Sufocarea si manevra Heimlich

Options Sufocarea si manevra Heimlich
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Monday, April 14, 2008 12:08 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Ce sa faceti in caz de sufocare
Sfefania_Johansson
Postat: Monday, April 14, 2008 1:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
eu chiar am invatat martea trecuta la "mamma grup" si am exersat pe o papusa..sper totusi sa nu fiu vreodata nevoita sa aplic metoda...
sousourel
Postat: Wednesday, April 16, 2008 3:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Eu am patit-o odata cu Victorpale pale pale si eram si singura acasa. Am fost fericita ca pana la final am scapat de bucatica ce o luase aiurea.
mommy
Postat: Wednesday, April 16, 2008 3:21 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu am patit-o cu Mihaita, care s-a inecat frecvent in primul an cu diverse alimente solide, ba chiar si cu lichide, in primele 6 luni. Cel mai rau a patit-o cu o bucatica de mar, care nu a iesit decat dupa ce l-am pus pe genunchi cu trunchiul mai jos, batandu-l puternic pe spate, apoi luat de picioare si lasat cu capul in jos pana a iesit bucatica... a fost un cosmar, dupa ce a scapat imi tremurau picioarele si eram fleasca de parca alergasem maratonul. Este foarte bine de stiut cum se acorda primul ajutor.
MNiko
Postat: Wednesday, April 16, 2008 5:27 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mada, MIru..brrr. Bine ca s-a terminat cu bine. Noi n-am patit-o pana acum si sper sa nici n-o patim.
kali
Postat: Wednesday, April 16, 2008 5:30 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Miru wrote:
Si eu am patit-o cu Mihaita, care s-a inecat frecvent in primul an cu diverse alimente solide, ba chiar si cu lichide, in primele 6 luni. Cel mai rau a patit-o cu o bucatica de mar, care nu a iesit decat dupa ce l-am pus pe genunchi cu trunchiul mai jos, batandu-l puternic pe spate, apoi luat de picioare si lasat cu capul in jos pana a iesit bucatica... a fost un cosmar, dupa ce a scapat imi tremurau picioarele si eram fleasca de parca alergasem maratonul. Este foarte bine de stiut cum se acorda primul ajutor.

Oooo, noi o patim frecvent si de fiecare data sunt sfarsita. Fiica-mea are un talent deosebit de a se inneca, asa ca sunt in super alerta cand mananca mar sau altele de genul... sunt mereu stresata, ma ia cu calduri
sousourel
Postat: Wednesday, April 16, 2008 9:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
kali wrote:

Oooo, noi o patim frecvent si de fiecare data sunt sfarsita. Fiica-mea are un talent deosebit de a se inneca, asa ca sunt in super alerta cand mananca mar sau altele de genul... sunt mereu stresata, ma ia cu calduri
pale pale pale ...ooofffff....nou ni s-a intamplat asa rau-rau o singura data si dupa ce a trecut mi s-au cam inmuiat genunchii, dar frecvent....uff ... Va doresc sa depasiti faza asta.pupici
mommy
Postat: Wednesday, April 16, 2008 10:54 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Fetelor, am inpresia ca unii copii deprind mai greu tehnica mestecatului si a inghititului. Mihaita avea gura plina de dinti si de masele, i-au iesit repede, dar tot se ineca foarte des.
Sfefania_Johansson
Postat: Tuesday, October 28, 2008 2:52 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
nu credeam ca o sa mai ajung sa scriu aici..cel putin nu mai mult decat o parere..azi dimineata era sa se intample o tragedie..nici macar nu stiu cu ce s-a inecat, ca nu avea in maini doar un papucel..din care nu putea musca..iar eu eram la 1 m de ea..
a inceput sa scoata sunete ciudate, ca si cand s-ar sufoca, sa ii curga bale multe si sa faca spume la gura..i-am aplicat manevra heimlich si nimic..am luat-o de picioare si am scuturat-o..plans plans incepuse sa se faca albastra..atunci am revenit la manevra heimlich..deja incepusem sa simt cum ma scurg..nu va pot explica ce am simtit..am deschis usa sa ies in strada sa urlu dupa ajutor..si n-am apucat sa cobor treptele ca am vazut ca incepuse sa respire normalangel Doamne, nu va puteti inchipui ce usurare!! multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija de noiangel angel
nu doresc nimanui sa treaca prin asta, va sfatuiesc pe toate sa invatati aceasta manevra, nu e de gluma!!!

ps: cred ca se inecase cu mancarea ce i-am dat-o cu cateva minute inainte sau cu flegma..ca are bronsita..in momentul in care a iesit ceea ce era blocat pe caile respiratorii, am vazut avocado, cereale si flegma..toate 3 la un loc..
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, October 28, 2008 3:02 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Stafania, a trecut acum... Iti dorim sa nu mai treci prin asta niciodata!pupici pupici pupici
Mela
Postat: Tuesday, October 28, 2008 3:06 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Stefania,bine ca ai fost pe faza si fata e in regula angel pupici

elida elena
Postat: Wednesday, October 29, 2008 11:20 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/19/2008
Postari: 536
Locatia: dublin
nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut..bine ca ai fost pe faza.pupam piticul frumoscomputerlove pupici
cristinaflorina
Postat: Wednesday, October 29, 2008 11:37 AM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Vai Stefania inspaimintator bine ca a trecut. Eu mai patesc cu Edy sa se inece cu mucozitatile il aspir in fiecare seara cu batista sugarului dar nu iese cine stie ce dar el totusi horcaie si se ineaca. Nu stiu ce sa ii mai fac. Ii dau cu ser fiziologic cu Marimer dar........Mai aveti alte idei?

nervi
Kiki
Postat: Wednesday, October 29, 2008 1:16 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
cristinaflorina wrote:
Vai Stefania inspaimintator bine ca a trecut. Eu mai patesc cu Edy sa se inece cu mucozitatile il aspir in fiecare seara cu batista sugarului dar nu iese cine stie ce dar el totusi horcaie si se ineaca. Nu stiu ce sa ii mai fac. Ii dau cu ser fiziologic cu Marimer dar........Mai aveti alte idei?

nervi

Capsule de karvol puse pe o batista si lasata in patut, nu foarte aproape de copil, ca daca o pui pe toata pe batista miroase foarte tare.
sau aceeasi capsula pusa intr-un castronel cu apa pe calorifer.
sanatate piticului!

Stefania, groaznic, mie mi s-au inmuiat picioarele numai cand am citit. pale
cristinaflorina
Postat: Wednesday, October 29, 2008 1:34 PM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Kiki wrote:

Capsule de karvol puse pe o batista si lasata in patut, nu foarte aproape de copil, ca daca o pui pe toata pe batista miroase foarte tare.
sau aceeasi capsula pusa intr-un castronel cu apa pe calorifer.
sanatate piticului!

Se gasesc la farmacie? Cum arata ? Cit costa? Caloriferul tre sa fie neaparat cald?
Si ce functie au faptul ca nu se mai ineaca cu mucozitatile sau ii si desfunda nasucul.tunete
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed