Stafilococul Auriu, Candida

Options Stafilococul Auriu, Candida
Subiectul anterior · Subiectul urmator
catea
Postat: Wednesday, April 25, 2012 10:26 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/9/2012
Postari: 10
Locatia: moldova
Salut, cumnata mea are o fetita de aproape 7 luni, dar la virsta de 4 luni i-au descoperit Stafilococul Auriu, Candida si alta infectie, si toate localizate in intenstin, a mai avut si rahitizm si inca a fost racita vre-o trei luni...
vreau sa va intreb de unde ar aparea aceasta infectie la o asa virsta frageda, eu cred ca s-a infectat deoarece a bait fetita cu ou crud adica ia pus fete in apa in care o spala ou crud, este asa o traditie la gagauzi, este posibil sa se fi infectat pe asa cale?
alimami
Postat: Wednesday, April 25, 2012 12:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Candida poate aparea de la antibiotice, daca nu a folosit si ceva sa protejeze flora. Stafilococul auriu tine de obicei de igiena, rufele trebuie spalate la temperaturi inalte,calcate; copilul trebuie spalat in fiecare seara cu apa si produse adaptate varstei(nu cu tampenii de gen ou crud).Casa trebuie curatzata des, bebelusul nu trebuie sa intre in contact cu foarte multi oameni (la 4 luni nu are imunitate prea buna..aduna toate bacteriile,toti virusii)
aurishta
Postat: Wednesday, April 25, 2012 3:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
catea wrote:
Salut, cumnata mea are o fetita de aproape 7 luni, dar la virsta de 4 luni i-au descoperit Stafilococul Auriu, Candida si alta infectie, si toate localizate in intenstin, a mai avut si rahitizm si inca a fost racita vre-o trei luni...
vreau sa va intreb de unde ar aparea aceasta infectie la o asa virsta frageda, eu cred ca s-a infectat deoarece a bait fetita cu ou crud adica ia pus fete in apa in care o spala ou crud, este asa o traditie la gagauzi, este posibil sa se fi infectat pe asa cale?

Candida o are aproape orice bebelus,ea se localizeaza de obicei in gurita si se trateaza cu glicerina boraxata cu stamicina.La unii copilasi se localizeaza in intestin( eu am patit-o cu fiul cel mare cand avea 4luni) Din cauza asta apare o diaree rezistenta la tratamentulconventional,dar dispare usor la stamicina. Stafilococul auriu probabil a gasit locul sensibil la intestin si de aceea s-a "infipt" si el. Din pacate, el este rezistent la tratament,probabil va avea mult de trassorry1 Nu cred ca are vreo legatura cu oul crud din baita. Este greu sa-ti dai seama cum s-a infectat, sunt microorganisme si ele se afla peste tot.
catea
Postat: Wednesday, May 2, 2012 11:04 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/9/2012
Postari: 10
Locatia: moldova
am fost ieri in ospetie la verisoara si bunei, si Dragos a pus in gurita o jucaarie a verisoarei, insa ea e infectata de stafilacoc, si e jucaria pe care o roade frecvent, e posibil ca copilul meu sa se fi infectat?
aurishta
Postat: Wednesday, May 2, 2012 1:05 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Este putin probabil, dar posibil.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed