Teama de insecte

Options Teama de insecte
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, April 25, 2006 3:43 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
CUM SA ABORDATI TEAMA DE INSECTE

Alice se sperie tare rau daca vede vreun paianjen, tantar, furnica, albina, etc.
Daca mai e si in spatiu inchis (de exemplu in masina), face adevarate crize de isterie.

Am tot incercat sa ii explicam ca nu ii pot face nimic si ca ea e mult mai mare decat ele, dar sunt unele insecte cu care trebuie sa ai grija, de exemplu albinele - sa nu se apropie de ele, si viespile.

Degeaba.

Am gasit acum intr-o carte ceva vis-a-vis de modul in care ar trebui abordata teama copilului fata de insecte si m-am gandit sa postez aici ca poate mai sunt si alti copii ca al meu.

1. Tu ca parinte, trebuie sa dai exemplu ca nu iti e frica (adevarul e ca si mie mi-e frica de toate insectele sic ) pentru ca si copilul isi va modela atitudinea dupa atitudinea ta. Daca esti genul de parinte care se teme la randul sau de insecte trebuie sa incerci sa iti invingi aceasta teama sau cel putin sa nu o manifesti.

2. Daca vezi ca pune mana pe o insecta nu striga la el si nu il speria, pentru ca nu toate insectele inteapa sau pisca. Invatati copilul sa faca deosebirea intre insectele periculoase si cele inofensive.

3. Educati-va copilul invatandu-l sa observe si sa se familiarizeze cu viata complexa si fascinanta a insectelor.

4. Invatati-l sa stea linistit cand are o albina sau viespe pe langa el si sa nu dea din maini sau sa tipe.

Daca teama s-a instalat deja

1. Vorbiti cu el ca sa vedeti ce il sperie cu exactitate. Anumite insecte? Cele care inteapa? Cele care zboara? Daca are convingeri gresite, corectati-le.

2. Obisnuiti copilul sa intre calm si treptat in contact cu insecta respectiva.

3. Depasirea propriilor temeri necesita mult curaj. Felicitati copilul pentru progresele realizate atunci cand reuseste sa ignore o insecta sau sa se comporte cu ea in mod firesc.

Si daca deja are o fobie ?

Fobiile se vindeca rareori de la sine si trebuie mers la un psiholog. Daca desi stie ca "e o prostie" nu-si poate stapani teroarea, frica, uneori fiindu-le teama chiar si de fotografia sau desenul insectei respective, atunci e vorba de o fobie.

Voi aveti probleme cu insectele cu copiii vostri?
spezam
Postat: Monday, June 11, 2007 2:53 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
cu Alexandra inca nu, nu a vazut insecte prea aproape de ea, dar presupun ca nu ii este frica. Problema eu o am. Si una mare, inca. Daca vad vreun gandacel, cat de mic, mi se strage inima (fizic vorbind), efectiv zici ca nu mai am aer, rad ca o cretina. Si din pacate chiar nu imi pot controla frica asta!!!!!!
Maria & Mario
Postat: Monday, June 11, 2007 3:01 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria mea le spune Buburuza la toate insectele. Urmareste furnici, musculize, prinde bondarii in pumn apoi le da drumul, chiar am o foto, sa o caut, cum " ajuta " o omida verde sa ..... inainteze rambo Caut si va exemplific imediat !

sousourel
Postat: Monday, June 11, 2007 9:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Mariucathumright

V are o manie..calca si zdrobeste tot ce misca si e mic, intr-o zi un carabus, ieri a prins un fluturas...si noi tot radeam ca dupa ce n-a mai ramas nimic decat un praf alb din bietul fluturas..V intreba nedumerit u e? u e?
delfinasa
Postat: Monday, June 11, 2007 10:02 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
ras Mariuca, a ajuns omiduta la pamant?
Victoras, nu ti-a fost mila de bietul fluturas?

Karinei ii e frica de insectele zburatoare si am observat asta cand mi-a intrat o musca-n masina si urla efectiv, nu stiam ce are...la un stop m-am intors la ea si cand colo o musca; i-am explicat ca nu-i face nimic, ca a intrat sa se joace cu ea, dar pana n-am dat-o afara nu s-a oprit din urlat si plans...apoi s-a repetat figura cu fluturii ce se strang noaptea la lumina: eram pe terasa cu o prietena faceam un gratar si se facuse noapte si aveam becurile de afara aprinse si iar a inceput de planga din cauza fluturilor ce zburau pe langa noi daca stateam mai langa lumina...cu insectele ce merg pe pamant n-are nici o treaba, urmareste furnicile, gandaceii, gargaritele, alearga dupa fluturi, libelule...deocamdata de majoritatea zburatoarelor ii e teama, oricat i-as explica, le-as lua la mine-n mana, mangaia etc. nu-i pot invinge frica...cu timpul o sa vada singura ca nu-s chiar asa monstrii zburatori cum ii vede ea.sic
sousourel
Postat: Monday, June 11, 2007 10:09 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Karinuta dulce, hai ca te invata V cum e treaba: "maaaaaamiii, muta,nana piciu" (se intelege?ras )
liveasahb
Postat: Friday, August 10, 2007 2:27 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/10/2007
Postari: 36
Cel mai frumos este sa iesim impreuna si sa petrecem timp studiind miscarile anumitor insecte, privind un fluturasare zboara si sa spunem ca Tatal Ceresc (banuiesc ca toti suntem crestini aici!)a creat o multime de vietuitoare, pe pamant, in apa, care zboara in aer...si, cu rabdare ne putem apropia de o omiduta,de catelus, de pisicuta s.a.m.d.

Ca sa nu se sperie noi trebuie sa le prezentam, cu dragoste, aceste mici vietuitiare!albinita
mihaela75
Postat: Friday, August 10, 2007 3:32 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
liveasahb wrote:
(banuiesc ca toti suntem crestini aici!)a
!albinita

Banuiesti gresit.Daca suntem unii musulmani care-i problema?Si ce treaba are fluturele cu tatal ceresc?Nu-mi place ca in orice tema bagi conotatie religioasa .Sotul meu e musulman , la fel si copii mei ...sic hai ca de data asta chiar m-ai enervat boxing Aaa. si inca ceva incearca sa te apropii cu dragoste de o urechelnita, de un gandac de bucatarie, de un paianjen si mai am eu niste gandaci prin curte, nu stiu cum se cheama dar sunt oribili si scarbosi.puker
Maria & Mario
Postat: Friday, August 10, 2007 6:01 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Mihaaaaaaaaaaaaa , hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot hohot
Laura&Alfonso
Postat: Friday, August 10, 2007 6:25 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
Miha esti super hohot hohot hohot
AdrianaC
Postat: Friday, August 10, 2007 7:48 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
liveasahb wrote:
Cel mai frumos este sa iesim impreuna si sa petrecem timp studiind miscarile anumitor insecte, privind un fluturasare zboara si sa spunem ca Tatal Ceresc (banuiesc ca toti suntem crestini aici!)......

Liveasahb, bine ai venit pe acest forum.
O sa te rog sa citesti cu atentie regulamentul forumului, mai ales ca esti abia la inceput si probabil nu te-ai familiarizat inca si nu ai apucat sa citesti chiar tot.

Una din regulile mentionate acolo este:

"LIMBAJUL - Nu se admite nici un fel de comportament rasist, extremist sau discriminator in ceea ce priveste religia, sexul sau convingerile politice."

Nu toti membri forumului sunt crestini sau crestini ortodox / catolic, si acest aspect nu are chiar nicio importanta.
Frumusetea si taria acestui forum consta tocmai in diversitatea membrilor, a credintelor lor, etc., lucruri care nu au fost niciodata pana acum un impediment.

O sa te rog sa nu mai postezi mesaje cu conotatie religioasa sau discriminatoare in ceea ce priveste religia.
S.ELENA
Postat: Friday, August 10, 2007 10:26 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
mihaela75 wrote:

Banuiesti gresit.Daca suntem unii musulmani care-i problema?Si ce treaba are fluturele cu tatal ceresc?Nu-mi place ca in orice tema bagi conotatie religioasa .Sotul meu e musulman , la fel si copii mei ...sic hai ca de data asta chiar m-ai enervat boxing Aaa. si inca ceva incearca sa te apropii cu dragoste de o urechelnita, de un gandac de bucatarie, de un paianjen si mai am eu niste gandaci prin curte, nu stiu cum se cheama dar sunt oribili si scarbosi.puker

Bravo MIHAELA!!!!! Si eu cred in D-zeul meu, dar nu il pomenesc la fiecare 3-4 cuvinte si nici nu-mi pasa daca pers cu care vb, aici sau in oricare alta parte, au aceeasi religie ca a mea SAU NU!!!!!!! In fond si la urma urmei TOTI SUNTEM OAMENI!!!!!!!pupici pupici pupici
Miri
Postat: Friday, August 10, 2007 10:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ne-am adunat aici pentru ca suntem mamici si vrem sa discutam , in principiu, despre pitici...haideti sa nu ne lansam in dezbateri pe teme religioase, nu acesta e tema forumului!
Miha, pupici ca sa-ti mai treaca suparare!pupici
codruta
Postat: Friday, August 10, 2007 10:41 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
hohot hohot unde s-a ajuns de la teama de insecte....inca un pic si deconspiram dosarele de securitate ale candidatilor la patriarhie....hohot

are barbatu-meu o vorba, despre legatura dintre ceva si prefectura.in cazul de fata, acest "ceva" este un prozelitism ieftin.ma rog, nu insist.

miha, rad ca proasta incercand sa-ti demonstrez ca poti sa te apropii cu caldura de insecte, cu conditia ca in secunda urmatoare sa-i tragi una gandacului de sa nu-si dea seama cu cata caldura te-ai apropiat...hohot
Kiki
Postat: Friday, August 10, 2007 10:47 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
codruta wrote:
...
miha, rad ca proasta incercand sa-ti demonstrez ca poti sa te apropii cu caldura de insecte, cu conditia ca in secunda urmatoare sa-i tragi una gandacului de sa nu-si dea seama cu cata caldura te-ai apropiat...hohot

hohot hohot hohot hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed