Telefonul mobil:necesitate sau doar fitze?

Options Telefonul mobil:necesitate sau doar fitze?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Saturday, October 13, 2012 8:29 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22498
Sunt uimita sa vad cati copii de 5/6/7 ani poseda deja un telefon mobil.E chiar asa de necesar sau sunt doar fitze?
alimami
Postat: Saturday, October 13, 2012 8:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Mie mi se par fitze de parinti exagerati(copiii nu-si pot cumpara singuri telefoane).
victoria1
Postat: Saturday, October 13, 2012 9:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Depinde de caz..Copii mei fac naveta si eu cred ca nu sunt fitze ci o necesitate.
shirel
Postat: Saturday, October 13, 2012 10:29 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Eu nu sunt de acord ca acesti copii de varste ca 5,6 ,7,8 au nevoie de telefon si sigur nu l-a scoala.Noi cum am trait fara telefon?Vad si aici la noi majoritatea copiilor merg cu celularul la scoala ,in primul rand este asa de mare nr copiilor bolnavii de cancer eu nu spun ca numai de la celular binenteles sunt si alte motive dar eu spun un hotarat Nuuuu telefenului la aceste varste.
La noi la scoala daca vrei ceva sa anunti acasa sau sa anunti copilul suni la secretariat sau te suna ei pe tine ,ptr ce telefon ?
Si daca totusi sunt de acord cu el stiu ca a fost infiintzat un telefon simplu asta prin SUA numai cu nr de telefon :Mama,Tata.Acasa fara aparat de fotografiat si fara internet si sigur nu Iphone.Daaaa unul de acesta as permite copiilor ca necesitate.
kali
Postat: Saturday, October 13, 2012 11:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14167
Fitze. Ai mei nu au - desi isi doresc - si nu din cauza ca nu ne permitem. Sunt 2 chestii care ma intereseaza: sa-l merite si sa le foloseasca. Dar nu acum, in niciun caz.
gabyta
Postat: Saturday, October 13, 2012 11:23 PM

Intrat: 1/20/2011
Postari: 3242
Locatia: spania (Ro -Sebes AB)
kali wrote:
Fitze. Ai mei nu au - desi isi doresc - si nu din cauza ca nu ne permitem. Sunt 2 chestii care ma intereseaza: sa-l merite si sa le foloseasca. Dar nu acum, in niciun caz.

Subscriu !!
Mela
Postat: Saturday, October 13, 2012 11:35 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Cine ma cunoaste stie ca nu sunt o persoana fitzoasa...insa probabil asa o sa ma considerati voi pentru ca fiica-mea are telefon la 7 ani sic dar nu-i problema.Eu si tati i-am promis ca daca va termina prima pe clasa va primi ce-si doreste,asa s-a intamplat iar noi ne respectam promisiunile,intotdeauna.Nu-l duce la scoala,niciodata,vorbeste doar cu tati sau cu mine cand sunt plecata de acasa iar ei raman cu altcineva si trimite mesaje sorei mele,in tara,pentru ca ii e dor de ea.Ce ziceti,fitoase rau suntem? ras
sweet angel
Postat: Sunday, October 14, 2012 8:39 AM

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
Depinde de situatie. Daca trebuie sa vina singur pe strada in caz ca nu ajunge acasa sa il sun sa vad unde este. Daca l-as duce si l-as aduce eu de la scoala atunci nu. Dar, cum spune mela sa scrie sms in tara , sa ii sune pe ei sau fata care scria ca face copilul naveta. Sigur ar primi copilul un tel si nu mi s-ar parea deloc fite. Oricum la noi inca nu e cazul, copilul fiind inca mic
alimami
Postat: Sunday, October 14, 2012 9:48 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Mela wrote:
Cine ma cunoaste stie ca nu sunt o persoana fitzoasa...insa probabil asa o sa ma considerati voi pentru ca fiica-mea are telefon la 7 ani sic dar nu-i problema.Eu si tati i-am promis ca daca va termina prima pe clasa va primi ce-si doreste,asa s-a intamplat iar noi ne respectam promisiunile,intotdeauna.Nu-l duce la scoala,niciodata,vorbeste doar cu tati sau cu mine cand sunt plecata de acasa iar ei raman cu altcineva si trimite mesaje sorei mele,in tara,pentru ca ii e dor de ea.Ce ziceti,fitoase rau suntem? :003:

Cred ca voi,fiind in strainatate se pune altfel problema.Eu am zis ca sunt fitze ca un copil mic sa mearga la scoala cu telefonul(eventual de ultima generatie).La noi le suna tel in timpul orelor, merg la baie ca sa raspunda,se joaca pe el in timpul pauzelor,si-l pierd,li-l iau colegii, il scapa..etc.Chiar s-a mentionat in regulamentul intern al scolii ca nu au voie cu telefonul la scoala,dupa ce mai multi parinti mergeau la diriginti ca le-a disparut copiilor telefonul din geanta sau ca nush ce coleg s-a jucat cu el si l-a stricat.Profesorii nu pot avea grija de toate telefoanele copiilor in ore,pauze sau oricand.Iar copiii mici nu sunt prea responsabili cu valoarea lucrurilor.Vin,le arata la colegi,se lauda cu ele,nu sunt folosite ca necesitate.Vorba fetelor..atatia ani fara telefon la copii si nu a murit nimeni.Copiii sunt oricum supravegeati,oricine poate suna salvarea,politia in caz de necesitate, chiar si parintele e sunat de diriginte,director daca e o problema grava-copiii nu e nevoie sa sune pe nimeni in cele 4-5ore cat sunt in scoala.
bereea
Postat: Sunday, October 14, 2012 2:21 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22498
Alessandra are un telefon vechi de al meu, dar il primeste doar cand ramane singura acasa.Trebuie sa ma poata suna oricand, desi pana acum nu au fost niciodata probleme.Doar ca eu ma simt mai bine stiind ca pot fi sunata si o pot controla .La scoala sau in alta parte nici nu se pune probleme.Daca n-ar ramane din cand in cand singura nu ar avea nevoie.
kali
Postat: Sunday, October 14, 2012 4:05 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14167
Noi avem un mobil pe post de fix, lasat acasa in caz de nevoie, sa fie la indemana cui vrea sa sune ( mai ales ca avem gratuitate in grup ). Raman la parerea mea.
t-mihaela
Postat: Sunday, October 14, 2012 7:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
Depinde ce fel de telefon ...telefoanele de azi nu mai indeplinesc doar functia de telefon ,ei vor telefoane pentru alte minuni :jocuri internet apps-uri de tot felul ...eu anul asta trebuie sa-i iau Dianei telefon ca asa am promis la 14 ani va primi unuul de fapt ea ar fi avut nevoie inca de anul trecut,au fost situatii cand telefonul ne-ar fi usurat viata daca avea tel folosea sistemul de navigare si nu mai umbla haihui ratacita prin oras.Nu sunt fite la copii mari .La cei mici poate da ,astia mici pot folosi tel parintilor, eu am un Android si Arti face adunari scaderi jocuri logice ,intra pe internet prin activare vocala ...sa-l vezi pe arti cad zive "hamsteri in cusca lor care alearga la roata " ca-l inebuneste de cap pe saracu' Google:018: Deci , Daria si Arti cu siguranta vor primi telefon mult mai devreme , cred ca pe la 10 ani dupa cum estimez eu .
mikaela
Postat: Sunday, October 14, 2012 8:09 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Da, sunt de acord cu telefonl, cum zice Miha depinde mult de tipul telefonului si ce face cu el. Te duci la scoala sa te dai mare ca ai telefon, atunci sunt fitze...il folosesti in scop educativ si nu numai, atunci e necesitate.
shirel
Postat: Sunday, October 14, 2012 8:34 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Astazi nu cred ca vreun copil(nu conteaza ce varsta are) isi doreste un telefon dar sa ne sune si sa ne spuna cand ajung acasa sau cat de bine s-au descurcat la lectii,ei vor telefon cu internet,cu facebook si plin cu jocuri ,asta-i intereseaza pe ei nicidecum sa discute cu noi parinti ,poate cu prietenii si asta ca sa platim pe urma sume astronomice.Eu am sa-i cumpar cand voi vedea ca intradevar va fi necesar cu adevarat,deocamdata copii mei nici nu trebuie sa se gandeasca la asa ceva.
Mela
Postat: Monday, October 15, 2012 12:59 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Shirel,ba eu cred ca existaras exemplul il am langa mine,Larisa chiar nu se joaca pe telefon,nu stie sa intre pe net(si nici n-am de gand s-o invat).E o scumpa cand il foloseste sa dea doar un apel (il lasa sa sune o data adica) sorei mele sau bunicilor,doar ca sa stie ca se gandeste la ele hearts
Iar de facturi astronomice nu poate fi vorba,din iunie si pana acum a consumat 4 euro din cei 10 pe care ii are pe cartela.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed