Televizorul si copii

Chestionar intrebare: Televizorul pro si contra (Poll is closed)
Alegere Voturi Statistici
Da 1 100%
Nu 0 0%
Nu stiu 0 0%

Options Televizorul si copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
leut
Postat: Tuesday, April 15, 2008 10:30 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
MNiko wrote:

Nu am inca asa ceva in camera ei si ma intrebam daca ar fi cazul sa-mi procur sau nu.
Pai, cele mai frumoase desene, alea vechi de Disney, le vezi atat de rar pe TV!uff
MNiko
Postat: Tuesday, April 15, 2008 10:37 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
leut wrote:
Pai, cele mai frumoase desene, alea vechi de Disney, le vezi atat de rar pe TV!uff

Da, e adevarat. Mai intai trebuie sa le procur si pe alea. Cum sa-ti spun pana acum vreo 2 luni pe mine nici nu m-a preocupat sa ii pun desene acasa in afara de ce e pe minimax. Stiam ca mai vad cate ceva si la cresa dimineatza pana la micul dejun, dar acum a devenit foarte interesata si mai vrea si pe acasa.
Kiki
Postat: Tuesday, April 15, 2008 10:54 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Dav nu se uita la tv...Are cateva dvd-uri preferate si baby tv (Pinocchio, Thumbelina - Degetica adica, Cars), i-am luat si Pinocchio reloaded ca sa zicem asa, Pinocchio 2000 se cheama, cu un Pinocchio robotizat, dar nu-i place....Ice age nu ii place, cel putin momentan...A, si i s-a pus pata mai nou pe Vrajitorul din Oz si toata ziua il auzi Dototi...(Dorothy)...apoi schimba placa...Tioto (Pinocchio)...si uite asa trece ziua banghead
Laura
Postat: Wednesday, April 16, 2008 7:57 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Alex sta la calculator doar cand ii pune tati niste videoclipuri mai interesante. La TV nu se uita decat la reclama din pauza serialului pe care il urmaresc eu. Desenele animate nu ii plac, nu are rabdare sa urmareasca. O fi bine, o fi rau? uff oare In schimb daca am o carte interesanta cu imagini are toata rabdarea din lume. I-am cumparat recent Enciclopedia pentru copii mici si bunici si o cere in fiecare dimineata. Facem o analiza mai amanuntita. E o carte foarte interesanta. Si mai are rabdare la ascultat poezii si, mai nou, le recita si el, ajutat de mine.
MNiko
Postat: Wednesday, April 16, 2008 9:55 AM

Laura wrote:
Alex sta la calculator doar cand ii pune tati niste videoclipuri mai interesante. La TV nu se uita decat la reclama din pauza serialului pe care il urmaresc eu. Desenele animate nu ii plac, nu are rabdare sa urmareasca. O fi bine, o fi rau? uff oare In schimb daca am o carte interesanta cu imagini are toata rabdarea din lume. I-am cumparat recent Enciclopedia pentru copii mici si bunici si o cere in fiecare dimineata. Facem o analiza mai amanuntita. E o carte foarte interesanta. Si mai are rabdare la ascultat poezii si, mai nou, le recita si el, ajutat de mine.

Bravo lui ca are rabdare si ii pasioneaza cartile. Cristinei nu-i place prea mult. Vrea sa ii citesc, asculta cateva fraze cuminte apoi incepe sa faca altceva si la un moment dat tot ma intrerupe cu intrebari despre altceva decat ce citesc.
sousourel
Postat: Wednesday, April 16, 2008 3:12 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am descoperit ca lui Victor ii plac muuuuult videoclipurile. Dar abia le-a descoperit, nu stiu daca e permanentras Ramane fidel, insa serialelor si filmuletelor cu Care Bears.
katy_lumika
Postat: Wednesday, April 16, 2008 3:34 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Eu am avut lupte de convingere cu Luana in privinta televizorului, ne luptam cate minute sa mai castige, negocia la sange, a trebuit sa scoatem TV din camera si sa punem TV tuner, insa ma dispera "mami, dar nu e calculatorul familiei? Un pic eu, un pic voi"; de asta vara a invatat literele si placerea ei era sa citeasca, iar de cand a descoperit Itsy Bitsy, doar radio ascultacool Asa ca am scapat de TVhainoroc sa vedem cum o fi cu Mayutras
kali
Postat: Wednesday, April 16, 2008 3:38 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Nici mie nu mi se pare o greseala tv-ul in camera copilului mai ales daca vrei si tu sa mai vezi o stire, un film...
Alexia inca nu are dar ma gandesc serios la lucrul asta pentru ca de aprox. 2 luni nici macar nu mai stiu cum arata reclamele. Vede numai dvd-uri cu desene sau filme pt. copii- are unele preferate pe care le stie pe de rost... uneori nu mai are rabdare sa se uite cap-coada dar are pasaje... cantece fara de care nu se poate. Ii plac si ca zgomot de fundal pentru joaca asa ca nu e chip sa renuntam la ele.
MNiko
Postat: Wednesday, April 16, 2008 5:40 PM

Am vorbit azi cu doamnele de la cresa si am descoperit ce cauzeaza comportamentul Cristinei: au un coleg nou caruia ii e pur si simplu frica de desenele animate. Nu conteaza care sunt acelea, lui ii e frica de ele, iar frica se pare ca e alimentat si de bunicii copilului care il ameninta cu diverse lucruri. Mamica lui nu stie nici ea ce sa mai faca sa il scape de aceasta frica. Concluzia doamnei de la cresa e ca cel mai probabil CRistina copiaza comportamentul acelui copil in cautare de atentie. Si daca ma gandesc bine, ea a facut asa numai cand eu aveam alte treburi de rezolvat si nu stateam cu ea sa ne jucam.

Oricum multumesc tuturor pentru sfaturi. flowers
Maria & Mario
Postat: Wednesday, April 16, 2008 6:45 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Sa nu dati cu pietre , dar televizorul nu are ce cauta in spatiu destinat somnului - adica in dormitoare !
Da , Maria se uita la desene la Tv - Frumoase , educative , pentru varsta ei ( Prajiturele de capsuni , Fifi , Tom si Jerry , Dora exploratoarea , Timoty mergela scoala , Barney , Fimbles , .... etc ) , toate DVD -urile le are de la Dysney si le vizioneaza doar la PC , tot in Living , deci doar in spatiu de zi !!!! Ii e teama de vrajitoarea din Alba ca Zapada si de mastera cea rea ! , vine fuguta pentru imbratisare cateva secunde , dar atat. De teama ei de desene nu stiu ce sa spun ! Dar de TV in dormitor eu votez categoric NU !
MNiko
Postat: Wednesday, April 16, 2008 6:54 PM

Da, Oana, ar fi frumos sa poti avea dormitorul dormitor si livingul living. POate cei care stau la casa sau apartament cu mai multe camere reusesc acest lucru, dar la un apartament cu 2 camere dormitoarul are mult mai multe functionalitati nu numai spatiu de dormit.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, April 16, 2008 7:05 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Stiu si inteleg. Insa spatiile se pot delimita !!!! Eu acasa la ai mei am stat tot in apartament si nu am avut in dormitoare TV si nu pentru ca nu ne-am fi permis .... maseluta
bereea
Postat: Wednesday, April 16, 2008 8:19 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22725
Si eu sunt contra tv in dormitoare.Nu este recomandat.Acum copilul este mic, dar cand va mai creste va deveni dependent de tv si ma indoiesc ca va putea fi controlat tot timpul.
mihaela75
Postat: Wednesday, April 16, 2008 9:31 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Da , de asta nici eu nu vreau tv in dormitor, mai, cica nu e sanatos.Noi nu avem nici in dormitorul nostru desi Kaze vad ca-si face planuri cu o plasma ,eu i-am zis ca n-are ce cauta in dormitor, sa vedem , negociem boxing La copii nici vorba, nu e vorba de ce vede ci ideea in sine ma furnica,dormitorul e pt relaxare, somn si joaca.Noi avem tv doar in living si acasa in RO tot asa doar in sufragerie.Mai tarziu si-a pus taica-meu unul la el in dormitor ca nu mai avea loc saracu de Diana maseluta Si inca ceva sa puneti un ficus langa tv , atrage undele radio sau magnetice ,nu stiu de care dar le atrage thumright Eu am mare succes cu dvd-ul din masina, vad ca si Articut s-a mai cumintit ,nu-l vede ca sta cu spatele dar il aude si nu mai urla chiar mereu .catel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed