Stridorul laringian

Options Stridorul laringian
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, April 4, 2006 8:56 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Pe Tudor l-am nascut pe 25 noiembrie anul trecut. Dupa nastere nu mi l-au dat in salon, ci l-au tinut la Terapie Intensiva 4 zile. Mie mi-au spus doar ca a suferit mult in timpul sarcinii si ca se adapteaza mai greu la mediul extern. De la o asistenta de la Terapie Intensiva am aflat ca de fapt inghitise lichid verde, ca-i facusera lavaj gastric si ca acum nu mai primea nici cei 3 ml de glucoza administrati cu siringa. Asa ca era alimentat printr-o perfuzie prinsa in moalele capului. Mi-au spus ca a fost SARCINA PESTE TERMEN. (desi eu stiam ca trebuie sa se nasca pe 26)

Cand am ajuns acasa, am remarcat ca avea probleme de respiratie; era un suier prelung ce parea ca-l agaseaza rau de tot. Si se mai auzea un soi de vibratie, ca si cum nu ar putea expectora. Am chemat medicul pediatru care mi-a spus ca a fost nascut PREMATUR, ca nu i s-a dezvoltat laringele si ca are un stridor laringian care va trece in timp, fara tratament medicamentos. Au trecut aproape 4 luni, si Tudor inca mai are dificultati respiratorii uneori (ce-i drept, mai putine ca la inceput).

Stie cineva mai exact cum se rezolva problema asta, sau macar in cat timp se va ameliora?
Anaida
Postat: Tuesday, April 4, 2006 9:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Pai mi se pare ca informatiile pe care ti le-au dat medicii sunt contradictorii...este vorba de SARCINA SUPRAPURTATA sau de NASTERE PREMATURA?...se cam bat cap in cap!
Miri
Postat: Tuesday, April 4, 2006 9:46 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Mie mi se pare normal ca medicul care a monitorizat mama pe perioada sarcinii sa stie cel mai bine daca a fost la termen sau peste termen sarcina.
Din biletul tau de iesire din spital nu reiese la cite saptamini de sarcina ai nascut?Ca la mine scrie clar-37 saptamini!Iar pediatrul de unde stia ca e prematur?Avea alte informatii in plus fata de tine?
Iar de perfuzia prinsa la nivelul craniului ,nu te speria.Asa se practica,in general,la nou-nascut si sugar.Chiar si singe pentru analize se recolteaza de la acelasi nivel.
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, April 5, 2006 8:00 AM

Quote:
Mie mi se pare normal ca medicul care a monitorizat mama pe perioada sarcinii sa stie cel mai bine daca a fost la termen sau peste termen sarcina.

Medicul ginecolog spune ca a fost o sarcina la termen: 40 de saptamani. Dar prezenta lichidului verde in stomac i-a facut pe neonatologi sa spuna ca a fost sarcina peste termen.

Quote:
Iar pediatrul de unde stia ca e prematur?Avea alte informatii in plus fata de tine?

Nu, nu avea mai multe informatii. Dar stridorul laringian este specific numai copiilor nascuti prematur. Cu alte cuvinte l-am nascut inainte ca laringele lui sa fi avut timp sa se dezvolte.
Una peste alta, si eu sunt confuza rau de tot! Nu mai stiu de sa cred! TOt ce stiu este ca de fiecare data cand merg la doctor vin acasa plangand, pentru ca de fiecare data aud ca e mai delicat, ca are nevoie de atentie speciala, ca trebuie sa am mai multa rabdare! Nu ma doare ca trebuie sa fac toate astea - e copilul meu si il iubesc nespus - dar ma doare ca nu e si el ca ceilalti! Oricat ar fi el de vesel, de vioi, de... "nervos" (in sensul bun al cuvantului; cu nerv), nu pot sa uit ca atunci cand il scot afara, daca adie putin vantul iar apar problemele de respiratie.
Miri
Postat: Wednesday, April 5, 2006 9:48 AM

Deci ai doua pareri diametral opuse!Chiar sa fi cresit ginecologul virsta sarcinii(oare )neonatologul si pediatrul tot nu sint de aceeasi parte a baricadei!Stiu ca la un prematur,ca sa-l diagnostichezi asa,se tine cont si de virsta sarcinii dar si de parametrii lui de la nastere-greutate ,inaltime,scoar Apgar.Tudor cum a stat la acesti parametrii?
Iar in ultima instanta,pentru linistea ta,caci imi inchipui cit de bulversata esti,mai cere opinia unui al treilea pediatru!Arata-i ,dupa ce-l consulta pe Tudor,toate actele medicale pe care le ai si cere-i parerea!
Succes!pupici
Miri
Postat: Saturday, July 15, 2006 10:29 PM

Lenus, uite ce am gasit referitor la stridor:
"Uneori copii mici prezinta o insuficienta dezvoltare a cartilajului traheei ceea ce face ca atunci cand copilul este mai agitat sau plange sa scoata un sunet specific(in termeni medicali stridor congenital) care dispare fara tratament in jurul varstei de 2 ani"
cute_babies_of_mine
Postat: Sunday, July 16, 2006 7:01 AM

2 ani? Of! Mie dr. pediatru imi spusese ca pe la un an... Dar e ok! Deja nu ma mai deranjeaza asa cum ma deranja cand era micut si credeam ca se sufoca in somn!
Sarut mana, Miri!
danab
Postat: Monday, July 17, 2006 10:29 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Colega mea de rezerva a nascut un "baietel" de 4150, la 39 saptamani, bine dezvoltat, dar cand manca parca gafaia, scotea un suierat ciudat. I-au spus ca e de la lipsa de claciu si i-au dat Calcium, siropel. Acasa i-a administrat si ea, si pe la 2 -3 luni nu a mai scos acel zgomot, dar si acum continu sa-i dea calciu, ca e grasun (9300g la 5 luni).
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 17, 2006 12:32 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Cute, stai linitita! Si Alex avea stridor cand era mica, apoi de la luna la luna s-a diminuat frecventa "strigatelor".
Acum nu mai are stridor dar pediatrul spune ca s-ar putea sa mai faca cu o zi inainte de vreme cu vant si asa este.
Avem copii prevestitori de vreme rea, nici nu ma chinui sa-i da ceva pentru asta ca nu o deranjeaza, face foarte rar si nu intervine in procesul de crestere.
In zilele insorite este mai bine, nu?
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, July 17, 2006 12:41 PM

Da, Nico! Cand era mic, insa, eram chiar speriata! Credeam ca-i astm. Acum m-am mai linistit. Imi era greu cu el si in port-bebe, cand se supraincalzea; acum, mi-e greu cand e vant, desi e un copil destul de calit. Eu sper ca incet incet sa dispara de tot suierul acesta neplacut.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 17, 2006 12:45 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Dispare, crede-ma! In vara asta a strigat doar de cateva ori, maxim de 5 ori. Liv spune ca avem un pitigoi in dormitor dar pediatrul ne-a spus sa o inregistram acum ca la primavara nu crede ca o sa mai faca pe pasarica.
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, July 17, 2006 12:53 PM

pupici pupici pupici
AdrianaC
Postat: Thursday, November 16, 2006 5:42 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Nu stiu daca stridor sau nu, dar Andrei de 2 zile scoate un suierat tare ciudat noaptea. Tati zice ca sforaie, dar mie mi-e teama sa nu aiba ceva la plamani, pentru ca nu imi suna deloc bine suierul asta. Peste zi nu il mai are uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed