sun la salvare sau mai bine mor in linistie

Options sun la salvare sau mai bine mor in linistie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ira_tgr
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
exact asa mi-ar placea sa se numeasca acest topic, de ce?

pe 15 ianuarie, la ora 17 am dat un telefon la 961, adica la Salvare si i-am rugat tacticos sa vina. mi-a fost foarte rau, in fine, trecem peste cauza pentru care i-am chemat, important este - ca era o URGENTA, de nu - asteptam a doua zi si ma duceam singura la spital....
ora 18 - nimic, ora 19 - nimic, la ora 20 ii sun iar, imi face legatura cu ambulanta sect. 4 care ar trebui sa vina, eu incerc sa-i explic (foarte frumos) doamnei doctor, k am solicitat o salvare acum 3 ore in urma - si nimic, la care ea foarte indignata imi zice: sangerati, ati facut stop cardiac, aveti placi deschise infectate?
zic nu!!
pai atunci asteptati domnisoara, k noi venim in functie de prioritati, daca nu va convine sunati la ambulanta particulara, si mi-a inchis...

astazi este 17 ianuarie ora 22.00 au trecut 53 de ore de cand am chemat salvarea... sa inteleg k nu mai vine sau s-o astept, k pana la urma o sa ajunga si la mine in functie de prioritati?
Kiki
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:16 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Mdeah...Eu cred ca mai sunam o data si ii ziceam ceva frumos doamnei doctor sau ma rog, cine o fi raspuns la telefon.
Cica oamenii astia trebuie sa salveze vieti...

In aceeasi seara, in care ai chemat tu salvarea, o alta salvare ( nu cred ca o asteptai chiar pe aia sic ) a stat parcata pe trotuar, ascunsa intre masini mai bine de o jumatate de ora...Au avut un caz la un bloc de vis-a-vis de al meu si cand au plecat de acolo, la 50 m s-au urcat pe trotuar si acolo au ramas, cu farurile stinse, girofar inchis, etc...daca erau atatea urgente cum a zis doamna cu care ai vorbit tu, de ce nu se grabeau sa ajunga in alta parte? scratch scratch
mihaela75
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:16 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Ira, imi dau seama ca esti suparata dar cred ca asa e peste tot.Si aici daca nu esti pe moarte nu vine salvarea si nici la urgenta nu esti prioritate.tre sa raspunzi la niste intrebari in functie de care ei decid unde sa te aseze si daca nu esti " un caz" stai si asteapta pana la vara.scratch
ira_tgr
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:43 PM

Mihaela, crede-am ca nu sunt nebuna, nu chemam ambulanta aiurea, eram singura in casa cu copil mic, am cazut in mijlocul bucatariei cand am lesinat, m-am lovit la cap.... aveam palpitatii, aveam tens. arteriala destul de mare (k mi-am masurat-o), aveam cefalee, varsaturi, tulburari vizuale si auditive, aveam dureri cardiace, aveam culoarea tegumentelor schimbata - deci sa nu-mi zica ca asta nu era o urgenta, ca eu am terminat colegiul medical si stiu foarte bine despre ce vorbesc, astea ar putea fi simptomele unor boli destul de grave cu prioritate de urgenta...

kiki si eu i-as fi zis, da tot speram sa ajunga si nu puteam risca sa-mi sparga vre-o vena in caz de o injectie intravenoasa, sau mai stiu eu ce...
Ema
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:46 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu stiu daca e adevarat sau au exagerat, am vazut un reportaj nu demult despre serviciul sanitar in Usa, e panarama mare cu asigurarile alea!
Daca nu esti asicurat poti sa mori in fata doctorilor nu misca un deget!
Au aratat cazuri de la urgente, intii verificau numarul de asigurare sanitara (sau codul ce-o fi) si apoi daca erai asigurat iti acordau prim ajutor, daca nu....banghead bangheadputeai muri acolo sau te duceai citiva metri mai incolo ca era tot aia...maseluta

Anul trecut, in ianuarie Sauro a alunecat pe scari, era numai in sosete, fara pantofi,cobora in graba... si pe gresie s-a dus pina la parter....si nu se mai putea ridica de durere, ce frica am tras ca a ramas paralizat ca se lovise inspre coloana...am chemat salvarea, ca-mi era si frica sa-l intorc, in 7 minute erau aici, am mers la spital si bine ca avea "numai "2 coaste fracturate si trauma, dar oricum i-au facut radiografie si ecografie sa nu aiba ceva intern rupt.
Nu pot sa ma pling de doctori si de sistemul sanitar de aici.
Ema
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:47 PM

Ira cum te simti acum? Ti-a trecut?
Miri
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:53 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ira, dar te-ai dus la medic, pana la urma>Cum te simti acum?uff
mihaela75
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:57 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
ira, vroiam sa te consolez ca si aici e la fel...uff Nu stiu in State cum e dar in ca asigurarile de stat cica sunt mai bunescratch
ira_tgr
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:09 PM

Ema, Miri - merci mult pt. griji.. da, pana la urma mi-a trecut oarecum... am avut un soc puternic - si din cauza istoricului meu, organismul a reactionat destul de urat. ar fi fost normal sa iau niste pastile de la bun inceput dar nu mai aveam, pana la urma a venit Aurelian mai spre seara si mi le-a adus - intre timp m-am mai calmat, am facut un dus, am dormit nitel - si mi-a trecut, ma rog, nu de tot - dar macar am redevenit om.... am fost ieri la spital - va trebui sa fac niste investigatii - dar asta deja pe sapt viitoare cred...

pacat k e asa peste tot Mihaela, pe bune, de nu voiam sa ii sun si sa ii injur, k pana la urma ei iau salarii din banii nostri - si uite cand avem nevoie - pauza... nu vine nimeni
mommy
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:22 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Ira, pai raspunsul este ca poti sa mori in liniste (Doamne fereste!) din partea lor, ca pentru ei nu suntem oameni, ci cazuri. Fie nu ii intereseaza daca traiesti sau mori, fie asteapta sa te ploconesti in fata lor pentru ca in mainile lor este sanatatea si viata ta. Asta e un subiect care mie imi ridica tensiunea, cand vad ca nu se pot respecta niste drepturi elementare. Putea macar sa iti vorbeasca frumos, sa te incurajeze sau sa iti dea niste sfaturi sau macar sa iti spuna ca nu vor ajunge deloc, macar ai fi stiut ce sa faci.
Sanatate!
ira_tgr
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:34 PM

Miru pai sa stii k tocmai asta m-a enervat, adica eu i-am dat toate datele, i-am spus si ce ar putea fi si ce tratament m-ar ajuta (ma rog am dat cu parere ca mi s-a mai intamplat si stiam cam ce este, plus ca, chiar aveam nevoie de o injectie intravenoasa cu o substanta care nu se da in farmacii pur si simplu, si cu toate cunostintele mele de practica medicala, in starea in care eram - ultimul lucru pe care as fi putut sa mi-l fac - este injectia intravenoasa) - la care ea, doamna, domnisoara, ajungem in functie de prioritati, nu va convine - sunati la ambulanta particulara...
atitudinea ei mi se pare mai mut decat nepotrivita profesiei pe care o practica... dar cum zice M.Badea: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"...
TatyKS
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:48 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Foarte nasol ce ti s-a intamplat...ma bucur ca acum esti mai binepupici pupici si asteptam vesti bune dupa investigatii Pupici multi de la mine si Kari sa te faci binepupici pupici pupici pupici
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, January 18, 2007 9:24 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Ira, imi pare rau de experienta cu ambulanta Bucurestiului. Nici eu nu stim cum este cu salvarea pana nu am avut nevoie de ea si m-a uimit cat de repede au venit. Adica in maxim 5 minute de cand am sunat au venit de fiecare data si chiar nu-mi venea sa ced cata operativitate. Dar Bacaul este un oras mai mic decat Bucurestiul si s-ar putea sa aiba o organizate mai buna. la fel si politia vine imediat cand este chemata. Asta este unul din avantajele oraselor din provincie (cred).

Multa sanatate flowers
LIA
Postat: Thursday, January 18, 2007 9:55 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Locatia: Bucuresti
Stiti ce am auzit cand am asteptat cu fii-mea trei sferturi de ora la camera de garda? Ca daca ai chemat salvarea si nu o astepti (asta in situatiile de genul celei patite de Ira) te pun sa platesti deplasarea alora, chiar daca trec 48 ore de cand ai chemat-o! Si pe deasupra, daca te duci cu taxiul la spital (ca nu ai chef sa astepti salvarea pana mori de tot), au prioritate la consultatie aia care au venit cu salvarea, chiar daca tu esti in stare mai grava! Mama ce m-am certat pe tema asta cu d-ra de la urgenta, si stiti ce mi-a spus?" Doamna era datoria dvs. sa veniti cu copilul, asa ca nu conteaza cu ce ati venit" dar pt. ca nu am asteptat salvarea am asteptat cu copilul (care avea febra 40 cu 4) pana a bibilit aia vreo 2 copii de peste 10 ani, care puteau sa mai astepte!
Ema
Postat: Thursday, January 18, 2007 10:25 AM

Ira asteptam vesti bune, dupa control si investigatiiflowers

Despre salvare nici nu stiu ce sa mai zic, dar imi vine sa intreb:

Exista ceva care functioneaza bine in Romania?

Si daca raspunsul e pozitiv, care este acest lucru?

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed