Somnul copilului intre 2 si 4 ani

Options Somnul copilului intre 2 si 4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
leut
Postat: Monday, March 16, 2009 1:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Nico, stau si ma uit la poze si-mi imaginez cum ar fi dormit Alex cu Kita sau Mitzi...
Alexandra e o scumpa! N-am putut sa nau observ aparatul Salin, cel pe care-l am si eu. AM vazut ca i l-ai pus aproape de Alez. Eu il tin la un metru si jumate'...n-o dereanjeaza?
Noi dormim dupa gradi, de pe la 13 pana pe la 15 si ceva iar seara adoarme pe la 21-21 si jumate si sunt multumita. sic
Laura
Postat: Monday, March 16, 2009 2:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Alexandra, foarte simpatic dormiti, tu si pisica. angel coeur hearts pupici

Eu aici nu ma pot lauda, dimpotriva, vorbesc cu tristete despre somnul lui Alex. Se culca pe la 22.30-23 si se trezeste pe la 7.30-8. In acest interval, scanceste de cateva ori,ma striga, se moftureste, se trezeste la pipi si chiar daca nu sta mult in stare de veghe, faptul ca ma trezeste de cateva ori pe noapte, e destul de frustrant si uneori imi pierd firul somnului si stau cateva ore pana reusesc sa readorm. plans maseluta rambo Dimineata sunt cam asa: :171: :171: :171: :177: :177: :177: :180: :180: :180: :168: :183: :169: :103: :104: ...si toate emoticonurile care exprima tristete.

carmenush
Postat: Monday, March 16, 2009 3:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/18/2008
Postari: 968
Locatia: Pietrosita
Laura, si noi suntem in situatia asta. Radu se baga in pat pe la 23.-23.30, si asta dupa muuulte insistente si se trezeste pe la 8.30-9.00. Dupa amiaza, hmmmmm, nu prea mai vrea sa doarma si cand nu il conving avem program de maraieli spre seara, si tot la 23.00 se culca.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, October 3, 2009 1:51 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
mai dorm la amiaza piticii vostri? cat de mult si in ce interval? seara la cat se culca?
Miri
Postat: Saturday, October 3, 2009 2:21 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Andismom wrote:
mai dorm la amiaza piticii vostri? cat de mult si in ce interval? seara la cat se culca?

Buna intrebare!thumright
Sara doarme de pranz chiar in acest moment; de obicei, in vacanta si cand e acasa doarme la amiaza cate 2-3 ore(de la 13-15.30 sau de la 14-16.30 maxim ora 17).
Seara o culc intotdeauna la ora 22, exceptional depasim aceasta ora, intrucat e foarte matinala, la 7.30 e sus!rambo

Acum, de cand merge la gradinitza, imi dau seama ca acolo nu isi face somnul de pranz, asa ca am inceput sa decalam un pic ora de culcare, tindem sa fie 21.30.

La voi cum e?
Azi am avut in vizita un baietel care avea deja 4 ani si care nu mai doarme la pranz deloc, nici acasa si nici la gradinitza!
kali
Postat: Saturday, October 3, 2009 2:49 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Tot acum isi face si Alexia somnul de frumusete.
In timpul saptamanii urmeaza programul de gradi: nani 13-15 si cu ora de culcare seara intre 21-21.30.
In we. se decaleaza programul de somn in functie de ora de trezire- oricum, nu foarte mult.
Desigur ca exista si exceptii cand avem musafiri, mergem undeva anume ori alte situatii "extreme".
ingerash
Postat: Saturday, October 3, 2009 3:18 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Madalina nu doarme deloc ziua,la gradi nu au orar de somn,iar seara la 9,30-10 e in pat la somnic si este matinala la 7 e in picioare,trage de Ionut sa mearga la scoalaras Greu de convins sa doarma macar o ora ziuauff dupa gradinita.
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, October 3, 2009 3:23 PM

hmmm... fetele au nevoie de somn de frumusete, normal!hearts

Pepsi, daca ar fi dupa el, nu ar mai dormi la pranz, are o energie de ne sperie! alcool parca e bagat in priza! seara se culca foarte tarziu, intotdeauna dupa 23:00, uneori aproape de miezul noptii si asta pentru ca de cand sunt insarcinata nu m-am ocupat eu de culcare ci taica-su care il lasa pana tarziu la desene!bataus angry mereu ii spun ca la 22:00 trebuie sa fie in pat dar vorbesc singura!

dimineata se trezeste la ore variate...de la 07 pana la 08 sau chiar peste.

peste zi doarme, cu greu, de la 13:30-14:00-14:30 pana la 16:00, maxim 17:00 dar cred ca nu mai are nevoie de somn.

ce ziceti: este gresit sa scot somnul de la pranz si sa il culc seara mai devreme?scratch oare
Laura
Postat: Saturday, October 3, 2009 3:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Daca e zi fara somn la pranz ( extrem de rar), e zi cu mofturi. rambo Asa ca, respect intotdeauna somnul copilului. Intre 13.30-15.30. Si asta se va intampla cel putin pana la 6 ani. thumright
Miri
Postat: Saturday, October 3, 2009 3:29 PM

Laura wrote:
Daca e zi fara somn la pranz ( extrem de rar), e zi cu mofturi. rambo

Asa e si Sara, daca nu doarme la pranz, sau doarme insuficient: nu ma pot intelege cu ea,e "printesa Miorlau", nu-i convine nimic, si toate astea mai ales dupa ora 18!nervi

Anca, daca Pepsi nu are astfel de toane , atunci eu zic ca e ok sa-i scoti somnul de pranz, daca nu doreste asta. Eu cred ca fiecare copil e unic, are propriul ritm de dezvoltare, propriile nevoi, asa ca nu exista reguli general valabile!Fiecare mama stie ce-i mai bine pentru puiul ei!thumright
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, October 3, 2009 3:33 PM

Miri, eu as incerca sa ii scot somnul dar sunt sigura ca nu ne mai intelegem cu el apoi! totusi, este copil si oboseste repede!
Kiki
Postat: Saturday, October 3, 2009 8:24 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Si Dav inca doarme la pranz cam 2-3 ore. La gradi dorm intre 13 30 si 15 30. Dav se culca primul si se trezeste ultimul...uneori il lasa pana la 4 sa doarma. ras Acasa, sunt zile si zile. Uneori nu doarme deloc dar nici nu e bazait, iar seara nu il apuca 8 in picioare daca nu a dormit. In rest, daca doarme la pranz in jur de 22 - 22 30 e la nani. In week end se trezeste dupa 9 30.

Anca, eu nu i-as scoate somnul de dupa amiaza, indiferent cate surle si trambite ar lua operatiunea asta ras , daca zici ca e foarte marait cand nu doarme. Mai devreme nu va reusi sa se culce seara chiar daca ii scoti somnul de pranz, dat fiind ca are atata energie. uff

Sara, Alexia, ma bucur ca va faceti somnul de frumusete. Miri, sa inteleg ca in sfarsit a ajuns si la voi sa fie somnul somn si nu altceva? sic

Laura, si eu sper sa doarma Dav pana la 6 ani (macar) la pranz. uff E un lucru bun! bravo

Mada, ce activa esti tu. Nicio pauza pentru mami? ras
Miri
Postat: Saturday, October 3, 2009 9:26 PM

Kiki wrote:

Sara, Alexia, ma bucur ca va faceti somnul de frumusete. Miri, sa inteleg ca in sfarsit a ajuns si la voi sa fie somnul somn si nu altceva? sic

Da, mami!Poti sa crezi asta?Mie nici acum nu-mi vine sa cred, ma trezesc de 2-3 ori pe noapte, vin la printesa, o acopar, ma uit la ceas....Deh, obisnuintza, bat-o vina!

Revenind la somnul de pranz, eu nu ma gandesc prea curand sa renuntz la el, pentru ca, de regula, adoarme foarte repede si se trezeste foarte fresh!
Roxie
Postat: Sunday, October 4, 2009 8:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Denisa si Mihnea au acelasi program de somn, pe Denisa nu o las la pranz la gradinita, asa ca vine acasa unde mananca si doarme. Somnul de pranz e de la 14 la 16, sau 15-17, asta cand se culca imediat. Astazi de exemplu s-au culcat la 15 si la 17.30 s-au trezit. Daca ii pun prea devreme la somnul de pranz, nu dorm, se aud hlizeli si galagie de acolo ceva de speriat. Seara nu se culca mai tarziu de 22 (exceptie revelionul, noaptea de inviere si daca mergem la o petrecere unde stam pana tarziu, oricum mai mult de 5 exceptii pe an nu sunt). Uneori ii culc chiar si la 21, depinde la ce ora ne intoarcem din parc. La somnul de noapte nu comenteaza si se culca imediat. Dimineata se trezesc pe la 7-7.30.
Maria & Mario
Postat: Monday, October 5, 2009 5:40 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria de la 2 ani si doua luni nu mai doarme la amiaza ! In schimb seara la 8 ea e in pat - pana dimineata la 8 ! Recupereaza noaptea ce pierde ziua ! dance
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed