testare cls aVa

Options testare cls aVa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lori16ro
Postat: Saturday, May 26, 2007 3:01 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
stiu ca aveti copii mai mici dar va dau subiectele asa "ca sa tineti ritmul" care s-au dat la liceu (daca vrei sa muti copilul de la o scoala generala din clasa a IV in a V-a la un liceu trebuie sa dea concurs)
si ca sa ma laud a luat si fata mea

MATE
Subiectul nr. 1 (40 puncte)
Aflati numerele naturale x si y care verifica egalitatea:

cele albastre sunt paranteze patrate dar nu am stiut cum sa le scriu --
(3+(x.y+31.8-603:3):9).2+1983=2007

Subiectul nr. 2 (20 puncte)
Într-o cutie sunt bile rosii, galbene si negre. Numai 27 dintre ele nu sunt negre, numai 39 nu sunt rosii. Numarul bilelor rosii este de doua ori mai mic decât numarul bilelor negre. Câte bile de fiecare culoare sunt în cutie?
Subiectul nr. 3 (20 puncte)
Câtul a doua numere naturale este 6 si restul 7. La numarul mai mic se aduna 2 si se împarte din nou numarul mai mare la acest numar, rezultând câtul 5 si restul 17. Aflati cele doua numere.
Subiectul nr. 4 (10 puncte)
În cinci vase se aseaza 31 lalele astfel:
a) în fiecare vas se gaseste un numar impar de lalele;
b) nu exista vase cu acelasi numar de flori.
În câte moduri se pot aranja florile în cele cinci vase?
NOTA: Se acorda 10 puncte din oficiu.
SUCCES

Romana
Subiectul I (60 puncte):
„Odaia da în strada, peste petecul de gradina cu pomii în desfasurare, împrejmuit cu zabrele. Au înflorit caisii deodata, peste noapte, mai nainte ca frunzele sa li se fi desfacut. Le-am gasit dimineata furnicile ramurilor cu totul albe, ca si cum ar fi fost înmuiate în lapturile groase ale noptii si ar fi înghetat pe ele varul de argint al lunii, si de sidef, covasite proaspat în fildes. În doua zile, caisul s-a îmbracat în bumbacul selenar si a stat în geamul meu, prevestitor de bine, ca niste roiuri de fluturi albe, spânzurate în aer deasupra tulpinii.”
(Tudor Arghezi, Un ciob de primavara)
covasit, lapte covasit - „lapte închegat si înacrit”;
selenar - „referitor la luna, lunar”.
Cerinte:
1. Explica în doua-trei rânduri întelesul expresiei „varul de argint al lunii”.
2. Scrie doua cuvinte înrudite (din aceeasi familie lexicala) cu termenul sidef.
3. Propune câte un cuvânt cu acelasi înteles (sinonim) pentru: zabrele si deodata.
4. Construieste enunturi în care ortogramele mai si s-a sa se scrie în alt mod decât în text.
5. Exemplifica alte doua functii sintactice decât în text pentru pronumele ele.
6. Alcatuieste o propozitie dupa schema:
C + P + A + S + A
Subiectul II (30 puncte):
Redacteaza o compunere de cel putin 15 rânduri în care sa povestesti o întâmplare deosebita, integrând si urmatoarele cuvinte de sprijin: a fosni, amurg, înfiorat, armonie si a reveni. Da un titlu potrivit compunerii tale si subliniaza cuvintele de sprijin.
NOTA: Se acorda 10 puncte din oficiu.
SUCCES !
mommy
Postat: Sunday, May 27, 2007 7:47 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Felicitari fetitei tale, Lori!flowers
Eu nu am idee ce se mai face acum la scoala in clasa a 4-a, dar la Romana mi s-a parut destul de greu.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, May 27, 2007 8:27 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Felicitari fetitei tale! Si noi suntem interesati, dar abia termina clasa aIII -a. Noi la anul avem ceva emotii, ca baiatul nostru parca ar locui in china nu in romania, la mate e super.
lori16ro
Postat: Sunday, May 27, 2007 5:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
Multumesc f mult, sincer si mie mi se par grele subiectele mai ales ca trebuie rezolvate intr-o ora
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed