Sociabil, dar nici prea-prea

Options Sociabil, dar nici prea-prea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Sunday, June 22, 2008 4:25 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
E foarte bine daca nu mananca ceea ce primeste de la straini , ale mai intai ma intreaba daca poate sa primeasca.Noi am avut mari discutii pe tema aceasta si ma bucur ca au dat roada.Eu incerc sa am incredere in ea si-i cer sa-mi dovedeasca ca pot avea aceasta incredere.Si ieri , la piscina, am lasat-o sa intre singura in apa , i-am zis pana unde poate intra, etc.Bineinteles ca n-am scapat-o din ochi o clipa, dar am vazut ca ma asculta.
raly
Postat: Tuesday, June 24, 2008 1:40 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25870
Locatia: M e d i a s
Raul se imprieteneste repede cu toata lumea,e rusinos 10 min dar apoi se imprieteneste,el ar merge cu oricine,dar numai trei pasi ca dupaia striga...si mami vine...nu s-ar dezlipi de mine doamne fereste!
noemi80
Postat: Friday, May 1, 2009 2:35 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si Mario e rusinos in jurde 5 minute dupa care nul mai pot desparti de persoana respectiva desigur daca ii si place de acea persoana
caci daca cineva striga odata la el sa zicem ca NU e voie gata nu l mai poate suportaras
alimami
Postat: Friday, July 29, 2011 1:21 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Nu stiu cum sa o invat pe E sa nu mai fie asa sociabila.E groaznik! Cand iesim la plimbare, saluta fiecare om pe care il vede,ii zambeste. Merge cu oricine,oriunde,nu sta cu mine de mana, daca nu-s atenta dispare prin multime. Sunt ingrozita si evit s-o duc in aglomeratii(festivaluri,concerte, zilele orasului..etc) din aceste motive. Cere ce vede de mancare prin mana cuiva(desi nu e o mancacioasa si acasa nu mananca mai nimik). toata lumea zice sa e super simpatica,dragutza, ca nu au mai vazut asa copil sociabil.Sta la oricine in brate,chiar daca a vazut persoana aia pt prima data in viata, nu are notiunea ca i-ar putea face cineva rau,trateaza toti oamenii de parca i-am cunoaste de cand s-au nascut. Dezastru! Deci,are cineva vreo idee despre ce as putea face? Are o fire mult prea deschisa spre oameni,comunicativa, vesela si exuberanta..nu as vrea sa o inhib,dar nici asa nu mai merge..
oanamaria
Postat: Friday, July 29, 2011 1:38 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
alimami wrote:
Nu stiu cum sa o invat pe E sa nu mai fie asa sociabila.E groaznik! Cand iesim la plimbare, saluta fiecare om pe care il vede,ii zambeste. Merge cu oricine,oriunde,nu sta cu mine de mana, daca nu-s atenta dispare prin multime. Sunt ingrozita si evit s-o duc in aglomeratii(festivaluri,concerte, zilele orasului..etc) din aceste motive. Cere ce vede de mancare prin mana cuiva(desi nu e o mancacioasa si acasa nu mananca mai nimik). toata lumea zice sa e super simpatica,dragutza, ca nu au mai vazut asa copil sociabil.Sta la oricine in brate,chiar daca a vazut persoana aia pt prima data in viata, nu are notiunea ca i-ar putea face cineva rau,trateaza toti oamenii de parca i-am cunoaste de cand s-au nascut. Dezastru! Deci,are cineva vreo idee despre ce as putea face? Are o fire mult prea deschisa spre oameni,comunicativa, vesela si exuberanta..nu as vrea sa o inhib,dar nici asa nu mai merge..

Stefan este la fel-zici ca l-ai descris pe el.
Numai la faza cu tinutul de mana cand iesim undeva -nu-mi da drumul de manuta daca nu-i dau voie si stie si uneori imi zice el sa-i dau mana ca vine masina.sic
Apoi daca cere de mancare cate un biscuitel sau covrigel-nu-i tragedie ca si el da la alti copilasi.
Nici mie nu-mi convine 100%ca e simpatic si foarte sociabil,dar nu suport plangaciosii sau pe cei care daca-i intrebi ceva urla sau se ascund -uraciosi.Am vazut care se tavalesc pe jos daca nu le dai o jucarica .Nuuuuuuuu!
Mai bine ca Stefan decat ca in cazurile expuse succint mai sus.
Si eu incerc sa-i trasez niste limite -dar usor-usor isi va da si el seama si va inte;lege in timp.
roxinthya
Postat: Friday, July 29, 2011 3:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Locatia: Bucuresti
alimami wrote:

cam asa e si Mariuca mea dar am obeservat ca are o oarecare selectivitate in sensul ca daca persoana e prea nesuferita o ignora, se face ca n-o aude, se eschiveaza
delfinasa
Postat: Friday, July 29, 2011 4:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
La 2-3 ani sunt timizi ori prietenosi, dar sa nu credeti ca daca sunt in a 2-a categorie pleaca cu cineva necunoscut si va lasa balta pentru o ciocolata. Ei au bagat la cap ce-ati mai vorbit cu ei despre intentiile celor din jur si isi aduc aminte.
Tin minte cum faceam si eu instructie cu fii-mea, dar in casa, asa, sa nu aiba legatura cu o situatie exacta. Si afara ma bucuram sa vad ca tine cont de ce a invatat-o mami. Venea si inca vine tot timpul si-mi cerea/cere voie: "mami, pot sa ma joc acolo?", "mami, e ok sa ma joc cu copiii aia mai mari?", "mami, pot sa iau un biscuite de la fetita?"...o lasam sa vorbeasca cu adultii, dar urmaream ce face...si in vizite la fel, se purta frumos, nu tragea de toate alea, nu-si baga nasul peste tot, dar asta dupa 2 ani jumate-3 ani, ca pana atunci eram umbra ei ca nu ai cu cine te intelege la 1-2 ani.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed