stafilococ auriu

Options stafilococ auriu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
adynanemona
Postat: Monday, January 29, 2007 12:11 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/29/2007
Postari: 782
Locatia: Romania
salut
ati avut probleme cu stafilococul auriu?
ce tratamente ati folosit?
ati scapat de el?
TatyKS
Postat: Monday, January 29, 2007 12:25 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Da Adyna eu am avut stafilococ auriu in sange ,acum vreo 5-6 ani si am facut trataemnt 1 an de zile ca sa scap de probleme. Sub ce forma se manifesta la tine? Mie prima data mi-a aparut la subbrat niste bube mari cu puroi in ele...dar nu erau furunculi si dupa ce am scapat de astea, m-am umplut pe fata de multe bubite rosii ca acneea , doar ca nu puteam sa umblu la ele. A fost foarte nasol, mai ales ca eu nu avusesm niciodata probleme cu tenul. M-am tratat la un Dr dermatolog foarte bun cu: un vaccin imunodulator facut 1 data pe saptamana, crema Retin A seara care usca , un gel cu care ma spalam dimineata si seara, si o crema de zi de la Avene pentru piele iritanta si sensibilapupici Intr-un an eram ca noua si de atunci nu am mai avut nicio problema. Cred ca de mult ajutor mi-a fost acel vaccin.pupici Sanatate multa si sa asteptam vesti bune
AdrianaC
Postat: Monday, January 29, 2007 12:30 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
adynanemona wrote:
salut
ati avut probleme cu stafilococul auriu?
ce tratamente ati folosit?
ati scapat de el?

Si eu am avut probleme cu Alice cu acest staphilococ. Ea l-a avut in nasuc si am urmat 6 zile tratament cu antibiotic, OSPEXIN.

AICI ai mai multe amanunte despre Ospexin.
adynanemona
Postat: Monday, January 29, 2007 12:44 PM

stafilococul l-am luat din maternitate.la o saptamana dupa ce am nascut a aparut la fetita in zona mamara, am mers la pediatrie i s-a facut incizie si apoi am urmat tratament su targocid intravenos.Am crezut ca am scapat ,dar la o saptamana dupa incizie a aparut iarasi in acel loc, va dati seama ca a urmat iarasi incizie , tot cu anestezie generala.La 7 luni a parut iarasi in zona inghinala si pe coapsa dreapa sub forma unui furulcul fara cap, a urmat la fel anestezie , incizie, tratament. M-am interesat la institutul CANTACUZINO Bucuresti, cei de acolo au spus ca pana la un an nu pot sa-i fac vaccinul pt stafilococ ca este prea mica
va multumesc ca ma ascultati, va rog frumos dati-mi un sfat
stele_pe_cer
Postat: Monday, January 29, 2007 1:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
adynanemona wrote:
stafilococul l-am luat din maternitate.la o saptamana dupa ce am nascut a aparut la fetita in zona mamara, am mers la pediatrie i s-a facut incizie si apoi am urmat tratament su targocid intravenos.Am crezut ca am scapat ,dar la o saptamana dupa incizie a aparut iarasi in acel loc, va dati seama ca a urmat iarasi incizie , tot cu anestezie generala.La 7 luni a parut iarasi in zona inghinala si pe coapsa dreapa sub forma unui furulcul fara cap, a urmat la fel anestezie , incizie, tratament. M-am interesat la institutul CANTACUZINO Bucuresti, cei de acolo au spus ca pana la un an nu pot sa-i fac vaccinul pt stafilococ ca este prea mica
va multumesc ca ma ascultati, va rog frumos dati-mi un sfat

Singurul remediu pe care l-as vedea eu ar fi o imunizare si un tratament homeopat.Acel vaccin de la Cantacuzino nu stiu daca o va ajuta pe micutza prea mult.

Eu am luat stafilococul auriu in sarcina, in ultimele saptamnai de sarcina, mai exact, tot din maternitate.Insa m-am tratat ca s p ot naste natural.

La tine e posibil sa nu il fi luat in maternitatea in momentul nasterii, ci inainte de nastere si sa il fi trasmis copilului in timpul nasterii.
AdrianaC
Postat: Monday, January 29, 2007 2:05 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Din pacate, nu stiu ce sa te sfatuiesc. Daca medicii pe care ii vezi nu pot face nimic, eu cu atat mai putin, ca nu sunt de meserie. Cum spuneam, la Alice a functionat cu antibiotic, Ospexin.
adynanemona
Postat: Monday, January 29, 2007 2:38 PM

VA MULTUMESC FRUMOS sper sa se gaseasca un remediu, anemonei ii fac tratament pt imunitate dar pt infectiile respiratorii, nu ma ajuta cu nimic la stafilococ
love dance

adynanemona attached the following image(s):
printesa_mea_043.jpg

stele_pe_cer
Postat: Monday, January 29, 2007 3:08 PM

adynanemona wrote:
VA MULTUMESC FRUMOS sper sa se gaseasca un remediu, anemonei ii fac tratament pt imunitate dar pt infectiile respiratorii, nu ma ajuta cu nimic la stafilococ
love dance

Scuza-ma, dar nu inteleg ce legatura are stafilococul auriu cu infectia cailor respiratorii?Are vreo legatura una cu altauff ?
adynanemona
Postat: Monday, January 29, 2007 3:39 PM

nu este nici o legatura intre trat pt imunitate si stafilococ, dar cei de la bucuresti mi-au spus ca nu trebuie sa raceasca deloc deoarece atunci cand raceste scade imunitatea, organismul este slabit si apare bubita, inainte de ai adm trat pt imunitate racea f des ,lua trat cu antibioticsi sub tratament iesea stafilococul.nici eu nu stiu cesa mai cred
TatyKS
Postat: Monday, January 29, 2007 4:17 PM

Offf mititica...e groaznic. Am crezut ca ai tu...exact la fel am avut eu prima data si am faut vreo 9-10 ...mereu mi se facea injectie cu xilina apoi incizie si apoii durere mare , ca imi baga o fasa acolo ...brrrr nu vreau sa imi mai aduc aminte. Imi pare rau pentru fetita ta care e asa micuta si trebuie sa sufere asa mult..plans plans
adynanemona
Postat: Monday, January 29, 2007 4:40 PM

taty dr dermatolog mai profeseaza, imi spui te rog cum il gasesc, poate exista si vaccin pana la un an. multumesc
stele_pe_cer
Postat: Monday, January 29, 2007 4:41 PM

In cazul in care nu exista nici o legatura intre stafilocul auriu si racelile repetate, atunci poate ar trebui sa previi aceste raceli.Din moment ce tu contribui la fortificarea organsimului prin stimularea si intarirea imunitatii, este clar ca si in fata racelilor organismul va deveni mai puternic.

Mai multa vitamina C, mai multe fucte cu pulpa si sucuri naturale, cu acordul medicului preparate pe baza de produse apicole, in special propolis, poate kiar ekinaceea, tot cu acordul medicului, sau ceai de ekinaceea.Inteaba de Ribomunyl daca ii poti da copilului de la varsta asta...vezi ca exista si pe acest forumn un thread destinat imunitatii, apoi cauta pe google cate ceva despre imunitatea bebelusilor, cum poate fi sporita, astfel incat sa i poti oferi copilului un start mai bun.

Multa sanatate!
TatyKS
Postat: Monday, January 29, 2007 4:59 PM

adynanemona wrote:
taty dr dermatolog mai profeseaza, imi spui te rog cum il gasesc, poate exista si vaccin pana la un an. multumesc

Da mai profeseaza...are cabinet particular langa Academia Militara pe Strada Petrinii nr.11 . Dr Marcu Ioan splecilaist dermato-endocrinolog si prin Drumul Taberei la o policlinica dar nu stiu sa iti spun ca nu am fost acolo, doar la el la cabinet.
adynanemona
Postat: Monday, January 29, 2007 7:34 PM

pt. taty-sunteti in bucuresti, noi suntem din iasi, aveti un numar de telefon ca sa-l pot contacta, multumesc.
adynanemona
Postat: Monday, January 29, 2007 7:35 PM

pt. taty-sunteti in bucuresti, noi suntem din iasi, aveti un numar de telefon ca sa-l pot contacta, multumesc.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed