Tensiunea arteriala

Options Tensiunea arteriala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, July 28, 2006 11:29 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Cum stati cu tensiunea ? Eu intotdeauna am avut tensiunea mica, 10/5, 10/6, 9/5, in timpul operatiei de cezariana am reusit chiar performanta sa ajung la 6/3, iar duminica trecuta cand mi-am luat tensiunea am constatat ca nu prea era buna:

9.5 / 7.1

Cam care ar fi o tensiune normala pentru femei / barbati in functie de categorii de varsta (banuiesc ca difera)?

Ce tensiometru imi recomandati, ca ma bate gandul sa imi iau unul in casa?
Miri
Postat: Friday, July 28, 2006 11:45 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Valorile normale ale Tensiunii Arteriale
Presiunea sistolica (maxima) aprox. egal 120mm Hg
Presiune diastolica (minima) aprox. egal 70mm Hg

Tensiunea Arteriala se modifica in raport cu starea functionala a organismului
Modificarea tensiunii arteriale de ordin Fiziologic
Tensiunea Arteriala Creste:
-cu emotiile
-la efort fizic
-odata cu cresterea varstei

Tensiunea Arteriala Scade:
-in somn

Tensiune arteriala de ordin Patologic
Cresterea tensiunii arteriale peste valorile normale se numeste hipertensiune arteriala.
(cand presiunea maxima este mai mare de 150 mm Hg)

Scaderea tensiunii arteriale sub valorile normale se numeste hipotensiune arteriala
(cand presiunea maxima este sub 70-90mm Hg)

Valoarea tensiuni arteriale este mai mare aproape de inima si in arterele mari comparativ cu periferia.

Spre periferie scade tensiunea arteriala datorita frecarii si scaderii energiei cinetice
stele_pe_cer
Postat: Friday, July 28, 2006 11:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Nu stiu care ar fi tensiunea ideala pentu femei sau barbati, stiu numai ca se diferentiaza pe categorii de varste.Cam la varsta mea, am inteles ca 10 cu ceva (ete nah, nu stiu cu catsic ) e ideala, dar eu o am frecvent sub 10 (cam 9 cu...bla...bla..), oricum, tensiune oscilanta...Kiar si cand beam cafea aveam tensiunea mica, iar acum, ca nu beau nici un strop, cred ca si mai mica.

Aveti cumva idee, daca mi se infunda o ureke, ce inseamana,ca tensiunea e mica, e mare sau ca sunt eu cam...ipohondrahohot ?M-am confruntat 3 sferturi din sarcina cu Matei cu acest disconfort, si in cea de-a doua sarcina din sapt.6 pana cand am pierdut sarcina si acum, dupa kiuretaj, ma confrunt cateodata.Nu pot asocia infundarea urekii cu nimic, nici cu oboseala, nici cu ingerarea unui aliment, alcool nu beau, cafea nu, tutun nu, dar inskimb odihna imi cam lipseste (Adriana e de vina,stiti voi de cesic ...forumul asta papa toata energiahohot ).

Poate ne lumineaza cineva cum e cu tensiunea, cum se citeste, de ce la unele aparate se citeste ca fiind 110,114 iar pe alte aparate dai la pomparas si ti-o citeste mai "scuta", adica 10-11 cu ceva...
Miri
Postat: Friday, July 28, 2006 11:49 PM

stele_pe_cer wrote:

Poate ne lumineaza cineva cum e cu tensiunea, cum se citeste, de ce la unele aparate se citeste ca fiind 110,114 iar pe alte aparate dai la pomparas si ti-o citeste mai "scuta", adica 10-11 cu ceva...

In mod normal,tensiunea se citeste si se noteaza asa:120/70 mm.Hg.
In limbaj medical,se vehiculeaza formele prescurtate,dar toti cei care le folosesc le noteaza corect in fisa bolnavului sau pe EKG.
stele_pe_cer
Postat: Friday, July 28, 2006 11:50 PM

Miri wrote:

In mod normal,tensiunea se citeste si se noteaza asa:120/70 mm.Hg.
In limbaj medical,se vehiculeaza formele prescurtate,dar toti cei care le folosesc le noteaza corect in fisa bolnavului sau pe EKG.

Mai asteptam detaliipupici !Multumimangel !
Miri
Postat: Friday, July 28, 2006 11:59 PM

stele_pe_cer wrote:

Mai asteptam detaliipupici !Multumimangel !

Cu mare placere!

Tensiunea arteriala se masoara in milimetri de coloana de mercur (mm col Hg). Tensiunea arteriala este considerata normala atunci valoarea sistolica este mai mica de 140 mm col Hg, iar cea diastolica mai mica de 80 mm col Hg.(140/80 mm.Hg.) Valorile tensiunii sistolice intre 120-139 mm col Hg si a celei diastolice intre 80-89 mm col Hg sunt considerate prehipertensive.

Hipertensiunea arteriala este impartita in patru stadii:
- stadiul I (usoara) - tensiunea sistolica intre 140-159 mm col Hg si/sau tensiunea diastolica intre 90-99 mm col Hg
- stadiul II (moderata) - tensiunea sistolica intre 160-179 mm col Hg si/sau tensiunea diastolica intre 100-109 mm col Hg
- stadiul III (severa) - tensiunea sistolica intre 180-209 mm col Hg si/sau tensiunea diastolica intre 110-119 mm col Hg
- stadiul IV (foarte severa) - tensiunea sistolica mai mare de 210 mm col Hg si/sau diastolica mai mare de 120 mm col Hg
Hipertensiunea arteriala poate afecta multe organe, inclusiv creierul, ochii, inima si rinichii, la fel ca si arterele din intreg corpul. In cazul persoanelor cu hipertensiune nediagnosticata sau tratata incorect, riscul de a face infarcte miocardice, accidente vasculare cerebrale, insuficienta renala sau posibilitatea de a orbi, este mai mare.

Simptome

Hipertensiunea arteriala poate determina simptome ca:
- cefalee (dureri de cap)
- oboseala
- acufene (tiuituri in urechi)
- scotoame (vedere cu puncte galbene)
- ameteli

Cu toate acestea, hipertensiunea arteriala este adesea asimptomatica.
stele_pe_cer
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:00 AM

Miri wrote:

Cu mare placere!

Da' acum esti ocupata cu "dosarele"hohot hohot hohot !Okidokisic ...
Miri
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:04 AM

Nu mami,numai ca nu apucasem sa trec tot!ras
Mirandolina
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:04 AM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
Eu am o tensiune de aviator 12 cu 7. Chiar si dupa o cafea bauta si cu un pachet de nervi pe cap.
Miri
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:07 AM

Mirandolina wrote:
Eu am o tensiune de aviator 12 cu 7. Chiar si dupa o cafea bauta si cu un pachet de nervi pe cap.

La mine 120/70 mm.Hg(sic )e dupa ce beau cafea la greu si pachetul de nervi ,pe deasupra!hohot
In rest:100/50 mm.Hg!
Mirandolina
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:10 AM

pai 5-ul ala din a doua parte, nu e prea mic?
Ca asa stiam ca nu trebuie sa fie prea mica.
Miri
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:14 AM

Mirandolina wrote:
pai 5-ul ala din a doua parte, nu e prea mic?
Ca asa stiam ca nu trebuie sa fie prea mica.

Stii foarte bine,de aceea consum cafea,de cum deschid ochii,ca altfel as lesina mergind pe drum!plans
Plus ca mai circula o vorba,in lumea medicala:hipotensivii de azi,hipertensivii de miine!
Mirandolina
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:16 AM

Miri wrote:

Stii foarte bine,de aceea consum cafea,de cum deschid ochii,ca altfel as lesina mergind pe drum!plans

Si coniacul e bun pentru cresterea tensiunii.ras
Miri
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:17 AM

Da,dar as fi si beata,totodata!sic
stele_pe_cer
Postat: Saturday, July 29, 2006 12:18 AM

Mirandolina wrote:

Si coniacul e bun pentru cresterea tensiunii.ras

SI vinul rosusic !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed