Spalatul pe maini

Options Spalatul pe maini
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, April 4, 2008 1:19 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
Spalatul pe maini este una dintre cele mai importante rutine cu care copilasul vostru trebuie sa se obisnuiasca.

Cum il invatam sa se spele pe maini
MNiko
Postat: Friday, April 4, 2008 1:27 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Eu am foosit tehnica imitatului. Ma spal mereu pe maini cand se spala si ea si cand mi se pare ca nu face corect o mai spal si eu sa-i arat.
Solutia aceea de care se spunea in film ca se foloseste fara apa eu o port mereu in geanta si o folosec atat pentru mine cat si pentru Cristina atunci cand suntem in locuri publice fara acces la apa si sapun.
georgy_adinutza
Postat: Friday, April 4, 2008 1:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Pe Adina am invatat-o sa se spele pe maini cum vine de afara si mai ales acum de cand o are pe surioara . Mai nou odata cu spalatul pe maini o pun sa se spele si in nas , deoarece mi-a spus cineva (medic) ca in nasuc sunt practic cei mai multi microbi si praf atunci cand vii de afara .In parc avem cu noi servete umede .
sousourel
Postat: Sunday, April 6, 2008 5:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Victor a invatat ca si Cristina spalatul pe maini si insista sa il faca singur si neasistatras Am o intrebare: cum faceti sa ajunga la chiuveta? Noi deocamdata folosim doar robinetul de la vana.
Kiki
Postat: Sunday, April 6, 2008 5:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
sousourel wrote:
... Am o intrebare: cum faceti sa ajunga la chiuveta? Noi deocamdata folosim doar robinetul de la vana.

Si noi la fel!

Am vazut totusi ca sunt inaltatoare de plastic de maxim 20 cm inaltime care permit copilasilor sa ajunga la chiveta, dar mie imi e sa nu cada de le el, la cat de zbantuit e! Plus ca toata ziua ar sta la chiuveta si l-as schimba de o suta de ori pe zi, ca se balaceste des la cada si e ud fleasca!
delfinasa
Postat: Sunday, April 6, 2008 8:41 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Exista scaunele joase cu suprafata antiderapanta pe care se pot sui picii la spalat pe maini...noi n-avem inca, o iau in brate, o urc pe marginea chiuvetei (care la noi e destul de lata) si asa ne spalam pe maini la baie...la bucatarie o urc pe scaun si ajunge la nivelul robinetului, ii pun sapun si gata.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, April 6, 2008 8:49 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Kiki wrote:

Si noi la fel!

Am vazut totusi ca sunt inaltatoare de plastic de maxim 20 cm inaltime care permit copilasilor sa ajunga la chiveta, dar mie imi e sa nu cada de le el, la cat de zbantuit e! Plus ca toata ziua ar sta la chiuveta si l-as schimba de o suta de ori pe zi, ca se balaceste des la cada si e ud fleasca!

Sa nu faceti greseala sa cumparati, noua ni se intampla des sa mai dam si apa pe dinafara banghead banghead banghead , norocul nostru ca functioneaza sifonul de pardoseala, altfel ne-ar injura vecinii
MNiko
Postat: Sunday, April 6, 2008 9:03 PM

sousourel wrote:
Victor a invatat ca si Cristina spalatul pe maini si insista sa il faca singur si neasistatras Am o intrebare: cum faceti sa ajunga la chiuveta? Noi deocamdata folosim doar robinetul de la vana.

Eu pun un lighean cu fundul in sus(nu ajungea totusi asa de bine) sau am mai pus un tamburel de bucatarie, sau momantan am pus doua cutii de tabla care sa dadeau la oferta la Calgon. Cand va mai creste o sa revin la metoda cu ligheanul ca aceluia ii gasesc usor loc sub chiuveta ca sa nu ma impiedic de el cand intru in baie.
sousourel
Postat: Wednesday, April 9, 2008 9:05 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Kiki wrote:

Si noi la fel!

Din nou nu pot decat sa subscriu 100%ras Mniko, esti curajoasa. Mie si frica sa-i arat ca se poate asa cevacry
leut
Postat: Wednesday, April 9, 2008 9:42 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Lui Alex i-a intrat in reflex ca atunci cand intram in casa sa mergem si sa ne spalam pe maini. Dupa masa la fel si ori de cate ori se murdareste pe maini. Am un scaun in baie, pe care-l folosesc si pentru momentul in care o spal pe dintisori. S-o vedeti cum isi sufleca manecile si striga dupa noi ca-i murdara!ras
MNiko
Postat: Wednesday, April 9, 2008 9:58 PM

sousourel wrote:

Din nou nu pot decat sa subscriu 100%ras Mniko, esti curajoasa. Mie si frica sa-i arat ca se poate asa cevacry

Sa-ti spun atunci ca a fost o perioada in care o tineam pe marginea cazii? Dar atunci recunosc ca eram tot timpul cu o mana pe spatele ei de frica sa nu cada. Am noroc ca Cristina are un simt deosebit al stabilitatii. Ea nu se urca pe ce se misca, pe ce i se pare ca se va misca, si in plus de asta se tine extraordinar de bine daca simte ca se dezechilibreaza. A cazut ea de pe cutiile alea de pe care sta, si mai usor si mai rau, dar asa s-a invata exact in ce loc sa urce si sa nu se mai apuce de dansat acolo. Acum nu mai avem probleme.
Darria
Postat: Thursday, April 10, 2008 3:09 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Am noroc ca este o ratusa, adora apa. A invatat prin imitatie.

sousourel wrote:
Am o intrebare: cum faceti sa ajunga la chiuveta? Noi deocamdata folosim doar robinetul de la vana.

Asa cum au spus mamicile pana acum, sunt scaunele(fara spatar). Scaunelul ce-l folosim e stabil, suporta 100 kg(cel putin asa scrie pe el) si este usor de folosit. In baie are acces doar in prezenta mea.
uite modelul:

Darria attached the following image(s):
8101194[1].jpg

celena
Postat: Friday, May 2, 2008 1:54 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/8/2008
Postari: 240
Noi avem un scaunel micut din lemn, suficient de lat, se urca pe el si se balaceste in chiuveta. tot pe el sta si cand o incalt sa plecam afara sau cand ne spalam pe dinti (il plimb eu de colo colo). Am auzit la cineva care are un baietel cu 1 luna mai mare decat Ioana ca i-a confectionat un tamplar un fel de scaun cu trepte pe care copilul a invatat de mic sa se catere si sa se spele pe maini.
crista
Postat: Friday, May 2, 2008 2:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Eu am o fobie, nu suport sa am mainile murdare, pt mine inseamna murdare si daca dau mana cu cineva sau daca deschid de vreo 3 ori usa ras n-am ce face e fobia mea, pe care sigur i-am insuflat-o si la David. ras
La baie isi i-a scaunelul sa ajunga la chiuveta, si se spala pana la coate cu tot cu bluza altadata. ras
Lilly of the valley
Postat: Friday, May 2, 2008 6:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Darria,acest model il acem si noi, doar ca e pe roz, e cea mai proasta achizitie pe care am putut sa o fac, e safe din p.d.v. al stabilitatii, dar stai sa creasca, sa nu-i fie frica de intuneric, sa-l care cu ea peste tot, la geam, la chiuveta, sa se cocoate pe el, apoi pe rafturi .... uff ,cred ca in curand va lua drumul spre tzara, cica sta bine galeata cu aparas
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed