Stari exagerate de nervozitate

Options Stari exagerate de nervozitate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Tuesday, September 16, 2014 8:22 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Domnul ne incearca si tot el ne intareste sa putem trece peste. Toate au un scop si mamele (am ajuns sa cred asta) se formeaza dintr-un material tare, care trebuie sa reziste,sa reziste...ras Curaj fetelor, face parte din procesul de devenire. SI luati magneziu. Ajuta.hearts
dana_h
Postat: Tuesday, September 16, 2014 10:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
ai dreptate Sousourel,dar cel putin la mine nu e doar din cauza sarcinii,mai aveam astfel de reactii si inainte,iar cu sarcina s-au accentuat.in ultimul timp e mai bine,in sensul ca sunt mai calma,am invatat sa ma controlez si asta pentru ca am realizat ca nu se ajunge nicaieri daca ma agit mereu.si intradevar magneziul e foarte bun in astfel de situatii
AdrianaC
Postat: Thursday, October 9, 2014 11:13 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Si eu sunt destul de nervoasa in ultima vreme... ma enervez aproape din orice... uneori chiar exagerat de mult, alteori imi trece foarte repede...

Eu cred ca toate sunt din cauza zilei care are numai 24 de ore si care mie nu imi ajung... Nu am timp pentru nimic (sau nu sunt eu suficient de organizata / ordonata...).

O zi normala din saptamana la mine inseamna :
- 06:00 - trezirea
- 06:00 - 07:00 - fac pachetelele copiilor pentru scoala, le mai calc cate o camasa daca se razgandesc in ultima clipa si vor sa ia altceva pe ei, dau de mancare si curat dupa pisoi, ii dau de mancare Nolei, fac un dus si imi pregatesc geanta pentru birou
- 07:00 - 07:20 - ma imbrac, ma machiez, ma coafez (desi uneori nu mai am timp si de coafat ras)
- 07:25 - plec catre birou
- 07:25 - 08:00 - conduc
- 08:00 - 16:30 - sunt la munca
- 16:35 - 17:00 - conduc
- 17:00 - 17:35 - fac cumparaturi pentru ziua respectiva si pentru pachetelul copiilor de a 2-a zi
- 17:40 - 18:00 - ma schimb si ma pregatesc pentru ce mai am de facut
- 18:00 - 19:30 - pregatesc cina, mai pun o masina de rufe la spalat, mai strang prin casa, mai strang prin curte, mai spal vasele, ma joc putin cu pisoiul si cu Nola...
- 19:30 - 20:00 - luam cina si apoi spal vasele
- 20:00 - 21:00 -verific temele lui Andrei si o mai ajut pe Alice la teme daca are nevoie
- 21:00 - 22:00 - am ora mea de TV ras
- 22:00 - culcarea...

Totul este prea contra cronometru si daca ceva nu merge cum trebuie la timp imi da totul peste cap si ma umplu de nervi.
kali
Postat: Thursday, October 9, 2014 1:02 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Solutia: ia-ti ajutor pentru calcat si pentru curatenie. Fa cumparaturile pentru casa 1 data/sapt.; la noi vineri e ziua cu shoppingul pentru tot ce e necesar in casa pentru 7 zile.

Eu le fac pe toate cele enumerate - mai putin calcatul - plus dus/adus de la engleza, fantezie, informatica, logoped, karting, inot ( unele 1 data/sapt. altele de 2 ori/sapt. ) cu temele suplimentare de rigoare acolo unde e cazul... lucrat si cu cei mici spre seara, verificat temele la 2 copii odata, ascultat la lectii x 2 si... nu ma culc inainte de 12.00 decat ocazional.

Se poate un program si mai aglomerat, deci.

In general sunt super energica si bagata in priza... ma simt utila si ma consider un parinte implicat, care chiar face totul pentru copii insa dupa o vreme ma pleostesc de oboseala si stress - inca nu e cazul - asa ca incep si la mine starile de nervozitate. Solutia cred ca o stii deja: time out macar un we. Iar vacantele... off, vacantele... sunt ca o gura de aer proaspat si le astept ca pe nu stiu ce.

AdrianaC
Postat: Thursday, October 9, 2014 4:22 PM

Da... sincer nu stiu cand ai timp... Eu sunt blocata cu serviciul de la 7:30 cand plec si pana la 17:30 cand ma intorc...

Am incercat si varianta cu gatit in weekend pentru 5 zile, dar nu tine... eu trebuie sa am mancare acum si pentru la bloc, unde stau copiii dupa scoala pana vin acasa si la curte pentru seara...
alexandrabogdan
Postat: Friday, October 10, 2014 8:19 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
scuze ca ma bag ca musca-n lapte dar nu e tarziu verificatul temelor la 21? adica dc au ceva de corectat mai dau randament asa tarziu?
AdrianaC
Postat: Tuesday, October 14, 2014 3:08 PM

Alexandra, temele le verific de la 20:00 la 21:00 pentru ca abia la 19:30 ajung copiii acasa si pana mananca se face 20:00...
As vrea sa ii verific mai devreme, dar nu am cum, ca nu sunt acasa... uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed