Superstitii, traditii si obiceiuri legate de sarcina

Options Superstitii, traditii si obiceiuri legate de sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Sunday, September 16, 2007 1:28 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Unii le spun traditii, altii ca asa e obiceiul, iar altii le numesc pur si simplu superstitii. Le cunoasteti? Credeti in ele? Le-ati tinut?

Ce e bine sa faci si ce nu ar trebui sa faci cand esti gravida?

Ce cunosc eu:
-e bine sa spui tuturor ca esti gravida ca sa ai un copil vorbaret; daca ascunzi sarcina, copilul tau va vorbi tarziu;
-sa nu furi ceva pt ca ceea ce vei fura va aparea ca pata pe corpul copilului exact in locul in care ai pus tu obiectul
-sa cari rumegus in sort ca sa ai un copil cu parul cret
-sa nu dai de baut nimanui si mai ales sotului, ca sa nu pierzi apa(lichidul amniotic).

Momentan atat imi aduc aminte. Voi ce altceva cunoasteti?
Kiki
Postat: Sunday, September 16, 2007 1:47 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Pe a doua o stiam si eu. Mama a furat un trandafir dintr-o gradina si l-a pus intr-un buzunar de la pantaloni, asa ca am un semn mic pe picior. dar eu nu-s convinsa ca de asta am eu semnul pe picior.

Ma zapaceau babele sa nu stau cu mainile incrucisate peste burta ca daca stau moare copilul fool fool
Alta treaba, daca vad un om urat pe strada sa il scuip (bine, nu va imaginati cine stie ce flegma in ochii omului hohot ) si sa zic Doamne fereste sa nu arate si copilul asa...

Eu nu cred in chestiile astea. alcool alcool
Kmy
Postat: Sunday, September 16, 2007 2:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
Dar pe cea ca nu ai voie sa iei nici un lucrusor pt copil ca pierzi sarcina o stiati?fool
Faza e ca eu am deja un dulap plin cu hainute pana la 6 luni, 2 patuturi, cariciorul, un scaunel pt bebelusi... si multe alte nimicuri care mi-au placut mie si cand prindeam reduceri le cumparam , uneori la un sfert din pretul lor.Acum ce sa fac cu ele? Ca dupa doua sarcini pierdute incep sa cred si eu prostiile asteafool
Lilly of the valley
Postat: Sunday, September 16, 2007 2:49 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
mama a furat o pruna cand era gravida cu mine si a ascuns-o la spate, eu am o alunita de marimea unei prune pe fundras
am auzit de toate aceste supersitii. eu nu prea cred ca au legatura cu realitatea. cand eram gravida cu Andrei eram studenta si faceam practica in asistenta sociala. vedeam copii si adulti cu tot felul de deficiente, Andrei e bine-merci.
haine am cumparat la greu, nu ma puteam abtine si acum cand cumpar haine copiilor arunc cate un ochi la raionul de nou nascuti, e ceva magic acolo.mami de fetita boy
MNiko
Postat: Sunday, September 16, 2007 2:49 PM

Kiki wrote:

Alta treaba, daca vad un om urat pe strada sa il scuip (bine, nu va imaginati cine stie ce flegma in ochii omului hohot ) si sa zic Doamne fereste sa nu arate si copilul asa...

Mi mi-au spus sa spun cam asa: "Fie la el acolo, iar copilul meu sa semene cu parintii lui". Eram mereu cu asta in gand.

Eu unele le cred, altele nu le-am crezut dar le-as crede acum, altele nu le cred deloc.
De ex, faza cu datul de baut, pana la 5 luni cjiar am tinut-o, si la fiecare eco doctora mea imi spunea ca lichidul amniotic este ok, suficient. Dupa aia am zis ca e o prostie si am inceput sa-i dau sotului apa cand imi cerea. Coincidenta sau nu chestia e ca mie chiar mi-a scazut candtitatea de lichid incepand cu luna aia.
MNiko
Postat: Sunday, September 16, 2007 2:52 PM

Kmy wrote:
Dar pe cea ca nu ai voie sa iei nici un lucrusor pt copil ca pierzi sarcina o stiati?fool

O stiam, si am tinut-o nu pt ca "asa trebuie" ci pt ca mi-a fost o frica groaznaica sa nu ma intorc cu copilul acasa de la maternitate. Ma gandeam doar ca as suferi si mai mult daca intoarsa acasa o sa dau cu ochii de lucrurile pe care le-am cumparat. Dar stii ca e o vorba "de ce ti-e frica de aia nu scapi". A fost cat pe ce sa mi se intample, asa ca l-a urmatorul sunt hotarata sa-mi scot asemenea idei din cap. Sper sa si reusesc.ras
Kmy
Postat: Sunday, September 16, 2007 2:56 PM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
mariuta wrote:

haine am cumparat la greu, nu ma puteam abtine si acum cand cumpar haine copiilor arunc cate un ochi la raionul de nou nascuti, e ceva magic acolo.mami de fetita boy

Nu-i asa?ras Chiar acum 2 saptamani am cumparat o pereche de papucei pt nou nascuti...in loc sa-mi iau miefool Sotul meu se supara grozav...Dar eu , pur si simplu nu ma pot abtinecyclops

MNiko wrote:

O stiam, si am tinut-o

Cand va fi sa raman insarcinata din nou , promit ca o sa tin si eu toate aceste obiceiurihail hail hail Vreau ca a treia oara sa-mi iasa bine.asa ca din momentul in care ne hotaram din nou nici nu ma mai duc la cumparaturi...nu nu nu
codruta
Postat: Sunday, September 16, 2007 4:08 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
Kmy wrote:
Faza e ca eu am deja un dulap plin cu hainute pana la 6 luni, 2 patuturi, cariciorul, un scaunel pt bebelusi... si multe alte nimicuri care mi-au placut mie si cand prindeam reduceri le cumparam , uneori la un sfert din pretul lor.Acum ce sa fac cu ele? Ca dupa doua sarcini pierdute incep sa cred si eu prostiile asteafool

nici vorba!!!!
si eu aveam totul pregatit inainte sa nasc si pt aia n-am pierdut sarcina. Dimpotriva, a trebuit sa fac cezariana la 41 saptamani ca altfel nu se grabea domnita mea sa iasasic

mie superstitiile astea mi se par niste aberatii cat casa.Daca nu vad logica, sau un sambure de adevar cat de cat stiintific, nu le cred, zica cine ce-o vrea.
sousourel
Postat: Sunday, September 16, 2007 7:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Pe mine m-au "pazit" colegele, cand a intrat in curtea scolii unul cocosat si urat si m-au sucit in toate partile sa nu-l vad...asta e singurul ex pe care-l am, despre superstitii, dar mi s-a aplicat, mai degraba decat am tinut eu cont de el.

Am tinut secretul pana in luna a 2-a, asa cum am mai spus, dar copilul vorbeste intr-una, nu-i mai tace gura...si multe alte contraexemple.

In schimb, m-am rugat mereu pentru bb si sa am nastere normala si asta mi-a fost de ajunsdance
MNiko
Postat: Sunday, September 16, 2007 7:46 PM

sousourel wrote:

Am tinut secretul pana in luna a 2-a, asa cum am mai spus, dar copilul vorbeste intr-una, nu-i mai tace gura...si multe alte contraexemple.

pana in luna a doua mi se pare normal sa nu spui ca nici tu nu stii prea bine tot. Chestia cu vorbitul e probata insa pe mai mult cunostinte de-ale mele. Va dau doar un ex. Fina matusii mele, la primul copil a spus tuturor, copilul vorbaret, ca orice copil. LA a doua sarcina, s-a dus in vizita la matusa mea(adevarul e ca nici nu se cunostea ca e gravida) si dupa vreo 3-4 zile a sunat-o sa-i spuna ca a nascut. Al doilea copil n-a vorbit nimic pana pe la 4 ani, dar e un copil sanatos si si-a dat drumul la vorba fara tratamente si investigatii.
MNiko
Postat: Sunday, September 16, 2007 8:05 PM

Am cautat si pe net si am gasit un articol interesant despre superstitii
Fluturas
Postat: Sunday, September 16, 2007 8:30 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Quote:
-sa cari rumegus in sort ca sa ai un copil cu parul cret

asta mi s-a parut haios de numa.daca stiam mai repede,umblam cu rumegusul dupa mine,atat imi doream copii cu parul cret

eu am avut o papusa neagra si m-a intrebat cineva ca nu mi-e frica ca va iesi copilul(darius) negru daca ma uit la ea?si uite ca a iesit alb...prea alb
delfinasa
Postat: Wednesday, September 19, 2007 12:59 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
ras N-am avut nici o superstitie cat am fost gravida si nici dupa aia, nici acum... nu cred in chestiile astea...am spus la toata lumea cu bucurie ca-s gravida dupa ce-am facut testul (fii-mea nu-i vorbareatza intruchipata dac-ar fi sa ma iau dupa superstitia asta cu vorbitul), am luat hainute si lucruri inainte sa nasc, am mancat fructe din magazin fara sa cumpar sic si n-are semne pe ea, a iesit creata fara sa umblu cu rumegus in traista hohot, am scos copila afara la cateva zile de viata, desi se zice ca nu-i bine pana nu-i botezata, nu i-am pus ata rosie sa nu cumva sa mi-o deoache careva, am vazut imagini socante cand eram gravida si nu s-a-ntamplat nimic...toate astea mi se par aberatii...un singur lucru m-a marcat in sarcina: cand eram prin 4 luni, taind un cartof pe jumatate, am gasit pe centru semnul crucii gaunos (stiti cum mai au cartofii inauntru) si la putin timp a murit de cancer bunica lui Dan...mi-a fost atunci un pic frica sa nu fie legat de bebe, desi eu toata sarcina am simtit ca am bebelusa sanatoasa.
Primavera7
Postat: Wednesday, February 7, 2018 1:35 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/7/2018
Postari: 2
Dragele mele,
Ne-am hotarat ca a venit timpul sa avem si noi un bebe! Totul bine si frumos pana aici, doar ca ma tot bat la cap rudele credincioase.Argue
Dupa ele, conceperea unui bebe in timpul postului este pacat si copilul va fi unul problematic (hot sau va avea probleme de sanatate).uff
Eu sincera sa fiu, as vrea sa raman insarcinata cat mai repede dar vine postul Pastelui si nu stiu daca sa continui sa incerc sau nu.
Voi ce parere aveti?

bereea
Postat: Wednesday, February 7, 2018 4:56 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22559
Eu zic sa le spui ca le crezi daca iti demonstreaza biblic ca e asa.( in Biblia scrie sa nu se lipseasca sotul de sotie si sotia de sot ) Stai linistita si fa un bebe cand ti-l doresti.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed