Somnul copilului intre 2 si 4 ani

Options Somnul copilului intre 2 si 4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Friday, March 19, 2010 5:47 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Ne trezim la 8 dimineata toti , , scoala de la 9 la 3:15 . La 7 incepem rutina de nani ( special time doar cu mine - poveste , cantat , imbracat in pijamale , spalat pe dinti ) , la 7:30 aprindem lumina de veghe si gata , in max 20 min e nani pa !
marimar
Postat: Wednesday, November 24, 2010 10:28 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
BUNA
ALEXIA DE CAND SA MICSORAT ZIUA NU MAI DUARME DELOC LA AMIAZA,ASTA VARA ERA UN CHIN SA O FAC SA ADUARMA SI UNUL APOI SA O TREZESC,ADORMEA NUMAI CERTATA SI AMENINTATA CA NU IESE AFARA,NU A MERS CU CITITUL CA VROIA EA CARTEA,LA DESENE CANTA SI DANSA,IAR ACUM DE CAND SE INTUNECA LA 5 NICI NU MA MAI CHINUI SA O ADUARM,CA PE LA 8-8 JUMATE ADUARME EA SINGURA LA DESENE CU NELIPSITUL BIBERON DE LAPTE SI SE MAI TREZESTE DIMINEATA PE LA 7 JUMATE-8, ARE ZILE CAND DUARME PANA LA 10(ASTA MA MAI SPERIE SI O CONTROLEZ REPEDE SA VAD SA NU AIBA CUMVA CEVA)
oanamaria
Postat: Wednesday, January 12, 2011 3:14 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Stefan doarme singurel dupa-amiaza cam 1-2ore ,il pun in pat ,inchid usa si doarme.
Noaptea e disperat sa doarma cu mine si asta se si intampla ca si mie imi place sa dorm cu el.Mi-ar fi placut sa adoarma singur si noaptea si apoi sa ma bag eu in pat langa el.
Noi de vreo 5luni am renuntat la patutul lui de bebe in care dormea singur si ziua si noaptea si am luat pat normal si de atunci nu mai doarme singur noaptea.
Ana
Postat: Wednesday, January 12, 2011 6:41 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
La noi e asa trezirea pe la 8-8:30 dupa care somnul de amiaza il face in jur de 13:00 pana pe la 15:30,cateodata il prinde si ora 16:00....doarme in pat de o persoana singurel in camera lui,cat a fost bolnav l-am luat in pat langa noi si probabil de bolnav ce a fost a stat in rest daca se mai culca intre noi sta maxim juma de ora si zice sa-l duc la el in patut,ca la noi nu are spatiu eu ma intind,taicasu la fel...si pentru el nu mai este locras si stie ca patutul lui e spatios si se cere sa-l duc.

daca imi aduc bine aminte cam la 1 an si 5 luni l-am mutat in pat de o persoana cu aparator.
oanamaria
Postat: Friday, April 6, 2012 8:33 AM

De 2 seri Stefi doarme singurel in camera lui si-i place .Prima seara a plans ,m-am dus l-am linistit ,am mai vorbit ,l-am asigurat ca sunt in camera alaturata si-l aud si daca are nevoie de ceva sa-mi spuna si vin imediat ,pupaceala si gata .
Era un stres asta cu dormitul ca nici nu mai era confortabil patutul fiind lat de 90 cm ,eu cu burtica mea il inghesuiam si tot asa ,plus ca vine bebelusa si trebuie sa dorm cu ea in camera cateva luni .
Sunt multumita ca am reusit!yes dance
kali
Postat: Friday, April 6, 2012 8:47 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Felicitari barbatelului! E intelegator si cuminte, puiul...newclap
oanamaria
Postat: Friday, April 6, 2012 9:36 AM

Da este intelegator si cred ca a fost si pregatit sa renunte la inghesuiala lu'mami ras .
Am mai incercat acum cateva luni si nu a stat in patut a venit si a plans la usa camerei unde ma prefaceam eu ca as dormi ,doar il incercam in perioada aia sa vad ce zice si se jelea de mama-mama .
PrincessLilou
Postat: Thursday, May 3, 2012 6:36 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
Noi dormim maxim 10 ore pe noapte. e deja record mondial daca atingem vreodata 11 ore.

Ne trezim la 6. venim in pat cu mai si tati. mai motaim jumate de ora sau pur si simplu ne uitam la stele in liniste, cu Kiki in brate :)
la day care sau acasa, mergem la somn la amiaza vreo ora si jumate doua. Oana, chiar sunt suprinsa ca la voi nu se recomanda somnul dupa amiaza. aici e peste tot la day care si gradi cu program prelungit. in plus si eu imi aduc aminte ca faceam 2 ore nani dupa amiaza pana pe la 10 ani ras

apoi seara, dupa carticica, spalat pe dinti mergem la nani de obicei pe la opt mai nou. dar nu adoarme imediat. mai trece vreo jumate de ora sic
georgyana
Postat: Thursday, May 3, 2012 7:01 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
noi dormim fara mami de la 1 anisor doarme cu nikolas in camera se trezeste pe la 8:30-9:00 apoi dupa-amiaza facem iar nani vrea singur cand simte oboseala dar dormim nu ne incurcam si 3 ore ..seara nu ne trezim deloc ..am crescut el oricum a fost un bebe cuminte si linistit ...iar de o saptamana off-topic facem la olitayes invatam repedetopai
alimami
Postat: Thursday, May 3, 2012 7:04 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Eu am o pitica destul de activa, nu prea doarme nici la cresa (desi asa e programul-cu somn de amiaz,intre orele 12:30-14:30).Ne trezim la 6:30, o duc la cresa, acolo doarme sau nu, iar noaptea ma straduiesc sa o culc pe la 21. Ii spun de vreo 3 ori Scufita Rosie, de vreo 3 ori Capra cu 3 iezi, eu pic de somn, ii dau lapte, il bea,mai vrea,ii mai dau,vrea pishu,o sterg,isi ia nush ce jucarii in pat, dormim pe ele, apoi vrea in patutul ei,apoi iar in patul mare............ adoarme destul de greu.
Ana
Postat: Thursday, May 3, 2012 9:52 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Alimami asta e asa pentru ca te lasi condusa de ea,la asa o varsta ar trebui sa inteleaga ca somnul e somn si joaca de asemenea.
eu nu a-si permite asa ceva la copii mei,pai daca esti mancat,schimbat,si e ora de somn incetam orice alte activitati.

sfatul meu:inpune-te mai mult.computerlove

sper ca nu am fost prea durasorry sorry
Mami_de_gemeni
Postat: Thursday, May 3, 2012 10:10 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna ziua fetelor, pana acum postam numai la Clubul iubitoarele de lucru manual.
Acum insa doresc sa imi impartasesc si eu din experienta de mama a 3 puiuti cu varsta relativ apropiata. Cea mare are 3 ani si 1 luna (acum pe 13), iar cei mici gemeni de 1 an si 8 luni (maine).
Pana nu de curand gemenii inca dormeau la noi in camera, fiecare in patutul lui, iar cea mare in pat singurica.
Acum insa sunt toti in aceeasi camera si pot spune ca sunt foarte multumita. Cand vine ora somnului, 12:30 ~ 13 ora locala de aici, ii asez pe fiecare in patutul lui, trag oblonul sa se faca intuneric in camera si inchid usa dupa mine. Sunt zile cand imi dorm 1-2 ore, zile cand dorm numai 30 minute. Cele mai norocoase zile sunt atunci cand dorm 3 ore.
Si eu cred ca ar trebui sa te inpui putin, pentru a le arata totusi ca nu se poate mereu dupa bunul lor plac.computerlove computerlove
vanina
Postat: Thursday, May 3, 2012 10:59 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Al meu nu mai doarme de vreun an si jumatate la pranz, dar nu face mofturi sau crize din cauza asta, eventual cele specifice varstei sic . Seara nu-l fortez niciodata sa adoarma, pune singur capul pe perna ras
Stiti cumva daca la grupa mijlocie (unde va merge de la toamna) copiii sunt fortati sa doarma la pranz? Sper ca nu... uff

Edit: Alimami, eu nu sunt de acord cu Ana care spune ca te lasi condusa de fetita ta, nu cred ca a-ti lasa copilul sa doarma cand ii este somn inseamna sa nu te impui, de ce trebuie sa fortam lucrurile care vin in mod natural?
georgyana
Postat: Thursday, May 3, 2012 11:34 AM

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
nu judecam pe nimeni fiecare isi creste copilul si il educa dupa cum crede mai bine ...si fiecare cu parerea lui computerlove
roxinthya
Postat: Thursday, May 3, 2012 12:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Fiica-mea baga somn la greu. La pranz e mai greu s-o conving dar pana la urma se rezolva cu un santaj mic sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed