Somnul copilului intre 2 si 4 ani

Options Somnul copilului intre 2 si 4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana_nicole
Postat: Thursday, January 17, 2008 3:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
AdrianaC wrote:
Andrei doarme cam 10-12 ore pe noapte si inca o repriza de somn la pranz, cam de 2 ore.

O fi prea mult, prea putin?

Eu zic ca e foarte bine cat doarme Andrei. Bravo! thumright

raly wrote:
Raul doarme de la 9.30-10 seara pana la 7 dim cand merge fratiorul la scoala,apoi nu mai doarme pana la amiaza de la 1 la 3-3.30.Ce ziceti e bine?

bravo , Raul. Programul lui de somn e foarte bun, mami, stai linistita.

Am ajuns sa traiesc ziua si momentul ras cand va scriu ca dormim si noi noaptea bine, mi-e frica parca sa spun "foarte bine". Ufffffff, dupa doi ani... cam mult a durat, ce e drept. Dar am terminat cu maraitul si plansul peste noapte si mai ales cu trezitul la 6 dimineata. Rux se culca acum pe la ora 22 - 22:30 si doarme pana pe la 8 dimineata. La pranz face nani pe la 13 - 14, cam 1 ora sau 2, depinde cat de obosita este. De cateva zile am scos si ceaiul de peste noapte, nu are decat apa la dispozitie. Si cred ca am facut foarte bine, imi pare rau ca nu am procedat asa de mai demult.
Fluturas
Postat: Thursday, January 17, 2008 3:33 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
oana_nicole wrote:

Am ajuns sa traiesc ziua si momentul ras cand va scriu ca dormim si noi noaptea bine, mi-e frica parca sa spun "foarte bine". Ufffffff, dupa doi ani... cam mult a durat, ce e drept. Dar am terminat cu maraitul si plansul peste noapte si mai ales cu trezitul la 6 dimineata. Rux se culca acum pe la ora 22 - 22:30 si doarme pana pe la 8 dimineata. La pranz face nani pe la 13 - 14, cam 1 ora sau 2, depinde cat de obosita este. De cateva zile am scos si ceaiul de peste noapte, nu are decat apa la dispozitie. Si cred ca am facut foarte bine, imi pare rau ca nu am procedat asa de mai demult.

deci mai am de asteptat cateva luni??serios,ca de cand s-a nascut karina,inca nu am dormit o noapte toata intreaga.de multe ori se trezeste si de 5 ori.e atat de greu,dimineata sunt mai obosita decat seara cand ma pun in pat
oana_nicole
Postat: Thursday, January 17, 2008 4:09 PM

butterfly wrote:

deci mai am de asteptat cateva luni??serios,ca de cand s-a nascut karina,inca nu am dormit o noapte toata intreaga.de multe ori se trezeste si de 5 ori.e atat de greu,dimineata sunt mai obosita decat seara cand ma pun in pat

Crede-ma, STIU la ce te referi... Eu asteptam minunea asta dupa 2-3 luni de la nasterea Ruxandrei, si uite ca s-a intamplat dupa 2 ani... Deja nu mai aveam niciun fel de sperante, ma gandeam ca o sa mearga la scoala si problemele cu somnul vor fi aceleasi. ras Sper sa nu mai dureze mult nici la voi. angel Pupici Karinei si somnic cat mai linistit. pupici
Laura
Postat: Thursday, January 17, 2008 4:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Oana, parca un pic m-ai mai linistit. Deci mai am si eu de asteptat o luna-doua. Alex al meu nici acum nu doarme noaptea bine,se trezeste,maraie,ma striga, se asigura ca sunt langa el, plange,uneori mai tare si foarte greu il linistesc. nono Nu e bolnav,ca mergem periodic la control si avem analizele facute,inclusiv la scaun.
Ma gandeam ca nu mai sunt mamici in situatii similare. De multe ori ma intreb ce voi face cand voi incepe munca,ca ma trezesc uneori foarte obosita, la fel ca tine, Helga. E foarte trista situatia,mai ales ca pana am intarcat(la un an si 3 luni) nu m-am putut ocupa de el asa cum as fi vrut, din cauza oboselii. Erau zile cand efectiv nu vedeam pe unde calc de oboseala. Acum e un pic mai bine,dar de 2-3 ori tot ma mai trezeste. Noi am scos laptele de noapte de cand l-am intarcat si foarte rar cere apa.
Astept si eu cu nerabdare somnul ala dulce de 8-10 ore,neintrerupt chitara

Bravo Ruxandra bravo
Kiki
Postat: Thursday, January 17, 2008 9:32 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Rux, ne bucuram ca ai invatat beneficiile unui somn neintrerupt sic Pupam fata si speram sa tzina minunea! ras
oana_nicole
Postat: Friday, January 18, 2008 9:17 AM

Laura, va doresc sa aveti cat mai curand nopti linistite. angel Mai ales ca vei incepe serviciul...

Cris, sper intr-adevar sa tina "minunea". Tocmai de aceea spuneam ca parca imi e si teama sa va spun ca DORMIM BINE noaptea... A, tot cu mami in pat, dar eu sunt oricum fericita. Primul pas e facut. yes
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, February 10, 2008 11:54 AM

Postari: 5089
sa va spun si eu ce mai "dormim" noi...maseluta

flacaul meu s-a gandit ca ar fi bine sa aiba o mama cu okii cat cepele la job si ma trezeste noaptea de 3-4-5 ori, cateodata numai o data sau de doua ori si atunci sunt fff fericita daca e asa!banghead nervi fool are nopti in care doarme neintors si nici nu stiu cand trece noaptea dar acelea sunt cam rare. de regula doarme numai cate o astfel de noapte pe saptamana si in rest ne trezeste. sau poate chiar o noapte "normala" la cateva saptamani.
nu inteleg exact ce se intampla...vorba Laurei, la medic mergem periodic, cum mi se pare ca ceva nu e in regula il duc la dr si elimin unele motive. obosit este deci ar trebui sa doarma, mancat este (de bine de rau), dulciuri nu mai primeste decat f rar...

sa va zic cum face: uneori se trezeste in urlete si atunci stiu sigur ca ceva il doare (de ex. saptamana trecuta i-a iesit ultima masea, dintele cu nr 20 din gurita) si am stiut de ce ma innbuneste de cap. i-am dat panadol la culcare si lucrurile s-au aranjat. cu cateva saptamani inainte a avut rinofaringita si il durea gatul. am stiut si atunci de la ce urla. acum, azi noapte si in ultimele nopti nu am prea inteles de ce ne-a trezit de ne-a capiat de cap. numai ce il aud in toiul noptii din camera lui : "mami, mami, mami... in batze (brate, imi cere sa il iau din pat)" sau "tati, tati, tatiiiiiii" si daca nu ma duc la el se crizeaza rau de tot. si nu e suficient ca ma duc la el ci vrea sa stau langa el in camera pana adoarme la loc, uneori chiar si cate o juma' de ora daca e trezit de-a binelea si eu adorm in picioare langa patul lui sau in genunchi... este cumplit, ma jur... si in noptile in care imi face asta de 4-5 ori este efectiv groaznic, ma enervez si ma apuca toate pandaliile si pe mine...mai ales ca ma culc tot dupa 23:00 si ma trezesc la 6:20 zi de zi... la job toti ma iau de "fresh" ca am stat 2 ani acasa si alerg ca nebuna toata ziua si apoi cad lata...si cand sa ma odihnesc si eu ...incepe showul...fool maseluta nu va zic ca daca l-am lua cu noi in pat ar dormi, nu? dar eu nu as vrea sa cedez inca...poate daca voi lesina de oboseala la birou, o s-o fac si asta... nu as vrea sa ajung in situatia penibila in care m-am indatorat pentru doua vieti si avem 4 camere dar noi sa dormim toti trei intr-un pat...fool closedtopic
cute_babies_of_mine
Postat: Sunday, February 10, 2008 12:34 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Exact prin asta trec si eu... Si adorm pe canapea in camera lui!!!! Si dimineata ma trezesc intepenita si cu dureri de cap si el fresh! Mai mult, chiar daca raman in camera, din 15 in 15 minute se trezeste sa verifice daca mai sunt. Asa ca trebuie sa fac act de prezenta!!!!!!!!!!!!!! Of....
Alina
Postat: Sunday, February 10, 2008 1:45 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Nu pot decat sa va doresc nopti linistite, Anca si Lenus, iar voua, Andi si Tudor, somn usor.pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Sunday, February 10, 2008 1:48 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
plans plans plans Lenus si Anca va doresc odihna cat mai multa!pupici pupici Trec si eu printr-o situatie, sper doar trecatoare!angel
Kiki
Postat: Sunday, February 10, 2008 1:59 PM

fetelor, imi pare rau sa aud ca aveti probleme cu somnul piticilor din nou...
Noi am rezolvat scurt problema, Dav doarme cu noi. Sper sa ne mutam curand la 3/4 camere si sa rezolvam problema! uff
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, February 10, 2008 2:27 PM

Postari: 5089
Kiki wrote:
fetelor, imi pare rau sa aud ca aveti probleme cu somnul piticilor din nou...
Noi am rezolvat scurt problema, Dav doarme cu noi. Sper sa ne mutam curand la 3/4 camere si sa rezolvam problema! uff

hi hi hi uff ...eu iti doresc sa se rezolve asa usor...dar uita-te la mine... tu stii mai bine decat oricine de pe forum cat de mult mi-am dorit eu camera pt copil si acum ca o am uite ce imi face...fool bataus

si mi-e teama ca ma va surmena in timp chestia asta...eu si asa am avut 2 ani de nopti nedormite, lasate cu un ficat marit, gastrita hiperacida recidivata de "n" ori si alte belele...chiar nu as vrea sa ajung o epava de la nesomn.

mi-e mila si de el, saracutul, mi se rupe sufletul cand vad cum face dar... mi-as dori sa pot gasi motivul real pt care face chestia asta! pediatra mi-a zis ca ea se gandeste numai la varianta in care ii e teama sa doarme singurel si ca ar fi bine sa dormim cu el, in camera lui, pe o canapea, ca sa ne simta aproape. problema este ca nu mai am loc de nici o canapea, oricat de mica. asa ca nu imi ramane decat sa fac ture intre patul meu si al lui, sa atipesc in picioare, sa ma mai asez pe jos si sa sper ca va creste si ca ma va lasa in pace... am auzit, de la o cunostinta, de o fetita care asa i-a facut pana la 3 ani jumate!plans banghead fool Doamne ajuta sa nu fiu si eu in situatia asta ca ma duc cu pluta de tot!nervi

multumim mamici de urari!flowers

Cute, am o idee: ce-ar fi sa ii punem pe voinicii nostri sa doarma amandoi? poate asa s-or linisti cand s-or auzi racnind ca zapacitii!scratch fool
Kiki
Postat: Sunday, February 10, 2008 7:22 PM

Anca, daca ii e frica intr-adevar de intuneric, lasati-i lumina aprinsa (o veioza, o lampa de veghe, un ceas cu proiectie pe tavan, orice). Lasati-i un radio deschis un cd cu muzica de copii, poate nu-i va fi urat. Sa dormi tu in picioare, in genunchi, la el in camera nu-i o solutie.
Noi am optat pentru solutie cu Dav in pat pentru ca alta solutie nu am avut. Deja nu mai avea suficient loc in patul de bebelus si loc sa iau unul de copilas mai mare chiar nu am. Exclus sa doarma el in sufragerie singur (cu acces la bucatarie, balcon, gaze si toate cele), la fel in dormitor caci le are cu cazutul din pat si patul nu e tocmai scund ras
Sper sa reusim sa ne mutam la 3 sau 4 camere anul asta si sa aiba si el camera lui. Si atunci vom vedea care e treaba cu dormitul singur in camera.
mommy
Postat: Monday, February 11, 2008 9:13 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu am renuntat la dormitul separat. Eu il adorm pe Mihaita in fiecare seara si aproape de fiecare data ma adoarme el pe mine hohot , asa ca dorm cu el intr-un pat mic de o persoana. Din cauza asta am renuntat si la ideea de a cumpara pat de copil in camera lui Mihaita din apartamentul nou, cumpar pat dublu sa dorm si eu tolanita ca m-am saturat de dormitul pe o parte. Si treptat, voi incerca sa ma retrag si sa il las singur, dar nu stiu cand voi fi atat de odihnita si cu nervii tari ca sa reusesc. Si Mihaita se trezeste o data aproape in fiecare noapte, bea apa, da drumul la televizor nervi, se fataie prin camera... Cand se trezeste noaptea incerc sa fac pe ursul adormit si, de cele mai multe ori, cand vede ca nu raspund la provocari (maraieli, ciupituri...) se culca la loc langa mine. Dar si cand are cate o noapte proasta poate dura si o ora pana il adorm la loc.
oana_nicole
Postat: Monday, February 18, 2008 9:25 AM

Miru wrote:
Si eu am renuntat la dormitul separat. Eu il adorm pe Mihaita in fiecare seara si aproape de fiecare data ma adoarme el pe mine hohot

Si la noi a inceput sa fie cam la fel. Sunt atat de obosita, incat in ultimul timp am adormit bustean de cateva ori, incercand sa o culc pe Rux. Ma trezesc apoi speriata pe la 12-1, cand incepe sa se foiasca si sa isi caute ceaiul. uff Si uite asa nu mai apuc sa fac nimic, nici macar jumatate de ora la TV sau la calculator, ce sa mai zic de treaba prin casa...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed