Sociabil, dar nici prea-prea

Options Sociabil, dar nici prea-prea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 16, 2006 9:10 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Cum este copilul vostru ? Sociabil, foarte sociabil, pleaca dupa sau cu oricine?

Atentie mare ! Nu va invatati copilul sa fie prea sociabil, trebuie sa stie ca in parc sau in magazin sau oriunde NU TREBUIE SA PLECE CU ORICINE., indiferent ce ii spune acea persoana.

Nu trebuie sa plece nici in ruptul capului cu nimeni, iar daca cineva vrea totusi sa il ia oarecum cu forta, sa inceapa sa strige.

Eu am invatat-o pe Alice prin 2003 cand ne-am mutat pe langa parcul Circului sa nu plece cu nimeni, si daca totusi cineva incearca sa o ia sa strige "POLITIA !", pentru ca patruleaza mereu echipaj de politie prin zona. Am auzit (zvonuri, e adevarat) cum ca se rapesc copilasi, si am zis ca e mai bine sa o invat asa.

Alice nu ia nimic de la nimeni, daca nu ii dau eu voie si nici nu se duce aiurea cu altcineva.

Alina
Postat: Thursday, August 17, 2006 8:20 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Amandoi copiii mei sunt extrem de sociabili, dar aici voi discuta doar despre Catinca. De mica a fost independenta intruchipata, dar am reusitt sa modelez aceasta independenta astfel incat sa existe niste limite, iar ea sa respecte anumite regului, astfel: nu pleaca niciodata cu nimeni, indiferent ce i se spune, de mancat, mananca numai cu acordul meu sau doar ce ii dau eu voie; exempu: a fost la mare anul trecut cu parintii mei, aici ai mei parinti aveau un grup de prieteni, unul dintre ei a luat-o cu el sa-i cumpere ceva bun, un suc sau ceva dulce, replica ei a fost: nu imi cumparati Coca Cola sau Pepsi Cola, caci mama nu imi da voie, aceste bauturi sunt pentru adulti, si nici chips-uri sau snacks-uri, tot din acelasi motiv; ei, va inchipuiti ca acea persoana a ramas ca la dentist sa primeasca o asemenea replica de la un copil de 4 ani.

Asa am invatat-o: sa faca diferenta dintre bine si rau, atat cat poate ea la varsta asta, oricum suntem in plin proces de educatie si educatia se face in timp.
Lumea este extrem de rea in ziua de azi, auzi nebunii dupa nebunii, desi e suficient de mare, iar gradinita este foarte aproape, nesiguranta zilei de azi ma face sa nu-i permit sa mearga sau sa vina singurica acasa.

Sociabilititaea este o trasatura extrem de pozitiva la un copil, dara totul pana la o limita.
Cris-DL
Postat: Wednesday, December 6, 2006 1:36 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Deea nu prea e sociabila, chiar ma enerveaza cateodata fool Daca vine cineva sa vorbeasca cu ea (in afara de copii), se piteste dupa mine, nu vorbeste, se agata de mine, chiar vrea s-o iau in "bratica" si isi ascunde fata nervi pot spune ca este foarte rusinoasa ...
De plecat cu cineva nucunoscut, nici o seansa nono asta e bine chitara
bereea
Postat: Wednesday, May 23, 2007 4:01 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22535
Alessandra este destul de sociabila , se imprieteneste foarte repede , dar...exista un mare dar.Nu pleaca cu nimeni fara sa-mi ceara voie(de altfel , stau mereu cu ochii pe ea).Stie ca sunt si oameni rai care o pot lua de langa mami de aceea nu are voie sa se indeparteze fara sa-mi spuna , nu are voie sa plece cu nimeni , nu are voie sa primeasca nimic de le nimeni.In ziua de azi cand se intampla atatea grozavii trebuie sa fim tare atente la copilasii nostri.
Maria & Mario
Postat: Sunday, September 2, 2007 11:09 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9868
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria in primele 5 minute a ..... timida pamantului ! Ca apoi sa fie veselia si sociabilitatea intruchipate !

Nu fac o problema din asta , ca oricum nu are cu cine se duce si nici unde. E cu unul dintre noi tot timpul sau poate cu un bunic. Plus ca aici copilul trebuie sa fie insotit de un membru de familie, tutore , obligatoriu , pana la 12 ani ! Nimeni nu se adreseaza copilului decat daca esti prezent. Daramite sa il .... invite la plimbare ! Sau sa il ademeneasca cu bomboane !

Sigur ca o voi instrui sa nu vorbeasca cu straini, o invata si la camin la fel , sa nu plece cu nimeni care nu ii e familiar , stie sa spuna cum o cheama ( nume si prenume), cati ani are , cum ma numesc eu si sotul ..... just in case.

Doamne fereste de ..... altele !
Fluturas
Postat: Sunday, September 2, 2007 4:28 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
darius pana de curand era extrem de sociabil.oricine il chema mergea,se oprea si "povestea" cu oamenii pe strada,chiar striga dupa ei,daca nu il bagau in seama.acum parca s-a rusinat putin(si bine a facut).cand cineva ii vorbeste parca se ascunde.cand i se intinde ceva,prima data se uita la mine sa vada ce zic eu si pe urma ia acel ceva.
karina...e rusinoasaaaa.daca ar putea,ar sta non stop cu ma-sa
delfinasa
Postat: Thursday, September 6, 2007 3:10 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Rusinoasa si suspicioasa nevoie mare fii-mea sic; daca vreun necunoscut se uita la ea, baga privirea in pamant si daca ii mai si vorbeste, vine si se ascunde dupa mine, se prinde cu mainile de picioarele mele, de unde plecat cu cineva? Nici vorba!...Si cu prietenii ii trebuie vreo jumatate de ora sa se (re)acomodeze.
MNiko
Postat: Thursday, May 22, 2008 10:21 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
delfinasa wrote:
Rusinoasa si suspicioasa nevoie mare fii-mea sic; daca vreun necunoscut se uita la ea, baga privirea in pamant si daca ii mai si vorbeste, vine si se ascunde dupa mine, se prinde cu mainile de picioarele mele, de unde plecat cu cineva? Nici vorba!...Si cu prietenii ii trebuie vreo jumatate de ora sa se (re)acomodeze.

Si Cristina a inceput sa faca la fel, dar banuiesc ca e si din cauza faptului ca am insistat mereu ca nu are voie sa vorbeasca cu strainii. Uneori ma intalnesc cu cate o colega de serviciu cand sunt cu ea, si toata umea o intreaba cate ceva, iar ea se refugiaza dupa mine si nu raspunde. Pentru moment nici nu incerc s-o oblig sa raspunda intrebarilor prietenilor mei/nostrii. Mi-e teama ca o bulversez si ca nu o sa stie sa faca diferenta: cand poate sa raspunda si cand nu la intrebarile celor pe care nu-i cunoaste ea.
Ely
Postat: Friday, May 23, 2008 12:55 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Bravo Cristina asa sa faci sa asculti pe mami bravo ,ar trebui sa o inveti si pe Karina ca de nu m-a zapacit cu fugitul.Daca suntem la shoping pleaca fara sa-i pese de noi .Intr-o zi am lasat-o sa vad ce face si de nu alergam du+pa ea nici ca se oprea.I-am explicat de multe ori ,dar fara succes.Plus ca este foarte prietenoasa cu oricine .Asa a fost de mica zambea la toata lumea ,mi-a placut ,dar acum crescand as vrea sa nu mai fie atat de prietenoasa cu necunoscutii,sper sa reusesc.oare
stele_pe_cer
Postat: Friday, May 23, 2008 2:07 PM

Postari: 6678
Matei e sociabil cu unele persoane, indierent cu altele, respingator cu cine nu ii place sau timid cu nou-cunoscutii (au fost si cateva exceptii de necunoscuti cu care Matei a socilizat ca si cand s-ar fi cunoscut)!Deci, nu l-as putea cataloga cumva.

Se imprieteneste usor cu copiii mari, se joaca putin si nu e deloc sociabil cu copiii mai mici sau de aceeasi varsta cu el.Aici trebie sa intervin eu.

Se imprieteneste foarte usor cu baietii mari si se intelege foarte bine in general cu barbatii.

Cu femeile adulte e selectiv.Observ ca se joaca si comunica bine cu persoanele calde, calme din fire, iar cu presoanele care se prefac dragute cu el, le respinge kiar urat, agresiv (ma simt cam nashpa, dar nu am ce-i face).

Pe bunica o accepta dupa cum o simte: daca bunica e nervoasa sau incarcata de problemele serviciului, nu vrea la ea, daca bunica e relaxata si odihnita, ii place in compania ei.

Cred ca faptul ca este un copil destul de sensibil il determina sa fie destul de schimbator cand vine vorba de comunicare/relationare cu alti oameni.
MNiko
Postat: Friday, May 23, 2008 4:33 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Ely wrote:
Bravo Cristina asa sa faci sa asculti pe mami bravo ,ar trebui sa o inveti si pe Karina ca de nu m-a zapacit cu fugitul.Daca suntem la shoping pleaca fara sa-i pese de noi .Intr-o zi am lasat-o sa vad ce face si de nu alergam du+pa ea nici ca se oprea.I-am explicat de multe ori ,dar fara succes.Plus ca este foarte prietenoasa cu oricine .Asa a fost de mica zambea la toata lumea ,mi-a placut ,dar acum crescand as vrea sa nu mai fie atat de prietenoasa cu necunoscutii,sper sa reusesc.oare

Asa fugea si Cristina cand era mai mica, dar m-a invatat cineva un leac si din intamplare l-am putut aplica: iti spun ce a facut doamna care m-a invatat: ea avea grija de o fetita si cand ieseu la plimbare fetita avea obiceiul sa plece singura inainte. Asa ca intr-o zi vazand ca nu mai reuseste sa tina pasul cu ea si sa o dezvete de acest obicei, a vorbit pe furis cu o bunicutza de pe strada sa se prefaca ca o ia pe fetita cu ea ca e singura pe strada. Bunicutza a intrat in joc si s-a dus inainte dupa fetita si a luata-o de mana zicandu-i ca o ia la ea acasa ca ea nu are copii si ca va fi fetita ei... ei bine, asa s-a speriat de atunci fetitza ca nu a mai plecat de langa doaman care o ingrijea si acum o tine mereu de mana cand ies la plimbare.
Eu cu Cristina, am avut ocazia intamplator cand eram la piatza sa intalnim 2 batranei tare dragalasi, care s-au prefacut la fel(fara sa le-ao cer eu) sa o ia cu ei. Initial fii-mea i-a luat de mana si s-a dus cu ei, dar cand a vazut ca eu ii zic pa si o iau pe alta alee, a zbughit-o de langa ei si m-a prins zdravan de mana. Asta s-a intamplat atre de mult, cam acum un an si nu stiu cat mai tine minte ea din intamplarea asta, dar de atunci mereu ii spuneam ca daca se departeaza de mine o sa o ia cineva si n-o sa ma mai vada. Acum nu merge mereu tinandu-ma de mana, dar merge un metru doi maxim in fata mea si apoi se opreste ca sa o ajung, se opreste la intersectii sa-i spun pe unde o luam, dar asta numai in parcurile mari sau intr-un complex de magazine toate situate intr-un fel de hala. Daca mergem chiar pe strazi (bine pe trotuar) ma tine de mana, sau daca nu de mana sta langa mine si eu tin mana pe spatele ei sau pe umarul ei.
stele_pe_cer
Postat: Saturday, May 24, 2008 8:19 AM

Postari: 6678
MNiko wrote:

Acum nu merge mereu tinandu-ma de mana, dar merge un metru doi maxim in fata mea si apoi se opreste ca sa o ajung, se opreste la intersectii sa-i spun pe unde o luam, dar asta numai in parcurile mari sau intr-un complex de magazine toate situate intr-un fel de hala. Daca mergem chiar pe strazi (bine pe trotuar) ma tine de mana, sau daca nu de mana sta langa mine si eu tin mana pe spatele ei sau pe umarul ei.

Si noi exact la fel, exceptie facand in magazine si pe strazi, unde il tin ferm de mana. Matei e obisnuit sa mearga in spatele sau in fata mea, fara a se departa prea mult.La iesirea din pacr stie ca trebuie sa ma astepte, sa nu iasa in strada (bine, nici nu e trafic prea mare acolo, dar l-am invatat sa se opreasca exact unde sunt stalpii delimitatori).

In skimb inca nu am inceput sa il invat ca nu trebuie sa plece cu absolut nimeni, sa nu ia de mancare de la nimeni fara acordul meu sau al unui alt membru al familiei.Nu m-am gandit pana acum sa il invat asta, pt ca in permanenta este cu mine sau cu bunicii, foarte bine supravegheat, dar cred ca de acum ar fi cazul sa imi iau o masura de precautie.Ca si cea cu mancarea, desi cred ca e cam greu ca un copil sa reziste ispitei de a servi ceva de la un strain.
danab
Postat: Sunday, May 25, 2008 6:45 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Nici Miru nu pleaca cu altcineva si nici nu mananca de la altcineva, oricat de pofta i=ar fi. Trebuie sa iau eu biscuitele sau ce este sa-i dau in mana, si chiar ma bucur. Ii spun mereu " de la mami papi".

Mama mea povestea ca l-a lasat pe fratele meu la sora ei, in grija. Se juca in fata blocului cand, in 2 minute a disparut. L-au gasit la o cresa din centrul orasului. Povestea: o mamica cu o fetita care plangea a trecut prin parculet, fratele meu a luat-o pe fetita de mana sa nu mai planga, mama nu "a observat" ca mai are un copil cu ea, ca asa statea si fiica-sa cuminte si, cand au ajuns in centru, nu mai stia unde sa-l duca. L-a lasat la militie, si cei de acolo l-au dus la cresa de langa ei, si au asteptat sa sune parintii. Fratele nu stia sa vorbeasca, avea vreo 3 ani. Spune ca-l cheama "Guti"(Gusti). bounce bounce
bereea
Postat: Sunday, June 22, 2008 3:22 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22535
Ieri am fost la piscina. Ale statea si se odihnea pe patutul de plaja langa tatal ei care dormea.Eu eram 4-5 m mai incolo si vorbeam cu o amica fara a o scapa din ochi, bineinteles.La un moment dat vine la ea un baiat de vreo 20 de ani si o intreaba ceva , ea ii raspunde si el pleaca.Am intrebat-o ce i-a zis.Baiatul a intrabat-o daca nu vrea sa vina sa se joace cu el, la care ea i-a raspuns ca nu si ca daca nu pleca o cheama pe mami.Probabil el a vazut ca tatal ei dormea si a crezut ca este nesupravegheata si a incercat.Ma bucur ca fetita mea a stiut sa-i raspunda si nu s-a lasat pacalita.
sousourel
Postat: Sunday, June 22, 2008 4:15 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Bravo Alessandrathumright

Ce de idei imi dati voipupici Victor nu are un singur mod de comportare. Cu cei pe care-i cunoaste prea putin e timid, se ascunde dupa mine, e firesc. E baiat, e in perioada delimitarilor dintre eu si altii, etc. In cateva minute, isi da drumul, caci, de altfel e foarte sociabil si vorbaret. Atat de vorbaret, incat o colega de la scoala m-a intrebat cum fac fata mereu la avalansa de intrebariras Cu doamnele, domnisoarele e exceptional de sociabil, intr-atat incat se lasa dus fara probleme. Aici am de lucru, dar oricum e mereu supravegheat. Cu persoanele de sexmasculin...e altceva. Da "salut", dar mai mult de atat...nu Doar daca e o persoana din anturajul apropiat.

Cat despre mancare....azi am fost mandra de elflowers I-a oferit cineva o banana, pe care nu s-a aruncat sa o si manance, ci mi-a dat-o mie dupa ce a multumit. La fel si cu alte ocazii, mai putin cand era vorba de ciococyclops
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed