Somnul copilului

Options Somnul copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Saturday, July 8, 2006 2:14 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
mihaela75 wrote:
Eu nu stiu ce sa mai fac Daria mea numai pe burtica doarme, cum o intorc,cum se trezeste si urla.Nu mi-e teama ca se sufoca fiindca ridica bine capul si intoarce fata cand la stanga cand la dreapta,dar nu stiu daca e normal sa doarma pe burta cate 6-7 oreuffeu n-as putea.Si sa vezi ce relaxat doarme whatuneori o intorc si nu se trezeste dar f. rar am norocul asta.Ai vostri au dormit pe burta asa de mici? uff

Sasha de cateva zile, doarme la fel. Numai pe burtica si daca incerc sa o intorc, macar pe o parte...vaiii de urchiusele mele.

Si eu ma intreb oare cum poate sa doarme ore intregi numai pe burta...dar daca ea se simte bine si ii place, asta e. Noi acum am luat-o la noi in pat ca mi-e frica sa nu se sufoce in timpul somnului, noaptea. Pana cand o sa se poata intoarce singura de pe burta pe spate ( ca acum ii e cam greu ) o sa doarma cu noi. Alintata lu` mama!angel
Miri
Postat: Saturday, July 8, 2006 10:01 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Taki, stai linistita ca nu o sa se sufoce!Ei stiu sa-si intoarca singuri capul,de pe o parte pe cealalta,cind dorm pe burtica,chiar daca inca nu au ajuns la performanta de a se intoarce de pe burta,pe spate.pupici
Miri
Postat: Saturday, July 8, 2006 11:48 AM

Nico,am gasit de la "PlantExtrakt"un produs din tei argintiu,100%natural.Sa vedem daca va dormi mai linistita printesa dupa ce il administrezuff
Vesna
Postat: Saturday, July 8, 2006 12:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Kiki wrote:
De vreo doua zile, dumnealui nu mai vrea sa doarma in timpul zilei plans Deloc. mai fura cate un sfert de ora si atat. E rupt de oboseala seara. Ati vazut si voi cum a adormit in premergator. Azi statea in fund in tarc si i se inchideau ochii. Cand l-am mutat in patut, tragea de gratii ca sa se ridice in picioare.

Oare de ce? Fetelor, cu bebei mai mari, au trecut si copilasii vostri prin crize din astea?

Da, Kiki, si Razvan mai are cateodata acest prost obicei. Pica de somn, dar nu vrea sa se culce, e prea interesat de ceea ce e in jurul lui. Daca se intampla afara un episod dintr-astea, e cam nasol, ca incepe sa se maraie, sa nu mai vrea sa stea in carut, sa se agite...Din pacate, daca nu doarme ziua decat foarte putin, nici noaptea nu doarme prea bine.

In general, Razvan doarme cam 11-12 ore/noapte, mai putin a dormit cand au fost caldurile mari afara (cate 8-9 ore), si ziua inca vreo 2-3 ore, in general in 2 reprize.

Nico, o sa caut si eu ceaiul de care zici, ca si Razvan a inceput sa se trezeasca peste noapte, nu stiu exact daca or fi dintisorii sau altceva (de exemplu, bratele mele, care sunt mult mai placute decat patutul tare uff ), dar cert e ca se ridica in fund si incepe sa planga, iar eu sufar tare de somn si nu sunt de acord cu trezirile astea peste noapte (cam de 2-3 ori/noapte).
mihaela75
Postat: Saturday, July 8, 2006 3:16 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
taki wrote:

Noi acum am luat-o la noi in pat ca mi-e frica sa nu se sufoce in timpul somnului, noaptea. Pana cand o sa se poata intoarce singura de pe burta pe spate ( ca acum ii e cam greu ) o sa doarma cu noi. Alintata lu` mama!angel

Taki, eu am facut un experiment,cam sadic dar am vrut sa ma conving ca nu se sufoca.Cand dormea am prins-o de nas si i-am inchis gura sa vad ce face.Dupa cum ma asteptam creierasul a dat comanda si bebica a intors capul.Deci lipsa de oxigen ii face pe bebei sa intoarca capul chiar si in somn,deci daca nimereste cu nasul in saltea o sa intoarca singura capul,stai fara grija.Daca te lasa inima poti sa incerci si tu experimentulras
taki
Postat: Sunday, July 9, 2006 4:10 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
mihaela75 wrote:

Taki, eu am facut un experiment,cam sadic dar am vrut sa ma conving ca nu se sufoca.Cand dormea am prins-o de nas si i-am inchis gura sa vad ce face.Dupa cum ma asteptam creierasul a dat comanda si bebica a intors capul.Deci lipsa de oxigen ii face pe bebei sa intoarca capul chiar si in somn,deci daca nimereste cu nasul in saltea o sa intoarca singura capul,stai fara grija.Daca te lasa inima poti sa incerci si tu experimentulras

O sa-l incerc si eu uff ras sa vad cu ochii mei reactia.

Dar, pana una, alta, tot cu noi doarme ca. chiar mi-e frica...mai ales cu moartea asta subtila. Am citit pe aici, pe undeva ca pana la 4 luni e pericolul mare, dupa aia ...se descurca singurica.

fdianamaria
Postat: Sunday, July 9, 2006 9:52 AM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
chiar ma uitam pe poze zilele astea si am observat ca puiul meu doarme pe burtica de la vreo 2 luni sau schiar mai repede. Pana la Botez il puneam doar pe-o parte iar apoi l-am pus chiar eu pe burta. Am auzit de la mai multe mamici de aici ca si ele au facut la fel si acum bebe doar asa doarme (ca o placintutza lipita de pat)
Nu se sufoca (ma gandesc ca nu le dati perna...nu?) fiindca instinctul de supravietuire e prezent (exact ca in experimentul Mihaelei)
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, July 9, 2006 12:28 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Miri, la noi teiul argintiu nu prea a avut efect, l-am incercat si pe ala. Sper sa ai mai mult succes.
Vesna, sedokids nu este ceiut ci este siropel, asa ca vezi ce anume cauti prin farmacii.

Noi avem nopti bunicele acum cu toate deranjamentele produse de lapte. Ne-a dat medicul homeopat niste granule mici de tot care calmeaza digestia, cresterea dintisorilor.. sper sa nu mai maraie ca parca iar sunt gingiile umflate.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, July 9, 2006 10:15 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
se gaseste la Helpnet o gama de siropele 100% pe baza de plante pentru diverse chestii... gama aceasta se numeste Erbavita si eu am folosit Calma Baby care este un sedativ usor indicat pentru starile de agitatie din timpul somnului de noapte sau de zi, pentru eruptia dentara... se administreaza cate 3 ml de 1-3 pe zi, in functie de nevoie... eu ii dau lui fi-miu (domnul Pepsi, asa il numim mai nou) de regula seara, in biberon si uneori cchiar il linisteste... incercati, poate va ajuta...
am mai9 folosit tot din aceasta gama siropul Lass Baby, laxativ foarte eficient pt copii, inclusiv sugari, tot numai pe baza de plante.

unde se gaseste acest sirop sedokids ca ma intreseaza si pe mine iar pe net, in goole, nu imi gaseste nimic...uff
Miri
Postat: Sunday, July 9, 2006 10:18 PM

Multumesc de info!pupici
Deocamdata,dupa prima noapte cind se pare ca nu prea a avut efect teiul argintiu(o fi stiut Nico ce ziceoare )parca azi-noapte s-a trezit doar de doua ori!Mai testam vreo citeva zile si daca nu e nicio imbunatatire,schimbam produsul!
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 10, 2006 2:37 PM

Andismom, stiu si de Calma baby, este bunut mai ales daca bebe este mic si are colici. Dar este 300000 in loc de sedokids care este 100000lei; unul este italian , altu-i romanesc.
cauta-l la www.pronatura.ro
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, July 11, 2006 11:06 AM

Nivel: Senior

Postari: 5089
Nicoleta, oi fi io dusa rau de tot cu capu' da' pe site-ul ala gasesc numai ceva despre natura si parcuri, rezervatii naturale... poate imi dai link direct pe produs? te rog frumos!
in alta ordine de idei sunt exasperata... fi-miu a inceput de pe la 4 luni sa doarma noaptea adica sa nu mai ceara biberon peste noapte (eventual uneori ceai sau apa daca ii este cald) si a avut cateva nopti in care a dormit bine... adica de pe la 22:00 pana pe la 05:00, maxim 06:00, fara foiala si cerut suzeta...insa, in cele mai multe dintre nopti, este un calvar dormitul cu el in camera! se foieste non-stop, se trezeste, plange, incepe sa gangureasca, mormaie... nu poti dormi langa el sub nici o forma!
azi noapte de ex. nu am inchis un ochi de la 3 jumate pana dimineata! ii dau calma baby in fiecare seara si nu are efect! a avut pana acum cateva nopti si acum nu mai are! bolnav nu este, nu ii ies dintii, mananca bine (230 ml lapte cu cereale), este imbracat lejer, nu il strange nimic... ce o fi avand nu stiu!!!banghead banghead banghead banghead banghead banghead banghead banghead
simt ca sunt gata sa cedez... azi era sa lesin de vreo 2 ori prin casa... sunt atat de epuizata ca nu mai stiu ce sa fac...
aveti ceva sfaturi?
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, July 11, 2006 1:01 PM

Mea culpa Andismom! este www.pro-natura.ro dar am intrat si eu pe pagina si am vazut ca produsul nu este introdus inca pe site.
In Bacau este la orice farmacie naturista si de asta sunt mirata ca nu-l gasiti. Face parte dintr-o gama noua de produse pentru copii pe baza de miere.
Imi pare rau ca aveti asa probleme, si noua ni se mai intampla sa avem nopti proaste dar rar asa ca ma simt mai binisor. Ma gandeam ca ar fi bine sa mergi cu Andrei la un homeopat, poate rezolvati problema somnului si a odihnei in general. Poate doarme prea mult ziua...
Somnic usor.
Miri
Postat: Tuesday, July 11, 2006 10:16 PM

Sarei ii merge bine cu teiul argintiu!yes Il pun in sticluta cu ceai si il be fara probleme.Se mai trezeste de maxim 2 ori in cursul noptii,dar pentru 1-2 minute,sa beau un pic de ceai sa sa o ia pe suzi,in rest ....liniste.Nu se mai foieste si nu se mai agita,ca pina acum,de eram cheauna de cap dimineatabanghead
Parca si peste zi doarme mult mai bine:se trezeste la 6 pentru papa,apoi mai adoarme pina pe la 8 si inca doua ture de somnic sanatos:de la 11-13 si 16-18.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, July 12, 2006 1:42 PM

Sara, ma bucur ca in sfarsit dormi tun fara maraieli. Ingerasii sa te pazesca de vise rele.
pupici de la Alexandra
pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed