sun la salvare sau mai bine mor in linistie

Options sun la salvare sau mai bine mor in linistie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:29 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu cand am avut nevoie de salvare (o data pt.vecina mea, o data pt. mine si o data pt.Matei) am sunat intai la salvarea "clasica" (prima oara) si, fiind o urgenta a venit foarte repede (ora tarzie din noapte poate i-a si facilitat drumul).

A doua oara am kemat Puls pt.mine si in mai putin de 15 minute a venit.Cum de a ajuns asa repede, nu stiu, cert este ca am fost tratata foarte frumos si eficient.

A treia oara cand, speriata de prima febra a lui Matei am kemat salvarea, nu mai stiu exact daca tot Puls, a venit in jumatate de ora, garantat pe ceas.La Matei stiu ca am cautat pe net salvarile, dar nu mai stiu exact pe care am kemat-o, cert este ca nu am kemat salvarea "clasica".Tot gratuita a fost si salvarea asta, dar i-am dat eu ceva medicului, foarte dragutz de altfel...lui Matei ii scazuse febra si imi era asa o rusine ca am kemat omul degeaba si parca vedeam o ciufuta d'aia grasa cum face fetze-fetze ca o deranjez la 11 noaptea.Cand colo domnul mi-a scris o reteta, mi-a dat indicatii, ce sa fac, cand sa mai kem salvarea daca e cazul.I-am dat bani pt.ca a fost atat de amabil si zambitor si dragutz si tolerant cu nepriceperea mea.

Eu cred ca in cazuri disperate, cand ti-e rau, daca nu iti vine salvarea in timp util (adica daca a trecut prea mult timp de cand o astepti), mai kemi una, doua, nu stai ore in sir sa ti se faca rau.Acum nici sa o kemi degeaba cum am facut eu la Matei (desi nu degeaba o kemasem, doar ca novocalminul administrat ii scazese considerabil febra).

In sarcina, in preajma nasterii imi facusem o lista cu salvarile si taxi-urile, sa o am la indemana, in portofel.Daca mi se facea rau, kemam si salvarea, si unul din parinti si pe Eugen sau apelam la ajutorul unei bune prietene si vecine, dar de stat nu as fi stat in asteptarea salvarii care, daca nu am leziuni sau stop cardiac nu se misca pt.mine!Kit ca ieseam in strada sa iau un taxi, si tot ajungeam la spital.Asta e Romania, trebuie sa luptam pt drepturile noastre, caci nimeni nu ni le da asa, de buna-voie.

Iar daca stii ca ai anumite probleme, cu atat mai mult intotdeauna ai in casa o trusa prim ajutor si cateva numere de telefoane la care sa apelezi in caz de urgenta.

stele_pe_cer
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:32 AM

Ema wrote:

Exista ceva care functioneaza bine in Romania?

Da, exista:shpaga si coruptia:171: .
stele_pe_cer
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:37 AM

LIA wrote:
Stiti ce am auzit cand am asteptat cu fii-mea trei sferturi de ora la camera de garda? Ca daca ai chemat salvarea si nu o astepti (asta in situatiile de genul celei patite de Ira) te pun sa platesti deplasarea alora, chiar daca trec 48 ore de cand ai chemat-o! Si pe deasupra, daca te duci cu taxiul la spital (ca nu ai chef sa astepti salvarea pana mori de tot), au prioritate la consultatie aia care au venit cu salvarea, chiar daca tu esti in stare mai grava! Mama ce m-am certat pe tema asta cu d-ra de la urgenta, si stiti ce mi-a spus?" Doamna era datoria dvs. sa veniti cu copilul, asa ca nu conteaza cu ce ati venit" dar pt. ca nu am asteptat salvarea am asteptat cu copilul (care avea febra 40 cu 4) pana a bibilit aia vreo 2 copii de peste 10 ani, care puteau sa mai astepte!

Kestia cu asteptatul stii ce shpil are?Mult ravnita shpaga.Daca ii dadeai aleia o hartie de 500.000 lei (poate si mai putin, desi la urgentza... hmmm) uita si care ii sunt ei prioritatile in viata.

Mie nu imi este rusine sa recunosc ca apelez si la astfel de lucruri daca nu am incotro, si la una in bot cuiva, iarasi daca nu am incotro.Traim in jungla si jungla te forteaza uneori sa te porti animaliceste.In Romania oamenii civilizati sunt oameni sacrificati.
ira_tgr
Postat: Thursday, January 18, 2007 1:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
am trusa de prim ajutor - dar ceea ce am avut - nu se trateaza cu ce e in trusa, iar eu nu aveam medicamente necesare...

de fapt daca stau sa ma gandesc si daca ii aveam - tot degeaba, cum am mentionat mai sus - aveam nevoie de o injectie intravenoasa, si eu in starea aia chiar nu puteam sa mi-o fac, deci singura posibilitate ar fi sa ma duc la spital cu fetita mea, dar iarasi la cat de rau mi-a fost, si avand in vedere k lesinasem cu ceva timp in urma - mi-a fost frica sa nu se repete si sa fiu cu copil in brate... aurelian a fost la servici - deci iese din discutie, lucreaza in otopeni - si oricum face o ora si jum pana aici...
deci, pana la urma - trebuia sa vina salvarea....

daca mi-ar fi fost rau in continuare, cu siguranta as mai suna si alte, dar, daca intre timp mi s-a mai imbunatatit starea - am lasat-o balta...

iar despre ce zice Lia - sa vina cu intariere de o zi sau 2 si sa ma puna sa le platesc deplasarea - bataus bataus mi se pare ABSURD
AdrianaC
Postat: Thursday, January 18, 2007 2:09 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Eu ce pot sa spun despre salvare, numai ce mi s-a intamplat mie si stiu sigur.

Anul trecut pe 22 decembrie am sunat la salvare si le-am spus ca bunica mea in varsta de 84 de ani are o criza, nu mai poate sa vorbeasca, scoate numai niste mormaieli si ca a mai avut probleme cu tensiunea. Mi s-a spus sa astept ca vine salvarea. Dupa 30 de minute m-a sunat fratele meu, care era cu ea in casa, ca sa imi spuna sa mai sun o data la salvare ca el crede ca a murit, ca nu mai zice nimic si parca nu mai respira si ca ii este frica. Am sunat din nou la salvare si in continuare mi s-a spus sa astept. Le-am spus ca daca nu se misca mai repede pot sa nu se mai duca pentru ca deja cred ca nu mai respira. Acelasi raspuns, asteptati, salvarea e pe drum. Intre timp a ajuns si Tzepii acolo, si el m-a sunat si mi-a spus ca crede ca a murit, iar salvarea a ajuns cam la 1 ora si 20 min de cand am sunat. Nu au mai putut decat sa constate decesul. Si acum ma intreb cum ar fi fost daca ar fi ajuns la timp sau macar daca ar fi spus telefonic ce sa i se faca. Asta este viata, acum o ai, acum nu o mai ai, si nu ajungi sa o pretuiesti cum trebuie decat cand e prea tarziu.

Un alt caz, la fel de "dragut" mi s-a intamplat mie prin 2001, dupa ce o nascusem pe Alice. Am sunat la salvare pentru ca aveam febra 39.6, si eram si dupa operatia de cezariana si imi era teama sa nu fie ceva de la operatie. Salvarea a sosit cam intr-o ora si jumatate - 2 ore, timp in care eu am stat zacand in pat, am luat numai 1 paracetamol pentru ca alaptam si imi era frica sa iau altceva, cand au venit mi-au facut o injectie cu algocalmin si mi-au spus ca asta o sa imi scada febra. Diagnostic? Stare febrila. De la ce? Nu se stie.

Un alt caz patit de mine cu Alice, prin octombrie 2004. Alice cu febra foarte mare, a facut convulsii febrile, m-am speriat ingrozitor pentru ca am avut impresia ca o sa imi moara in brate, daduse ochii peste cap si era tare bleaga, nu se mai tinea pe picioare, i-am dat rapid 1 supozitor cu Novocalmin si 1 supozitor cu Paracetamol, in timp ce Tzepii suna dupa salvare. Raspunsul - nu au salvari libere acum. Am sunat la Puls - nu vin la copii asa mici si cu febra asa mare si convulsii. Prin urmare am infasurat copilul in ce am nimerit si ne-am suit in masina si am plecat la Grigore Alexandrescu, unde cum spunea si Lia, am stat la coada cu copilul in brate, care intre timp de la aerul rece isi mai revenise, iar cand am intrat in sfarsit la doctor, dupa un oarecare scandal facut de Tzepii (pentru ca dr aveau timp de taclale si sala de asteptare era plina ochi) ne-a dat un tratament de kk cu antitermice (pe care oricum il stiam si puteam sa il aplic si singura) si ne-a spus ca chiar daca au fost convulsii, au fost convulsii febrile simple si nu e nicio problema. Nu ne-au dat sa facem investigatii sau mai stiu eu ce, dar le-am facut eu oricum la Medsana si la spitalul Victor Gomoiu, unde ne-a ajutat chiar directorul spitalului, dl prof dr Dragomir, care ne vazuse la Medsana si caruia ii multumim din suflet pentru tot.

Iar ultimul incident, sau mai bine zis cel mai recent, ca nu se stie cand o sa mai avem nevoie de salvare, desi sper sa nu mai avem, a fost pe 1 ianuarie 2007. Noaptea am sunat la salvare, le-am spus ca am fetita de 5 ani si jumatate cu febra peste 40, 40.6 si ca i-am dat si algocalmin, si paracetamol, i-am facut si impachetari, i-am pus si comprese si tot nu ii scade febra sub 40 si de 30 de min sta cu febra asa mare. Mi-au spus sa astept ca sunt apeluri nepreluate de dimineata. Dupa vreo 40 de min a sosit de la salvare, un medic generalist, care a consultat-o pe Alice si a spus ca are rosu in gat si sa ii dau aspirina, paracetamol si ospamox. Aspirina la copil de 5 ani si jumatate !!! Nu i-am dat nimic din ce ne-a prescris.

Concluzia: Nu va bazati pe salvare. Poate ca si ei au scuzele lor, nu or avea personal sau masini suficiente si or avea prea multe apeluri, dar nu va faceti planul ca sunati la salvare si in 5 min apare. Daca apare intr-o ora va puteti considera norocos. Puteti incerca si la salvarile particulare, dar ... nu stiu daca preiau chiar orice caz.

Sper ca nu v-am plictisit, dar v-am descris toate cazurile in care am apelat noi la salvare. Sa fi fost noi mai ghinionisti? Asa se pare oare

Ira, sper sa fii mai bine acum si sa mergi oricum sa iti faci toate investigatiile.
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, January 18, 2007 2:17 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Incredibila poveste Adriana. Si mai incredibil este ca facem parte din UE cu asa sistem sanitar incompetent.
kali
Postat: Thursday, January 18, 2007 2:32 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Ira, multa sanatate si sper sa nu ti se mai intample chestii din astea... de fapt e de referat sa nu aiba nimeni nevoie de ei.
Eu as fi sunat la 112, chiar daca venea si politia, si pompierii... important era sa vina cineva in ajutor.
Cristy
Postat: Thursday, January 18, 2007 3:43 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Citesc povestile voastre si drept sa spun mi se face pielea gaina...what

Ira sper ca te simti mai bine !

Dar daca ma gandesc bine, in situatia in care locuiti in Bucuresti s-ar putea intampla o intarziere de ora - doua... ultima data cand am fost in vizita in Buc m-am uscat pur si simplu in masina pana am ajuns unde aveam nevoie !!!!

I ceea ce priveste serviciile salvarilor in Rom... nu sunt de loc surprinsa, se pare ca romanii inca nu au introdus o reforma in ministerul sanatatii... Faptul ca sunt salvari particulare, nu-i afecteaza deloc pe cei de la stat, pentru ca ei stiu ca isi vor primi salariile indiferent ce s-ar fi intamplat, si mai stiu ca oamenii care nu-si pot permite sa cheme o salvare particulara vor suna tot la ei...
Nici nu va puteti inchipui cum aceste salvari particulare le salveaza locurile de munca.... De asemenea nu sunt de acord cu faptul ca statul rom a dat acordul infiintarii acestor puncte... este ca si cum var spune : aveti bani, aveti sanse sa traiti, si daca nu atunci puteti sa muriti din partea noastra.....
Statul ar fi trebuit sa oblice salvarile de stat sa se modernizeze si sa poata ofere serviciile de salvare in mim 15-30 min... asa mi s-ar fi parut normal....

I ceea ce priveste Israelul, de un lucru ma bucur, datorita situatie de aici, serviciile de salvare si spitalele de urgenta sunt SUPER dotate si dezvoltate.... ai puncte de salvari imprastiate in asa fel incat ajung 10 -20 min ( pretul salvarii in cazul cand nu trebuie inernat pacientul este de 100$, adica daca ai sunat de aiuree... ai platit). De asemenea dispun de elicoptere medicale, pe care le folosesc f des si fara a fii nevoie de nu stiu ce pile...
De asemenea au un grup sanitar care este foarte experimentat mai ales in situatiile de bombe sinucigase, ei fiind foarte renumiti si acum recunoscuti in de Crucea Rosie ca grup sanitar international ( au ajutat foarte mult echipelor de salvare in Asia acum un an la Tsnunami)

La cat mai multa sanatate flowers

delfinasa
Postat: Thursday, January 18, 2007 5:01 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ma cutremur de ce citesc...uff pale...Ira, sper sa nu mai ai nevoie vreodata de ambulanta...sanatate multa!
Multumesc lui Dumnezeu, nu am avut nevoie sa sun la salvare pana acum si sper sa nu fie cazul vreodata...si ca sa clarific unele aspecte negative exprimate despre sistemul medical din US, ei bine, functioneaza bine, dupa cum se vede si la tv in multe cazuri, si oamenii, chiar fara asigurare, nu sunt lasati sa moara asa cum se aude...daca la urgente vine cineva cu salvarea in stare grava, chiar fara asigurare, omul este tratat cu prioritate si cu aceeasi grija cu care se trateaza cei cu asigurare; nici vorba sa-l lase sa moara...in sala de asteptare de la urgente au afisat lucrul asta!...intr-adevar, te intreaba daca ai asigurare si-ti fac copie dupa card pana te vede medicul, dar asta cre dca e procedura si-n al;te tari, nu numai in US...cu privire la operativitatea serviciilor de urgenta, pot sa va spun ca la un simplu accident rutier, in cateva minute vin si politia, si salvarea, si pompierii, nu trebuie sa fie special solicitati, ca nu se stie niciodata ce se poate intampla in urma unui accident si va spun asta din propria experienta...am facut un accident acum 3 ani cand am venit aici, un accident minor, soldat cu spartul unui far si indoirea barilor de protectie si in mai putin de 10 minute ne-am trezit inconjurati de politie, salvare, pompieri, au blocat 2 benzi cu artificii de parca cine stie ce accident ar fi fost, desi la telefon le-am spus ca suntem ok si puteam sa si tragem masinile pe dreapta, dar aici e regula ca in caz de accident nu muti masina, stai pana vine politia si constata accidentul; medicul de la salvare ne-a intrebat pe toti daca suntem ok, daca nu ne doare ceva si au stat vreo 1/2h sa se asigure ca nu avem cine stie ce urmari dupa accident (probabil nu aveau alte urgente)...Intr-adevar, daca te duci la urgenta pe picioare, inseamna ca nu esti caz chiar asa urgent, normal ca dau prioritate celor adusi pe targa, arsi sau Doamne fereste mai rau, nu vi se pare normal?...dupa nastere, la 2 saptamani am facut o infectie urinara puternica, extraordinar de dureroasa si abia puteam sa merg...dupa o noapte de chin, dimineata la prima ora ne-am dus la urgente, am stat vreo 2 ore ca sa ma vada un doctor 5 min si sa-mi dea o reteta de antibiotic...acolo am vazut oameni adusi pe targa, plini de sange, mutilati in accidente, copii arsi, nu ati vrea sa vedeti asa ceva si desi imi era foarte rau si-i injuram de mama focului, mi-am dat seama ca e imposibil pentru ei sa ma trateze urgent pe mine sau pe ceilalti din sala de asteptare, cand veneau oameni ce se luptau intre viata si moarte...nu le iau apararea, cred ca trebuie sa intelegem ca, in anumite cazuri, nu suntem prioritati, ca nu au medici pentru fiecare pacient.
Ema
Postat: Thursday, January 18, 2007 5:46 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Delfinasa tu traiesti in Usa si sigur stii mai bine cum e situatia,dar la noi au aratat acest documentar si chiar au pus accent pe faptul ca daca esti lipsit de asigurare esti un nenorocit in Usa.

Cit despre faptul ca" iti fac copie dupa card si te intreaba daca ai asigurare" sa stii ca nu e normal peste tot.
De fapt in Italia, sistemul sanitar national e GRATUIT si nimeni nu-ti cere nimic!
La fel salvare, elicopter etc...(in cazuri necesare)
mihaela75
Postat: Thursday, January 18, 2007 6:05 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
si in Ca e gratuit dar tre sa arati cardul ca sa vada ca faci parte dintre cei cu statut.Toti cetatenii si rezidentii permanenti au gratuitate( asta in Ontario, nu stiu cum e in partea franceza).Se fac operatii de inima si pe creier pt care nu platesti o letcaie.mai ales pt copii e f, bun sistemul, mi-au facut pt daria teste pe care acasa ( daca existau) vindeam casa sa platescalcool
ira_tgr
Postat: Thursday, January 18, 2007 6:08 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
Ema wrote:

De fapt in Italia, sistemul sanitar national e GRATUIT si nimeni nu-ti cere nimic!
La fel salvare, elicopter etc...(in cazuri necesare)

exact asa e si in Franta - serv. e Gratuit
odata am chemat salvarea k nu ma simteam bine (eram gravida in luna a 2-a si aveam sarcina toxica) - pai tin sa spun k au ajuns in 6 min. de fapt la ei nu e salvarea, se numesc Marins-Pompiers - care e un fel de SAMU si vin la orice interventie.... am ramas placut surprinsa de velocitatea lor, ca sa nu mai zis de felul in care s-au comportat (si eu eram totusi straina).... a fost de nota 10....

pe cand in Ro, servicii, si nu numai medicale - din pacate lasa de dorit....

Delfinasa, Cristy, Kali - multumesc pt. cuvinte de incurajare, din pacate nu e ceva care poate sa treaca, daor se amelioreaza sau din contra.... dar... oricum sper - sa nu mai am nevoie de o ambulanta cat de curand...
banghead
delfinasa
Postat: Thursday, January 18, 2007 6:17 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Stiu ca sunt tari in care anumite servicii medicale sunt gratuite...in ce cazuri si conditii se ofera aceste gratuitati si ca nu te intreaba nimeni nimic, am semne de intrebare...din ce spui tu inteleg ca de cate ori te duci la doctor cu orice problema nu-ti ia nici un ban si nu platesti deloc nici asigurare?...oare...pe-aici sistemul american se bazeaza pe contributia la asigurarile medicale si daca nu ai asigurare si-ti permiti -cu dovezi ale veniturilor- costul serviciului acordat, ei iti faciliteaza si plata in rate, iti mai deduc anumite chestii in functie de situatia ta (sa nu mai spun ca la tax return iti deduci cheltuielile medicale la sfarsit de an si poti sa-ti scoti mare parte din banii cheltuiti prin deducerile astea)...daca nu ai venituri si nu-ti poti permite, sunt cazuri in care statul suporta in totalitate aceste costuri...nu stiu multe amanunte despre asta, noi avem asigurare, pentru ca serviciile medicale sunt foarte scumpe...de ex. la nastere am primit bill de 7000$, 2 zile de stat in spital, epidurala, fara probleme majore, iar eu am platit doar 250$ ca eram asigurata...am o prietena romanca care a nascut aici, fara asigurare, si n-a platit nimic deoarece ea si sotul nu aveau venituri la momentul respectiv-abia venisera in SUA- si au completat niste hartii in spital pentru asigurare gratuita Medicare-de stat-, pt. mama si copil...ea a avut asigurare 1 an dupa nastere, acoperita in totalitate de Medicare, iar fetita este asigurata si acum, nu stiu pana la cati ani va fi, tot gratuit, sub Medicare....probabil ca daca situatia financiara li se schimba, trebuie sa anunte si,daca va fi aprobata, vacontinua sa primeasca gratuit asigurarea medicala....sunt multi americani care beneficiaza de gratuitate medicala, dar nu stiu conditiile...cert este ca sistemul medical, oriunde ar fi el, trebuie sa scoata si ceva bani, nu cred eu ca statul suporta in totalitate cheltuielile in orice situatie.
Cristy
Postat: Thursday, January 18, 2007 7:11 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
delfinasa wrote:
... medicul de la salvare ne-a intrebat pe toti daca suntem ok, daca nu ne doare ceva si au stat vreo 1/2h sa se asigure ca nu avem cine stie ce urmari dupa accident (probabil nu aveau alte urgente)...

Ati avut asigurare? Daca da, nu ati facut nimic sa primiti despagubiri?

Eu cand am facut un accident acum cateva luni, accident si mai neinsemnat ca al vostru, cu toate ca eram eu de vina, m-am dus la spital si le-am plans si le-am urlat la doctori ca din gura de sarpe ca ma dor toate ale ( gatul, capul, spatele)......mi-au dat to felul de tratamente ( fizioterapie, neurolog, pastile, masaje etc) si am scos si o gramada de bani de la asigurari !!!

Urmarile dupa un accident pot sa apara si dupe 3-4 ore, cand socul de adrenalina scade....apar durerile...

uff
mihaela75
Postat: Thursday, January 18, 2007 7:30 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
mai, asta m-am mirat si eu, cum de aici ai gratuitate indiferent daca muncesti sau nu, pensionar etc, toti cetatenii si rezidentii.Si de fapt eu cu rezidenta temporala ( un an) am nascut free.N-am platit nimic nimic si o cezariana cam usuca la buzunar.Nu stiu de unde colecteaza statul banii pt sanatate dar ii colecteaza bine.oare
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed