Sunnyday

Profil: Sunnyday
Despre
Utilizator: Sunnyday
Nivel: Membru
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Thursday, February 28, 2013
Ultima vizita: Monday, June 10, 2013 5:50 PM
Numarul de postari: 51
[0.01% din toate postarile / 0.02 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Ce tip de personalitate are copilul tau? Dar tu?
Postat: Thursday, May 2, 2013 12:46 PM
Mie, imi plac foarte mult testele de personalitate MBTI (Myers-Briggs), deoarece te ajuta sa definesti, oarecum, preferintele unei persoane si sa ii intelegi actiunile. De asemeni, daca tot vorbeam intr-un alt topic despre talente si aptitudini, pot sta la baza unor alegeri.

De aceea, vroiam sa va recomand cartea "Personalitate si temperamente", de David Keirsey, care mi s-a parut suficient de buna din acest punct de vedere si destul de completa. Puteti gasi teste MBTI si pe net, insa nu sunt atat de convinsa ca isi fac treaba cum trebuie. Totusi, pot arunca o lumina asupra tipului de personalitate si dupa, mers pe wikipedia si vazut ce inseamna fiecare.

De asemeni, propun sa facem o colectie de astfel de teste, daca mai stiti si altele, accesibile publicului larg (Deci nu cele folosite in laboratoarele psihologice), care sa ofere rezultate concludente asupra personalitatii copilului si a noastra, desigur. :)

"Nimeni nu pierde pe nimeni, pentru că nimeni nu posedă pe nimeni. Asta e adevărata experienţă a libertăţii: să ai lucrul cel mai important din lume, fără a îl poseda."
Subiect: Cum depistati ce aptitudini, inclinatii au copiii vostri?
Postat: Thursday, May 2, 2013 12:34 PM
Un topic foarte interesant, ce merita "reinviat" (daca tot e Pastele acum). Din ce am inteles in alt topic, acum se face consiliere vocationala in scoli si, banuiesc, ca se fac si niste teste. Dar ce te faci cand copilul are talent in... nu stiu... construirea navelor spatiale. Cum il descoperi, ca nu-l testeaza nimeni pentru asta.

Eu mi-am descoperit talentele din intamplare si a trebuit sa ma lupt mult cu ai mei ca sa le pot practica, pentru ca ei au conceptia ca "la munca, nu la facut arta" (prin arta ma refer la desen si la scris, in cazul meu, insa ei spuneau asta si despre marile nume din domeniu). Recent am descoperit un alt tanar cu un talent deosebit, care nici nu stia ca il are, incercandu-l mai mult de gura mea.Adica, vreau sa spun ca sunt si talente care nu sunt neaparat comune, asa cum sunt desenul, scrisul, cantatul, sportul. Are cineva idei cum ar putea fi descoperite acestea?

"Nimeni nu pierde pe nimeni, pentru că nimeni nu posedă pe nimeni. Asta e adevărata experienţă a libertăţii: să ai lucrul cel mai important din lume, fără a îl poseda."
Subiect: Instinctul matern
Postat: Wednesday, May 1, 2013 10:45 AM
Daca e sa disecam putin firul in 4, in momentul in care dam bani cersetorilor, de exemplu, o facem ca sa ne simtim noi, in sinea noastra, mai bine, pentru ca omul ala ne-a provocat mila si sa compensam emotia. Sau sa ne vada altii cat de milosi suntem. Sau sa dam un exemplu de buna-vointa celorlalti, pentru ca noi credem intr-o lume mai buna. Adica, la baza, tot sta un sentiment egoist.

Iar in ceea ce priveste avortul, eu cred ca e de vina perspectiva sociala: multi nu considera copilul om, inca. SI il privesc ca si cum ai inlatura o bucata nedorita din corp... o tumora, o unghie, etc. Ca si acolo tot propriile gene sunt. Doar ca noi consideram ca nu e fiinta, inca.

Sunt zeci de specii: pisicile, cainii - de la care avem pretentia ca-s putin mai evoluate, lacustele, speciile care isi abandoneaza ouale... Adica s-ar putea, pentru cei care cred in Darwin, sa fi mostenit defectul asta de la inaintasii nostri.

Subiect: Incredibil! E posibil sa fie adevarat?
Postat: Wednesday, May 1, 2013 10:38 AM
:)))) Mie singura idee care mi-a venit dupa ce am citit articolul (inainte imi venise "E imposibil asa ceva), e ca acum femeile care fac copii cu altcineva au o scuza demonstrata stiintific in fata sotului. :))

Subiect: Barbatii, un "rau" necesar?
Postat: Tuesday, April 30, 2013 6:06 AM
PrincessLilou wrote:
asa ca eu nu cred in ideea de "rau necesar" Daca tot e rau, mai bine fara.

ca asa...divergente in orice familie mai exista...dar asta nu il face pe partener "un rau necesar"

Foarte faina gandirea. Daca e "rau", mai bine iti iei un motan pentru incazlitul picioarelor si faci o vizita la magazine pentru alte momente. Si macar esti linistita.

Mno, sa spun drept, am intalnit multi d-astia care credeau ca li se poate permite sa fie "rai", pentru ca sunt "necesari". Si vad de multe ori cum femeile accepta sa fie calcate in picioare de frica ca "nu mai gasesc pe altul" sau "ptr ca il iubesc" sau ce alte motive mai exista. Dar eu vad relatiile ca pe un schimb: "tu ma faci sa ma simt bine, eu te fac sa te simti bine". Daca unul nu-si face datoria, foarte bine, altul la rand. Ca nici barbatii nu s-au terminat si, in plus, daca se termina, totusi, avem oricand varianta cu pisica si jucariile din magazine.

Daca-s atat de necesari, ma intreb ce-or face femeiel peste 5 milioane de ani. Cui mai calca ele camasile si cui mai suporta toanele..? :(

Postat: Tuesday, April 30, 2013 5:53 AM
:)) Ca om din interior, mie-mi pare ca o simplifica, atat timp cat nu esti tu ala prins in problema:P

Mamele care isi omoara pruncii au cateva problemute la etaj, cu toate ca daca e sa ma iau dupa curentul cu genele, mai sunt multe alte specii in natura care fac asta. Oricum, in a noastra sunt bolile psihice care ne indeamna sa omoram alti oameni.

Primul an de facultate ni s-a spus ca altruismul nu exista. De atunci s-a repetat ideea asta prin fiecare curs care avea treaba cu partea sociala a vietii.

Postat: Wednesday, April 24, 2013 10:00 PM
Apropo de asta, mi-a ramas in minte un articol, de mult:

"Ce poate fi mai nobil decat sacrificiul unui parinte pentru binele copilului? (in cazuri rarisime, chiar sacrificiul suprem) Foarte frumos. Ups, era sa uit de cineva! Niste chestii mici, mici, mici de tot. Nucleotide sau asa ceva. Da, gene!

Ia sa facem noi recensamantul la gene! (nu ca la referendum, acela a fost o gluma nationala) Din 100 de gene ale tale oare cate sa existe in vietatea cu ochisori incantatori? Ma refer la copii identice! Ce zici de 50? Prin urmare, 50%!

Aha, si ce ziceam? Ziceam ca „tu” (serios, te-ai intrebat vreodata atenta cine esti tu?) te sacrifici. Esti altruista. Accepti un cost pentru ca un alt individ (sub un metru, deocamdata) sa se bucure de un beneficiu. Acesta este un nivel de interpretare, cel mai usor, pentru ca este vizibil: individ-individ.

Dar eu iti propun sa avem un pic mai multa profunzime! Hai sa „coboram” la un alt nivel. Unul mai subtil, desigur, cumva „invizibil” (cu ochiul liber). Si acolo, la nivelul genelor, ce gasim? (stim deja ca genele sunt egoiste) Gasim 50 de gene identice in individul cel mic.

Prin urmare, „tu” (ai raspuns la intrebarea cu cine esti tu?) esti altruist in raport cu el/ea (vietatea minunata) dar, daca ne uitam mai bine, pe un alt plan, observam ca genele tale se ajuta pe ele insele!

Maiculita, unde s-a dus altruismul? Prin comportamentele tale tu maximizezi sansele de supravietuire ale copilului tau dar, la un alt nivel, genele tale isi maximizeaza propriile sanse de supravietuire (pe generatia urmatoare). Nu, imi pare rau, mi-ar fi placut sa am eu o astfel de idee. Nu a avut-o nici Darwin. A fost nevoie de aproape 100 de ani, de la publicarea cartii de capatai a evolutiei, pentru ca cineva sa rezolve acest puzzle al altruismului. Un baiat pe nume Hamilton W.D. Genial, fara nici un dubiu.

De aici nu rezulta ca tu nu esti in continuare altruista atunci cand faci tot felul de sacrificii pentru copilul sau copiii tai. Ma bazez pe IQ-ul tau pentru a nu intelege altceva. Rezulta doar ca, in opinia mea, fascinat de continuitate, identitate si diferenta (in multiple domenii), nu e foarte clar cine suntem noi, eu si tu.

E clar, pe de alta parte, ca exista gene. Si noi, si noi, cine suntem?"

Sursa: www . adrian - nuta . ro / astazi-i-ai-verificat-scaunul-indeaproape/

Subiect: 8 ore la munca nu e cam mult?
Postat: Wednesday, April 24, 2013 9:55 PM
Eu muncesc cate 12-14 ore pe zi, dar nu mi se pare mult, pentru ca iubesc ceea ce fac. Si, pentru ca eu stau atat, la noi in cuplu regula e ca el sta si gateste, curata, are grija de copii, la noi insemnand pisica :) Asa am stabilit noi la inceput si e chiar functional. In schimb, el lucreaza doar vreo 6-7 ore pe zi, uneori si mai putin, in functie de cursurile pe care le are sau ce treburi sunt prin casa.

In alta ordine de idei, cred ca daca amandoi lucreaza 8 ore, treburile casei trebuiesc impartite in egala masura la amandoi. Daca nu ii convine sa gateasca sau sa spele, ok, aplicam formula traditionala: el trebuie sa aduca suficienti bani cat sa-si intretina familia, iar femeia trebuie sa aiba grija de casa si copii. Ca si cu munca de 8 ore, si cu treburile casei, si cu copii, pentru o singura femeie, deja vorbim de sclavagie aici.

Subiect: Varsta de pensionare
Postat: Tuesday, April 23, 2013 3:00 PM
Bereea, maica-mea, cand a lucrat in Italia (tot 8 ani si ea), si-a platit asigurarile acolo si, din ce am inteles, va primi o suma de bani ca si pensie de acolo. Nu stiu exact pasii pe care i-a facut, dar stiu ca la o discutie despre pensie a spus ca ea nu-si face griji ca a ei va fi mica (a lucrat in confectii inainte), pentru ca primeste din Italia. Nu stiu daca tu ai lucrat cu carte de munca, insa, daca vrei, ma pot interesa exact.

Subiect: Nu vrea sa stea la gradinita :(
Postat: Monday, April 22, 2013 6:06 AM
Buna,

dar cu recompensa ai incercat? Ce-si doreste ea mult? "Daca mergi o saptamana la gradinita, iti luam ce-ti doresti tu cel mai mult." Ideea e sa va si tineti de cuvant. Sau sa apelezi la orgoliu: "Toate fetitele mari merg la gradinita, numai tu nu vrei. Nu vrei sa fii fetita mare?"

Totusi, ideea principala este ca trebuie sa identifici clar de ce nu-i place acolo. Un motiv tot trebuie sa fie, chiar daca tie ti se pare ilogic. Frica de abandon? Lipsa de socializare cand era mai mica, asa ca acum ii este frica intre copiii straini? O experienta marcanta in prima zi? In functie de adevaratul motiv pentru care refuza sa mearga, se poate gasi si rezolvarea...