Stereograme

Options Stereograme
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulibuli
Postat: Wednesday, October 1, 2008 7:29 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
De mult ma pasioneaza stereogramele, cred ca ati mai vazut si voi astfel de imagini, eu le-am descoperit acum cativa ani cand citeam o carte de la biblioteca si am gasit in ea o vedere cu o imagine ce nu-mi sugera nimic, poate doar un model care se repeta la nesfarsit.. pe spate scria "Stereographic image - Crocodile" si explica ce trebuie sa faci sa vezi imaginea... m-am chinuit vreo 3 zile, ma dureau ochii, nu reuseam sa vad nimic... dar am reusit intr-un final sa o vad... un crocodil 3D nu-mi venea sa cred ca imaginea aia a fost tot timpul acolo, sub ochii mei... ce clar se vedea, vedeam toate detaliile...

Stereograma = O imagine, sau o pereche de imagini, care, vizualizate corespunzator produc impresia unei imagini 3D. Luand o pereche de fotografii cu un foarte mic unghi deviatie intre ele si apoi vizualizand fiecare imagine cu un ochi se poate realiza o astfel de stereograma.

Ceea ce este uimitor este ca efectul 3D poate fi produs atunci cand, privind cu ambii ochi o singura imagine, ii defocalizam un pic. Atfel de stereograme se numesc "stereograme cu puncte aleatoare".

Incercati asa: apropiati imaginea de ochi la cca 5 cm. Fara sa focalizati privirea pe imagine, priviti tot timpul inainte, intr-un punct fix, aflat in spatele imaginii. Indepartati incet imaginea de ochi (sau va inepartati de imagine/monitor), privind tot timpul in acelasi punct din spatele imaginii. Teoretic, cand imaginea se afla la 30-40 cm de ochi, ar trebui sa o vedeti 3D.

Ideea e sa focalizezi privirea in asa fel incat fiecare 2 elemente ce se repeta, sa le vezi ca una. Poti face asta focalizand undeva in departare (sa privesti dincolo de imagine/monitor), ori undeva intr-un punct intre ochi si imagine. Functioneaza pe acelasi principiu ca si imaginile pe care le vezi cu ochelari 3d (rosu-albastru sau cei cu cristale lichide).

Cand ati focalizat cum trebuie imaginea devine foarte clara (o claritate ca de oglinda), se separa planul indepartat de imaginea tridimensionala propriu-zisa, care parca "iese" din poza.

Am sa atasez una care are si un mic ajutor pentru a vedea mai usor, apoi vor mai veni si altele... nu va spun ce e in imagine deocamdata, sa vad cate din voi reusesc sa vada din prima:

bulibuli
Postat: Wednesday, October 1, 2008 7:59 PM

Hai ca mai pun, ca am pregatit mai multe, frumusele si usurele... chiar nu-i greu deloc, trebuie doar putina concentrare:

bulibuli
Postat: Wednesday, October 1, 2008 10:20 PM

nimeni??
va zic? in prima e o randunica, in a doua doi delfini....
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, October 2, 2008 7:35 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Eu asa am adormit, uitandu-ma la randunica... Ca eu vedeam clovni sau ratuste, nu se pune, nu?sic Adica eu vad veverite in loc de borduri pe marginea drumului!!!!!
Am si eu o colectie de stereograme. Functiona cu apropiatul si departatul imaginii, dar pe monitor e mai greu! dar' nu ma las!ras
Mela
Postat: Thursday, October 2, 2008 9:24 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Buli,grea tema ne-ai dat...
eu in prima vedeam delfini,apoi am vazut ca trebuia sa observa randunica si gata,la restul m-am pierdut,nu mai vad nimic.
bulibuli
Postat: Thursday, October 2, 2008 9:43 AM

de obicei dupa ce vezi una, la celelalte iti vine mai usor sa focalizez, cel putin la mine, raman focalizata, dau in jos de scroll si le vad direct 3D sic mai erau: o albina, un cangur, o pisicuta si o pisica intr-o cutie
kali
Postat: Thursday, October 2, 2008 9:50 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Intr-un timp eram si eu pasionata de ele... pana am inceput sa vad totul 3d; nu mai spun ca ma durea capul de cate vizionam pe zi.
Acum mi-am perdut antrenamentul. Am incercat aseara dar cum mica mea ma batea la cap nu am avut liniste.
bulibuli
Postat: Thursday, October 2, 2008 10:14 AM

exista un programel de facut stereograme cu scris, astfel poti transmite un mesaj secret cuiva sic http://www.eyetricks.com/stereograms/onlinetools/stereocreator.htm

Vede cineva ce am scris?
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, October 2, 2008 10:43 AM

Nu vad si pace! Da' revin!sic
oana_nicole
Postat: Thursday, October 2, 2008 10:52 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Nici eu nu vad... dar nici prea multa rabdare nu am, sa fiu sincera. ras
bulibuli
Postat: Thursday, October 2, 2008 11:02 AM

am si eu momente cand nu vad si pace, sau cand le vad invers, in loc sa iasa in relief, sunt adancite, negativul cum ar veni fool
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, October 2, 2008 12:19 PM

Mama lui de Pitic!
Gata, le-am vazut pe toate! Bulibuli, am o migrenaaa.... Da' nu m-am lasat!

Am si eu cateva, foarte dragute! Le scanez si le pun aici!
miha76
Postat: Thursday, October 2, 2008 12:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/16/2007
Postari: 1610
Locatia: Iasi
yes am vazut si eu!!7 Pitici...yes
Mela
Postat: Thursday, October 2, 2008 2:04 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
cat timp ar trebui sa ma uit eu asa,de la 5 cm?scratch
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, October 2, 2008 3:53 PM

Eu ma tot uit de aseara...sic ras ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed