Somnul copilului intre 2 si 4 ani

Options Somnul copilului intre 2 si 4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 16, 2007 3:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
MNiko wrote:

Traistutza e asezata de parca ii incalzaste piciorusele. Ce grijulie este!pupici pupici pentru amandoua.

Traistutza ii este fidela pana la moarte, nu pierde nici un somn de-a Alexandrei.flowers
Cris-DL
Postat: Wednesday, July 18, 2007 1:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
g_nicoleta2000 wrote:

saraca Cristina, cu Deea treaza asa de mult s-a dus programul artistic cu tatihohot . :

hohot hohot hohot cool nico, am mutat programul nostru artistic la miezul noptii ras atunci cand se fac farmecele/descantecele, nu ?! hohot hohot ...am scris pe la adio papemers, ca Deea se culca pe la ora 23, iar eu pe la 12, cel mai devreme, ma apuca si 2 cateodata, iar la 2.30-3 trebuie s-o scol pe Deea la pipi si prefer sa nu mai dorm pana atunci .... sunt varza rau, numa somn nu se cheama la mine banghead
delfinasa
Postat: Saturday, January 12, 2008 6:56 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
In ultimile 2 luni am cam renuntat la somnul de pranz. Din 7 zile doarme la pranz sa zic in 2 zile si atunci la insistentele mele, c-o simt obosita, ca ea e plina de energie si nu s-ar culca Doamne fereste catel. Seara tot cu insistente adoarme, indiferent daca doarme sau nu la pranz, ar sta treaza pana ne culcam noiBasketball albinita alcool.
Kiki
Postat: Saturday, January 12, 2008 9:17 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Delfinasa, nici Dav nu mai doarme la pranz, decat daca e extrem de obosit pale
Asta acasa, sa vedem la gradi cand se va intoarce daca va dormi...scratch
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, January 12, 2008 9:30 PM

Postari: 5089
mai fetelor dar ce se intampla cu copiii astia?what what vreau sa va zic ca zapacitul de Pepsi e ceva de speriat! de cateva zile, dar mai abitir ieri si azi la pranz ne-a innebunit de cap! nu vroia sa se culce si ce crize ne-a "servit", d-alea cu racnit o juma' de ora in pat si cu jelit de ziceai ca cine stie ce are!banghead banghead nervi fool

problema e alta: eu il vad obosit, se freaca la oki, zice "nani" etc. dar, daca nu sunt pe faza prima data cand a zis nani si il mai las sa stea putin, ii sare somnul si sa vezi atunci show!fool eu l-as lasa nedormit peste zi...dar nu cred ca ar rezista pana seara. ma gandesc sa il trezesc dimineata pe la 6:30 ca sa fie suficient de obosit peste zi si sa doarma. nu stiu cum e mai bine...voi ce ziceti?scratch
Kiki
Postat: Saturday, January 12, 2008 9:34 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Anca, nu stiu ce sa te sfatuiesc. Dav se trezeste de regula in jur de 9-10 si nu am, sincer, pretentii sa se mai culce la pranz. Iar la 6 cand ar avea el chef de nani nu-l mai las eu ca iar ne-ar prinde 1-2 noaptea...
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, January 12, 2008 9:50 PM

Kiki wrote:
Anca, nu stiu ce sa te sfatuiesc. Dav se trezeste de regula in jur de 9-10 si nu am, sincer, pretentii sa se mai culce la pranz. Iar la 6 cand ar avea el chef de nani nu-l mai las eu ca iar ne-ar prinde 1-2 noaptea...

pai mi se pare si normal sa nu il mai lasi sa doarma daca se trezeste la `10 dimineata! logic! dar Andi se trezeste cel tarziu la 7:30, rarisim la 8:00. so...scratch
MNiko
Postat: Saturday, January 12, 2008 11:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Andismom wrote:
... daca nu sunt pe faza prima data cand a zis nani si il mai las sa stea putin, ii sare somnul si sa vezi atunci show!fool

Asta am observat-o si eu la Cristina la somnul de seara. Daca trec de 9.30 cu ea si nu este in pat cu lumina stinsa, atunci pot sa bag mana in foc ca pana la 12(uneori 1) nu se culca.
mommy
Postat: Sunday, January 13, 2008 9:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Mihaita inca mai doarme o ora sau doua la pranz, intre 14 si 16, de obicei. Daca nu isi face somnul de pranz, nu te mai intelegi cu el dupa ora 16. Si culmea, cu cat e mai obosit cu atat doarme mai prost noaptea. Noroc ca la pranz se culca relativ usor. In cursul saptamanii cand e la soacra mea in timpul zilei, trebuie leganat putin in sezlong si adoarme, iar in weekend, se culca fara leganat, cu mine in pat, ne giugiulim nitel, ne uitam nitel la televizor si gata, se intoarce pe o parte si adoarme.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, January 13, 2008 10:18 AM

Miru wrote:
... Daca nu isi face somnul de pranz, nu te mai intelegi cu el dupa ora 16. Si culmea, cu cat e mai obosit cu atat doarme mai prost noaptea.

subscriu in totalitate! si eu am observat ca daca este f obosit de peste zi si noaptea are tendinta de a dormi mai prost.uff

pediatra noastra imi tot zice ca daca nu vrea sa doarma, sa nu il oblig. si ca sunt multi copii de varsta lui care nu mai dorm peste zi!what mie una mi se pare o nebunie sa nu doarma la pranz. daca ar fi dupa mine, pentru ca stiu cat de benefic este acest somn de amiaza, l-as pune la somn si pe la 6 ani.cyclops
bereea
Postat: Sunday, January 13, 2008 11:55 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
fetita mea are 3 ani si jumatate si tot doarme la pranz.Cand vine de la gradinita cade rupta , doarme si 3 ore daca o las.
In zilele cand sta acasa doarme mai putin , dar tot doarme.
sousourel
Postat: Sunday, January 13, 2008 1:47 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Miru wrote:
Mihaita inca mai doarme o ora sau doua la pranz, intre 14 si 16, de obicei. Daca nu isi face somnul de pranz, nu te mai intelegi cu el dupa ora 16. Si culmea, cu cat e mai obosit cu atat doarme mai prost noaptea. Noroc ca la pranz se culca relativ usor.

La fel si noi. Daca se trezeste dimineata mai tarziu, atunci obligatoriu sta o ora-doua afara sa-si consume energia. Suntem foarte atenti si la alimentatie, in sensul ca daca e sa pape o bucata de ciocolata, asta se intampla dimineata, cat mai departe de ora de somn.
AdrianaC
Postat: Sunday, January 13, 2008 7:59 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Andrei doarme cam 10-12 ore pe noapte si inca o repriza de somn la pranz, cam de 2 ore.

O fi prea mult, prea putin?
Fluturas
Postat: Sunday, January 13, 2008 11:10 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
AdrianaC wrote:
Andrei doarme cam 10-12 ore pe noapte si inca o repriza de somn la pranz, cam de 2 ore.

O fi prea mult, prea putin?

asa doarme si darius.aproximativ de la 22 pana la 10 dimineata si de amiaza iar o ora-doua
raly
Postat: Monday, January 14, 2008 6:50 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Raul doarme de la 9.30-10 seara pana la 7 dim cand merge fratiorul la scoala,apoi nu mai doarme pana la amiaza de la 1 la 3-3.30.Ce ziceti e bine?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed