Taticii si sarcina

Options Taticii si sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Friday, March 17, 2006 6:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Cum se poarta/cum s-au purtat taticii cu voi si bebe din burtica? Mai atenti, mai grijulii, mai saritori, mai tandri, mai intelegatori? Prin ce trairi credeti ca trec ei cand noi, mamicile, purtam bebelusii mult iubiti?
Kiki
Postat: Friday, March 17, 2006 6:39 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Ce sa zic? Al meu parca mi-a dat mai multa atentie, a fost mai grijuliu, nu ma lasa sa fac mai nimic, vorbea cu burtica, parca ma si intelegea mai mult decat acum...
taki
Postat: Friday, March 17, 2006 7:39 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Taka, sotul meu s-a purtat normal, cred eu ras , in sensul ca sta cu ochii pe mine sa nu fac aia, sa am grija sa ma odihnesc mai mult, sa nu ma enervez.

Seara a inceput sa spele el vasele, dupa ce terminam de papat, cada o spala el in fiecare seara ca sa-mi fac baita sic , nu ma lasa sa car greutati cand mergem la cumparaturi...si multe altele.

De cand am intrat in 7 luni de sarcina, a inceput sa vorbesca si el cu Sasha, o pupa ( burtica mea sic ), ii zice ca o iubeste si ca o asteapta doi parinti minunati, dar inca sa stea la caldurica ca acolo e cel mai bine.
Ma rog de el sa-i spuna sa scoata capul la iveala...intr-un final, a vorbit el ce a vorbit cu Sasha si i-a spus ca ar fi timpul sa vina ca mami e tare nerabdaroare sic , dar Sasha se mai gandeste oare uff ras .

Cam asa se poarta sotul meu cu mine in timpul sarcinii, sa vedem cum ne prezentam dupa ras
codruta
Postat: Friday, March 17, 2006 12:16 PM

Nivel: Avansat

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
taki, asa era si sotul meu inainte iar acum, de cand a iesit galushca la lumina e .... si mai topit.Atata o mai pupaceste dar si la medeea ii place ca asa frumos rade la tati... Sunt adorabili mai ales cand adorm: medeea lafaita pe tot patul, el cazut secerat intr-o margine de pat dar cu zambetul pe buze...
A, stai ca am uitat si aspectele negative. Eu cu barbata-mio nu ne-am certat niciodata dar de cand e fata mi-a facut o faza de m-a apucat plansul. Se maraia fata de fomica iar eu, intentionand s-o alaptez ma ridic de langa ea si ma duc la baie sa ma spal pe maini. Si cat poate dura spalatul ca mai mult de 2 minute n-am stat dar cand m-am intors mi-a reprosat sotul ca fata lui plange de foame si eu ma plimb.uff
Kiki
Postat: Friday, March 17, 2006 12:47 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
codruta wrote:

A, stai ca am uitat si aspectele negative. Eu cu barbata-mio nu ne-am certat niciodata dar de cand e fata mi-a facut o faza de m-a apucat plansul. Se maraia fata de fomica iar eu, intentionand s-o alaptez ma ridic de langa ea si ma duc la baie sa ma spal pe maini. Si cat poate dura spalatul ca mai mult de 2 minute n-am stat dar cand m-am intors mi-a reprosat sotul ca fata lui plange de foame si eu ma plimb.uff

Nu-ti face probleme ca in privinta asta toti sunt asa. barbatii nu suporta sa stea cu un copil catre plange. Al meu nu face exceptie de la regula asta. Era seara si i-am zis sa stea cu David ca sa ma duc sa ii fac biberonul La fel ca si la tine, 2-3 minute cred ca a durat si cand am venit in sufragerie ma si ia in primire: dar ce ai facut atata? nu mai veneai odata? oare
mihaela75
Postat: Friday, March 17, 2006 4:30 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Tati al nostru e de nota 10 si asa de rau imi pare ca-l acuz pe nedrept cand imi joaca hormoneii pe creier...uffAm noroc totusi ca toti colegii lui sunt familisti si-l mai invata si pe el ce-i cu toanele gravidei.Cat despre bebe, o sa-i bag dopuri in urechi sa nu-l auda asa cum imi bag eu acum cand sforaie ras
Maria & Mario
Postat: Friday, March 17, 2006 5:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Tati a fost grijuliu cu mami si burtica de cand a aflat de bebelina. La inceput mi-a fost super rau si de atunci a realizat cat de mult am nevoie de el. A stat toata sarcina cu ochii pe mine , ca sunt mai zgubilitica din fire si ..... M-a temperat , sa pot spune asa.
Primele 3 luni a fost cu mic dejun la pat ... zi de zi.... asa ca.... Si pe masura ce crestea burticu' , cresteau si grijile. Am avut burtica f f foarte jos de la inceput si grijile sa nu nasc inainte de termen au fost mari. Vorbea cu burtica , stia ca e fata lui si ii spunea mereu sa stea acolo cuminte cat mai mult ,,,,, sa se faca voinukutza. A fost langa mine pe toata perioada travaliului , secunda cu secunda a vazut ce inseamna o nastere naturala. STIU ca ne-a apropiat si mai mult experintza nasterii. A fost primul care a vazut-o , care a pupat-o. Stiu ca ne iubeste si ca putem conta oricand pe el. Munceste foarte multe ore , dar atunci cand nu e la servici e doar al nostru. Ne plimba , ne ajuta la baitza , ne schimba , se joaca cu minunea de lesini de ras pe langa ei , ii mai da papa, e cu ochii pe mine sa o schimb mai mereu ( zici ca ma verifica hohot ), daca i-am dat fructe . .... Seara cand se baga la nani sta si o studiaza si se mira de pozitiile de somn , de cat de frumos creste , cu cine incepe sa semene.... etc. Are grija sa nu ii lipseasca nimik , sa aiba jucarii care sa o stimuleze sa cresca frumos si sa se dezvolte armonios. Ma tot intreaba : Da' dintii de ce nu ii ies?" si eu nu am idee ce sa ii mai inventez, sau ca de ce nu incepe sa merga in patru labutze .... etc..... si eu oare hohot si tot asa.
Stiu ca e foarte fericit ca o are pe Maria care sa ii semene leit si care sa ii umple ziua cu un singur zambet si un gangurit. Mai zice ea tatata fara " directie" dar si asta e un inceput , nu ? hohot
Anaida
Postat: Friday, March 17, 2006 9:13 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Si in cazul meu tati a fost mai grijuliu, nu ma lasa sa car nici o sacosa, se implica si mai mult in activitatile casnice...dar mai trageam si cate-o cearta, ca de, e dulce impacarea...dar mi-a spus din start sa n-am mofturi culinarea noaptea, ca el nu se duce-n miezul noptii sa-mi cumpere nu stiu ce...si-l cred, ca la cat de beton doarme, n-aveam nici o sansa sa-l trezesc... ras
danadoditoiu
Postat: Saturday, March 18, 2006 10:41 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2006
Postari: 216
Locatia: Ramnicu Valcea
Nu pot sa spun ca a fost grijuliu la prima sarcina,iar in ceea ce priveste poftele...(am avut pofta de praj.pe la 11noaptea si mi-a zis sa ma duc sa maninc dulceata si miere.,etc)La a doua sarcina s-a mai schimbat,ca a stat de vb cu el Anaida(e sora lui)si a fost altfel.Oricum fata de cum s-a purtat cu mine, cind am nascut-o pe Andreea cei ai casei mi-au spus ca a plins de bucurie,iar la nasterea Teodorei cred ca a plins de ciuda.(ca nu i-am facut baiat)ras
AdrianaC
Postat: Saturday, March 18, 2006 11:13 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Tati al nostru a avut multa grija de noi, mai ales ca la Alice a si fost cazul pentru ca am cam avut probleme cu sarcina, la 7 luni m-am internat in spital 1 saptamana, cat pe ce sa nasc prematur, si el s-a ocupat de tot, si de serviciu, si de casa, si de mine in spital. Venea zilnic la mine de vreo 3 ori, dimineata inainte de serviciu, in pauza de masa si seara dupa ce termina, imi gatea si imi aducea mancare, imi facea toate poftele.

La Andrei nu am avut probleme asa ca totul a decurs normal. A avut mai multa grija de Alice cand nu m-am simtit eu in stare, spre sfarsitul sarcinii ma ajuta cu baia (si a mea si a lui Alice), de cumparaturi si platit diverse, nu mai spun.

Il iubim mult pe tati al nostru ca e tare bun si are tare mare grija de noi confeti
Elia
Postat: Monday, March 20, 2006 10:44 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Tati al nostru a fost foarte surprins (ca si mami) de aparitia lui bebe John in burtica. Nici unul dintre noi nu stiam nimic despre ce inseamna o sarcina, asa ca la inceput am cam schipatat, dar incetul cu incetul am inceput sa ne intram in rolul de viitori parinti...cu cat crestea burtica, cu atat crestea si atentia lui tati. La sfarsit, cand nu mai puteam sa fac mai nimic, statea tati cu ochii pe mine ca pe butelie (sa nu intru sau sa ies din cada singura, sa mananc bine, sa nu ies din casa singura -- ca era gheata si sa nu alunec -- sa nu, sa nu, sa nu). Dupa ce s-a nascut john, am descoperit in sotul meu un om cum rar am vazut, asa un tata bun si devotat, implicat in cresterea si educatia copilului, interesat de progresele lui...Am devenit o familie puternica si fericita si am trecut impreuna prin multe greutati. Acum, cand am ramas insarcinata cu Jodie Kate, tot pe neasteptate, abia ne mutasem in Shanghai si a fost foarte greu la inceput, eu am stat in spital, tati a muncit ca un sclav, dar am trecut peste toate greutatile si de cand s-a nascut fetita noastra, suntem si mai fericiti si parca mai apropiati.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, April 20, 2006 9:18 AM

Postari: 6678
Eu am visat azi-noapte cum ca tati era in culmea fericirii cand a aflat ca sunt insarcinata din nou, iar eu eram trista...partial adevarat, ca in momentul cand am vazut 2 liniute, am izbucnit instinctiv in plans, desi, pentru a doua oara, reactionez similar la aflarea vestii ca sunt insarcinata, si iarasai desi si pe primul si pe al doilea ni i-am dorit si i-am asteptat!

Acum, sa vedem cum va reactiona tati in realitateyes !
stele_pe_cer
Postat: Sunday, April 23, 2006 5:27 PM

stele_pe_cer wrote:

Acum, sa vedem cum va reactiona tati in realitateyes !

Am ajuns sa ma citez si singurahohot !Tati de cand a aflat ca sunt insarcinata, imi spune de nu stiu cate ori pe zi cat de fericit este, si numai despre "bebelina" vorbeste: ce o sa ii cumparam, cum impartim responsabilitatile mai tarziu, cum o sa dormim peste cativa ani toti 4, cum o sa car eu carutul in decembrie - ianuarie daca nasc prin cezariana,despre concediul lui de o luna pentru a ma ajuta, lucruri care nu pot decat sa imi ridice moralul cum ca ma voi descurca de minune cu un astfel de ajutor si o astfel de implicaresic ...deci, vestea a picat bine sic ...
Vesna
Postat: Monday, April 24, 2006 11:35 AM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Felicitari, sa va bucurati de un BB sanatos! pupici
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 24, 2006 7:42 PM

Vesna wrote:
Felicitari, sa va bucurati de un BB sanatos! pupici

flowers multumim !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed