeosOf
Postat: Thursday, May 21, 2009 9:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Raly, ar fi trebuit sa va anunte de acest test. La Isabelle nu s-a dat, cand era in clasa a IV-a, in schimb a dat la inceputul clasei a V-a la matematica, romana, istorie, geografie, ca sa-si faca profesorii o impresie de cat de bine sunt elevii pregatiti, dar acele note nu au fost trecute in catalog.
Succes mult lui Cosmincomputerlove computerlove
Lilly of the valley
Postat: Sunday, May 24, 2009 8:40 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Teo are dreptate! La noi testul a fost anuntat, ba chiar invatatoarea lucrase special cu copiii pt acest test.
Katrina
Postat: Wednesday, February 2, 2011 3:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Si noi vom avea in primavara testare la clasa aIVa.Am inteles ca anul acesta se vor testa pe langa matematica , romana si cunostintele de istorie si geografie.Emotii nu am ,pentru ca se descurca foarte bine la toate.
In oras, este un liceu care are clase de gimnaziu si primeste doar copii din mediul rural,care au obtinut 100p la testare si rezultate bune la diferite concursuri nationale ,insa doar in regim de internat saptamanal si mie nu mi se pare corect.E un liceu bun,cu rezultate foarte bune si mi-ar placea ca Emi sa mearga acolo insa nu sunt impacata cu ideea de a pleca de acasa la internat,pentru ca inca mi se pare cam mic .
E adevarat ca au conditii foarte bune de cazare si masa iar de pregatirea scolara si suplimentara nu am cuvinte decat de lauda,dar faptul ca va trebui sa stea totusi acolo de duminica si pana sambata ma face sa dau inapoi.
Voi ce ati face in situatia mea?Ce m-ati sfatui?
camib
Postat: Sunday, April 17, 2011 7:39 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am baietelul in cls a 4-a, si stiu sigur ca o testare la finalul clasei nu este data de Minister,decat abia de anul viitor ,cel mai devreme.Testari o sa fie la finalul cls a 2,4,6 si cele din cls a 9(inv va fi de 9 clase,apoi liceu).Sigur ca invatatoarele anunta aceste testari pt a motiva copilasii nostri sa invete pana in ultima clipa,bine si fac,mai au probabil interesul de a "preda"clasa cu o anumita statistica.Oricum ar fi testarea,nu este hotaratoare pt viitorul elevului de a fi intr-o clasa sau alta clasa.(mai buna sau mai putin buna).Referitor la mamica care se intreaba daca sa-si trimita copilasul la un internat,"din frageda pruncie"-eu spun NU.Sigur, este parerea mea,dar eu o sa-mi tin copilasul aproare de mine cit mai mult.Este o hotarire sigura,fara alte discutii.Ma refer aici la liceu,care doresc sa fie in orasul nostru,sigur unul cu dascali buni,cu rezultate ale elevilor ce pot fi vazute, si unde principala preocupare sa fie cartea.Multumesc .
Katrina
Postat: Sunday, April 17, 2011 8:18 PM

Despre testare ,stiu ca se da la clasa a IVa de foarte multi ani.Si eu am dat-o inainte de revolutie.Nu este hotaratoare pentru promovarea in clasa aVa ,dar e data sa se stie nivelul de pregatire al elevilor la sfarsitul unui ciclu de invatamant.
Cat despre liceul respectiv,despre care am scris ca primeste elevi din mediul rural,care au obtinut 100 p.la testare este adevarat.
Am mers la liceu, unde am gasit cadre binevoitoare , am discutat si am inteles de ce au acele conditii.
Liceul face parte dintr-un proiect european de ajutorare si pregatire suplimentara gratuita a copiilor foarte buni din mediul rural.Cum sunt adunati copii din toate comunele afiliate municipiului,unele la distanta foarte mare ,conditia e ca,copii trebuie sa stea la internat mai ales ca dupa ore au program de teme si pregatire suplimentara in functie de aptitudinile fiecaruia.
Conditiile de cazare ,masa,supraveghere, baza didactica si pregatire suplimentara sunt ireprosabile.Un alt lucru important e ca parintii nu asigura copiilor decat rechizitele necesare,hainute si transport,restul cheltuielilor fiind asigurate din fondurile programului european .
Cum de la mine pana la poarta liceului sunt doar 10Km.si am masina personala, le-am spus ca imi asum responsabilitatea de a-l aduce dimineata la 7.00 si de a-l lua personal cu semnatura la ora19.00,dar mi-au spus ca nu se poate ca nu ar fi corect fata de ceilalti copii .
Eu nu pot sa-mi las copilasul sa plece de langa mine asa de mic.In consecinta va ramane in continuare la scoala noastra care e o scoala buna,dar care nu dispune de multe oportunitati extrascolare.
Katrina
Postat: Wednesday, May 25, 2011 9:21 PM

dance Noi am trecut cu bine de aceasta testare.Emi a obtinut 97 puncte la limba romana si 100 la matematica.
bereea
Postat: Wednesday, May 25, 2011 10:08 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Felicitari scolarului, Katrinanewclap newclap
raly
Postat: Wednesday, May 25, 2011 10:14 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Bravonewclap newclap newclap
mirela74chris
Postat: Thursday, May 26, 2011 8:13 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Felicitari pentru Emi!newclap
oanamaria
Postat: Thursday, May 26, 2011 8:50 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Katrina felicitari lui Emi!Ai cu ce sa te mandresti!computerlove
Katrina
Postat: Friday, May 27, 2011 6:21 PM

Dragele mele,multumesc din suflet!pupici computerlove
Intr-adevar sunt tare mandra de el .
AdrianaC
Postat: Friday, October 7, 2011 11:45 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Anul acesta, saptamana trecuta, a dat si Alice testele nationale la romana, matematica si stiinte ale naturii.

Ea a luat FB la toate insa din ce mi-a povestit, cica au fost extrem de simple....

Oare ce se doreste a se vedea totusi cu aceste teste simple?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed