Sufocarea si manevra Heimlich

Options Sufocarea si manevra Heimlich
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Saturday, November 1, 2008 5:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Sfefania_Johansson wrote:
nu credeam ca o sa mai ajung sa scriu aici..cel putin nu mai mult decat o parere..azi dimineata era sa se intample o tragedie..nici macar nu stiu cu ce s-a inecat, ca nu avea in maini doar un papucel..din care nu putea musca..iar eu eram la 1 m de ea..
a inceput sa scoata sunete ciudate, ca si cand s-ar sufoca, sa ii curga bale multe si sa faca spume la gura..i-am aplicat manevra heimlich si nimic..am luat-o de picioare si am scuturat-o..plans plans incepuse sa se faca albastra..atunci am revenit la manevra heimlich..deja incepusem sa simt cum ma scurg..nu va pot explica ce am simtit..am deschis usa sa ies in strada sa urlu dupa ajutor..si n-am apucat sa cobor treptele ca am vazut ca incepuse sa respire normalangel Doamne, nu va puteti inchipui ce usurare!! multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija de noiangel angel
nu doresc nimanui sa treaca prin asta, va sfatuiesc pe toate sa invatati aceasta manevra, nu e de gluma!!!

ps: cred ca se inecase cu mancarea ce i-am dat-o cu cateva minute inainte sau cu flegma..ca are bronsita..in momentul in care a iesit ceea ce era blocat pe caile respiratorii, am vazut avocado, cereale si flegma..toate 3 la un loc..
Ma bucur ca totul a trecut cu bine si ca ai fost pe faza. Pupicei si aveti grija de voicomputerlove
simo
Postat: Sunday, November 2, 2008 7:49 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
Dezumidificatorul scoate umezeala din aer, iar umidificatorul umezeste aerul- deci exact inversul lui. Din cauza incalzirii de la calorifer, aeroterma , etc, aerul e foarte uscat si bebe respira mai greu - i se usuca mucisorii si saracul nu are ce sa faca. E un aparat care scoate aburi ; costa destul de mult, dar merita daca bebe respira mai bine. Dar de ce ai luat dezumidificator, ti se pare ca e prea mare umiditatea in casa ?
cristinaflorina
Postat: Sunday, November 2, 2008 8:01 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
simo wrote:
Dezumidificatorul scoate umezeala din aer, iar umidificatorul umezeste aerul- deci exact inversul lui. Din cauza incalzirii de la calorifer, aeroterma , etc, aerul e foarte uscat si bebe respira mai greu - i se usuca mucisorii si saracul nu are ce sa faca. E un aparat care scoate aburi ; costa destul de mult, dar merita daca bebe respira mai bine. Dar de ce ai luat dezumidificator, ti se pare ca e prea mare umiditatea in casa ?

Da la mine era o umiditate de curgea apa cde pe termopane siroaie in camera pluis ca nu am avut caldyura pina acum ca sa zic ca e aerul uscatAbia de acum incolo ne da drumul la caldura.ras
Miri
Postat: Sunday, November 2, 2008 8:27 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Stefania, ma bucur ca totul s-a terminat cu bine!
Multi pupici de la noi, o imbratisare si numai bine!computerlove
Sfefania_Johansson
Postat: Sunday, November 2, 2008 8:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
si noi suntem bucurosi ca s-a terminat cu bineangel angel va intoarcem pupiciipupici pupici pupici
carla
Postat: Sunday, April 5, 2009 7:37 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Inainte am patit-o cu sotul meu.A venit la mine in bucatarie horcaind,nu putea vorbi.N-am stiut ce sa fac,am facut ce mi-am amintit dar m-am stresat foarte tare.Am spus eu ca am 3 copiii?Mooor!Nu se va maturiza niciodata?banghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed