stiloul in scoala

Options stiloul in scoala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Saturday, July 21, 2007 7:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Vorbea cineva de inventia stiloului si deodata mi s-au ridicat diablo diablo la creier.Cea mai proasta inventie si noi si mai prosti ca am folosit-o in scoala.Am amintiri de cosmar cu stilouri care curg, bani aruncati ca din 10 nimereai unul bun ( bun=te tine doua luni).Invatatoarea facea ca nebuna cand vedea o pata ca era vina mea ca cerneala curgea .Uneori eram racita si curgea un strop din nas exact pe caiet ...copil si eu ca toti copiii.Vaaai ,ma apucam de plans si lacrimile unde nimereau?Exact...tot pe caietul scris cu cerneala.Acasa mama imi rupea foaia daca vedea o pata de cerneala si alta munca sa scriu totul de la inceput.Stiloul mi-a umplut anii copilariei de stress ,cine naiba l-a inventat ,nu stiu , stau prost la cultura generala dar prefer sa nu stiu.

In Clasa a V-a profa de lb. romana ne-a interzis stiloul la ora ei yes doamne paraca venise D-zeu pe pamant, salvarea.Am iubit-o pe profa pana la veneratie, mancam cartea pe paine, mergeam la olimpiade ,i-as fi facut si icoana in fata scolii sa ma inchin la ea.La orele ei toti scriau cu creionul firstprize ,stia ea ce stia de l-a interzis.

Nu stiu daca se mai foloseste stiloul in scoala dar sper sa nu.
Lilly of the valley
Postat: Saturday, July 21, 2007 8:23 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Da, se mai foloseste. Eu sunt pro stilou, am scris cu stiloul pana am terminat facultatea. In prezent tot stilou folosesc, unul cu bila.
In trecut era mai dificil cu stilourile insa acum gasesti ceva bun daca scoti bani din buzunar. Lui Andrei ii schimb stiloul f des, din neglijenta lui, nu foloseste penar si se rupe, il scapa pe jos in penita... In privinta scrisului cu creion sunt de acord, dar pixnu nu la ciclul primar.

A ... la mine profa de mate era pro creion.thumright si ne placea la nebunie, ca daca greseam ceva la teza puteam corecta f usor.
Cristy
Postat: Saturday, July 21, 2007 8:44 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
La noi se scrie in clasele primare numai cu creion si nu mecanic ci normal.
Mi se pare o idee foarte buna, daca gresesc sterg si scriu din nou.
Nu exista in Israel o nota de caligrafie si din punctul asta de vedere eu sunt foarte multumita....
Lilly of the valley
Postat: Saturday, July 21, 2007 8:46 PM

Pai caligrafia il omoara pe Andrei banghead si daca mai scrie cu pixul e nasol de tot. Scrisul ii scade lui f mult nota la lb romana. Nici invatatoarea lui Andrei nu accepta creioanele mecanice, pixul nici atat.
MNiko
Postat: Saturday, July 21, 2007 8:56 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
mariuta wrote:

A ... la mine profa de mate era pro creion.thumright si ne placea la nebunie, ca daca greseam ceva la teza puteam corecta f usor.

Si la mine, tot profa de mate era pro creion. Mi-a fost chiar diriginta si mi-a placut mult de femeia aia. Multe din metodele ei le aplic si eu acum.

Stiloul eu l-as cere macar la teze, ca sa se obisnuiasca cu el pt examene. Pixul...nici eu nu sunt de acord la elevii din ciclul primar. Nici macar cel cu gel.
mihaela75
Postat: Saturday, July 21, 2007 9:33 PM

Asa e, la ciclul primar stiloul se strica , se crapa mereu si nu neaparat din neglijenta, sunt copii iar stiloul e prea delicat pentru ei.Un stilou bun costa mult si daca ti-l crapa a doua zi ca s-a batut cu ghiozdanele cu colegii chiar ca-ti vine sa plans Pixurile sunt excluse, nu sunt sanatoase pentru mana, biluta aia aluneca si copilul nu-si poate controla scrisul.Ce ramane?Pixul cu gel dar si ala e cam alunecos ,creionul pentru care o sa fiu mereu pro si...poate s-o mai inventa ceva pe parcurs scratch
mommy
Postat: Saturday, July 21, 2007 9:44 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu am amintiri urate despre stilou, se gaseau greu cele bune, chinezesti, si costau 200 de lei bucata, cam 10% dintr-un salariu pe vremea aceea. Cu cele romanesti imi era greu sa scriu, penitele zgariau, cerneala curgea etc. Dar ai mei si bunica-mea ne luau din cele bune. Cata papara a mancat sora-mea pt n stilouri pierdute, uitate in banca sau scapate pe geam (ca avea obiceiul de a se apuca de teme si apoi repede facea o pauza si se ducea sa admire peisajul de la etajul 5). Dar imi aduc aminte ca la clasa scriam cu creionul, doar la caligrafie, la teme si apoi la teze scriam cu stiloul. Si desigur, nu aveam voie cu stersaturi sau taieturi, daca greseai trebuia sa rupi foaia... asta mi se pare o mare tampenie, pe mine nu m-a ajutat deloc sa scriu nici mai repede si nici mai frumos. Ce-i drept insa, chiar si scrisul meu mizerabil, arata mai decent in stilou, fata de creion sau, si mai rau, pix.
Cristy
Postat: Saturday, July 21, 2007 9:53 PM

Eu aveam o "iubire" pentru stilori... aveam grija de ele si le curatam periodic, le reparam....nu aveam probleme..

Eu nu mai tin minte, dar mama mea imi povestea ca in clasa I reparam stilorile la colegii de clasa pentru o punga de bombonele sau o Eugenia.... cica i s-a atras atentia la sedinta cu parintii sic

Lilly of the valley
Postat: Saturday, July 21, 2007 10:29 PM

Cristy wrote:
Eu aveam o "iubire" pentru stilori... aveam grija de ele si le curatam periodic, le reparam....nu aveam probleme..

Eu nu mai tin minte, dar mama mea imi povestea ca in clasa I reparam stilorile la colegii de clasa pentru o punga de bombonele sau o Eugenia.... cica i s-a atras atentia la sedinta cu parintii sic

intreprinzatoare de mica hohot hohot
Cristy
Postat: Saturday, July 21, 2007 10:31 PM

mariuta wrote:

intreprinzatoare de mica hohot hohot

ras ras ras
lori16ro
Postat: Saturday, July 21, 2007 11:02 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
in ciclu primar se scrie cu stiloul si la una din fetite li s-a permis si pixul cu gel
desi am scris f mult cu creionul mai ales la mate nu sunt pentru deoarece in timp strica ochii , cerneala altfel este suportat de ochi , si daca gresesti tai si gata, nici eu nu sunt pentru notele la caligrafie dar inca " se mai poarta"
mihaela75
Postat: Saturday, July 21, 2007 11:21 PM

Strica ochii?Nu m-am gandit niciodata la asta, adevarul e ca gri pe alb nu e combinatia cea mai fericita.Dar eu stiu ca aveam niste creioane cu mina asa de neagra de ziceai ca-s culori.Conteaza si calitatea creioanelor, stiu ca unele abia le vezi pe hartie , altele aluneca parca-s din ceara .box2
S.ELENA
Postat: Saturday, July 21, 2007 11:23 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
La Robert invatatoarea le-a cerut pixuri cu gel, din aceleasi motive: stilourile curg, mai cad si in penite, iar acum sunt cele cu rezerze,sila cat de scurta e ora de curs(40 sau 45 min) un copil de clsele I-IV pierde o gramada de timp ptr a inlocui rezerva!!!!

Mie personal imi place nespus sa scriu cu stiloul, l-am folosit si la serviciu si pot spune ca nu am scris mai frumos nici cu creionul, nici cu pixul -doar cu stiloul!!!!!
Lilly of the valley
Postat: Saturday, July 21, 2007 11:27 PM

S.ELENA wrote:
La Robert invatatoarea le-a cerut pixuri cu gel, din aceleasi motive: stilourile curg, mai cad si in penite, iar acum sunt cele cu rezerze,sila cat de scurta e ora de curs(40 sau 45 min) un copil de clsele I-IV pierde o gramada de timp ptr a inlocui rezerva!!!!
...

scratch da` lui Andrei ii ajunge o rezerva mica o zi (cu tot cu temele de acasa), chiar doua uneori, mai sunt si rezerve mari .
sau Andrei scrie putin la scoalaoare
lori16ro
Postat: Saturday, July 21, 2007 11:30 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
ai incercat sa inveti cursuri in facultate scrise cu "creionul " ti se face rau
dar se presupune ca un copil mic il foloseste mai putin si ala f negru ar fi ok
problema nu cred ca e creionul sau stiloul ci istericalele unor invatatoare care sperie copii si fac o tragedie din petele de cerneala
aici si eu am un of in cl I am luat nota 9 la caligrafie ( pe atunci asa era) si amintiri cu multe stilouri schimbate si foi rupte ca sa scriu frumos
nici acum nu scriu f frumos dar scriu citet , ma stradui sa scriu ordonat si cred ca e suficient in epoca calculatoarelor
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed