Somnul copilului intre 2 si 4 ani

Options Somnul copilului intre 2 si 4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Thursday, November 30, 2006 8:04 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
2 ani

La doi ani, copilul înca mai încearca sa evite regulile si înca se mai opune mersului la culcare. Pur si simplu, nu vrea sa renunte la o tine sau la ziua fascinanta care se apropie de sfârsit. Ce e de facut? Stabileste ritualuri si rutine pentru mersul la culcare. E cel mai bun mod sa te asiguri ca va adormi când are nevoie.

Nu toti copiii au nevoie de la fel de mult somn. În general, 12 - 13 ore de somn pe zi sunt suficiente la 2 ani. În general, vor dormi cam 11 - 12 ore noaptea, restul fiind un pui de somn în timpul zilei de 1-2 ore.

La vârsta aceasta copiii au un talent deosebit sa refuze sa mearga la culcare. Daca însa esti consecventa în fiecare zi în ceea ce priveste regulile de somn si rutina stabilita, îti vei învata copilul sa adopte o „igiena” a somnului si îti vei usura mult sarcina. Iata si câteva sfaturi:

Adopta un ritm mai linistit dupa cina. Daca tu însati încetinesti ritmul, copilul va merge la culcare mai linistit. Cititul, cântatul si jocurile linistite sunt mai indicate decât alergatul. De multe ori tatilor le place sa se lupte si sa se agite cu copiii, insa nu este cazul pentru asa ceva înainte de culcare.

Asigura o rutina pentru culcare scurta, dar simpatica. Baita, spalatul pe dintisori, mersul la toaleta nu trebuie sa dureze mai mult de jumatate de ora. Daca dureaza mai mult, copilul va începe sa devina agitat, iar tu vei deveni la rândul tau frustrata.

Probabil copilul va refuza sa mearga la culcare, chiar daca nu de fiecare data. Fii ferma si consecventa în aplicarea regulilor pentru somn.

Copiii nu au nevoie de camera lor pentru somn. De fapt, multi dintre copiii de aceasta vârsta dorm mult mai profund daca este si altcineva în camera. Cel mai bun coleg de camera ar fi un alt copil, de 3 - 5 ani. Copiii mai mari dorm de obicei foarte bine, în ciuda forfotei din jur.

Sfat: Lasa o carte sau orice alta jucarie silentioasa în patul copilului, ca sa se poata distra cu ea pentru o vreme dupa ce se trezeste. Copilul nu va întelege conceptul de "prea devreme", dar îi vei putea spune sa ramâna în camera pâna când se lumineaza de ziua sau pâna te aude ca spui tu "buna dimineata" (sau orice alta expresie similara).

3 ani

În medie, copilul de 3 ani doarme cam 12 ore pe zi. Aceasta înseamna de obicei 10 - 11 ore pe noapte, plus o repriza de somn în timpul zilei de 1-2 ore. Totusi, durata reprizei de somn variaza mai mult la vârsta de 3 ani decât la copiii de 2 ani, unii începând chiar sa renunte la somnul de zi. La 3 ani, micutul tau are nevoie de mai mult sau mai putin somn, în functie de cele întâmplate pe parcursul zilei, de starea de sanatate, de schimbarile de program, sau de orice alte schimbari prin care poate trece. Indiferent cât de mult doarme în mod normal copilul tau, este exact cantitatea de care are nevoie.

La 3 ani copilul duce o viata foarte ocupata, din cauza perfectionarii aptitudinilor verbale si a imaginatiei vivide. În timpul noptii toate acestea pregatesc terenul pentru vise si uneori cosmaruri extrem de realiste. Între 3 si 7 ani multi dintre copii au cosmaruri si acest lucru este normal în aceasta etapa de dezvoltare. Nu poti, si nici nu e indicat sa îti doresti sa previi aparitia acestora; ele îl vor ajuta sa faca fata provocarilor din timpul zilei. În schimb, îl vei putea ajuta sa se linisteasca seara, pastrând simpla si calma rutina de dus la culcare.

Sfat: Daca copilul adoarme greu fara lumini aprinse, monteaza un potentimetru la comutator si lasa-l sa ajusteze singur cât de multa lumina doreste. Lauda-l de fiecare data când scade intensitatea luminii, si în câteva saptamâni va avea nevoie de o lumina foarte slaba. Sau, micsoreaza treptat puterea becului de-a lungul a câteva saptamâni.

pampers.ro
stele_pe_cer
Postat: Sunday, March 4, 2007 4:32 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
12-13 ore noaptea si eventual 1-2 ore ziuauff ?Ei bine, Matei nu s-a incadrat nicodata in standardele pediatrice.El doarme in medie 11.5 ore in 24 de ore, astel: 9 ore jumate noaptea si aprox 2 ore (+/- 30 minute) ziua.
Cris-DL
Postat: Sunday, March 4, 2007 10:04 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
stele_pe_cer wrote:
Matei nu s-a incadrat nicodata in standardele pediatrice.El doarme in medie 11.5 ore in 24 de ore, astel: 9 ore jumate noaptea si aprox 2 ore (+/- 30 minute) ziua.

Si Deea cam tot asa, doarme 9-10 ore max/noapte si 1-2 ore max/zi ..... acum doarme chiar f bine, niciodata nu a dormit mai mult uff
mommy
Postat: Sunday, March 4, 2007 10:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
cris22tyna wrote:

Si Deea cam tot asa, doarme 9-10 ore max/noapte si 1-2 ore max/zi ..... acum doarme chiar f bine, niciodata nu a dormit mai mult uff

Si Mihaita tot cam asa doarme si nici nu a dormit mai mult vreodata. Si sunt un om foarte fericit ca abia de doua luni doarme toata noaptea fara sa se mai trezeasca. Are 1 an si 5 luni, acum am vazut ca topicul e pentru 2-4 ani... Deci ar trebui sa doarma si mai mult, dar nu doarme, fiecare copil are ritmul lui.
Cris-DL
Postat: Sunday, March 4, 2007 10:21 PM

Miru wrote:

Are 1 an si 5 luni, acum am vazut ca topicul e pentru 2-4 ani...

Miriii, azi s-a ratacit si Miru hohot hohot

Miru pupici pupici nu te supara, ca hohot dar sa sti ca s-au mai ratacit si altele, eu una cel mai des alcool si bine ca ai mai scris si tu pe la 2-4 ani, asa sa fie activitate pupici
claudel
Postat: Monday, March 5, 2007 7:50 AM

Nivel: Membru

Intrat: 8/30/2006
Postari: 39
Locatia: iasi
Aris doarme foarte bine. Noaptea 11 ore, iar la prinz in medie 2 ore, dar sunt zile in care doarme si 3-4 ore.
Pina la 2 ani dormea si mai mult noaptea ras .13 ore,iar ziua tot 2 ore dar in 2 reprize, dimineata si seara.
mommy
Postat: Monday, March 5, 2007 2:53 PM

cris22tyna wrote:

Miriii, azi s-a ratacit si Miru hohot hohot
Miru pupici pupici nu te supara, ca hohot dar sa sti ca s-au mai ratacit si altele, eu una cel mai des alcool si bine ca ai mai scris si tu pe la 2-4 ani, asa sa fie activitate pupici

Cristina, stii cum trec 7 luni... sa vezi ce aglomeratie se face pe aici... dance Adevarul e ca nu mai am rabdare, abia astept sa il vad pe pitigoi mai mare... sa imi spuna si el mama... plans
Claudel, cred ca a fost o fericire cu un somnorici ca Aris thumright
Alina
Postat: Monday, March 5, 2007 2:57 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Miru, nu-i bai. Te asteptam cu drag. Cat despre vorbit, va vorbi si Mihaita. Rabdare.
Am intrat si noi in categoria aceasta de 2 zile, asa ca sa semnam condica.
Tudor doarme cam asa 22 - 8, deci 10 ore pe noapte, iar la pranz pana in doua ore (13 - 15).
Cris-DL
Postat: Monday, March 5, 2007 2:58 PM

yes yes Bine ai venit Tudor ! yes ce ma bucuuuuurrrrr dance

Mihaita, te asteptam cu drag dance
claudel
Postat: Monday, March 5, 2007 3:24 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/30/2006
Postari: 39
Locatia: iasi
Aris este un cumintel, dar nu a fost intotdeauna asa.uff
Noaptea a dormit bine de mic, dar ziuaplans era groaznic, dormea f putin si voia nonstop sa suga.
De la 4luni a inceput sa doarma si ziua mai bine,dar pina atunci mi-a fost f greu.Nu putea sa fac nimic, era lilit de tzitzi.angry Si afara cind mergeam ,dupa 20 min incepea sa plinga si nu stiam cum sa ajungem mai repede acasa.cry
acum e cuminte , are si el toanele lui, dar e copil, in schimb e ascultator pupici
mommy
Postat: Monday, March 5, 2007 3:29 PM

Cristina, Alina, multumim! pupici pupici flowers
Alina
Postat: Monday, March 5, 2007 4:55 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
cris22tyna wrote:
yes yes Bine ai venit Tudor ! yes ce ma bucuuuuurrrrr dance

pupici pupici pupici
bereea
Postat: Wednesday, May 23, 2007 4:39 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Alessandra doarme in medie 10 ore pe noapte si 2-3 ore la amiaza.Are un program de somn bine stabilit si nu face decat foarte rar mofturi precum ca n-ar vrea sa doarma.
Dimpotriva cateodata imi spune ca vrea nani pentru ca este obosita.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, June 13, 2007 1:49 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Kiki wrote:
2 ani

La doi ani, copilul înca mai încearca sa evite regulile si înca se mai opune mersului la culcare. Pur si simplu, nu vrea sa renunte la o tine sau la ziua fascinanta care se apropie de sfârsit. Ce e de facut? Stabileste ritualuri si rutine pentru mersul la culcare. E cel mai bun mod sa te asiguri ca va adormi când are nevoie.
pampers.ro

Niciodata! Cand este oBosita se culca fara nici un comentariu, cade bustean si la amiaza. Dupa ce papam la pranz trecem printr-un parculet, ne dam la tobogan si apoi ii spun ca trebuie sa mergem la nani si nici urma de protest. Doarme 2 ore la pranz, rar 3 dar se mai intampla, iar seara adoarme la 9 si la 7 yes spre disperarea noastra, a celor mari ca avem ochii lipiti de somn. Deci 12 maxim 13 ore facem nani fara maraieli sau bocete. Atata doar ca vrea sa stau langa ea sa citesc, asa am invatat-o si nici nu ma mai gandesc sa o schimb, asa mai citeste si mami cate o carte ca altfel...vai de timpul meu liber.
Cris-DL
Postat: Wednesday, June 13, 2007 1:54 PM

hohot Alex, deja te-ai mutat ?! ce ma bucurrrrrrr, bine ai venit frumusico..... pe aici (2-4 ani) nu prea era activitate yes

Deea, tot de cand cu gradi, deabia-deabia o conving sa mearga la nani, iar la pranz doarme 50 min - 1.30 maxim, iar seara a inceput si se culce numai pe la ora 23 disputa cu rugaciuni, plansete, etc ....de sculat se scoala pe la 9-10, dimineatza ....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed