Stari exagerate de nervozitate

Options Stari exagerate de nervozitate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ada03
Postat: Thursday, July 31, 2014 1:49 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/13/2014
Postari: 541
Locatia: Romania
Am decis sa deschid acest topic din dorinta de a reusii sa imi rezolv o problema care persista de ceva timp: starea de nervozitate exagerata si iefirile furioase pe care le am uneori chiar nejustificate. Imi este greu sa recunosc, dar se pare ca la mine este problema nu la cei din jurul meu.
Sunt o fire oarecum vulcanica, dar din pacate totul incepe sa scape de sub control. Uneori tip din orice, mi se pare ca nimeni nu ma intelege, ca sotul nu se implica atat cat as vrea eu in tot ce are legatura cu familia noastra, ca numai eu ma chinui cu cea mica si cu sarcina, desii mama ma ajuta mereu ca stau cu ea. Lucrurile marunte, normale mi se par exagerate, parca totul ma face sa imi ies din fire. Ma enervez cand vad ca fata nu vrea sa manance, ca nu ma asculta deloc (desii la un an si 7 luni cat sa asculte saraca), ca aproape tot ce spune sotul meu e deplasat. Ca sa nu ma enervez trebuie saracul sa imi vorbeasca in vorba mereu. As vrea sa fac ceva in privinta asta, vreo 3 saptamani am reusit sa ma abtin, sa ma mai calmez, dar dupa aceea am rabufnit iar. Uneori nu ma mai recunosc nici eu. Nu vreau sa fiu asa, nu vreau sa imi pierd familia din cauza asta. Cat sa ma mai suporte si sotul meu. Mama, ca mama saraca, ca ea iarta, dar sotul nu este obligat sa inghita toate isteriile mele. Va rog, dati-mi un sfat, a trecut cineva prin asa ceva? Cum ati rezolvat totul? Ma gandesc serios sa merg la un neuropsihiatru, poate chiar am ceva la cap Cray
ingerash
Postat: Thursday, July 31, 2014 2:59 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Asa erai si inainte sau de cand esti insarcinata?
ada03
Postat: Thursday, July 31, 2014 3:36 PM

Eram si inainte, dar nu atat de rau. Am decis sa astept sa nasc, dupa aceea sa vad cum evolueaza aceasta stare si sa vad incotroCray
aurishta
Postat: Thursday, July 31, 2014 4:31 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Schimbarile hormonale cauzate de sarcina au un cuvant mare de spus in asta! Eu ti-as recomanda sa iti simplifici viata la maximum posibil, sa te eliberezi de responsabilitati cat mai mult (stiu cat este de greu cand ai deja un copil mic+burtica coeur ), exerseaza zilnic detasarea, chiar daca asta inseamna sa treci peste obiceiurile tale.......asta a functionat la mine!ras Poate ca am pareri preconcepute, dar inca n-am vazut pe nimeni iesind sanatos din mana psihiatrilor....NuImiPasa
zaza_
Postat: Thursday, July 31, 2014 10:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
In loc de psihiatru incearca psiholog, in ultima eventualitate... Plimbari dese si lungi. Invata sa meditezi. Daca sunt lucruri care iti fac placere, fa-le. Daca sunt lucruri pe care nu-ti place sa le faci, nu le fa, deleaga. Vorbeste cu bebele tau. Spune-i ca il iubesti. Spune-le tuturor si spune-ti si tie! Foarte des.

Si, se spune ca o cearta poate fi evitata foarte simplu. Cu o gura de apa... pe care nu o inghiti. - asa zicea unul dintre marii duhovnici ai Romaniei, nu mai tin minte care.

computerlove
aurishta
Postat: Friday, August 1, 2014 9:53 AM

zaza_ wrote:
...., se spune ca o cearta poate fi evitata foarte simplu. Cu o gura de apa... pe care nu o inghiti.

computerlove
Bravoo Bravoo Foarte tare!cool cool
ada03
Postat: Friday, August 1, 2014 10:27 AM

Aveti mare dreptate fetelor.Multumesc pentru sfaturi! Adevarul e ca am cam uitat sa ma iubesc pe mine. M-am dedicat familiei, copilului si sotului iar pe mine m-am cam lasat deoparte. Uneori ma simt foarte frustrata de cum arat. Poate totusi dupa nastere, cand voi incepe sa ma refac si sa pot imbraca ce imi place, sa ma pot privi in oglinda si sa imi placa ce vad, sa fiu mandra de mine, atunci poate vor disparea si aceste stari de care pana si eu m-am saturat Cray
aurishta
Postat: Friday, August 1, 2014 10:46 AM

ada03 wrote:
Adevarul e ca am cam uitat sa ma iubesc pe mine. M-am dedicat familiei, copilului si sotului iar pe mine m-am cam lasat deoparte.
Ai grija cu "dedicarea"! Acesta poate fi un lucru foarte bun, exceptional, dar daca deviaza in "sacrificiu" poate deveni destructiv pentru psihicul tau! Ia-ti timp doar pentru tine, rasfata-te din cand in cand , fa o "baie mintala" astfel si nu te supraincarca cu responsabilitati! Ai sa vezi ca, incet-incet, te vei "dezamorsa", mai cu seama daca si sotul tau te intelege si iti da concursul!iloveyou
dana_h
Postat: Friday, August 1, 2014 11:06 AM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
Ada din pacate ma confrunt cu aceeasi problema,ma enervez si rabufnesc mult prea repede,am un temperament foarte vulcanic si nu stau niciodata sa analizez in amanunt situatia.iar cu sarcina s-a accentuat.simt ,ca nu fac fata,ma enervez cand vad ca nu pot face mai nimic in casa,ca lucrurile nu sunt puse cum imi plac mie,mi se pare ca sotul nu ma ajuta cu nimic,desi saracul face si el ce poate si mai si merge la servici.apoi am o frustrare in ceea ce priveste cum arata.din cauza contractiilor trenuie sa merg la pensat o data pe luna,nu mai mult,de epilat sau folosirea aparatului nici nu se pune problema a trebuit sa recurg la lama,parul a trebuit sa tai mai mult de jumatate din el,unghiile sunt casate si ff mici...si cand le vad pe altele ce bine arata si ingrijite sunt mi se ridica nivelul hormonilor mai tare.sa nu mai vorbesc de problemele familiare,sau de soacra-mea nervi bataus
in ultimul timp m-am mai calmat si eu,m-am mai autocontrolat dar totusi mai am scapari.sper ca atunci cand va veni bebelina sa fie mai ok salut
eu daca vad ca nu se amelioreaza nici dupa nastere cred ca o sa vizitez un psiholog,nu vreau ca sa am scapari din astea fata de copilul meu
alexandrabogdan
Postat: Friday, August 1, 2014 11:48 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
sper sa nu va descurajez de tot dar cand vine bebe va fi si mai rauBye2 incercati sa rezolvati macar partial problemele pana atunci pt ca at se vor adauga noptile nedormite,oboseala,plansul etc.eu am avut o sarcina cu ceva probleme , nu deosebita dar destul cat sa ms tina stresata.iar dupa nastere m-am decompensat si am facut o depresie de toata frumusetea. efectiv zaceam fara sa imi vina sa ma uit spre copil,ajunsesem sa nu masi vreau sa ma spal. la asta adaugandu-se si un bebe nascut prea repede,mic si cu alergie las laptele de vaca (din cauza astava plans non stop 2 luni).dar cu sprijin in familie si cu ajutorul psihologului mi-am revenit si am putut sa ma bucur de toata perioada ce a urmat

imi pare rau daca v-am descurajat dar am vrut sa stiti ca se piate rezolva pana la urma
aurishta
Postat: Friday, August 1, 2014 1:13 PM

alexandrabogdan wrote:
sper sa nu va descurajez de tot dar cand vine bebe va fi si mai rauBye2 incercati sa rezolvati macar partial problemele pana atunci pt ca at se vor adauga noptile nedormite,oboseala,plansul etc.
Asa este uff Starile voastre de acum sunt un teren foarte bun pentru depresia post-partum, deci atentie!
ada03
Postat: Friday, August 1, 2014 1:37 PM

Sper sa nu se ajunga acolo. O sa incerc sa ma detasez, si dupa nastere probabil ca o sa accept ajutorul mamei daca vad ca sunt epuizata. In nici un caz nu vreau sa ajung la depresie
alexandrabogdan
Postat: Friday, August 1, 2014 2:04 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
ada03 wrote:
Sper sa nu se ajunga acolo. O sa incerc sa ma detasez, si dupa nastere probabil ca o sa accept ajutorul mamei daca vad ca sunt epuizata. In nici un caz nu vreau sa ajung la depresie

depresia e o boala parsiva,care nu doare si care te invaluie fara sa.ti dai seama. aveti grija de voi!
zaza_
Postat: Friday, August 1, 2014 6:55 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Baile in apa calda cu sare sunt foarte relaxante, ca sa nu mai spun ca detoxifiaza si purifica energetic. Dar atenteti gravidutelor la temperatura apei.
aurishta
Postat: Friday, August 1, 2014 7:03 PM

Ada, daca iti poti permite asta, accepta ajutorul mamei inca de pe acum....asta te va ajuta sa tii lucrurile sub control si dupa nastere!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed