Somnul copilului intre 2 si 4 ani

Options Somnul copilului intre 2 si 4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
KRYS85
Postat: Monday, October 5, 2009 6:00 PM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Daniel se trezeste la 7 dimineata si se culca la ora 13:00 ,iar seara la 22:00 -22:30cel tarziu doarme,asta cat este la gradinita.Pe timpul vacantei de exemplu se culca seara la 0:00-01:00cel tarziu si se trezea dimineata la 9-10:00!!!De amiaz dormea de pe la ora 14-15pana pe la 16!!!
AlexandraL
Postat: Friday, March 12, 2010 10:29 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
De cand am venit in SUA, Ioan doarme bine noaptea, nu se mai trezeste pentru laptic-exceptie noptile in care tuseste. Seara il culcam inainte de 22, in patutul lui de la care am scos grilajul din fatza, si doarme pana la 7-8 dimineata.

Problema este cu somnul de amiaza...in Londra era simplu, manca de pranz, ii dadeam un biberon cu lapte, iar dupa ce il termina ieseam din camera si el adormea. Acum, daca are posibilitatea de a cobori din patut, stau eu langa el pana adoarme, sau il iau in pat langa mine cand vad ca nu merge. Dar si din pat vrea sa plece, desi pica de somn, casca, i se inchid ochii. Eu insist, chiar daca plange, sa il culc. Intr-un final adoarme, astazi dupa o ora de chin, si doarme cele 3 ore obisnuite...

Aveti idei cum sa il fac sa doarma de pranz fara plans si mofturi? Aveti vreo reteta magica...?
Ana
Postat: Friday, March 12, 2010 11:40 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Pune-i grilajul la patutras ras ca nu va mai cobora...si pana la urma va adormipupici ...
crinutza77777
Postat: Saturday, March 13, 2010 10:49 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/1/2009
Postari: 797
Alexandra si noi am patit la fel cand am dat grilajul jos si mai,mai ca i l-as fi pus inapoiuff Si pentru ca n-am avut nici o reteta magicasic stau si ma rog si acum de el sa faca nani.Cateodata se urca singur in pat si adoarme,in alte dati se joaca prin casa pana seara la ora 6 si atunci e atat de obosit incat si daca as trage de el sa nu adoarma si tot n-as avea ce-i face.Avem si un joc al nostru care se pare ca tine ,cateodataras Eu ma prefac ca dorm langa el,iar el dupa cateva clipe de liniste,se trezeste si se intinde:"Ih,ih,culat obert,mami domi pic tu"(Robert s-a sculat,mami tu mai dormi un pic).Acum cateva zile,eu dadeam de zor cu sforaitul sa-l pacalesc si Robert adormise pe jos in mijlocul camerei dupa numai 2 "culaturi"ras Eu zic sa insisti intr-un fel sau altul.pupici
AlexandraL
Postat: Monday, March 15, 2010 10:41 PM

Pana la urma i-am montat din nou grilajul, pt ca domnisorul avea obiceiul sa coboare noaptea din pat, dar doar cu picioarele, si sa doarma asa, jumatate in patut si jumatate pe jos banghead
snowdrop
Postat: Monday, March 15, 2010 10:55 PM

Intrat: 3/26/2007
Postari: 1462
Locatia: Ro. Bzzzz
hohot Mititelul! Sa inteleg ca ati rezolvat si problema somnului de pranz?

Somnicul de pranz noi il faceam cu rulourile coborate, deci in intuneric. Am avut o problemuta cand l-am dus la cresa, acolo nu voia sa doarma. Acum pica rupt la gradi sau acasa ... Are program baiatul meu!dance
crinutza77777
Postat: Tuesday, March 16, 2010 3:23 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/1/2009
Postari: 797
Cunoastem si noi Alexandrahohot hohot Si Robert obisnuia sa se dea jos noaptea dar se trezea de-a binelea,isi lua paturica si perina si venea peste noi,unuia ii punea perina pe cap peste celalalt punea un colt de paturica iar el adormea pe la jumatatea drumuluiras
Andreea&Ariana
Postat: Tuesday, March 16, 2010 4:49 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 3801
Locatia: langa comorile mele
Si eu care credam ca numai a mea,imi face mofturi la somnul de amiaza ras .....de la 13.30-14,ma chinui cu ea sa o adorm,si mangaiata si scarpinata si leganata si certata,incercat toate metodele posibile,nimic nu da rezultate banghead banghead .....abia pe la 15.50-16,adoarme!
De dormit imi doarme in jur de trei ore.....dar de cele mai multe ori o trezesc eu,ca e deja seara(in jur de ora 19),iar ea nu ar da nici un semn ca vrea sa se trezeasca!
Daca nu as tine,atat de mult la somnul de la pranz,zau ca nu m-as mai chinui atat de mult cu ea uff !
AlexandraL
Postat: Tuesday, March 16, 2010 4:59 PM

Andreea, te inteleg perfect. Pe mine ma enerveaza ca daca adoarme asa tarziu, se si trezeste tarziu, deci seara foarte greu il pun la nani...nici nu stiu cum sa procedez, ca daca incerc sa il scol la pranz mai repede decat isi face el somnul, e morocanos, plange, nu ma inteleg cu el. Trece si printr-o perioada mai dificila, cu multe mofturi banghead
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, March 17, 2010 5:08 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Alexandra, sunt americani care prefera sa culce copii foarte devreme seara, in jur de 7 seara tocmai ca sa evite circul somnului de la amiaza. Si noi am scos de multa vreme somnul pentru ca-l facea foarte tarziu, se trezea la 5 seara si ar mai fi dormit daca nu o trezeam, apoi statea pe capul nostru pana la 10 30. Mai vorbeste cu alte mamici din jur despre somnul la amiaza si vezi daca nu vi s-ar potrivi si culcatul seara mult mai devreme. Oricum vei observa ca va dormi la fel de mult ca si cu somnul la amiza la un loc. In schimb va fi mai matinal, nu cred ca va dormi mai mult de 11 ore deci inainte de 7 dimineata vei avea parte de un copil treaz.
Noi compatibilizam perfect cu un asa program mai ales ca nu avem o viata de seara foarte activa. Si am marea multumire ca prinde cel mai odihnitor somn adica cele 3 ore dinainte de 12 noaptea cand organismul are cea mai mare putere de refacere.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, March 17, 2010 5:46 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Desi sigur am mai scris pe undeva ....

Noi imediat dupa ce am implinit 2 ani , am scos somnicul de amiaza ! Aici nu se culca piticii de amiaza, deci dupa 2 luni de chinuit doamnele educatoare cu fitzele mele, am renuntat !
Maria doarme de la 8 seara ( la 7:30 e in pat ) , pana la 8 dimineata. Consider ca e suficient , cu 2 ore peste cele 10 ore de somn recomandate copiilor de peste 2 ani !
Fluturas
Postat: Wednesday, March 17, 2010 11:21 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
oana,si daca vreodata e nevoie sa plecati seara undeva cu maria,cum reactioneaza ea?nu e somnosroasa,mofturoasa??
eu am zile si zile,cand stiu ca seara avem de mers undeva sau in weekend cand iesim cu siguranta,ii culc de amiaza.cat am fost singura cu ei nu ii culcam si seara la 8 picau de somn si dormeau pana dimineata la 7:30-8.
mie personal imi place mai mult orarul lor fara somnul de amiaza,dar noi fiind foarte activi seara,mai ales acum ca se incalzeste afara si se si lungeste ziua trebuie neaparat sa dormim de amiaza
Mela
Postat: Friday, March 19, 2010 11:47 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
la noi nu se doarme in timpul zilei din anul 2 de gradi,cred ca am mai mentionat si eu pe-aici.
deci Lara nu doarme de amiaza de un an,seara o pun la somn inainte de 8:30,la ora asta trebuie sa o vad dormind adanc;dimineata o trezesc la 7:30.programul e valabil si pentru Mihaita,cu diferenta ca el doarme o ora la amiaza si se trezeste singur dimineata,la ora 7.
pe timpul scolii nu avem program de iesit seara din casa,tocmai pentru ca sa se odihneasca ei destul,in vacante e altceva,ajungem uneori sa ne culcam intre 9 si 10 seara.
Maria & Mario
Postat: Friday, March 19, 2010 12:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Fluturas, nu e motzocoasa deloc ! Uneori sambata , cand avem musafiri , sta pana cade rupta de somn pe canapea ! Sau ex astazi , abia asteapta Dansez pentru tine .... alcool Nu face urat de la oboseala daca ii schimbam rutinas ! Adorme in masina etc !

Asta e programul care e recomandat tuturor copiilor de peste 2 ani aici .... si la noi functioneaza de minune !
Mela , dance
Fluturas
Postat: Friday, March 19, 2010 3:44 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Maria & Mario wrote:
Fluturas, nu e motzocoasa deloc ! Uneori sambata , cand avem musafiri , sta pana cade rupta de somn pe canapea ! Sau ex astazi , abia asteapta Dansez pentru tine .... alcool Nu face urat de la oboseala daca ii schimbam rutinas ! Adorme in masina etc !

Asta e programul care e recomandat tuturor copiilor de peste 2 ani aici .... si la noi functioneaza de minune !
Mela , dance

esti norocoasa,ai mei uneori din cauza oboselii fac urat,desi nu de fiecare data.la scoala ce orar are??
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed