Spalatul pe maini

Options Spalatul pe maini
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Sunday, May 4, 2008 5:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ca si Alex, si in cazul nostru e valabila regula spalatului pe maini imediat ce intram in casa, dupa folosirea toaletei, inainte de masa, de gustare,etc.

Nu vreau sa-i arat insa ca se poate catara pe ceva sa ajunga in alta parte....ex, la chiuveta. Prefer totusi sa ne mai "chinuim" la vana, altfel cred ca ar generaliza usor si as avea alt fel de probleme.
Darria
Postat: Sunday, May 4, 2008 6:38 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
mariuta wrote:
Darria,acest model il acem si noi, doar ca e pe roz, e cea mai proasta achizitie pe care am putut sa o fac, e safe din p.d.v. al stabilitatii, dar stai sa creasca, sa nu-i fie frica de intuneric, sa-l care cu ea peste tot, la geam, la chiuveta, sa se cocoate pe el, apoi pe rafturi .... uff ,cred ca in curand va lua drumul spre tzara, cica sta bine galeata cu aparas

angel
al nostru e verde.
Serifa mea nu este cumintenia intruchipata ras Deja se catara peste tot, folosindu-se de ce poate(si scaunele noastre) nervi in locurile periculoase o insotesc. Singurul geam la care are acces este cel de la balcon dar ii restrictionez accesul(inchid usa) cand nu sunt in camera.
Dupa cum bine spui problemele vor aparea in viitor dar sper sa gasesc o solutie pt. siguranta ei.
cute_babies_of_mine
Postat: Sunday, May 4, 2008 8:05 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Si noi avem scaunel dintr-acesta. E perfect! E drept, Tudor nu incearca sa faca tot felul de expeditii, pe rafturi!
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, May 4, 2008 9:21 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
La noi spalatul des pe maini a adus o problema, alergiile la unele sapunuri solide si lichide! De la gradi a invatat spalatul temeinic pe manutze inainte si dupa masa, dupa anumite activitati care implicau murdarirea mainilor si mai ales dupa ce facea pipi. Asa ca intr-o zi ma suna secretara de la gradi sa ma anunte ca ele cred ca Alex este racita la pasarica pentru ca face foarte des pipi. Nu am obiectat cu nimic atata doar ca acasa fata facea pisul dupa ce se trezea la pranz si seara inainte de culcare. Misterul s-a desfasurat toata saptamana, la gradi fiind convinse ca fata-i racita si ca eu sunt indiferenta pana cand in timpul cinei Alex ma anunta ca face pipi. Eram mai nervoasa si i-am replicat imediat ca suntem la masa si ca nu facem pipi pana nu terminam, ea mai sta un minut si-mi spune : "sunt foarte murdara pe maini, trebuie sa ma spal" cu toate ca o spalasem inainte de masa. Atunci mi-a picat fisa urinatului asa de des de la gradi, pe ea o interesa spalatul pe maini ca ratza si cum asta o putea face des doar daca o atasa mersului la olitza. Am descurcat si itzele povestei asteia lasand-o acasa la bucatarie sa se spele cat vrea la chiveta si nu a trecut inca o saptamana ca i-au aparut niste bubitze pe degete si manutze. Eram convinsa ca-i din cauza ca pune mana pe tot felul de garduri dar la doctor din prima am fost intrebata: cat de des se spala cu sapun? Eu cu inima mare si bucuroasa foc de asa ratza spalatoare de fata spun ca se spala foarte des, la gradi la fel si ...doctorul imi spune: pai tocmai asta-i problema, ati declansat o alergie din cauza degresarii asa de brutale ale mainilor unui copil asa de micbanghead
Asa ca acum ne spalam cu foarte putin sapun inainte de masa, doar clatim cu apa dupa masa si la baie seara nu dau cu sapun pe maini ci doar usor pe corp.
Deci sapunul poate si nociv daca se aluneca in extrema cealalta.

De vindecat doctorul ne daduse Elocom, am considerat ca ar fi mai bine sa incerc intai cu galbenele si propolis si am avut dreptate, bubitzele au trecut un pic mai greu, ne-au trebuit cam 2 saptamani dar au disparut. Acum seara, inainte de culcare mai dam cu un strat superficial de crema pentru ca varfurile la cateva degetzele sunt foarte uscate. Si la Suceava eram plina pe manutze de bubitze, chiar ma temeam sa nu creada fetele ca avem cine stie ce boala contagioasa...acum avem manutzele fine la loc.
MNiko
Postat: Sunday, May 4, 2008 9:37 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Bine ca ati rezolvat problema Nico. E bine de stiut ca sapunul poate fi nociv pt manutele lor.
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, May 4, 2008 9:42 PM

MNiko wrote:
Bine ca ati rezolvat problema Nico. E bine de stiut ca sapunul poate fi nociv pt manutele lor.

Noi am aflat intamplator, cred ca daca nu mergem la medic eram convinsa ca-i de pe vreun gard iritata. Acum, sincera sa fiu si mie mi se deshidrateaza mainile de la sapun si de aceea ma dau cu crema, daca ne gandim cat de des se spala copii nostri pe manutze fara nici o crema de protectie cum sa nu se irite?
Ely
Postat: Monday, May 5, 2008 12:07 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Nico bine ca a trecut si ca sunteti bine.Eu o spal cu gel de baie pentru bebei si acasa o spal la bideu nu stiu cum sa-i zic mai bine ,in tara nu am vazut ca sunt, poate blocurile nou construite sunt prevazute cu asa ceva .Este bine ca nu trebuie sa o ridic la chiuveta.
Kiki
Postat: Monday, May 5, 2008 7:16 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
I-am luat lui Dav suport ca sa ajunga la chiuveta, prin urmare azi dimineata cand s-a trezit, s-a infiintat motz la baie si s-a spalat singur pe maini si pe fatza. A vrut Luci sa il ajute si a zbierat la ta-su: Nu tati, Dabid pala singul! yes yes (Nu tati, David se spala singur)
MNiko
Postat: Monday, May 5, 2008 7:20 AM

Ce independenti sunt ei cateodata!

Bravo David.bravo
g_nicoleta2000
Postat: Monday, May 5, 2008 7:57 AM

Bravo David!!cool baiat mare, ce mai!
Kiki, crezi ca era nevoie de traducere? ai uitata ca suntem experte in limbajul asta?
Kiki
Postat: Monday, May 5, 2008 9:23 AM

Miha, Nico, va multumim! Ei, stiu ca nu era nevoie sa traduc, dar asa m-am obisnuit, ca mai am prietene fara copii, care nu inteleg mare lucru din ce zice fi-miu ras si mereu trebuie sa traduc! banghead
MNiko
Postat: Monday, May 5, 2008 9:36 AM

Kiki wrote:
Miha, Nico, va multumim! Ei, stiu ca nu era nevoie sa traduc, dar asa m-am obisnuit, ca mai am prietene fara copii, care nu inteleg mare lucru din ce zice fi-miu ras si mereu trebuie sa traduc! banghead

Macar e vorba de prieteni fara copii. Sotul meu din cauza ca sta doar duminica acasa nu o intelege mai deloc pe Cristina. A invatat si el expresiile "uzuale', dar daca zice ceva nou...trebuie sa fiu pe faza sa traduc ca fata poate ca cere o jucarie sa se joace "de-a papa" cum spune ea si el intelege ca ii e foame si o pune la masa.
katy_lumika
Postat: Monday, May 5, 2008 9:39 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Bravo, Davu', esti un baietel independentpupici pupici
sousourel
Postat: Monday, May 5, 2008 7:14 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Davthumright bravo esti dulce, dulceflowers

Nico, sapunurile/ gelurile pe baza de plante nu sunt oare mai putin agresive? Ma refer mai ales la cele care nici nu fac asa multa spuma.....pupici
Kiki
Postat: Monday, May 5, 2008 7:26 PM

Katy, Mada, pupici de la Dav! pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed